Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Trhy lámali rekordy. Už v januári dosiahli hodnoty očakávané na konci roka

Úvod roka sa niesol v znamení neustáleho prepisovania historických maxím na amerických aj európskych akciových trhoch. Dôvodom bol masívny pokles geopolitických rizík.

Neúnavná rely na trhu rizikových aktív čerpala silu z upokojenia situácie v geopolitike. Pokleslo riziko obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou, pokračovalo uvoľňovanie menovej politiky a na trhy sa dostávali presvedčivé signály o oživení svetovej ekonomiky, ako aj správy o silnej podnikovej výsledkovej sezóne za posledný kvartál roku 2019.

V závere mesiaca však došlo k zvratu vo vývoji trhov. Do pozornosti trhov sa dostal nákazlivý respiračný koronavírus. Obava z jeho rozširovania a možnej pandémie, ktorá by spomalila globálne ekonomické oživenie, znamenala mazanie všetkých dovtedajších ziskov akcií a pokles výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov pri raste ceny zlata.

Ropa v prvé januárové dni skokovito narástla na najvyššie úrovne od jari 2019, keď sa Brent obchodoval krátkodobo nad 70-dolárovou métou v reakcii na nervozitu po zabití popredného iránskeho generála Kásema Solejmáního americkým dronom.

Odveta Teheránu bola skôr symbolická a obchodníci prišli k záveru, že otvorená vojna medzi Iránom a Teheránom nehrozí. Ropa preto klesla, keďže stav zásob vo svete je nadpriemerný. V závere mesiaca padala ako kameň do vody pre obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky a dopyt po komodite pre koronavírus.

Euro v priebehu mesiaca systematicky oslabovalo voči doláru napriek zlepšovaniu vyhliadok rastu eurozóny. Oživenie je totiž stále vnímané ako krehké a ekonomika Spojených štátov amerických je napriek očakávaniu spomaľovania stále robustná. V závere mesiaca získavali najmä meny ako japonský jen a švajčiarsky frank, ako bezpečné prístavy devízových trhov pri všeobecnej averzii voči riziku koronavírusu.

Akciové trhy si siahli na nové maximá

Hlavné svetové akciové trhy pokračovali v prvých januárových týždňoch vo famóznej rely z minulého roka. Nákupná párty bola podporovaná slávnostným podpisom prvej fázy obchodnej dohody medzi Pekingom a Washingtonom, očakávaním hladkého brexitu, sériou zlepšujúcich sa predstihových ukazovateľov naprieč regiónmi, ako aj uvoľnenou menovou politikou hlavných svetových centrálnych bánk.

K tomu sa pridal silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za štvrtý kvartál. Po troch týždňoch dosiahli americké akcie úrovne rekordov, ktoré sa od nich očakávali až na konci roka. Rely bola široko založená, keď 70 percent akciových indexov sveta dosahovalo 12-mesačné maximá, a to isté platilo o 35 percentách dlhopisového trhu. Agregátne prekonávalo 40 percent finančných aktív nové maximá za ostatný rok, čo predstavovalo maximum od konca roka 2017.

Takéto úrovne pritom v minulosti vyvolávali korekciu, najmä keď silné cenové momentum nebolo jediným znakom prebujnenosti. Ďalším bola nadpriemerná expozícia investorov na úrovni takmer jednej smerodajnej odchýlky voči väčšine rizikových aktív. K tomu sa pridávali extrémne nafúknuté valuácie, ktoré súčasne prestreľovali zlepšovanie makrodát rádovo o 15 – 20 percent.

Global Risk Demand Index Morgan Stanley, prezývaný index chamtivosti, bol na 10-ročných maximách. A potom prišiel veľký obrat. Spúšťačom bol prekvapivo nákazlivý respiračný koronavírus šíriaci sa v Číne a neskôr aj mimo jej hraníc. Trhy začali byť nervózne, že by mohol podkopať globálne ekonomické oživenie, čo by znamenalo aj zhoršenie vyhliadok rastu firemných ziskov.

Výsledkom bolo vymazanie všetkých ziskov z úvodu mesiaca, pričom čínsky Shanghai Composite index klesol o desať percent, a to bol v závere januára týždeň zatvorený pre sviatok Lunárneho nového roka.

Záujem o dlhopisy obnovili až obavy z hroziaceho koronavírusu

Eufória na finančných trhoch v prvej polovici januára a jasné signály oživovania svetovej ekonomiky tlačili nahor výnosy štátnych dlhopisov. Nemecký 10-ročný výnos sa dokonca posunul nad -0,2 percenta, čo najvyššia hodnota od jari 2019. Súčasne dochádzalo k znižovaniu rizikových prirážok podnikových dlhopisov, najmä tých rizikovejších v neinvestičnom pásme.

Situácia sa však v poslednej tretine mesiaca otočila o 180 stupňov. Zvýšené napätie, hoci nie nervozita, okolo znepokojivo sa šíriaceho koronavírusu, ktorý minimálne krátkodobo spomalí ekonomický rast v Číne a rozvíjajúcej sa Ázii, sa pretavilo do zvýšeného dopytu po bezpečných prístavoch.

Desaťročný nemecký výnos tak klesol pod -0,4 percenta a 10-ročný americký, ktorý sa v úvode roka pohyboval okolo 1,9 percentnej úrovne, klesol pod 1,6 percenta, pričom sa súčasne roztiahli rizikové prirážky podnikových dlhopisov.

Zlato sa tešilo obľube ustráchaných investorov

Zlato hneď v úvode mesiaca vystrelilo nad 1 600-dolárovú métu – na sedemročné maximá, v reakcii na blízkovýchodnú nervozitu, po tom, čo americký dron zabil vysokopostaveného iránskeho generála Kásema Solejmáního a Teherán sľúbil krutú pomstu. Nakoniec sa z nej vykľulo len symbolické ostreľovanie amerických základní v Iraku.

To trhy presvedčilo, že otvorený konflikt medzi Iránom a Spojenými štátmi nehrozí. Žltý kov tak skorigoval, no v závere januára sa vrátil k rastu, keď stúpal dopyt po bezpečných prístavoch pri neistote okolo vývoja epidémie koronavírusu. Celkovo skončil kov s mesačným ziskom takmer piatich percent tesne pod 1 600 dolármi.

Prebytok ropy na trhu tlačil jej cenu nadol

Turbulentné januárové obchodovanie má za sebou aj ropa. V prvé januárové dni skokovito rástla na najvyššie úrovne od jari 2019, keď sa brent obchodoval krátkodobo nad 70-dolárovou métou v reakcii na nervozitu po už spomínanom zabití popredného iránskeho generála Kásema Solejmáního americkým dronom.

Keď však obchodníci prišli k záveru, že napätie sa nebude ďalej eskalovať, ropa klesala, keďže stav zásob vo svete je naďalej nadpriemerný. V závere mesiaca padala ako kameň do vody pre obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky a dopyt po komodite pre koronavírus. Len zatvorenie čínskych tovární vyústilo do poklesu spotreby v krajine o tri milióny barelov denne.

Ani vyradenie podstatnej časti produkcie v Líbyii a Iraku nedokázalo zabrániť poklesu komodity na najnižšie úrovne od októbra. WTI za mesiac zakončila pod 52 dolármi, keď stratila až 15 percent, pričom brent zatváral pod 60 dolármi s mesačnou stratou takmer 12 percent.

Dolár stále kráľ

Euro v priebehu celého januára voči doláru systematicky oslabovalo bez ohľadu na to, či na trhoch panoval konštruktívny sentiment alebo nervozita. Signály oživovania ekonomiky eurozóny boli trhovými hráčmi stále vnímané ako pomerne krehké a americká ekonomika je napriek predpokladanému spomaleniu rastu v tomto roku stále pomerne robustná. Zasadnutia ECB ani Fedu v závere mesiaca, ktoré nezmenili nastavenie menovej politiky, na tom nič nezmenili.

V závere mesiaca rástol dopyt po dolári ako bezpečnom prístave pre turbulencie na trhoch v súvislosti s koronavírusom. Víťazom nervozity však boli švajčiarsky frank a japonský jen ako tradičné bezpečné skrýše na devízových trhoch. Obe získali voči euru vyše jedno percento a posilnili sa aj voči doláru.

Autori sú analytici J&T banky.

Jedna odpoveď na “Trhy lámali rekordy. Už v januári dosiahli hodnoty očakávané na konci roka”

  1. investor píše:

    Tento rok neskončí dobre. Na trhoch je príliš veľa eufórie… základná ingrediencia pre vznik bubliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial