Nedeľa 08. decembra. Meniny má Marína

Ticho! Huawei načúva

Kauza okolo výrobcov mobilných telefónov Huawei a ZTE nabrala na obrátkach ešte koncom minulého roka. Do akej miery ide o nástroj prebiehajúcej obchodnej vojny a do akej o skutočnú bezpečnostnú hrozbu?

Informácie o možnom samovoľnom odosielaní dát z čínskych smartfónov sa objavili už v roku 2017. No naozaj vážne sa problém prevalil až počas roka 2018, kedy sa zistilo, že mobilné zariadenia odosielajú dáta na vzdialené servery bez vedomia užívateľov. Môže pritom ísť aj o citlivé údaje.

Takéto obvinenia samozrejme Čína, počnúc politickými špičkami až po zamestnancov Huawei, popiera.Napriek tomu začali niektoré krajiny v tejto veci postupovať so značnou opatrnosťou. Americké spravodajské agentúry prišli s varovaním už v polovici minulého roka a americký prezident ich „prekvapivo“ vypočtul podpisom zákona o zákaze využívania týchto technológií v štátnej správe. Firma je tak vhodným terčom USA v obchodnej vojne s Čínou. Obdobné preventívne kroky vo forme vyčiarknutia firmy z účasti na budovaní sietí však vykonala aj Austrália a Nový Zéland.

V USA sa však posunuli ešte ďalej. Či už je reč o zatknutí finančnej riaditeľky Huawei kanadskou políciou, alebo o nedávnom zaradením čínskeho výrobcu na čiernu listinu, čo zasiahlo jeho spoluprácu s mnohými americkými firmami.

Dá sa OS Android nahradiť?

Tento fakt najviac zatriasol softvérovým gigantom Google, na ktorého systéme Android väčšina inteligentných telefónov na svete beží. Rozhodnutie síce nebráni prístupu mobilných telefónov značky Huawei k operačnému systému Android, blokuje však čínskym telefónom vstup do ekosystému súvisiacich služieb Googlu. Bez nich sú dnes mobilné telefóny so systémom Android de facto nepredajné.

Hoci Huawei po týchto sporoch v posledných týždňoch značne urýchlil prípravu vlastného operačného systému s názvom Ark OS, aj tak možno pochybovať, že budú dané zariadenia využiteľné mimo územia Číny. Huawei jednoducho doplatil na skutočnosť, že Čína, ktorá striktne reguluje svoje internetové prostredie, v zásade Googlu neumožnila na svojom trhu pôsobiť. Google preto logicky a bez váhania Huawei odstrihol od svojich služieb, čo bude mať za následok rýchle odstavenie expanzie Huawei na svetovom trhu.

Ku Googlu sa navyše pridávajú aj výrobcovia komponentov a niektoré z nich nie je zatiaľ Čína dnes sama schopná vyrobiť. Vyzerá to teda tak, že Huawei bude musieť na úspech v západnom svete čoskoro zabudnúť, hoci sa vedenie firmy tvári, že je na túto kapitolu obchodnej vojny pripravené. Čína bola doteraz zvyknutá, že reštrikcie majú vždy nejaké prechodné obdobie a že jej sľuby môžu oddialiť vplyv sankcií. Teraz však spoznáva, že niektoré kroky môžu byť účinné veľmi rýchlo.

Kto ponesie následky

Ponúka sa rovnaká otázka ako v prípade ciel: kto si skutočne odskáče túto „bezpečnostnú hrozbu“. Či už sa vedenie Huawei tvárou sebavedome, ale nie, je zrejmé, že v prípade pokračovania sporov s americkou administratívou môže na ďalšiu expanziu mimo čínskeho trhu zabudnúť.

Dnes to vyzerá takmer tak, že keď sa až spotrebujú aktuálne zásoby, bude mať firma problémy dať mobilné zariadenia vôbec dokopy. Nehovoriac o tom, že bez rozumného operačného systému, na ktorý je naviazaný ekosystém ďalších služieb, sa na najbohatších trhoch fungovať nedá.

Spoločnosť by sa, ak sa je vôbec podarí prístroj poskladať, mohla zamerať na domáci trh alebo na rozvíjajúce sa trhy, ako napríklad africké štáty, kde otázka ochrany osobných údajov nie je práve na programe dňa.

Okrem toho ale sankcie proti Číne a jej výrobcom povedú k nútenému obmedzeniu dopytu po komponentoch z USA. Zasiahlo by to teda aj samotných výrobcov súčiastok ako Intel či Qualcomm. Ich odbyt do Číny totiž tvorí značný podiel tržieb.

V druhom rade hrozí v dlhšom časovom horizonte tiež rozvoj „národného cítenia“ v Číne a väčšia snaha o uzavretie sa pred svetom, vrátane tvorby vlastných technológií, nezávislých na USA či na ďalších dodávateľoch, ktorých logistické cesty by mohli americké sankcie ľahko narušiť.

Čo bude nasledovať

Logickou reakciou na sankcie by tak mohlo byť väčší uzavretie čínskeho trhu a tendencia pripútať k sebe niektoré ďalšie trhy, najmä časť Afriky. Tento scenár by v konečnom dôsledku mohol viesť k poklesu globálneho obchodu a slovným potýčkam, čo nie je príjemné ani pre prizerajúce strany, vrátene Európy.

Alternatívnym scenárom je, že sa potvrdí, že Huawei nie je nezávislý a vyrástol vďaka podpore čínskej vlády. Potom by pre Čínu nebol problém na jeho súčasných technológiách zakrátko vybudovať nového technologického šampióna a teda obetovať jednu figúrku a pokračovať ďalej v ďalšom snažení.

Analytický tím spoločnosti Fincentrum ČR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *