Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Trend a Fincentrum udelili opäť titul banke roka

Bankou roka sa už po piaty krát stala Slovenská sporiteľňa. Na druhom mieste sa umiestnila Tatra banka a bronzovú priečku si obhájila VÚB. Týždenník Trend tak i tento rok ohodnotil podľa viacerých kvalitatívnych kritérií najúspešnejšie finančné ústavy. Partnerom podujatia je už po štvrtý rok finančno-sprostredkovateľská spoločnosť Fincentrum.

Hodnotitelia zohľadňovali nie len úspech bánk dosiahnutý na úverom trhu, či pri získavaní vkladov, ale aj ich schopnosť držať čo najnižšie úroveň nákladov a zvyšovať tak rentabilitu.

Slovenská sporiteľňa sa v tomto ukazovateli umiestnila na prvej pozícii. Jej akcionárom dokázala priniesť rentabilitu kapitálu na úrovni 14,46 percenta. Táto najväčšia banka na trhu vytvorila aj najväčší zisk, hoci bez výraznejšej medziročnej dynamiky. Sporiteľňa zároveň dosahuje najlepší pomer nákladov k výnosom. Na dosiahnutie jednotky príjmu, jej teda stačí vynaložiť najmenšie náklady na trhu.

Ako jedinej z prvej päťky vzrástli vlani jej čisté úrokové výnosy, čo znamená, že aj v nevďačnom prostredí rekordne nízkych sadzieb, sa jej prostredníctvom rastu objemu úverov podarilo získať na úrokoch viac ako pred rokom. Svedčí o tom aj to, že banka dokázala zvýšiť svoj podiel na úverovom trhu o viac ako percento.

Svoj odstup od trhového lídra vlani mierne stiahla Tatra banka. Svoju druhú pozíciu si drží už dva roky po sebe. Oproti vlaňajšku sa zlepšila v zabezpečení rizika zlyhania úverov. Naďalej si udržiava silnú pozíciu pri získavaní vkladov, kde jej podiel na trhu o jedno percento vzrástol.

Ani banka na tretej pozícii sa tento rok nezmenila. Obhájila si ju VÚB banka. Všetkých svojich konkurentov porazila v krytí zlyhaných úverov. Znamená to, že je spomedzi slovenských bánk je najbezpečnejšia z pohľadu krytia prípadných problémov úverového portfólia. Mohlo ich vyvolať napríklad pri náhle zhoršenie makroekonomického prostredia.

VÚB okrem toho dosiahla veľmi dobré čísla i pri pomeru nákladov k výnosom. Bola v tomto ukazovateli len o veľmi málo horšia ako trhový líder.

Partnerom hodnotenia Banka roka je už štvrtý rok spoločnosť Fincentrum.  „Ocenenie Banka roka vnímame ako užitočný indikátor tak pre spotrebiteľov, ako aj finančných profesionálov. Informácia o podnikateľskom úspechu a kredibilite bánk totiž pomáha verejnosti zorientovať sa na bankovom trhu. Teší nás preto, že sa ako najväčší sprostredkovateľ predaja hypoték na Slovensku, môžeme na tomto zmysluplnom projekte dlhodobo podieľať,“ hovorí obchodný riaditeľ Fincentra František Dragúň.

Systém hodnotenia Banky roka 2016

Výsledky 2015 (váha v %)

Výsledky 2014 (váha v %)

Zmena trhového podielu na úveroch

10

Zmena trhového podielu na vkladoch

10

Rentabilita kapitálu

15

5

Prevádzkové náklady / prevádzkové výnosy

15

5

Primeranosť vlastných zdrojov / kapitálová primeranosť

15

5

Krytie zlyhaných úverov

15

5

Spolu

80

20

Firmou roka je opäť Eset

Okrem Banky roka udelil Trend ocenenie i v kategórií poisťovní. Najvyššie ocenenie získali tento rok dve poisťovne súčasne. Rozhodla o tom zhoda v počte bodov. ČSOB poisťovňa si prevzala cenu pre najlepšiu poisťovňu už štvrtý raz v rade. Tento rok sa k nej pridala Poisťovňa Slovenskej sporiteľne.

Hlavnou kategóriou slávnostného eventu v priestoroch Slovenského národného divadla je však ocenenie Firma roka. Po štvrtýkrát sa ňou stal Eset, ktorý na druhé miesto odsunul minuloročného víťaza Bring Trucking.

Manažérom roka 2016 sa stal Šimon Šicko, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ jedného z najúspešnejších slovenských start-upov Pixel Federation. Titul Investor roka 2016 získala automobilka Volkswagen Slovakia.

Jedna odpoveď na “Trend a Fincentrum udelili opäť titul banke roka”

  1. bankár píše:

    Keby som mal vlastnú banku, asi na takúto súťaž rezignujem. V prvej trojke stále len prvá trojka. :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *