Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Trhy včera otočili o 180 stupňov. Vydesila ich hrozba vypuknutia pandémie

Investície Peter Apolen 25.02.2020 | 00:00 1 Komentár

Koronavírus včera prekvapil trhy. Napriek tomu, že o nákaze šíriacej sa z Číny vieme už niekoľko týždňov, na trhy jej ťarcha výraznejšie dopadla až včera. Akciový index S&P včera klesol o 3,35 percenta, Dow Jones o 3,56 percenta a Nasdaq o 3,71 percenta. Klesali aj európske a ázijské burzy.

Masívne prepady akciových trhov

Dôvodom je masívne prepuknutie vírusu prvý krát mimo Číny. Taliansko malo v piatok len tri potvrdené prípady nákazy. V pondelok to už bolo 220 prípadov. Vírus si už v krajine vyžiadal šesť ľudských životov. Podobným tempom sa na viac ako 800 vyšplhal počet nakazených aj v Južnej Kórei. Spolu s Čínou ide o tri najviac zasiahnuté krajiny, pričom v dvoch z nich došlo k prepuknutiu nákazy len počas niekoľkých minulých dní.

Index Dow Jones včera spadol o 1031 bodov, čo je najväčší denný prepad za uplynulé dva roky. V jeho doterajšej histórii došlo k dennému poklesu o viac ako tisíc bodov doteraz len tri krát. Index sa tak dostal od začiatku roka do mínusu a je najslabší od 11. decembra minulého roku.

Klesali aj ostatné akciové indexy. Najviac postihnutý bol technologické sektor a akcie energetických spoločností. Index volatility, alebo inak aj index strachu (VIX), vyskočil nahor o viac ako 46 percent.

Podobne sa včera nedarilo ani ázijským a európskym burzám. Juhokórejský index KOSPI klesol o 3,9 percenta. Taliansky index FTSE MIB sa zrútil až o 5,43 percenta. Britský FTSE 100 spadol o 3,3 percenta, čo bol jeho najhorší deň od januára roku 2016. Podobne sa vyvíjal aj nemecký index DAX a francúzsky CAC 40.

Postihnuté krajiny sa bránia karanténou

Viaceré spoločnosti oznámili, že kvôli koronavírusu nebudú môcť splniť svoje plány tržieb a zisku pre prvý štvrťrok. Dôvodom je narušenie produkčných reťazcov a pokles dopytu. V Číne sa totiž ešte stále nevyrába po tom, ako vláda zatvorila továrne v regióne, v ktorom vypukol koronavírus. Čínska komunistická strana dokonca odložila svoj plánovaný zjazd, k čom došlo po prvý krát od kultúrnej revolúcie z druhej polovice 60tych rokov.

Karanténu vyhlásilo včera aj Taliansko. Týka sa až 100 tisíc ľudí v regiónoch Lombardia a Benátsko. Oblasti sú hermeticky uzavreté. Nie je teda možné do nich vstupovať, ani vycestovať von. Talianska vláda zrušila hromadné podujatia ako futbalové zápasy, koncerty, či tradičný benátsky karneval. Dôsledkom bude nižší dopyt a menej predaných výrobkov.

Je pohár poloplný alebo poloprázdny?

Toho, čoho sa však trhy boja najviac, je vypuknutie svetovej pandémie. Doteraz považovali vírus len za lokálnu epidémiu. Číne sa s ňou darilo efektívne bojovať. Pochválila ju za to aj Svetová zdravotná organizácia. Koncom minulého týždňa už začal denný počet novonakazených ľudí klesať. K negatívnemu obratu však prišlo cez víkend.

„Cez víkend došlo k opätovnému nárastu počtu nových prípadov a trhy začali panikáriť, že situáciu podcenili a tá bude spôsobovať oveľa väčšie škody, ako sa pôvodne čakalo,“ vysvetľuje hlavný trhový stratég spoločnosti National Holdings, Art Hogan.

„Trhy doteraz videli trhy pohár poloplný, avšak včera začali rozpoznávať riziká a započítavať ich do cien,“ hovorí analytička Saxo Bank Eleanor Creagh. Vysvetľuje, že k optimistickejšiemu výhľadu investorov nabádali menové a fiškálne stimuly centrálnych bánk a národných vlád, ktoré sa s odhodlaním pustili do boja v vírusom.

„Aké efektívne však môžu byť menové stimuly a daňové škrty, keď sú ľudia uväznení v karanténe, továrne sú zatvorené, alebo majú zníženú kapacitu a vo svete prevláda neistota? Tento víkend tak spravil pokojným vyhliadkam škrt cez rozpočet,“ dodáva analytička. Rétorika sa oproti minulému týždňu otočila o 180 stupňov.

Príkladom je spoločnosť Apple. Tá minulý týždeň v stredu varovala, že sa jej pre koronavírus nepodarí naplniť predajné plány pre tento štvrťrok. Trhy však toto varovanie ohodnotili len drobným jednodňovým poklesom. Nasledujúci deň už akcie spoločnosti opäť rástli.

Ropa klesá, zlato rastie

Porazenými sú aj energie. Ropa Brent včera oslabila o 3,67 percenta na 56,22 dolára za barel. Investori totiž očakávajú pokles dopytu po rope z dôvodu spomalenia svetovej ekonomiky.

Darilo sa len aktívam, ktoré slúžia ako bezpečný prístav. Čí už to bolo zlato, vládne dlhopisy alebo japonský jen. Zlato včera posilnilo o jedno percento na 1659 dolárov. Výnosy 10-ročných amerických vládnych dlhopisov klesli pre vysoký záujem investorov na 1,37 percenta.

Epidémia alebo pandémia?

Koronavírus si doteraz vyžiadal viac ako 2600 obetí, z ktorých len 30 bolo mimo Číny. Nakazených je viac ako 80 tisíc ľudí. Ak sa preukáže ďalšie šírenie vírusu mimo územia Číny, môže to viesť k ešte väčšej neistote.

„Musíme urobiť všetko preto, aby sme sa pripravili na pandémiu. Zatiaľ však ešte nemôžeme povedať, že o pandémiu skutočne ide,“ uviedol včera Ray Chambers ambasádor Svetovej zdravotníckej organizácie. Riziko predstavujú najmä pre chudobné krajiny. Kým Čína, či Taliansko majú dostatok kapacít na boj s nákazou aj za cenu vysokých ekonomických nákladov, chudobné krajiny si to dovoliť nemôžu. Môžu teda predstavovať úrodnú pôdu pre nové ohniská nákazy.

„Pre veľký počet neznámych nie je možné konečný dosah koronavírusu s istotou predpovedať. Akcie budú preto teraz veľmi citlivé na novinové titulky súvisiace s vírusom. Rozšírenie nákazy mimo Čínu bude znamenať transparentnejšie podávanie správ z krajín ako Južná Kórea alebo Taliansko. To by mohlo ešte viac zvýšiť volatilitu a averziu voči investičnému riziku,“ naznačuje ďalší aspekt E. Creagh.

Dlhodobí investori sa nemajú čoho báť

Čo z toho vyplýva pre investorov? Je zbytočné podliehať panike. Ešte do konca minulého týždňa analytici predpovedali, že koronavírus bude mať vážny dopad na ekonomiku najmä v prvom štvrťroku. V druhom kvartáli sa však už očakávalo zlepšenie ekonomických výsledkov. V prípade, že sa potvrdí výraznejší prienik nákazy mimo Čínu, možno k zlepšeniu nedôjde už v druhom štvrťroku. Raz ale k nemu príde.

Trhy možno opäť raz preháňajú. Pre investorov z toho vyplýva príležitosť investovať za dobrú cenu. Stredno- a dlhodobí investori nemajú problém prečkať dočasný pokles trhov a využiť ho na tvorbu budúcich ziskov.

Jedna odpoveď na “Trhy včera otočili o 180 stupňov. Vydesila ich hrozba vypuknutia pandémie”

  1. investor píše:

    Netreba zas podliehať panike. Dôležité budú nasledujúce dni. Vyzerá to, že trhy sa po včerajšom výpredaji začínajú stabilizovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial