Stvrtok 22. augusta. Meniny má Tichomír

2 dôvody, pre ktoré trhy dopad zvyšovania sadzieb podceňujú

Až 75 percent expertov očakáva, že Fed zvýši sadzby už 16. decembra. Rovnako prevláda názor, že je tento fakt zakomponovaný už do súčasných trhových cien. No nemusí to tak byť. Hlavným problémom bude psychológia investorov, ktorí sa budú musieť zo dňa na deň vyrovnať s novou cenou aktív a vysokou volatilitou trhov. Je nutné sa pripraviť na to, že počet firemných bankrotov výrazne stúpne.

Hoci sa trh už na zvyšovanie sadzieb pripravuje dlhší čas, sú tu po podľa mňa ešte dva komponenty, ktoré nie sú premietnuté v súčasných cenách. Prvým je skutočnosť, že trhy vždy podcenia silu a razantnosť prvého zvyšovania sadzieb Fedom. V súčasnosti tak panuje konsenzus v tom, že po decembrovom zvýšení budú v budúcom roku nasledovať ešte ďalšie dve.

Razantné zvýšenie

História však dokazuje, že to je nesprávny predpoklad. Fed bol totiž doteraz vždy agresívnejší, ako predpokladal trh, a ten tak zostal zaskočený. Toto je teda prvým faktorom, ktorý podľa mňa nie je dostatočne zahrnutý v cenách.

Ďalší faktor je viac psychologický. Obchodujem na trhoch už takmer 25 rokov a zažil som tri etapy, keď sa začali zvyšovať sadzby centrálnej banky. Je však veľa ľudí, ktorí nevedia, čo to v skutočnosti znamená, začať obchodovať s vyššími cenami kapitálu. Zvykli sme si, že keď niečo nefungovalo, alebo sa niekto ocitol v problémoch, bezprostrednou reakciou bolo zníženie úrokových sadzieb.

To už však ďalej nie je možné. Jedným z dôvodov, pre to ktoré sa Fed snaží normalizovať monetárnu politiku, je teda znovu získať schopnosť zasahovať. Psychologický aspekt toho, ako v skutočnosti môže zvyšovanie sadzieb zapôsobiť, je kľúčový. Budeme určite svedkami pádov ale aj rastov. Určite to bude mať nepriaznivý dopad na úvery a teda aj na bankroty firiem. Počas zvyšovania sadzieb význame vzrastie podiel bankrotujúcich firiem, ale aj miera zlyhaných úverov.

Firmám zdražie kapitál a budú viac krachovať

Nebude to teda len otázka energií, alebo komoditných trhov, ale problémy sa dotknú celých sektorov, aj dlhov vlád. Bude to však očistný proces. V konečnom dôsledku bude podľa mňa zvyšovanie sadzieb pozitívne. Musíme si byť vedomí toho, že najprv to bude bolieť.

Ako sa teda z investičného hľadiska na zvyšovanie sadzieb pripraviť? Keď začne cena kapitálu rásť, ziskovosť podnikov klesne. Rovnako sa spomalí aj tempo rastu svetovej ekonomiky. Jednak na strane zdrojov, ale aj na strane dopytu sa teda situácia pre firmy zhorší.

Zníži to dividendy pre akcionárov, a aj trhové ocenenie spoločností. Firmy budú vďaka tomu čeliť silnému protivetru a budú mať ťažkosti s plnením svojich plánov. Ak sa budú chcieť udržať, budú buď musieť vyvíjať inovácie, investovať do rozvoja, do nových produktov, rastu kvality alebo znižovať náklady. 

Ako to ustáť

V štruktúre investičného portfólia treba byť preto veľmi defenzívny. Pády sa budú týkať penzijných alebo podielových fondov, alebo aj rozvíjajúcich sa krajín. Bude to teda opačná situácia, na akú sme zvyknutí začiatkom roka.

No na druhej strane sa otvoria aj nové príležitosti a to práve na rozvíjajúcich sa trhoch, no mimo komodít. Ďalej aj na trhoch obligácií s vysokým výnosom. Keď teda rast sadzieb zastaví súčasné kolesá ekonomiky, vznikne tu veľké množstvo nových príležitostí, na ktoré treba byť pripravený. Kľúčovými heslami pre začiatok budúceho roka bude teda pre investorov: obranná stratégia, vysoká volatilita a odvaha hľadať nové príležitosti aj na turbulentných trhoch.

Autor je hlavný ekonóm Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *