Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Tretí pilier potrebuje reformu

Tretí pilier na Slovensku nefunguje, ako by mal. Na dôchodok si doň odkladá málo ľudí a ich úspory nie sú dostatočné. Dobrovoľné sporenie nie je totiž dosť motivačné. Slováci sú tak vystavení vysokému riziku chudoby v dôchodkovom veku. A to všetko v čase, keď sa Slovensko stane krajinou s najstaršou populáciou v Európe.  

Aktuálne je v treťom pilieri zhruba 700 tisíc Slovákov, čo je približne jedna tretina pracujúcej populácie. V ČR je to však až päť miliónov občanov, teda zhruba 90 percent aktívneho obyvateľstva. Priemerná suma úspor Slovákov na jednom účte v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti predstavuje zhruba dve tisícky eur. Priemerný mesačný príspevok zamestnanca je 15 eur.

V čase, keď sa už vie, že štátny dôchodok na dôstojné prežitie v starobe stačiť nebude, je tento stav žalostný. Príčin je niekoľko. Odborníci tvrdia, že problémom sú najmä nízke daňové úľavy. Je však treba povedať, že tretí pilier nedokáže sporiteľom ponúknuť dostatočné zhodnotenie. Systém by sa preto mal meniť.

„Je nevyhnutné samotný systém nielen zjednodušiť, zefektívniť, ale aj odstrániť možné bariéry vstupu zamestnancov aj samoplatcov. Potrebné je tiež fungovanie a vstup do tretieho piliera výraznejšie podporovať a popularizovať,“ uvádza Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností. 

Dohoda na potrebe reformy

Zástupcovia doplnkových dôchodkových spoločností, ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, zamestnávatelia a odbory sa preto stretli, aby prediskutovali, ako by tretí pilier mohol fungovať lepšie.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter pred časom povedal, že systém treba úplne prekopať a nastaviť nanovo, tak aby bol viac motivačný zamestnávateľov, a ako aj zamestnancov. Priznal však tiež, že zhodnocovanie peňazí uložených v treťom pilieri je slabé. Dôvodom je najmä výška poplatkov. „Treba sa k tomu vrátiť a trošku porovnať niektoré veci aj s druhým pilierom,“ uviedol.

Najvyššie zhodnotenie v treťom pilieri v ročnom horizonte aktuálne dosahuje globálny fond od AXA, s rastom o 5,8 percenta. Ostatné fondy sú však na tom citeľne horšie. Zarábajú od jedného do troch percent. Naproti tomu v druhom pilieri je to oveľa lepšie. Zhodnotenie dosahuje i deväť percent. Hoci niektoré fondy sú síce v mínuse, priemerné zhodnotenie je však vyššie ako v treťom pilieri.

Zvýšenie daňových úľav

Sporiteľ si môže dnes odrátať z daňového základu príspevky v hodnote 180 eur ročne. Zamestnávateľ, ktorý prispieva svojim zamestnancom, si okrem toho môže odrátať príspevky na zamestnancov ako odpočítateľné položky z daňového základu až do výšky šiestich percent z hrubej mzdy konkrétneho zamestnanca. Zamestnávatelia, odborári, ako aj predstavitelia správcovských spoločností sa zhodujú, že by to malo byť viac.

Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení hovorí, že by malo ísť o tieto zmeny:

  • zvýšene daňových úľav
  • zrušenie odvodov z príspevkov do 3. piliera
  • deklarovanie politickej podpory pre systém

„Tak aby politici vedeli, že na dôchodkové úspory ľudí nemajú siahať, a to ani v ťažkých časoch,“ uviedol.

„Na rozdiel iných oblastí, ako napríklad minimálnej mzdy, sa so zamestnávateľmi v tejto oblasti úplne zhodujeme. Podporujeme reformu tretieho piliera,“ doplnil Jozef Kollár, prezident Konfederácie odborových zväzov SR.

Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Ivan Švejna tiež netajil podporu reforme. „Budeme sa snažiť vyjsť návrhom v ústrety,“ povedal. Konečné rozhodnutie o štátnej podpore, ale bude podľa neho patriť ministrovi financií Petrovi Kažimírovi, ktorý musí na daňové úľavy nájsť peniaze. Potrebu podporiť dobrovoľné dôchodkové sporenie však konštatuje aj programové vyhlásenie súčasnej vlády.

Negatívne vyhliadky

Demografické prognózy Slovenska sú neúprosné. Hoci sme dnes krajina s najväčším podielom ľudí v produktívnom veku v Európe, podľa Európskej komisie sa do roku 2060 dostaneme na úplne opačný koniec rebríčka, keď podiel produktívneho  obyvateľstva klesne zo 71 na 53 percent. V tom čase však už bude na Slovensku v dôchodkovom veku viac ako tretina obyvateľov, čo sa neočakáva v žiadnej inej európskej krajine. 

„Tento vývoj bude znamenať obrovský nápor na základný dôchodkový pilier, ktorý ho aj v súčasnej dobe kompenzuje s nemalými ťažkosťami,“ hovorí prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností Martin Višňovský. „Je viac ako zrejmé, že zabezpečenie slušného dôchodku v budúcnosti sa bude dať dosiahnuť len dobrovoľným sporením v priebehu pracovného života každého z nás,“ dodáva. 

Skúsenosti z Českej republiky ukazujú, že aktívnou podporou doplnkového sporenia je možné do systému zapojiť veľké množstvo obyvateľstva. Štát ho však ročne podporuje priamo aj nepriamo sumou viac ako 300 mil. eur, zatiaľ čo na Slovensku je to len do desiatich miliónov eur.

65-plus-2013

 

65-plus-2060

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *