Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Tí, ktorí iných mučili, sa majú dobre (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Cestoval som vlakom z Košíc do susedného Prešova. Prisadol som si k dvom dámam cca môjho veku, ktoré vo vagóne už sedeli. Ani ony dve sa nepoznali, ale nakoniec sme sa všetci traja dali spolu do reči. Vysvitlo, že obe sú už dôchodkyne.

Jedna pochádza z maďarskej obce neďaleko Moldavy nad Bodvou, pracovala ako učiteľka materskej školy a neskôr po doplnení si vzdelania učila na základnej škole. Druhá je inžinierka ekonómie, Rusnáčka zo Svidníka a celý život pracovala v štátnej správe a ako povedala, bola uvedomelá občianka a komunistka. Nemá sa vraj za čo hanbiť.

Podpichol som, akože vlaky zadarmo a spomenul som aj ďalšie sociálne balíčky, ktoré slúžia len na ohlupovanie voličov. Ale mi dali! Zhodli sa v tom, že za všetko, čo pre ľudí robí premiér Fico, by ho hneď a teraz vybozkávali. K tým sociálnym balíčkom sa vrátim v záverečných častiach tohto komentára, ale najprv sa pozriem na niekoľko kľúčových či aspoň zaujímavých tém súvisiacich so svetom financií.

ECB teraz nikoho neinteresuje!

Z celosvetových udalostí sú určite témou číslo jeden klesajúce ceny ropy. Sú pre svetové trhy tak závažnou udalosťou, že všetky úvahy a zámery Európskej centrálnej banky (ECB) o tom, či a kedy začne s nákupom dlhopisov a či to bude , resp. koncom prvého kvartálu budúceho roka, málokoho zaujímajú.

A trhy už nezaujíma ani to, že sa na tému nákupu objavili početné špekulácie, ba ani to, že výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu (IMF) pani Christine Lagarde privítala plány ECB na nákup vládnych dlhopisov slovami “Európa potrebuje prekonať toxickú zmes slabého hospodárskeho rastu a nízkej inflácie pomocou voľnejšej menovej politiky ECB a väčších investícií do verejného sektora,” zatiaľ čo nemeckí predstavitelia naďalej trvajú na tom, že cestou je znižovanie zadlženia a politika šetrenia.

Ceny ropy sú v týchto dňoch natoľko kľúčovou témou, že vo virvare okolo nich dosť zanikli aj správy o hlasovaniach o rozpočte v oboch komorách amerického Kongresu. Tieto správy zvyčajne bývajú pre svetové finančné trhy výrazným inhibítoromkatalyzátorom. Príkladov z minulých rokov je viac ako dosť, nebudem sa k nim teraz vracať.

Ropný šok alebo začiatok novej svetovej krízy…

Klesajúce ceny ropy majú extrémny dopad na viaceré krajiny, predovšetkým na tie, ktoré sú od jej vývozu závislé. Medzi najviac postihnutými je Venezuela, Nigéria, ale najmä Rusko. V problémoch sa ale začína topiť aj Nórsko, ktorého mena (NOK) v posledných dňoch klesla na dlhoročné minimá.

Niektorí analytici a najma médiá hovoria o tzv. ropnom šoku, resp. veľkom ropnom šoku, ďalší zasa o možnom začiatku novej svetovej hospodárskej krízy. Viacerí odborníci hľadajú aj paralely medzi súčasnosťou a rokmi 1997/98, kedy kríza v Ázii zatriasla celým svetom. Len pripomeniem, že Rusku vtedy prudko klesli príjmy z exportu ropy a bolo nútené vyhlásiť bankrot.

Otázka dňa: Kto stratí nervy?

Aj teraz deptá a tlačí k zemi Rusko klesajúca cena čierneho zlata, navyše aj v kombinácii s protiruskými sankciami zo strany Spojených štátov, Austrálie, Japonska i EÚ. Kroky, ktoré prakticky denne podniká tamojšia centrálna banka na záchranu ruského rubľa a celej ruskej ekonomiky, sú neúspešné. Ruská centrálna banka je pred neriešiteľným rébusom. Nie div, veď prakticky celá ruská ekonomika je postavená takmer výlučne na vývoze surovín a energií. V súvislosti s prehlbujúcim sa rusko-ukrajinským konfliktom rastie geopolitické napätie a svet sa právom obáva, či to nevyústi do globálnej (jadrovej) vojny. Keďže nie som v tejto veci odborníkom, radšej citujem dvoch mužov, ktorí o tom určite môžu vedieť viac ako ja.

Prvým je bývalý sovietsky prezident Michail S. Gorbačov: „Pri takomto vysokom napätí, aké dnes vládne, je situácia veľmi nebezpečná. Mohlo by sa stať, že tieto dni ani neprežijeme; niekto by mohol stratiť nervy.” Gorbačov zároveň navrhol, aby lídri Ruska a Spojených štátov usporiadali summit so široko koncipovaným programom bez toho, aby si vopred kládli nejaké podmienky.

Druhým mužom je svetoznámy vedec Michael J. Mills z amerického z Národného centra pre atmosférický výskum (NCAR), ktorý v súvislosti s vyhrotenými vzťahmi vo svete zdôraznil, že pokiaľ budú jednotlivé štáty vlastniť jadrové zbrane, otázkou nie je, či ich použijú, ale kedy: “Ak by jadrový konflikt vypukol v ktorejkoľvek časti zemegule, obrovské množstvo dymu by na mnoho rokov absorbovalo slnečné svetlo a na celej planéte bez výnimky by sa znížila teplota zemského povrchu. Zároveň by sa zredukovali zrážky, čo by postupne zabrzdilo poľnohospodársku výrobu a nastal by hladomor na celej zemeguli.”

Halliburton už prepúšťa!!!

Padajúce ceny ropy nedeptajú len Rusko, ale začínajú ovplyvňovať celý svet. Môj názor: Aj keď sa podarí zabrániť možnej globálnej (jadrovej) vojne, v čo pevne verím, jedna vec je istá. Svet sa opäť raz zásadne zmení – ceny ropy, terajšie vojnové konflikty i etnické a náboženské trenice a rozbroje povedú k zmene terajšej mapy sveta.

Možnože aj finančné centrá, ale určite investičné príležitosti sa “trochu” presunú. V jednom z predchádzajúcich vydaní Týždňa vo financiách očami komentátora som spomínal napríklad Mexiko, ktoré sa profiluje ako krajina s potenciálom stať sa „továrňou sveta“ a ktoré ponúka zaujímavé investičné príležitosti. Mexiko získava konkurenčnú výhodu vďaka dovozom relatívne lacného bridlicového plynu z USA a hlásia sa tam veľkí investori, pretože na rozdiel od Číny majú v Mexiku neporovnateľne lepšie podmienky. Iným príkladom je rozpor medzi kresťanským a islamským svetom a jeho vnímanie očami svetovej politiky. Na veci nič nemení fakt, že pápež František prednedávnom nazval islam mierumilovným náboženstvom.

Upadať začnú viaceré ázijské krajiny. Prišrubovanie občianskych a politických slobôd vrátane cenzúry internetu v Rusku a Číne spôsobuje, že z týchto krajín postupne začínajú odchádzať veľké medzinárodné spoločnosti. Pripomeniem len nedávne odrovnanie Microsoftu v Číne či minulotýždňové ohlásenie spoločnosti Google, že sťahuje svoje aktivity z Ruska, kde ruší väčšinu svojich pobočiek.

Je pravda, že mnohé sa začína od ropy. Nemám veštecké gule, ale bojím sa, že ceny čierneho zlata sa na svetových trhoch tak skoro nedostanú na úroveň aspoň 100 USD za barel, aby niektoré problémové krajiny mohli vôbec prežiť. Síce s holým chrbátom, ale prežiť! Podľa podrobných ekonomických prepočtov Rusko takto potrebuje cenu minimálne 100 USD za barel, Nigéria aspoň 110 a Venezuela najmenej 118. Len pre porovnanie: Saudská Arábia dokáže vyťažiť barel za menej ako 10 USD!

Svet sa bude meniť. Ale ceny ropy tak skoro neporastú. Pre portál Investujeme.sk to konštatovali aj analytici Tatra banky, podľa ktorých nejde o krátkodobý výkyv, ale ceny zostanú nízke aj na budúci rok.

Rusko a ďalšie krajiny sa budú ďalej trápiť a upadať a svetu budú hroziť ďalšie vojnové konflikty.

O tom, že situácia je viac ako dramatická, najpresvedčivejšie hovorí fakt, že americká spoločnosť Halliburton už prepúšťa! Spoločnosť pôsobí na trhu od roku 1919 a je jedným z najväčších svetových poskytovateľov služieb a technológií pre energetiku, najmä pre ropný a plynárenský priemysel. Zaoberá sa všeličím – od geologického prieskumu a vyhľadávania ložísk cez sofistikované ťažobné zariadenia fungujúce na všetkých kontinentoch až po technológie pre dopravu, konečnú úpravu a predaj ropných produktov. Ak sa spoločnosti darí, znamená to, že ropnému a plynárenskému priemyslu sa darí na celom svete.

To, že minulý týždeň ohlásila prepustenie tisícky pracovníkov, preto mnohí analytici pokladajú za symbolický začiatok blížiacej sa svetovej krízy.

Niektorí dostanú figu borovú

Z domácich udalostí ma najviac zaujalo, že neprešli jednoeurové eseročky, pri schvaľovaní nebol totiž dostatok poslancov za vládny Smer-SD. Niektorí z nich to vysvetľovali tak, že im meškali autobusy…Big grin 

Na strane druhej je už definitívne, že ľudia s nízkymi príjmami budú mať nárok na odvodovú úľavu. Ale len zamestnanci. Živnostníci a dohodári ako nepriatelia vlasti dostanú figu borovú! Téme som sa podrobne venoval pred dvoma týždňami v imaginárnom rozhovore premiéra Fica a svätého Petra pred nebeskými bránami. Nemohol som si tiež nevšimnúť správu o tom, že Slovensko nebude ďalej rásť tak, ako si to niektorí predsavzali a národná banka skresala prognózu rastu ekonomiky a potešilo ma, že ženy zo Slovenska sú pri investičných rizikách odvážnejšie ako ženy v zahraničí.

Mučitelia sú na tom dobre, veľmi dobre!

Zaujalo ma ale aj to, ako sa poslanci za OĽaNO pokúsili odstrániť alebo aspoň zmierniť neprávosti v dôchodkovom systéme. Konkrétne išlo o to, že navrhli plošné zdanenie vysokých výsluhových dôchodkov príslušníkov bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) a z takto ušetrených peňazí by sa priznal jednorazový finančný príspevok politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo vdovám. Podľa navrhovateľov by išlo o satisfakciu všetkým, ktorí boli poškodení komunistickým režimom.

Je nespravodlivé, že ešte aj po 25 rokoch od Nežnej revolúcie tí, čo boli roky utláčateľmi a prenasledovali iných, bili ich, mučili a popierali im základné ľudské práva, poberajú vysoké výsluhové dôchodky a tí, čo trpeli a boli prenasledovaní pre svoje názory alebo vieru, majú nízke starobné dôchodky, dôvodia poslanci OĽaNO.

Ale vieme ktorá strana je pri moci a má pri hlasovaní v parlamente väčšinu, takže som si pomyslel, že je mi zbytočné o tejto iniciatíve písať. A mal som zase raz pravdu. Plénum Národnej rady návrh na odškodnenie obetí komunizmu a skrátenie dôchodkov príslušníkom ŠtB neschválilo. Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová (OĽaNO) neskrývala sklamanie: “Smeru-SD nezáleží na spravodlivosti ani na obetiach.” Jej spolupartajníčka Janka Šípošová zdôraznila, že deti tých, ktorí kedysi trpeli komunistické zverstvá, dnes musia prispievať na benefity eštebákov, ktorí ich rodičov kruto bili a mučili .

Život je malina, žiadalo by sa skríknuť.

Namiesto pointy fľaška s octom

Dobrotivá vláda chystá na budúci rok množstvo sociálnych balíčkov. Medzi tými, ktoré najviac potešili, je aj tá, že cca 380-tisíc zamestnancom v štátnej a verejnej službe vzrastú platy od začiatku budúceho roka o 1,5 percenta a od júla budúceho roka o ďalšie percento. Vedúci Úrady vlády SR Federič k tomu dodal, že ľudia si zaslúžia mať úžitok z dobrej kondície, do ktorej sa Slovensko dostalo vďaka ozdravovaniu verejných financií a zrýchľujúcej sa ekonomike.

Neviem ako ty milý čitateľ, ale ja som si od samej radosti musel otvoriť fľašku s poriadne kyslým octom. Aj keď sa ma tie benefity a sociálne balíčky vrátane vlakov zadarmo, odvodových úľav či zvyšovania platov netýkajú.

A možno práve preto… Lebo všetky tie balíčky a napríklad aj benefity pre eštebákov, čo kedysi mučili iných, musí niekto zaplatiť. A keďže nespadám do žiadnej kategórie, na ktorú sa nekonečná dobrotivosť vlády vzťahuje, musím to aj ja financovať. Taký je život! Preto ten kyslý ocot…

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Sv. Peter pred bránami nebeskými: Živnostníkov nevpustím! (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *