Pondelok 21. septembra. Meniny má Matúš

Teraz je čas nabaliť sa čo najlepšie! Nevieš, čo príde neskôr… (Svet financií očami komentátora)

Finančné trhy oceňovali, keď Hillary s nadhľadom a vtipom odvracala Trumpove urážky a invektívy na adresu žien. Potom ale prišiel podpásový úder zo strany šéfa federálneho úradu. Čierne zlato sľubom o dohodách o znížení produkcie už tak skoro nenaletí a tak si všetci zatancujme Hriešny tanec.

Mnohí európski politici sú takí samoľúbi a zahľadení do seba, až to bolí!

Týmito slovami si dovolím stručne okomentovať azda najväčšiu a najproblémovejšiu(?!) záležitosť v celej v EÚ za posledné mesiace (od Brexitu), a to schvaľovanie dohody CETA o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou. Bola podpísaná so značným oneskorením, lebo regionálni politici v belgickom Valónsku sa postavili proti. Argumentov mali poskromne, fakticky žiadne, ale sa štvorcovali. Účel to splnilo, užili si svojich 5 minút slávy, veď boli vo všetkých svetových médiách. A to už stojí za to!!!

Nakoniec sami uznali, že CETA je obojstranne prospešná – pre Kanadu i Európu.

Akosi podvedome súhlasím s nemeckým ministrom zahraničia Frank-Walter Steinmeierom, že rozpad EÚ je skutočnou hrozbou a že desaťročia platné istoty sú spochybňované z každej strany. Ak by som ministrovu myšlienku mohol rozviesť, dodal by som, že nie samotná idea EÚ je zlá, ako nám to servírujú niektorí politici, ale na vine je ich hlúposť, obmedzenosť a samoľúbosť.PÅ™ekvapený

Ale to už presahuje rámec komentára zo sveta financií a tak priznám, že pôvodne som sa v ňom chcel venovať inej téme – 25. výročiu začatia kupónovej privatizácie v bývalom Československu (jeseň 1991). Lenže koncom uplynulého týždňa zasiahla do sveta financií správa, akej sa v novinárskom žargóne kedysi hovorilo nastrčený kapor a keďže tá správa má veľký vplyv na svetové finančné trhy, tému komentára som zmenil. A namiesto zhodnotenia kupónovej privatizácie, ktorá mala svoje pozitíva i výrazné nedostatky, uvediem len jeden príklad.

Obyčajný človek má len svoju naivitu

Pred cca 24 rokmi, keď sa kupónka už naplno rozbehla a mnohí si naivne mysleli, že konečne zbohatnú, vtedy som sa zarozprával s Mirom, kamarátom z detstva.

„Vieš,“ hovorí mi, „teraz je taká doba, že je čas nabaliť sa čo najlepšie! Nevieš, čo príde neskôr… Ty si myslíš, že to bude tak, že všetci budú mať určitý počet akcií a všetci budú rovnako chudobní a rovnako bohatí a bude silná stredná vrstva? Hovno! Nebuď naivný, budú veľmi bohatí a veľmi chudobní… Pozri, čo sa robí! Vznikajú tzv. fondy, ktoré od jednoduchých ľudí, čo ani nevedia na čo sú tie papieriky, vo veľkom lacno skupujú alebo podvodmi mámia tie akcie. Je to nebezpečné!“

Po chvíľke mlčania dodal: „Všimni si, kto je za tým. Samí dôstojníci bývalej Štátnej bezpečnosti, oni v tom vedia chodiť, boli v zahraničných službách, strážili zahraničný obchod, sledovali diplomatov a obchodných atašé, majú vedomosti, konexie, styky, informácie. A ty obyčajný človek nemáš nič, len svoju naivitu. Uvidíš, prejdú roky, oni budú mať peniaze, budú mať obrovskú nekontrolovateľnú moc a na ich eštebácku minulosť si nikto ani nespomenie!“

Mirove slová, ktoré som sa po toľkých rokoch snažil zreprodukovať čo najvernejšie, pre istotu ponechávam bez komentára! Venujem sa radšej aktuálnym horúcim témam.

Svet: Je to úder pod pás!

Podľa prieskumov verejnej mienky v posledných dvoch – troch týždňoch v US predvolebnom boji výrazne získavala demokratická kandidátka Hillary Clinton.

Trhy už takpovediac rátali s jej víťazstvom, len zriedkakedy sa medzi analytikmi vynorila otázka čo by bolo, keby náhodou nevyhrala pani Clinton? Veľa ale napovie porovnanie programov a politických postojov oboch kandidátov, hoci napríklad hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen, známy svojimi pochmúrnymi predpoveďami, z ktorých našťastie väčšina nevyjde, konštatoval, že v amerických voľbách nie je čo stratiť, lebo ak zvíťazí Hillary Clinton, bezprostredne vzrastie pravdepodobnosť recesie, ak zvíťazí Trump, ocitneme sa hneď na ceste k politickému prevratu

Napriek Jakobsenovým čiernym prognózam však popularita pani Hillary po uplynulé týždne zaslúžene rástla, až v piatok 28. októbra nastal osudový zlom. Postaral sa oň tvrdý republikán a zrejme aj prívrženec Donalda Trumpa, šéf amerického Federálneho výboru pre vyšetrovanie (FBI) James B. Comey, ktorý však – ako uvádzajú americké médiá – dosiaľ zastával svoj úrad odborne, apoliticky a nanajvýš nestranne.

Comey napriek výslovnému nesúhlasu svojej šéfky, ministerky spravodlivosti spravodlivosti Loretty Lynch, hodil do pľacu informáciu, že FBI začína nové vyšetrovanie Hillary Clinton. Oznámil len, že sa začína vyšetrovanie jej ďalších e-mailov, pri ktorých údajne využívala súkromnú emailovú službu.

Ani na žiadosť Kongresu neuviedol, čo e-maily obsahovali a či ich pani Clinton poslala alebo dostala. Na otázky kongresmanov odpovedal, že „nateraz nie je jasné, či je materiál závažný a ako dlho bude vyšetrovanie trvať.“ Bum!

Len hodil do pľacu niečo nejasné, ale s jasným zámerom. Ako úder pod pás Hillary Clinton a zjavnú pomoc Donaldovi Trumpovi! Rozbúreným trhom to stačilo. Napríklad mexické peso (MXN), ktoré je najlepším zrkadlom verejnej mienky v tomto predvolebnom súboji (keďže Trump dlhodobo presadzuje protimexickú politiku), okamžite išlo nadol

Demokratický svet tento úder pod pás tvrdo odsúdil ako neférový. Nie som historik, neviem objektívne posúdiť, ale myslím si, že v dejinách USA zrejme nebolo veľa prípadov, kedy sa šéf federálneho orgánu priamo zamiešal do predvolebnej kampane.

Jedno viem už ale isto. Ak nevyhrá Trump, FBI bude mať nového šéfa.Big grin

Zvýšenie? Hotová vec!

Myslím si, že nad tou až príliš vhodne načasovanou správou zo strany Jamesa Comeyho momentálne najviac dume šéfka americkej centrálnej banky (Fed) pani Janet Yellen a jej poradný tím. Jedno zvýšenie US sadzieb ešte v tomto roku (v decembri) totiž svetové finančné trhy považujú za hotovú vec. Vedú ich k tomu aj najnovšie US štatistické údaje (zákazky na tovary dlhodobej spotreby za august boli po spresnení dát vyššie a dohodnutý predaj domov v Spojených štátoch rástol v septembri viac než sa čakalo.

Situácia sa však po zverejnení predmetnej správy poriadne zamotala!

Lebo nielen US dolár a mexické peso budú až priveľmi búrlivo reagovať na výsledky amerických volieb. Rovnako zareaguje celý finančný svet. Nervózny USD bude mať značný vplyv na ceny čierneho zlata, lebo nimi zrejme nebudú veľmi hýbať iné fundamenty.

Z toľko očakávanej novembrovej dohody krajín kartelu OPEC a ďalších producentov ropy totiž už asi nič nebude. Rusko už avízovalo, že sa k dohode o zmrazení či dokonca znížení produkcie nakoniec nepripojí, niektorí členovia kartelu nieže chcú znížiť, ale naopak ohlásili ďalšie navyšovanie produkcie (napríklad Irak), ďalšie členské krajiny (ako napríklad Venezuela) si hneď ako sa začalo hovoriť o možných dohodách, zahorúca vybojovali zásadnú výnimku z plánovaného zníženia ťažby.

A Saudská Arábia, ktorá za celou iniciatívou stojí, aj keby neviem ako znížila svoju produkciu, k celkovému zmrazeniu produkcie vo svete by to veľmi neprispelo a sama by na to kruto doplatila. Prišla by o svoje trhové podiely, ktoré by už späť získavala len veľmi – veľmi ťažko.Smutny

Stará Pani ropa, keď uvidela, že z novembrovej dohody kartelu OPEC, ktoré sa uskutoční vo Viedni, fakticky nič nebude, spadla späť pod psychologicky veľmi dôležitú 50-dolárovú hranicu. Počas uplynulého týždňa výrazne strácali (až 4 percentá!) obidva hlavné druhy ropy a obchodovanie uzavreli na hladine 49,71 USD – severomorská ropná zmes Brent a 48,70 USD – americká ľahká ropa WTI.

Podľa analýz agentúry Bloomberg dôvodom minulotýždňového poklesu sú narastajúce obavy z pokračujúcej nadmernej ponuky čierneho zlata na trhu.

Osobne si myslím, že ceny ropy v najbližších týždňoch nebudú ovplyvňovať náznaky nejakých možných či nemožných dohôd a prísľubov o znížení či aspoň zmrazení terajšej produkcie, ale kľúčový vplyv budú mať pravidelné reporty o stave zásob v Spojených štátoch, ktoré však v najbližších týždňoch budú výrazne prekričané hlasnými a horúcimi správami týkajúcimi sa volieb a ich dopadu.

Mám tu na mysli aj „vyhrážku“ Donalda Trumpa, že ak prehrá, bez ohľadu na rozdiel hlasov napadne výsledky volieb právnou cestou. Ale určitú úlohu aj keď možno len nepriamu tu zohráva i fakt, že Hillary Clinton je tvrdou zástankyňou tzv. zelených energií a ich presadzovanie v záujme zdravšieho životného prostredia je súčasťou jej agendy. Jej environmentalistické vyjadrenia a názory sú často tŕňom v oku producentov fosílnych palív (najmä ropy, zemného plynu a uhlia).

Výrečný pohyb na pároch USD – EUR a USD – mexické peso za uplynulé štyri týždne je dobre viditeľný na nasledujúcom grafe. Zdroj: Google Finance

kurz-usdeur-a-usd-mxn

Najmä pár USD – MXN reagoval na zrejmú úspešnosť pani Hillary v TV dueloch prezidentských kandidátov. Áno, boli to tie horúce momenty, kedy Hillary s nadhľadom a vtipom odvracala všetky Trumpove urážky a invektívy na adresu žien všeobecne i jej samej. Pod pokles pesa v posledných dvoch dňoch sa podpísal podpásový úder zo strany šéfa FBI.

Hriešny tanec namiesto pointy?

Aké konkrétne budú okamžité reakcie trhov na víťazstvo Hillary Clinton a aké na víťazstvo Donalda Trumpa, to dnes naozaj nevieme odhadnúť. Politológovia a finanční analytici z celého sveta sa však vzácne zhodujú v jednom – hektickejšie voľby v Spojených štátoch ešte nikdy neboli. V každom prípade bude veselo!

Už teraz vidím, ako trhy budú v prípade Trumpovej prehry nervózne vyčkávať, či naozaj a kedy už podá žalobu, ktoré najrenomovanejšie právnické kancelárie ho budú zastupovať a kedy súdy jeho žalobu prijmú. Bude ešte vzrúšo.Cool

Krivky na grafoch sa teda v každom prípade budú vlniť ako divé a analytici budú mať čo analyzovať a komentátori čo písať! Ale namiesto nervózne poskakujúcich diagramov si radšej dajme klasiku – pieseň (I’ve Had) The Time of My Life v podaní vynikajúceho amerického speváckeho dua Bill Medley a Jennifer Warnes. Pieseň vznikla v roku 1987 a bola ocenená množstvom cien vrátane Oscara, Zlatého glóbusu a ceny Grammy. Len pripomeniem, že pieseň je ústrednou melódiou kedysi legendárneho filmu Dirty Dancing, u nás známym ako Hriešny tanec. 

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial