Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Trendy v hypotekárnom financovaní – ubúda žiadateľov v pároch

Generácia single sa prejavuje aj vo financiách. Na veľké úvery si trúfame čím ďalej tým viac sami, nepotrebujeme na to partnera. Podľa údajov jednej z hypotekárnych bánk sa podiel žiadateľov o úver v páre za posledné tri roky znížil o tretinu. 

Kým pred tromi rokmi malo až 55 percent úverov na bývanie od Sberbank dvoch spolužiadateľov, tento rok podiel párov klesol už len na niečo vyše tretinu. Vyplýva to z najnovšej analýzy, ktorú banka realizovala na vzorke 12 400 klientov, ktorí u nej požiadali a čerpali úver v období od januára 2012 do marca 2015.

„Hypotéka v páre je na ústupe už niekoľko rokov. Čerstvé údaje za rok 2015 naznačujú, že v tomto roku budeme prvý krát svedkami stavu, kedy páry stratia prvenstvo v podiele žiadateľov a predbehnú ich muži,“ komentuje vedúca tímu CRM Sberbank Slovensko Blanka Končírová.

Úver je stále viac mužskou záležitosťou

Za posledné roky nahrádzajú dvojice žiadateľov najmä muži. Ich podiel na úveroch na bývanie stúpol zo štvrtiny spred troch rokov na tohtoročných takmer 40 percent. Ženy, zdá sa, boli doteraz opatrnejšie a ako samostatné žiadateľky o úver na bývanie sa začínajú presadzovať až v tomto roku. Ich podiel stúpol z pätiny na štvrtinu.

„Hoci dámy omnoho zriedkavejšie čerpajú veľké úvery samé, ak sa už na to odhodlajú, vo výške úveru nezaostávajú. Prekvapivo si napriek všeobecne nižším priemerným platom berú podobne ako muži úvery na bývanie v priemere vo výške okolo 60 000 eur,“ poznamenala B. Končírová.

ziadatelia-o-uver-podla-pohlavia

Podobné zastúpenie žien v klientele má i najväčšia hypotekárna banka VÚB. Sú stále v menšine. Len v Bratislave sa nežnejšie pohlavie s 46 percentami doťahuje na mužov. V regiónov Nitra a Trenčín však tvoria ženy len štvrtinu zákazníkov VÚB banky. Banka neeviduje štatistiku spoločných žiadostí párov.

Priemerná výška ich úveru na bývanie tu dosahuje 65 500 eur, čo je o 3 500 eur menej ako u mužov. Hoci sú teda ženy opatrnejšie, snažia sa pôžičky vyplatiť skôr. Priemerne za 21 rokov, čo je štyri roky menej ako muži.

Stále viac mladých

Sberbank pozoruje zaujímavý trend aj pri rozdelení úverov na bývanie podľa veku dlžníkov. Stále platí, že najpočetnejšia skupina žiadateľov je v najproduktívnejšom veku od 31 do 45 rokov. Ich podiel však výrazne klesá – v roku 2012 ich bolo až 70 percent a vlani už len 55 percent.

Naopak, za posledné roky narastá počet mladých dlžníkov. Od roku 2012 sa počet hypotekárnych klientov vo veku 18 až 30 rokov zdvojnásobil zo 17 percent až na dve pätiny.

„Predpokladáme, že tento trend je okrem iného spôsobený tým, že mladí ľudia sú čím ďalej tým viac uvedomelí. Vedia si spočítať, že vďaka zlacneniu nehnuteľností a rekordne nízkym úrokovým sadzbám sa im v mnohých prípadoch oplatí viac vlastný byt, než prenájom. Okrem iného mladí dlžníci s príjmom do určitej hranice môžu využívať bonifikované hypotéky, ktorých úročenie je počas prvých piatich rokov naozaj zanedbateľné a teda preplatenie je minimálne,“ vysvetľuje B. Končírová.

Aktuálne do konca júna je maximálna príjmová hranica na získanie dotovanej hypotéky stanovená na 1 193,4 eura. So sadzbami blízko dvoch percent, ktoré dnes banky ponúkajú, sa mladí žiadatelia dostanú takmer na nulu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *