Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Trhy včera vydesili následky epidémie v Číne

Čínsky štatistický úrad zverejnil čísla z ekonomiky za január a február. Prepad tamojšej ekonomiky spôsobený koronavírusom bol oveľa horší, ako sa čakalo. Investori z Európy a USA sa vydesili z toho, čo ich čaká.

Hrozivé čísla z Číny

Včera zverejnené údaje z Číny ukázali, že tamojšia ekonomika bola koronavírusom postihnutá oveľa viac, ako sa predpokladalo. Maloobchodný obrat klesol v januári a februári medziročne až o 20,5 percenta. Je to oveľa viac ako pôvodný odhad – štyri percenta.

Rovnako tak horšie ako odhady sa ukázali aj ďalšie výsledky. Priemyselná výroba klesla o 13,5 percenta a investície firiem boli nižšie až o 24,5 percenta. O prácu v celej Číne prišlo až päť miliónov ľudí. Nezamestnanosť vyskočila na 6,2 percenta, čo je rekordná hodnota. Jediným pozitívnym číslom je rast predaja tovaru cez internet o tri percentá.

Podľa odhadov sa HDP Číny vo februári prepadlo o 12 percent. Za prvý kvartál sa počíta s nulovým rastom, čo dokonca recesiou, k čomu dôjde po prvý krát od roku 1989, od kedy sa začali štatistiky zverejňovať.

Hovorca Národného štatistického úradu Mao Shengyong sa snažil investorov upokojiť vyhlásením , že vláda podporí ekonomiku aktívnou fiškálnou politikou a centrálna banka zas monetárnymi stimulmi. Nepodarilo sa mu to však a Index Hong Kong Hang Seng poklesol včera o štyri percentá. Rovnako tak čínsky Shanghai Composite oslabil o 3,4 percenta.

Čínska centrálna banka už včera napumpovala do ekonomiky v prepočte 14,3 mld. dolárov. Znížila zároveň bankám povinné minimálne rezervy, čím im uvoľnila kapitál na úvery v objeme 78,6 mld. dolárov.

Zlé vyhliadky pre Európu

Zverejnené údaje vyvolali paniku aj na ostatných finančných trhov. Investori totiž majú prvé dôkazy toho, ako nákladné je zastaviť ekonomiku na niekoľko týždňov a uvaliť karanténu na celé mestá a provincie. Európa si touto krízou prechádza v súčasnosti a štartuje sa aj v USA. Trhy tak už teraz vedia, že to bude drahé.

Britský index FTSE 100 klesol o 5,7 percenta, rovnako tak nemecký DAX. Francúzsky CAC 40 spadol dokonca o sedem percent. Európsky úrad pre cenné papiere uviedol, že pandémia „predstavuje vážnu hrozbu pre fungovanie a integritu finančných trhov. Je tu veľké riziko, že trend poklesu bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch a týždňoch,“ napísal úrad vo vyhlásení.

Fedu to opäť nevyšlo

Padal aj americký akciový trh. S&P 500 o desivých 12 percent a Dow Jones dokonca o 12,9 percenta. Tu sa však k hrozivým vyhliadkam účtu na koronavírus pridal aj ďalší faktor. Fed v nedeľu neplánované znížil sadzbu o jedno percento na rovnú nulu. Okrem toho oznámil obnovenie programu kvantitatívneho uvoľňovania v hodnote 700 mld. dolárov mesačne.

„Rozhodnutie Fedu o znížení sadzieb a masívnom kvantitatívnom uvoľňovaní by bolo za bežných okolností veľmi silným pozitívnym signálom pre trhy,“ konštatuje analytik Saxo Bank  Tomáš Daňhel. „Nenachádzame sa však v štandardnej trhovej situácii,“ dodáva.

Investori si totiž vysvetlili razantné opatrenia ako vyjadrenie pesimistického postoja Fedu. Jeho reakcia podľa nich prezrádza obavy centrálnych bankárov z hrozivej krízy. Investori sa preto zbavovali akcií. Namiesto toho, aby Fed upokojil situáciu, podaril sa mu pravý opak.

Analytici navyše Fedu vyčítajú prehnanú aktivitu. „Fed to nemal robiť predtým, ako trhy skutočne nezamrzli,“ myslí si hlavný ekonóm Moody´s Analytics Mark Zandi.

„FED výrazne predbieha situáciu a aplikuje riešenia, ktoré teraz nebudú mať žiadny efekt. Zároveň sa zbavuje účinných opatrení, ktoré by mohli podporiť ekonomiku a pomôcť ju naštartovať v budúcnosti,“ dodáva T. Daňhel. Zásadnú rolu teraz podľa neho majú hrať vlády.

Budú zbrane centrálnych bánk dostatočne účinné?

Aktívne sú však aj iné centrálne banky. Japonská centrálna banka napríklad včera oznámila, že zvýši nákup vládnych a korporátnych dlhopisov, a dokonca aj ETF fondov. Koordinovanú akciu včera ohlásili okrem Fedu aj ECB, Bank of England, Bank of Japan, Bank of Canada a Swiss National Bank.

„Globálna monetárna politika začína byť silná a dôrazná. Namieste je však obava, či už najväčšie svetové banky nevyčerpali svoje možnosti, najmä americký Fed, ktorý je najväčšou a najvplyvnejšou centrálnou bankou,“ upozorňuje Stephen Innes, hlavný trhový analytik spoločnosti AxiCorp.

Hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen dodáva, že centrálne banky znižujú sadzby v úplnej panike. „Treba však mať na pamäti, že ich kroky môžu byť úspešné len vtedy, keď súčasne zlyhávajú dve, nie tri veličiny súčasne, ako je tomu dnes, keď vidíme kolaps dopytu, problémy v ponuke a do tretice ropnú vojnu,“ konštatuje.

Hľadanie dna

„Trhy sa v súčasnosti nachádzajú v situácii hľadania dna, ktoré sa môže prehlbovať takmer na dennej báze. Akékoľvek strednodobé a nedajbože dlhodobé predikcie nemajú zmysel. Trh totiž akékoľvek pozitívne správy bude brať s veľkým nadhľadom a nebude ich automaticky premietať do cien,“ uzatvára T. Daňhel.

Jedna odpoveď na “Trhy včera vydesili následky epidémie v Číne”

  1. Michal píše:

    Účet za korona vírus bude vysoký. To si zatiaľ nevieme ani predstaviť. Čína sa s tým vysporiadala relatívne rýchlo a aj tak mali problém znovu rozbehnúť výrobu. Pritom komunisti prikážu a už sa robí. Keď bude v Európe stáť ekonomika pol rok, nepomôžu ani vládne opatrenia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial