Piatok 10. júla. Meniny má Amália

Ťaží nás v bruchu príliv novo natlačených peňazí a tým aj neistá budúcnosť? (Svet financií očami komentátora)

To, že centrálne banky strácajú dôveru investorov, je viac-menej fráza. Vieme, komu pomáha výnimočný stav vo Francúzsku a na fakt, že Európa potrebuje harmóniu, poukazuje kopa nahých mladých žien. Stojí za to si ich pozrieť.

Optimizmus a dobrá nálada vládli na akciových trhoch takmer po celý uplynulý týždeň. Postarala sa o to synergia viacerých pozitívnych správ a údajov – predovšetkým fakt, že japonským premiérom sa opätovne stal Shinzō Abe (víťazstvo Abeho liberálnych demokratov v japonských voľbách investori prečítali ako silnejšie presadzovanie a rýchlejšie schvaľovanie fiškálnych opatrení pre podporu japonskej ekonomiky) a dobré údaje zo Spojených štátov (najmä výrazné oživenie trhu práce).

Rekordne nízke výnosy amerických štátnych dlhopisov natáčali hlavy investorov smerom k čoraz výnosnejším, no rizikovejším akciám. Nehovoriac už o tom, že trhy už boli a naďalej sú naisto v tom, že americká centrálna banka (Fed) tak skoro úrokové sadzby nezvýši. Určite nie teraz na najbližšom zasadaní 27. júla, možno ak na jeseň a možno toho roku vôbec nie.

Časť investorov tohtoročné zvýšenie amerických sadzieb už ani neočakáva.Mrkajici

K perfektnej nálade na trhoch ešte viac prispeli stredajšie správy, že do čela britskej vlády nastúpila pani Theresa May, ktorá nahradila Davida Camerona a ktorú kráľovná Alžbeta II. vymenovala ako v poradí druhú premiérku v dejinách Británie. Len pripomeniem, že prvou britskou premiérkou bola Margaret Thatcher, ktorá zastávala svoj úrad jedenásť a pol roka, od mája 1979 do novembra 1990 a počas celého obdobia presadzovala politiku ráznych ekonomických a sociálnych reforiem, ktorých cieľom bolo všemožne posilniť trhové hospodárstvo.

Táto politika bola založená na ekonomickom liberalizme a obsahovala dva dôležité, alebo ak chcete – dva kľúčové prvky: znižovanie daní a obmedzovanie vplyvu odborov. Všetko ostatné bolo druho až treťoradé!

Niekdajší thatcherizmus a súčasný Fico

Praktická politika pani Margaret Thatcher, ktorá okrem nesporného ekonomického liberalizmu obsahovala aj dávku konzervativizmu, dostala hanlivú prezývku thatcherizmus. Hanlivú najmä pre jej zjavné a neskrývané snahy o oslabovanie vplyvu odborov a ich populizmu neraz sľubujúcemu aj raj na zemi. Dodnes mám v pamäti, ako v Československu v 80-tych rokoch sa v médiách i v prednáškach propagandistov a na rôznych školeniach nenávistne hovorilo o tzv. Železnej lady a thatcherizme, ktorý vraj potláča slobodu robotníkov, najmä však členov odborov.

Dovolím si povedať, že thatcherizmus bol v tých rokoch “vďačnejším objektom” školení, schôdzí a propagandistických podujatí než americkí prezidenti, ktorí inak boli na muške celých 41 budovania socializmu v Československu s výnimkou 2. polovice 80-tych rokov, kedy prezidentov USA “spoľahlivo” nahradila pani Thatcher.

Priznávam, že nebolo mi vtedy celkom jasné, prečo socialistické Československo až tak veľmi zdôrazňovalo oficiálnu nenávisť voči pani Margaret Thatcher a voči jej snahám o oslabenie vplyvu odborov a ich populizmu. Naplno som to pochopil až hodne neskôr. Až počas jednotlivých vlád terajšieho slovenského premiéra Fica, ktorý vždy vychádza v ústrety odborom a oháňa sa ich záujmami a tie ho ako “politicky nezávislé” otvorene podporujú pred každými jednými voľbami… Teraz je mi už všetko jasné.Vyplazly jazyk

Pani May: Nebudem sa nikam ponáhľať!

To, či Theresa May je v poradí druhou britskou premiérkou, ba ani to, že jej predchodkyňa navždy vošla do dejín, nebolo minulý týždeň pre finančné trhy nijako zvlášť zaujímavé. Dokonca ich nenadchlo ani oficiálne menovanie Theresy May kráľovnou Alžbetou II. Zaujala ich jedna jediná vec, že v predreferendovej kampani bola pani May za zotrvanie Británie v EÚ a teraz už ako premiérka zdôraznila, že sa nehodlá ponáhľať so začiatkom výstupových rozhovorov s Úniou.

V tomto roku sa podľa nej nezablýska.

Bude vraj treba všetko dohodnúť tak, aby odchod bol čo najmenej bolestivý a vzťahy s európskymi partnermi boli pre ďalšiu spoluprácu vzájomne uspokojivé. Tieto rokovania však budú zložité a potrvajú celé roky! Toto vyhlásenie pani Theresy pohladilo finančným trhom dušu.

Doslova na niečo také čakali.Big grin

V piatok ale prišla sprcha. Európske akcie síce celý týždeň rástli, ale po útoku vo francúzskom Nice sa ich rast zastavil. Útok nákladným autom, pri ktorom zahynulo najmenej 84 ľudí a ďalších 300 zostalo zranených, najviac stiahol nadol akcie cestovných kancelárií a ďalších podnikov priamo spojených s cestovým ruchom, vrátane veľkých leteckých spoločností a podobne. Akcie francúzskej nadnárodnej spoločnosti AccorHotels, ktorá prevádzkuje takmer 4.000 hotelov na piatich kontinentoch, padli o viac ako tri percentá.

Avšak vplyv teroristických útokov na finančné trhy je vždy pomerne krátkodobý – spravidla veľmi rýchlo nastávajú výpredaje niektorých akcií, ale cca do týždňa, najneskôr do dvoch týždňov je opäť všetko po starom. Tak tomu bolo aj vlani po útokoch v Paríži.

Svet vzápätí zasiahla ešte ničivejšia udalosť ako v Nice – takmer 300 mŕtvych v Turecku, kde sa vojenská klika pokúsila o puč a nastolenie svojej vlády. Ako prvú vec urobila to, že oznámila obsadenie strategických bodov v Ankare, Istanbule i v ďalších mestách a vyhlásila zákaz vychádzania a stanné právo, čo sa nestretlo s pochopením más. Tie sa proti armádnej frakcii vzbúrili a spolu s policajnými a ďalšími ozbrojenými zložkami, vrátane tých armádnych jednotiek, ktoré zostali verné prezidentovi Erdoganovi, pokus o puč potlačili. Podľa posledných správ zahynuli pri tom desiatky civilistov.

Možný dopad tejto krvavej udalosti na finančné trhy neviem ani len teoreticky odhadnúť, uvidíme v pondelok, keď sa začne obchodovať na amerických a európskych burzách. V každom prípade patrí moja hlboká úcta jednoduchým tureckým ľuďom, ktorí sa nezľakli tankov valiacich sa po uliciach a strieľajúcich guľometov, ale s holými rukami povstali proti pučistom ozbrojeným až po zuby. Na strane druhej ale odcudzujem následné lynčovanie pučistov. Ich spravodlivé potrestanie patrí do rúk súdov, nie ulice!

Budúcnosť Európy: Kto potrebuje výnimočný stav?

Za útokom v Nice je príliš veľa nejasností. Je tam pochybenie bezpečnostných zložiek, ktorým príliš dlho trvalo než zneškodnili útočníka. Fotka kabíny nákladného auta, ktorým útočil, hovorí sama za seba – väčšina striel smerovala tak, že ho ani teoreticky nemohla zasiahnuť. Náhoda? Neschopnosť strelcov či úmysel? Viac ako zaujímavé je, že ešte nebola známa identita útočníka ani predpokladaný motív činu, a do celého sveta už leteli správy o islamskom teroristickom útoku.

Pochybné je i údajné prihlásenie sa Islamského štátu (IS) k činu, ktoré je iné než ďalšie prihlásenia sa tejto zločineckej organizácie k útokom, a ktoré spochybnili aj niektoré francúzske médiá. Nepochopiteľné bolo i rozhodnutie súdov, ktoré vzali do väzby(!) manželku útočníka, s ktorou nebýval a s ktorou bol v rozvodovom konaní, i ďalších jeho príbuzných, ktorí si až vo väzbe “náhle spomenuli”, že sa radikalizoval. Slovom, kauza je naďalej plná pochybností.

Za pravdu mi dávajú masy Francúzov, ktorí po útoku v meste Nice surovo vypískali prezidenta Hollanda a regionálneho šéfa Christiana Estrosiho.Cool

Prípad vyvoláva ďalšie a ďalšie otázniky. Isté je len jedno. Výnimočný stav vždy nahráva tým, ktorí sú práve pri moci a predĺženie výnimočného stavu vo Francúzsku potrebuje Francois Hollande doslova ako soľ. Na budúci rok sú voľby a on už teraz musí tvrdo odolávať súperom z vlastnej socialistickej strany nehovoriac už o pravicových stranách, predovšetkým extrémistickom protieurópskom Národnom fronte. Jeho líderka Marine Le Pen sa netají cieľom “čo najviac rozbiť Európu” a na rozdiel od iných antieurópskych strán otvorene priznáva, že je finančne aj inak podporovaná z Moskvy.

Krv, investori, nahota a harmónia namiesto pointy

Tragické udalosti minulého týždňa opäť nastolili otázky bezpečnosti jednotnej Európy a jej budúcnosti. Ale ako sa na to pozerať z hľadiska investícií? Klasik povedal, že najlepšie je investovať vtedy, keď na uliciach tečie krv. Do úvahy ale treba brať i ďalší faktor, ktorým je aktuálna záplava peňazí. Zaujala ma úvaha analytika Ronalda Ižipa zo spoločnosti TRIM Broker, podľa ktorého Brexit vyvolal paniku, no tá akosi veľmi rýchlo skončila

Napriek rastúcemu riziku rozpadu spoločnej Európy akciové trhy ignorujú fundamenty a zlato opäť klesá. “Sú za tým novo natlačené peniaze, ktoré zaslepujú investorom pohľad na svet. Vidina ziskov ich tlačí neustále nakupovať čokoľvek až do momentu, kým sa neobjaví masívny problém. Je jedno, čo bude zajtra – dôležité je, že dnes sú tu peniaze zadarmo,” zdôraznil Ižip.

Naozaj je to tak, že kumulovaná likvidita hlavných centrálnych bánk dosahuje historické úrovne. A hoci sa hovorí, že centrálne banky strácajú dôveru investorov, sú to viac slová ako činy a práve politika centrálnych bánk v rozhodujúcej miere ovplyvňuje hodnotu aktív na finančnom trhu. Čo bude neskôr, takmer nikoho netrápi, lebo kým je možné generovať zisky, je jedno, že je to na úkor spoločnej budúcnosti.Nastvany

Nedávny prieskum spoločnosti Schroders ukázal, že dnešní mladí ľudia majú nereálne očakávania – očakávajú z investícií oveľa vyšší výnos než je vzhľadom na aktuálnu politiku nulových sadzieb dosiahnuteľný a sú ochotní investovať len na krátky čas. Neuvedomujú si, že s investovaním je spojená ochota znášať straty a potreba neustále sa vzdelávať a sledovať finančné trhy. V prostredí nízkych úrokových sadzieb sa totiž mnohé zmenilo a tak otázka kam investovať je vždy spojená s rozlíšením krátkych a dlhých peňazí.

Obdobie záplavy novo natlačených peňazí a nízkych úrokových sadzieb nepotrvá večne. Svet preto potrebuje reformy a určitú harmóniu. Prípad EÚ, od ktorej sa Británia referendovo odtrhla a Európe hrozia ďalšie odstredivé tendencie, je len jedným z mnohých príkladov. Ale súčasná Európa, ktorá bojuje o prežitie, potrebuje harmóniu, o ktorej hrá a spieva anglická kapela The Beloved. Jej legendárna pieseň Sweet Harmony je z januára1993 a v oficiálnom videoklipe k piesni vidíme nahého speváka kapelyJona Marsha obklopeného nahými ženami. Marsh v jednom z rozhovorov poukázal na to, že videoklip má prezentovať jednotu a harmóniu medzi ľudmi. A to Marsh vtedy ani netušil, že raz bude Brexit a raz si na Európu bude brúsiť zuby Marine Le Pen.PÅ™ekvapený

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *