Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Titul Hypotéka roka získala ponuka od VÚB

Hypotéka roka 2018
Bývanie Peter Apolen 18.04.2018 | 00:00 0 Komentárov

Ocenenie Hypotéka roka získala tento rok ponuka od VÚB banky. Rozhodla tak odborná porota. VÚB banka získala prvenstvo aj v kategórii Refinančná hypotéka. Na druhom mieste sa pri oboch kategóriách umiestnila najväčšia banka na trhu – Slovenská sporiteľňa. Tretie mesto za hypotéku získala Tatra banka. V refinančnej kategórii túto priečku obsadila ponuka od ČSOB.  

Ide o už piaty ročník hodnotenia Hypotéka roka. Spolupracujú na ňom dvaja partneri: finančno-sprostredkovateľská spoločnosť Fincentrum a týždenník Trend. „Už niekoľko rokov sa umiestňujeme na trhu ako najväčší nezávislý predajca hypoték. Len za minulý rok sme sprostredkovali viac ako deväť tisíc hypotekárnych úverov. Za celú dobu našej existencie ich už bolo cez 70 tisíc,“ hovorí obchodný riaditeľ Fincentra František Dragúň.

Dodáva, že pri hodnotení Hypotéka roka nehrá úlohu veľkosť bánk, či výsledky ich predaja. Ide o kvalitatívne hodnotenie parametrov jednotlivých produktov. Sedemčlenná odborná porota hodnotí hypotéky podľa piatich ukazovateľov: poplatkov, pomeru úveru k hodnote nehnuteľnosti (LTV), úrokových sadzieb, schopnosti prispôsobiť podmienky úveru individuálnym požiadavkám a komplexnosti ponuky pre rôzne skupiny zákazníkov.

„Vybaviť aj jednoduchý finančný produkt trvá desiatky minút, pri úvere hovoríme už o hodinách. Aj preto je dobré mať, namiesto takéhoto sedenia, či niekoľkých, k dispozícií sprostredkovateľov, ktorí vedia rýchlejšie porovnať ponuky a predovšetkým zjednodušiť administratívu,“ konštatuje vedúci redaktor Trendu Ján Záborský.

Vyzdvihuje, že hoci sa v tohtoročných výsledkoch objavujú „staré známe mená“ z minulých ročníkov, potešujúce je podľa neho to, že bodové hodnotenia v jednotlivých kategóriách sú tento rok veľmi vysoké naprieč celou tabuľkou. Na trhu teda nie je vyslovene slabý alebo zlý produkt.

Najlepšie úvery na bývanie

Ponuka VÚB prekonala tie konkurenčné najmä v parametri úrokových sadzieb, a to najmä pri dlhých fixáciách. Pri osemročnej viazanosti sa sadzby nachádzajú pod dvomi percentami, čo je vzhľadom na blížiace sa všeobecné zvyšovanie úrokov atraktívna ponuka.

Pri refinančnej hypotéke získala VÚB najviac bodov pri dvoch kritériách, a to pri úrokoch a administratívnej náročnosti. Banka napríklad prepláca pri refinancovaní klientom náklady na predčasné splatenie úveru v „starej“ banke do výšky 1500 eur.

„Hypotéky sú u nás veľmi populárnym produktom. Sme preto šťastní, že odborná porota ocenila práve našu ponuku,“ člen predstavenstva VÚB Roberto Vercelli.

Porota udelila aj cenu za inovatívnosť. Získala ju ČSOB, a to za spojenie jej hypotekárnej ponuky so službou SmartHome od Slovak Telekomu. To kombinuje financovanie bývania s inteligentným riadením domácnosti.

Oceňovalo sa aj stavebné sporenie. Ako najlepšie porota vyhodnotila produkt od stavebnej sporiteľne Wüstenrot. Body získavala najmä pri porovnaní poplatkov, ale aj atraktivity úveru a transparentnosti. „Aktuálne sa okolo stavebného sporenia vedie veľa diskusií. Myslím si, že tento produkt má na trhu stále svoje miesto. Aj preto našu ponuku neustále zlepšujeme a inovujeme,“ povedal pri preberaní ceny Jaroslav Sykora vedúci vlastného odbytu stavebnej sporiteľne Wüstenrot.

Poistenie nehnuteľnosti a poistenie hypotéky

V oblasti poistenia sa oceňovali produkty v dvoch kategóriách, a to poistení nehnuteľnosti a poistení hypotéky. V oboch získala hlavnú cenu Allianz – Slovenská poisťovňa. Pri poistení nehnuteľnosti sa ponuka tejto poisťovne výrazne odtrhla od zvyšku peletónu. Najvyššie hodnotenie získala až v štyroch z piatich kritérií, a to v likvidácii poistných udalostí, komplexnosti ponuky, rozsahu poistenia, ale aj v online komunikácii. Druhá priečka patrí poisťovni Axa a tretia Generali.

Poistenie nehnuteľnosti je dôležité tak pre klienta, ako aj pre banku, ktorá na kúpu bytu, či domu požičala. V prípade poistnej udalosti sa totiž z neho uhrádza nesplácaná časť úveru.

Poistenie hypotéky slúži na podobný účel, no je životným poistením klienta. Tu bolo hodnotenie konkurenčných produktov viac vyrovnané. Allianz – Slovenská poisťovňa prekonala konkurentov v dvoch z piatich hodnotiacich kritérií. Druhú najlepšiu životnú poistku určenú na krytie hypotéky podľa poroty ponúka Generali, za ňou sa umiestnila poisťovňa Metlife.

Špecifické kategórie

Šéfovia bánk a poisťovní si v rámci hodnotnia Hypotéka roka medzi sebou pravidelne vyberajú najlepšieho manažéra. Tak tomu bolo aj tento rok. Bankárom roka sa stal už po druhýkrát šéf ČSOB Daniel Kollár a titul Poisťovák roka si odniesol Roman Juráš riaditeľ poisťovne Generali.

Zvláštnou kategóriou je Banka bez bariér, kde Slovenský paralympijský výbor ohodnocuje banky podľa ich ústretovosti voči handicapovaným. Tento rok tento titul získala Slovenská sporiteľňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *