Utorok 16. júla. Meniny má Drahomír

Ťažba diamantov nestíha uspokojovať dopyt. Cena pravdepodobne vzrastie

diamanty
Investície Redakcia 14.11.2018 | 00:00 0 Komentárov

Produkcia dvoch svetovo najväčších producentov diamantov, spoločností Alrosa a De Beers, nestíha sa rastom dopytu. Firmy tak vypredávali časť svojich zásob. Dôvodom je napríklad zaplavenie bane Mir, ktorej obnova bude trvať niekoľko rokov.

Ruská spoločnosť Alrosa a jej konkurent De Beers minulý rok predali celkovo 76,3 milióna karátov (15,3 tony) diamantov. Vyťažili ale len 73,1 milióna karátov (14,6 tony). Vďaka silnému dopytu museli uvedené dve ťažobné spoločnosti siahnuť hlbšie do svojich zásob. Ich produkcia pritom zabezpečuje polovicu všetkých novo vyťažených diamantov dodávaných na svetové trhy.

Antverpy v roku 2017 zobchodovali o 15,8 percenta viac diamantov ako v roku 2016. Podľa Paula Zimniského, najznámejšieho nezávislého odborníka na diamantový priemysel, objem celosvetovo vyťažených diamantov, merané ich hodnotou, za tento rok medziročne poklesne o jedno až dve percentá. Globálny dopyt po leštených diamantoch však vzrastie o tri až štyri percentá. Podľa Alojza Ryšavého, klenotníka a majiteľa ALO diamonds, budú ceny diamantov s vysokou pravdepodobnosťou rásť.

Alrose potrvá obnova zaplavenie bane 5 až 7 rokov

Ruská spoločnosť Alrosa, najväčší svetový producent diamantov, v roku 2017 predal viac týchto drahých kameňov, než vyťažil. Odberateľom firma dodala 41,2 milióna karátov diamantov (o 3% viac ako v roku 2016) a utŕžila za ne 4,3 miliardy dolárov. Vyťažila ale len 39,6 milióna karátov. A aj keď išlo o šesť percentný nárast oproti roku 2016 , už tento rok Alrosa očakáva nižšiu produkciu vo výške na 36,6 milióna karátov, a to najmä kvôli zaplaveným šachtám známej bane Mir, kde boli v polovici minulého roka dočasne zastavené ťažobné práce.

Alrosa tento rok očakáva nižšiu produkciu vo výške 36,6 milióna karátov, a to najmä kvôli zaplaveným šachtám známej bane Mir, kde boli v polovici minulého roka dočasne zastavené ťažobné práce. Úpravy, ktoré umožnia opätovné sprevádzkovanie bane, majú trvať päť až sedem rokov.

„Alrosa oznámila, že chce tento rok predať okolo 40 miliónov karátov diamantov. Ak odhaduje, že vyťaží len 36,6 milióna karátov, viac ako tri milióny bude teda musieť uvoľniť zo svojich dlhodobých zásob“, uvádza A. Ryšavý, z ALO diamonds. Alrosa v januári podpísala na nadchádzajúce tri roky zmluvy s 56 odberateľmi diamantov pre klenotnícky priemysel a 11 zmlúv týkajúcich sa dodávok pre technické využitie. Ruské úrady kvôli pozastaveniu ťažby v bani Mir odsunuli druhé kolo privatizácie Alrosa na neskôr.

De Beers získava najviac diamantov z Botswany

Juhoafrická spoločnosť De Beers, ktorá na začiatku 20. storočia ovládala 90 percent svetovej produkcie nespracovaných diamantov a teraz je najväčším svetovým gigantom v oblasti ťažby diamantov, vlani predala 35,1 milióna karátov (o 10 % viac ako v predchádzajúcom roku), ale pritom vyťažila len 33,5 milióna karátov. Najviac diamantov (22,7 milióna karátov) jej zaistila dcérska spoločnosť Debswana, ktorá je spoločným projektom De Beers a Botswany.

EÚ dohliada na etický pôvod diamantov

Začiatkom tohto roka začalo 12-mesačné predsedníctvo Európskej únie v organizácii Kimberley Organizácia, ktorá združuje 81 štátov usilujúcich o bezproblémový pôvod diamantov prichádzajúcich na svetové trhy. V roku 2000 sa v Juhoafrickom meste Kimberley viedol proces, kde sa stanovili podmienky pre obchodovanie s diamantmi, aby sa zamedzilo ich zneužívaniu na financovanie vojen.

Európska únia prevzala predsedníctvo od Austrálie. „Výsledok 15-ročnej práce tejto organizácie je obdivuhodný. Podľa štatistík Kimberley Process je absolútne drvivá väčšina obchodovaných diamantov z nekonfliktných oblastí,“ uzatvára A. Ryšavý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *