Sobota 24. augusta. Meniny má Bartolomej

Trhy zažívajú výpredaj. Investori sa obávajú recesie

Americké akcie pokračujú vo výpredaji. Pokles akcií bánk a energetických spoločností poslal index S&P 500 na osemmesačné minimá. Medzi investormi sa šíri strach. Podporuje ho niekoľko faktov, no podstatná je zmena sentimentu, teda nálady investorov.

Včera zverejnené dáta z čínskej ekonomiky hovoria o novembrovom oslabení čínskeho, ako aj medzinárodného dopytu. Dovoz klesol a vývoz z krajiny sa spomalil. Rast priemyselných cien predstavuje len 2,7 percenta medziročne, čo je najmenej za posledné viac ako dva roky. Slabý bol aj rast spotrebiteľských cien. Znamená to, že dopyt v Číne, ako aj globálne, chladne, a to aj napriek masívnym stimulom.

Brexit rozvíril hladinu

Britská premiérka Theresa Mayová včera odložila hlasovanie o dohode o brexite v britskom parlamente. Medzi investori to vyvolalo obavy a posilnilo snahy zabezpečiť si svoje investície proti prípadnému odchodu Británie z EÚ bez dohody. To ešte viac nabúralo, už i doteraz slabý, sentiment na finančných trhoch.

„Hoci brexit bude mať primárne dopad na Veľkú Britániu, nákaza sa rozšíri aj na svetové trhy. Bude to mať dominový efekt. Vo chvíli keď spadne prvá kocka v Británii, obavy sa rozšíria aj do EÚ a odtiaľ cez Atlantik ďalej,“ povedal pre agentúru Bloomberg Max Gokhman, hlavný analytik spoločnosti Pacific Life Fund Advisors.

Dôvodom posunutia hlasovanie o brexitovej dohode boli obavy z jej neprijatia. Ak by k tomu došlo následky by boli veľmi nepríjemné. Nebol pritom stanovený nový termín hlasovania, čo obavy ešte viac umocňuje. Prejavilo sa to aj na kurze britskej libry, ktorá v pondelok klesla na trojmesačné minimum.

Fed hrozí trhom

Stále prítomným rizikom je tiež dopad utesňovania politiky Fedu. Ten zvýšil tento rok sadzby už tri krát a ďalšie zvýšenie by malo prísť ešte tento mesiac. Investori sa obávajú, že ďalšie dve, či tri zvýšenia plánované na budúci rok prinesú na finančné trhy recesiu.

Investorov do istej miery upokojilo nedávne vyjadrenie šéfa Fedu, Jeroma Powella, ktorý upravil svoje októbrové výroky, keď povedal, že ďalšiemu uťahovaniu politiky nestojí nič v ceste. V novembri uviedol, že súčasné sadzby sú už možno blízko prirodzeným sadzbám.

USA vs. Čína

Po ďalšie tu je strach z obchodnej vojny. Hoci sa americký prezident Donald Trump a čínsky prezident Xi Jinping minulý týždeň stretli na zasadnutí G20 a dohodli sa na nových spoločných rokovaniach, obchodný deficit USA voči Číne neustále narastá. A to aj napriek tomu, že D. Trump už výrazné clá zaviedol.

Deficit USA s Čínou aktuálne dosiahol 43,1 mld. dolárov, čo je nárast o 7,1 percenta na nový rekord. Trhy sa preto obávajú, že pokračovanie colnej vojny, ktorá bola na nedávnom stretnutí zmrazená na 90 dní, na seba nenechá dlho čakať.

 

 

Čo sa deje finančných trhoch:

♣ Oba indexy – S&P 500 a Dow Jones, klesli za desať dní o 4,5 percenta. Ide o už tretí významný pokles túto jeseň. Klesajú akcie bánk a energetických spoločností.

♣ Európsky akciový index Stoxx Europe 600 sa za desať dní oslabil až o 7,1 percenta. Klesajú najmä akcie európskych automobiliek. Sentiment v Európe oslabuje brexit, protesty vo Francúzsku a nedoriešený taliansky rozpočet.

Je to jeden z najväčších týždenných prepadov v posledných rokoch,“ hovorí Martin Babocký, analytik Fincentra.

Kľúčové pre tento týždeň budú tieto udalosti:

♦ ECB by mala na poslednom tohtoročnom zasadnutí vo štvrtok ukončiť program výkupu dlhopisov – kvantitatívne uvoľňovanie

♦ Čína v piatok zverejní čísla priemyselnej produkcie a maloobchodného predaja za november. Uvidíme ďalšie zhoršenie?

Jedna odpoveď na “Trhy zažívajú výpredaj. Investori sa obávajú recesie”

  1. Martin Rubáš píše:

    Růst v Evropě klesá a ECB panikaří. Blíží se krize a centrálním bankám a vládám chybí munice jak ji zastavit!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *