Stvrtok 18. január. Meniny má Drahomíra

Trhy znepokojila neschopnosť D. Trumpa presadiť reformy

Finančné trhy nepriaznivo ohodnotili prvé politické kroky nového amerického prezidenta, najmä jeho neschopnosť zrušiť Obamacare. To vzbudilo obavy, či sa mu podarí presadiť ďalšie body jeho volebného programu. Na druhej strane investorov potešili výsledky holandského referenda ako aj predvolebné prieskumy z Francúzska. Vyzerá to tak, že na starom kontinente sa nenaplnia čierne obavy a vlna populizmu sa zastaví, alebo aspoň spomalí.

Akciové trhy prepisovali rekordy

Americké akciové trhy v úvode mesiaca pochodovali nahor a prepisovali historické maximá pri viac-menej nezlomenom presvedčení investorov, že sľúbené prorastové reformy prezidenta Donalda Trumpa budú skôr či neskôr, ale pomerne hladko a bez väčšieho oneskorenia prijaté. Navyše makrodáta hovorili o nadpriemernom raste globálnej ekonomiky, čo by malo prospievať aj ďalšiemu rastu firemných ziskov, a zvýšenie sadzieb Fedom bolo široko očakávané. Okrem toho nebol sprievodný slovník centrálnej banky po zasadnutí až taký jastrabí.

Ku korekcii prišlo až v druhej polovici mesiaca, keď sa ukázala nejednotnosť Republikánskej strany v americkom Kongrese, vo chvíli keď ním neprešla reforma zdravotníctva. Vytvorilo to obavy z toho, či komplexnú daňovú reformu a fiškálne stimuly dokáže nový prezident rýchlo schváliť a implementovať.

Európske akcie v priebehu celého marca solídne rástli. Dôvodom bol pokles rizík politického vývoja v Európe. Holandské parlamentné voľby znamenali jasnú porážku populistu Geerta Wildersa a navyše ostatné predvolebné prieskumy pred francúzskymi prezidentskými voľbami naznačujú, že by ich mal pomerne presvedčivo vyhrať bývalý ľavičiar Emmanuel Macron. A k tomu všetkému sa pridávajú veľmi dobré predstihové indikátory, ktoré hovoria o pokračovaní robustného rastu ekonomiky EÚ a eurozóny.

Veľmi dobre sa darilo aj akciovým trhom na rýchlo sa rozvíjajúcich trhoch, ktoré od začiatku roka svojím rastom prekonali rozvinuté trhy. Vďačia za to pomerne stabilnému rastu čínskej ekonomiky, ktorá nateraz medzi trhovými hráčm nevyvoláva žiadnu nervozitu, ako aj faktu, že dolár sa neposilňoval a výnosy amerických dlhopisov sú stále relatívne nízke, pričom trhy nateraz kalkulujú len s veľmi pozvoľným sprísňovaním menovej politiky v Spojených štátoch. 

Dlhopisové trhy  

Krátky koniec americkej výnosovej krivky v prvej polovici mesiaca rástol a atakoval pri dvojročnej splatnosti 1,4-percentnú hladinu, čo je najvyššiu úroveň od leta 2009. Stáli za tým rastúci inflačný tlak, zverejňovanie solídnych makrodát a tiež jastrabí slovník predstaviteľov Fedu, dokonca aj tých, ktorí zvykli byť tradične opatrní ohľadne sprísňovania menovej politiky, čo viedlo trhy k takmer 100-percentnému presvedčeniu o zvýšení sadzieb na marcovom zasadnutí. Posúvalo to zároveň dlhý koniec výnosovej krivky nahor nad 2,6-percenta pri 10-ročnej splatnosti. Hoci Fed zvýšil sadzby, vyhlásenie z jeho zasadnutia nebolo tak presvedčivo jastrabie.

Súčasne sa v druhej polovici mesiaca na trhoch opäť začali objavovať pochybnosti o tom, či vláda Donalda Trumpa dokáže rýchlo presadiť probiznisové opatrenia potom, čo v Kongrese neprešlo zrušenie Obamacare a jeho nahradenie novou zdravotnou legislatívou. Výsledkom bol odraz cien amerických dlhopisov nahor. Veľmi podobný vývoj nastal aj v prípade dlhopisov eurozóny. Výnosy v prvej polovici mesiaca rástli pri odraze inflácie a silných makrodátach, ako aj pre špekulácie, že by to mohlo viesť ECB k zvýšeniu sadzieb ešte v tomto roku – a teda ešte pred koncom kvantitatívneho uvoľňovania.

Navyše medzi obchodníkov sa dostavila úľava z výsledku holandských parlamentných volieb, kde jasne vyhrali proeurópske strany, a predovšetkým hlavným favoritom vo francúzskych prezidentských voľbách sa stal ľavicový centrista Emannuel Macron. On by mal podľa prieskumov jasne zdolať populistku Marine Le Penovú. Nemecký dvojročný výnos sa dostal z historických miním – 0,95 percenta nahor o približne 20 bázických bodov a dlhý koniec z 0,2 percenta na takmer 0,5 percenta pri 10-ročnej splatnosti. V druhej časti mesiaca však prišlo vytriezvenie a pokles eurovej výnosovej krivky, keď sa zdá, že zvýšenie sadzieb ECB v tomto roku nepríde a banka dodrží svoj záväzok udržať ich na súčasných úrovniach určitý čas po ukončení programu nákupu aktív.

Komoditné trhy  

Zlato sa pohybovalo voči výnosom dlhopisov inverzne. To znamená, že v prvej polovici mesiaca klesalo k hranici 1 200 dolárov, keď trhy počítali s perfektným zlatovlasým prostredím. Teda s robustným, zrýchľujúcim sa rastom svetovej ekonomiky pri nie príliš vysokom inflačnom tlaku. Zároveň existovala viera, že Biely dom dokáže bez problémov presadiť daňovú reformu, a fiškálne stimuly a riziká politického vývoja v eurozóne ustupovali. V druhej polovici mesiaca dostal tento scenár trhliny a zlato sa tak vrátilo o 50 dolárov vyššie, aby mesiac napokon ukončil bezo zmeny.

Ropa sa po troch mesiacoch vymanila z úzkeho obchodného pásma. WTI a miestami aj Brent klesli pod 50-dolárovú hranicu. Zásoby čierneho zlata totiž v USA rástli a dosahovali historické rekordy vysoko nad sezónny priemer, pričom rástla ťažba z bridlíc. Trhy začali spochybňovať účinnosť zníženia ťažby krajinami OPEC a ďalšími veľkými producentmi, pričom aj zo Saudskej Arábie sa ozývali hlasy, že pri nedostatočnej spolupráci ostatných strán nebude znižovať ťažbu. V závere mesiaca sa ropa vrátila nad 50-dolárovú hranicu, keď trhy predpokladajú, že OPEC predĺži dohodu o znížení ťažby o ďalších šesť mesiacov.

Devízové trhy

Euro sa v marci posilňovalo voči väčšine hlavných svetových mien. Pomohol mu výrazný pokles nervozity okolo politického vývoja v Európe. Ostatné predvolebné prieskumy pred francúzskymi prezidentskými voľbami ukazujú, že protieurópsky orientovaná Marine Le Penová má len malé šance na víťazstvo, hoci v prvom kole volieb by mohla získať najviac hlasov. V druhom kole by ju však mal s veľkou rezervou poraziť nezávislý ľavicový kandidát Emannuel Macron. Plusom pre sentiment voči euro bola aj presvedčivá porážka populistu Geerta Wildersa v holandských parlamentných voľbách.

Navyše inflácia v eurozóne ďalej rástla a makrodáta ukazujú na dobrú kondíciu ekonomiky eurozóny. To začalo vyvolávať špekulácie, že ECB by mohla zvýšiť sadzby ešte pred koncom roka, a teda pred ukončením kvantitatívneho uvoľňovania, čo trhy začali okamžite aj započítavať. Viacerí jej predstavitelia takúto možnosť naznačili. Až v závere mesiaca euro podstatnú časť svojich ziskov zmazalo, keď sa na trhoch objavili správy zo zdrojov ECB, ktoré hovoria o tom, že banka rozhodne nebude zvyšovať sadzby v tomto roku, čo potvrdil aj jej šéf ekonóm Peter Praet.

Dolár bol, naopak, v hlbokej defenzíve, keďže trhy stále nepripúšťajú možnosť dynamického zvyšovania sadzieb Fedom. Marcové zvýšenie bolo obklopené len opatrným slovníkom. Navyše obchodníci majú pochybnosti, že americká vláda dokáže rýchlo presadiť opatrenia na podporu rastu ekonomiky. Mínusom pre dolár bol aj fakt, že sa darí nielen americkej, ale aj svetovej ekonomike. Teda, že aj ostatné meny sa môžu oprieť o silné lokálne makrodáta, a nie je to len dolár.

Autori sú analytikmi J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *