Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Tí, ktorí si odložia daňovú povinnosť, platia takmer dvojnásobne viac

Dane Peter Apolen 31.03.2015 | 00:00 0 Komentárov

Dnes, utorok 31.3., je posledným dňom na podania bežného, neodloženého daňového priznania. Napriek tomu, že o daniach počuť najviac v marci, rovnaký počet firiem ich platí už hneď v prvom mesiaci roka. Zaujímavé je, že tí, ktorí si odložia daňovú povinnosť na druhý štvrťrok, zaplatia takmer dvojnásobne vyššie dane, ako tí, ktorí platia v riadnom termíne. 

  • Živnostníci a malé firmy zaplatili vlani na dani z príjmov v priemere 650 eur
  • Najviac platieb poslali štátu prekvapujúco v januári, avšak najfrekventovanejším dňom v roku
    bol 31. marec 
  • Január bol najobľúbenejším mesiacom v šiestich z ôsmych krajov. Výnimkou bol len Banskobystrický a Bratislavský kraj
  • Vo veľkosti daňových platieb je však bezkonkurenčne najsilnejší marec. Skôr teda platia firmy s nižšími daňami.
  • Do konca marca odviedlo daň z príjmu viac ako 80 percent živnostníkov a malých firiem
  • V apríli až v júni zaplatili daň z príjmu približne každý ôsmy živnostník či malá firma. Odložená platba je však výrazne vyššia, v priemere dosiahla 1 176 eur

Skôr platia firmy s nižšími daňami

Marec už dávno nie je na Slovensku len mesiacom kníh, ale aj platenia daní. Hoci je táto téma najaktuálnejšia práve v marci, realita platenia daní nie je tak jednoznačná. Dáta Slovenskej sporiteľne za rok 2014 ukazujú, že veľká časť živnostníkov či malých firiem malo v tomto čase položku „dane“ vo svojom kalendári už dávno vybavenú. Až dve z piatich malých firiem totiž platia dane už v januári. Tento trend platí v šiestich z ôsmich krajov. Výnimkou bol len Banskobystrický a Bratislavský kraj. 

Platí však, že skôr platia tí, ktorých daňová povinnosť je nižšia. V januári sa totiž odvedie len jedna šestina sumy zaplatených daní. Najsilnejším mesiacom je mesiac, keď firmy uhradia až polovicu sumy platieb. Ukazuje sa teda, že na začiatku roka dane zaplatia menšie firmy, respektíve firmy s nižšími daňami. Zároveň platí, že 31. marec je na celom Slovensku top dňom platenia daní tak z pohľadu počtu transakcií ako aj z celkového objemu. 

kedy-platime-dane

Bratislavčania platia nižšie dane ako Trenčiania

Priemerná platba dane z príjmu bola vlani 650 eur. Je však prekvapujúce, že najvyššie dane sa neplatia v najrozvinutejšom regióne. Priemerná platba bola za rok 2014 najvyššia v Trenčianskom kraji, ktorý predstihol Bratislavský takmer o zhruba 50 eur. Najmenej odviedli štátu na dani z príjmu živnostníci a malé firmy z Trnavského kraja. Výška daňovej povinnosti tak nekorešponduje s výškou vytvoreného HDP.

dane-podla-krajov Odložené dane sú výrazne vyššie

Zodpovednosť slovenských živnostníkov a malých firiem nepodkopáva ani pohľad na odložené platby daní. Daňové platby boli v prvom štvrťroku v porovnaní s druhým je štvornásobné. Inak povedané, 80 percent platieb poslali podnikatelia štátu v období od januára do marca. Zvyšok v ďalších troch mesiacoch.

Zaujímavosťou však je, že platenie si odkladajú najmä daňovníci s vyššími daňami. Priemer v druhom štvrťroku sa totiž vyšplhal až na 1 176 eur. Najviac daní v tomto období odviedli štátu podnikatelia z Bratislavského kraja, najmenej z Trnavského.

Kedy najneskôr zaplatiť dane?

Pre daňové úrady nie je dôležitá len výška dane, ale najmä, aby ju daňovníci aj včas zaplatili. Najneskorším dňom, kedy musia peniaze odísť z účtu pri bežnom termíne odovzdávania daňových priznaní, je 31. marec. Inak treba do tohto termínu oznámi daňovému úradu, že si termín odkladáte najneskôr do konca júna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *