Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Technická analýza: Ako ju využiť vo vlastný prospech?

Správne načasovanie nákupu či predaja je jednou z najťažších podmienok pre realizáciu ziskového obchodu. Na rozdiel do fundamentálnej analýzy, ktorá by nám mala odpovedať na otázku, aký titul si vybrať, s pomocou technickej analýzy sme schopní odhadnúť vhodnú hladinu ceny a čas pre vstup do obchodu.

Všeobecne sa dá technická analýza definovať slovami známeho autora kníh o technickej analýze Charlesa D. Kirkpatrika, ako: ,, …technika analýzy finančných inštrumentov, ktorá tvrdí, že je schopná predpovedať budúce správanie sa ceny, prostredníctvom skúmania minulých dát, hlavne ceny a objemu."

Technická analýza vychádza z niekoľkých základných axiómov, ktoré sa dajú rozdeliť do zhruba troch oblastí:

 • Všetky informácie a udalosti sú už obsiahnuté v cene – tvorené aktuálnou ponukou a dopytom, čo je reálnym obrazom trhu v danom momente
 • Ceny sa pohybujú v trendoch – vďaka možnosti pohľadu v rôznych časových rámcoch, sa dajú identifikovať rôznorodé trendy (krátkodobé, strednodobé, dlhodobé)
 • História má tendenciu sa opakovať – subjekty trhu sa v určitých situáciách správajú podobne alebo rovnako, preto sa dajú v trhových pohyboch nájsť určité zákonitosti

Preskočme teraz teoretické rozdelenie a obrovské množstvo indikátorov a oscilátorov. Pokiaľ má niekto záujem o hlbšie štúdium tejto oblasti, na konci článku uvádzam množstvo odkazov na vhodné zdroje. Ďaleko dôležitejšie je praktické využitie iba tých najvhodnejších a najspoľahlivejších, ktoré sa pri obchodovaní najčastejšie používajú obchodníkmi na celom svete.

Ako už bolo povedané, cieľom technickej analýzy (ďalej len TA), je vyhľadávať na trhu a správne identifikovať určité oblasti v podobe grafických vzorov (tzv. patterns). Jedná a buď o grafické formácie sviec (tzv. candlesticks) alebo celkových grafických obrazcov (trojuholníkov, vlajok, kanálov). V tomto článku by som rád ukázal niekoľko najjednoduchších a aj to, ako sa dajú presne využíť pre správne načasovanie vstupu do obchodu.

Doji

Formácie pomenované Doji sú veľmi dôležité sviece, ktoré poskytujú zásadnú informáciu o vývoji na trhu. Často sú súčasťou ďalších formácií. Pokiaľ sa dobre pozrieme na štruktúru sviece, je jasné, že aj keď došlo ku zmenám v cene v rámci časového obdobia, svieca má uzatváraciu cenu na rovnakej hladine ako otváraciu. Samotná formácia Doji na grafe je pokladaná za neutrálnu formáciu, pokiaľ sa ale nachádza na silných hladinách supportu a rezistencií, dá sa to pokladať za silný signál k možnému obratu trendu.

Steven Nison vo svojej knihe uviedol, že formácia Doji, ktorá sa utvorí medzi ďalšími, relatívne krátkymi sviecami je menej významná, než Doji, ktorá bude medzi veľmi dlhými sviecami.

Pokiaľ by sme chceli nájsť praktickú ukážku, ako túto formáciu identifikovať na trhu, pozrime sa na Obr. 1. Trh na EUR/CZK dennom grafe sa zastavil na hladine rezistencie 28,75 EUR/CZK, ktorú niekoľkokrát otestoval. Až po troch, po sebe nasledujúcich formáciách Doji, sa trend zlomil. Obchod by mohol byť prevedený ako zadanie príkazu short pod minimum týchto formácií so stop-loss príkazom nad maximum Doji sviece, ktoré sú i dostatočne ďaleko od hladiny rezistencie.

Obr. 1: Doji formácie na EUR/CZK, denný graf

Piercing a Cloud Cover formácie

Obe tieto formácie sú vo svojej podstate len zrkadlové situácie rovnakej situácie a predstavujú dôležitú reverznú formáciu.

Piercing line formácia sa skladá z dlhej klesajúcej sviece, po ktorej nasleduje dlhá rastúca svieca, ktorá siaha nad polovicu predchádzajúceho tela sviece. Najčastejšie sa s podobnou formáciou stretávame pri pokrývaní short pozícií investormi. To vedie k situácii, kedy dôjde opäť k obratu súčasného trendu.

Na druhej strane máme opačnú formáciu a to je Dark Cloud Cover. Jedná sa o medvedí signál, kedy dlhá rastúca svieca je nasledovaná klesajúcou v podobnej veľkosti a uzavrie viac než v polovici predchádzajúcej sviece.

Obr. 2: Dark Cloud Cover formace na EUR/USD, denný graf

Pokiaľ by sme chceli vstúpiť do obchodu na základe tejto sviece, máme na výber buď zatváraciu cenu klesajúcej sviece alebo istejší vstup pod minimum. Riziko je v tomto prípade väčšie, nakoľko sa často jedná o dlhé sviece, na rozdiel od predchádzajúcej formácie Doji.

Formácia Engulfing

Táto veľmi známa formácia sa vyskytuje na konci trendov. U klesajúceho trendu sa otváracia cena druhého dňa tvorí novou najnižšou cenou pod cenou predchádzajúceho dňa. V priebehu dňa sa uskutočňujú masívne nákupy, cena pri zatváraní sa nachádza vedľa alebo nad otváracou cenou z predchádzajúceho dňa. Toto ukazuje, že trend dole sa spomalí a kupujúci získavajú na sile.

U rastúceho trendu je situácia opačná. Druhý klesajúci sviecu zavrie pod otváracou cenou prvej rastúcej sviece z predchádzajúceho dňa. Klesajúci candlestick musí ten rastúci úplne prekryť. „Knôty“ nie sú podstatné, dôležité sú iba tela sviecí.

Vstup do obchodu na základe tejto formácie je veľmi podobný predchádzajúcim príkladom a závisí hlavne od agresivity investora. Riziko sa dá znížiť buď príkazom pod minimum veľkej reverznej sviece, alebo pri návrate späť postupne budovať pozíciu. Samozrejmosťou je možnosť vstupu za otváraciu cenu ďalšej sviece. Ochranný príkaz stop-loss opäť bude celkom ďaleko od vstupu, ale pri podobnom scenári sa jedná o silný signál obratu.

Obr. 3: Engulfing  formácia na EUR/USD, denný graf

Hammer a Shooting Star formácie

Tieto formácie sú v podstate malé sviece s dlhým knôtom. Pre formáciu Hammer, knôt mieri dole pre Shooting star naopak nahor. To či telo je klesajúce alebo rastúce, nehrá úlohu.

Hammer sa vyskytuje v trende dole. Pri otočení trendu v priebehu dňa, keď obháji pozitívne naladenú obchodnú cenu. Rastúca svieca má samozrejme silnejšiu výpovednú hodnotu. Hangign Man sa vyskytuje v trende nahor. Dá sa očakávať skôr zmena trendu, ale je potreba počkať potvrdenie nasledujúcou sviecou.

Obr. 4: Shooting  star a Hanging man formácie na EUR/USD, denný graf

Záver

Cieľom tohto článku nebolo prezentovať všetky časti technickej analýzy. V súčasnej dobe môžete naraziť na obrovské množstvo matematických a štatistických indikátorov a oscilátorov, ktoré by mali investorovi pomôcť v rozhodovaní, bohužiaľ často len komplikujú samotné investičné rozhodovanie. Tiež je dobré zdôrazniť, že všetky tieto metódy sú oneskorené oproti tomu, čo sa reálne deje na trhu. Naopak s pomocou základných techník tzv. Price action a za využitia nástrojov ako sú trendové línie, hladiny supportu a rezistencií alebo napríklad Fibonacciho návraty vrátane dobrej znalosti sviecových grafov, môže investor docieliť lepšie načasovanie vstupu do obchodu a už nebude toľko ovplyvnený možných oneskoreným vstupom do novo sa tvoriaceho trendu.

Prečítajte si o technickej analýze

John J. Murphy, Technical Analysis Of The Financial Markets, Prentice Hall Press
Steve Nison, Japanese Candlestick Charting Techniques, Prentice Hall Press
Charles D. Kirkpatrick, Technical Analysis: The Complete Resource for Financial Market Technicians, FT Press

Autor je FX Trader spoločnosti Patria Finance.

Ktorú analýzu uprednostňujete?

View Results

Loading ... Loading ...

9 odpovedí na “Technická analýza: Ako ju využiť vo vlastný prospech?”

 1. Miloslav Šimek píše:

  Dobrý den,
  v úvodu je uvedeno:
  „Správne načasovanie nákupu či predaja je jednou z najťažších podmienok pre realizáciu ziskového obchodu.“
  Neříkám, že přímo nesouhlasím, ale minimálně lze nad tímto polemizovat. Nejen vstup je „důležitý“, mnohem větší váhu přikládám umění výstupů, protože jen a jen ty rozhodují o tom, zda pozice skončí v zisku či ztrátě. K tomu by se měl též přidat patřičný díl risk a money managementu.

  • LK píše:

   Celkom nesúhlasím. Pokiaľ sa rozhodujete na základe konkrétnej formácie (vzorca), tak je najdôležitejšie určiť moment nákupu a už pri nákupe si zároveň určíte, aký pohyb očakávate (+/-) a kedy budete pozíciu uzatvárať.

   • Miloslav Šimek píše:

    OK, souhlasím, ale jak jste sám napsal – jde o ten výstup. Ten musíte mít zmáknutý, aby jste vydělal. Buď nakoukaný z grafů nebo jde-li o mechaniku zbacktestovaný. Pokud se tímto zabýváte, věřím, že se shodneme, že mnohdy za stejných vstupů na stejném patternu může být výsledný profit dost rozdílný právě kvůli výstupním technikám z obchodu.

    • LK píše:

     Mate pravdu, keby sa naozaj kazdy vzorec sa spraval tak, ako ocakavaju investori, tak by zrazu vsetci iba zarabali a to sa samozrejme neda. Vystupy su dolezite, lenze zacinam o nich uvazovat este pred vstupom. To su spojene nadoby.

     • Miloslav Šimek píše:

      Ano, to jsou. Já jen reagoval na tu větu, viz. můj první příspěvek. Evokovala k tomu, že kvalitní vstupy dle TA jsou tím nejdůležitějším a jsou k ziskům dostačující… Proto by se na ně měl potenciální obchodník zaměřit. Můj pohled – pokud dám hledání/testování vstupů 1h času, pak výstupům minimálně 2h. Považuji je za důležitější.

     • LK píše:

      Ja som samozrejme rad za Vas nazor. Nemozem hovorit za autora. Svoj nazor budem ilustrovat na Vasom priklade. Uz pred vstupom venujem uvazovaniu 3 hodiny a dopredu som rozhodnuty, kedy vystupim a to aj pri ocakavanom aj neocakavanom vyvoji.

 2. Buffett píše:

  Svícky a grafy a indikátory jsou jen obrazem minulých kurzu akcie a pak prijde necekaná dulezitá zpráva od vlády nebo od podniku a banky a od té minuty se akcie zacnou vyvýjet zcela naopak nez doposud.

  • Michal píše:

   Technicka analyza zavisi ciastocne aj od psychologie. Ak vela investorov odhali formaciu naznacujucu rast tak zacnu vo velkom nakupovat co naozaj sposobi rast. Ak je nalada pozitivna – prelomi aj negativne data.

  • Oldrich Myslivec píše:

   Dobrý den,

   v článku je myslím důrazně řečeno, že TA vychází z historického chování na trhu.

   Problém je, že předpokládáte, že účastnici na trhu mají v danou chvíli stejné informace – nemají. Nehledě na to, že každý na na trhu jiné cíle. Proto i „při vydání“ zprávy může trh reagovat jinak. Pokud byste obchodoval každý den, všimnete si, že některé formace a konsolidace se tvoří dávno před tím, že se „rozhodná“ informace na trh opravdu dostane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *