Streda 08. apríla. Meniny má Albert

Trhy evidentne oslabujú, no recesia nie je nevyhnutná

recesia

Hoci sa svet nachádza v neskorej fáze hospodárskeho cyklu nemusí ho nevyhnutne čakať recesia. Spotreba a investície sú totiž stále silné. Darí sa aj trhu práce. Napriek očakávaniam tak môžeme byť svedkami, síce pomalšieho, ale stále solídneho ekonomického rastu.

Svetová ekonomika by mala v tomto roku spomaliť tempo rastu na stále solídnych 3,6 percenta zo značne nadtrendovej,  zhruba 3,8-percentnej, dynamiky  v predchádzajúcich dvoch rokoch.Brzdiť bude najmä Západ a jeho rast klesne pod dve percentá v dôsledku straty momenta americkej ekonomiky, ktorá predtým profitovala z daňových stimulov. Pomalšie porastie aj eurozóna, ktorá vrchol cyklu dosiahla už v roku 2017 pri zhoršovaní sa exportných trhov a pri viacerých politických neistotách na čele s brexitom.

Mínusom pre rozvinuté ekonomiky bude aj menej podpory zo strany centrálnych bánk a obmedzené výrobné kapacity najmä v dôsledku nedostatku pracovných síl. Rozvíjajúce sa trhy si udržia svoj agregátny, takmer päťpercentný rast, keď ustanú negatívne protivetry v podobe posilňovania dolára a zvyšovania úrokových sadzieb Fedom a prejavia sa robustné makrofundamenty.

Výnimkou bude čínska ekonomika, ktorá pribrzdí v dôsledku pokračovania transformácie sa na západný model a snahy  boja proti tieňovému bankovníctvu, ako aj v dôsledku obchodných protekcionistických opatrení USA.

Sprísňovanie politík centrálnych bánk

Zlaté časy sa definitívne skončili. Globálny rast spomaľuje pri svižnom raste spotrebiteľských cien. V Spojených štátoch a eurozóne dosiahne jadrová inflácia nové cyklické maximá pri silnom trhu práce, vysokom využití kapacít, čo sa už stáva limitujúcim faktorom ekonomického rastu. Vyšší rast cien by mal prinútiť ďalej zvyšovať úrokové sadzby v USA  a postupne normalizovať menovú politiku aj v eurozóne.

Očakávame však, že Fed v budúcom roku zastaví cyklus zvyšovania sadzieb po dosiahnutí ich neutrálnej úrovne pre spomalenie miestnej ekonomiky. Celkovo však hlavné svetové centrálne banky urobia prvý krok ku kvantitatívnemu sprísňovaniu s poklesom agregátnej súvahy. Fed bude pokračovať v redukcii svojej bilancie. ECB vypne program nákupu aktív a z veľkých centrálnych bánk bude pokračovať v expanzii súvahy len Bank of Japan.

Ukotvená jadrová inflácia na 15-ročných minimách v rozvíjajúcich sa krajinách s kladnými reálnymi úrokovými sadzbami a fiškálnou konsolidáciou však nevyvolá potrebu výrazne sprísňovať menovú politiku v týchto regiónoch.

Recesia v nedohľadne

Nezdieľame názor o skorej americkej či európskej recesii napriek tomu, že sa svet nachádza v neskorej fáze hospodárskeho cyklu, a to aj napriek to, že by mal byť, meraný expanziou v USA, najdlhším v histórii. Súčasná úroveň spotreby, investícií a sily trhu práce ako aj mnohých predstihových indikátorov, hoci, nedávno ustúpili z multiročných maxím,nie sú historicky konzistentné s klasickou recesiou.

Na druhej strane si uvedomujeme viaceré riziká, ktorým bude svetová ekonomika čeliť, a ktoré ju robia krehkou a podkopávajú biznis sentiment ako aj spotrebiteľskú dôveru. Najväčším z nich je obchodná vojna medzi USA a Čínou a jej prípadná gradácia až do ekonomickej vojny. Ďalej sú to začínajúce fiškálne protivetry v americkej ekonomike, pretrvávajúce otázniky okolo brexitu, ako aj populistické politické riziká v Európe na čele s Talianskom, ale aj Nemeckom.

Perspektívne rozvíjajúce sa trhy

Všetky tieto faktory budú spôsobovať zvýšenú volatilitu na finančných trhoch. Napriek tomu si myslíme, že vybrané akcie, najmä v rozvíjajúcich sa krajinách, by mali doručiť atraktívne zhodnotenie, keď nedávno diskontovali až príliš pesimistické scenáre vývoja, pričom valuačne sú pomerne lacné a ich fundamenty sú silné.

Autor je analytik J&T Banky.

Jedna odpoveď na “Trhy evidentne oslabujú, no recesia nie je nevyhnutná”

  1. Martin Rubáš píše:

    Připravme se na další krizi. Ekonomický cyklus je u konce a čeká nás horší krize, než po pádu Lehman brothers.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *