Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

Tri rady ako na cestách prežiť vo finančnom bezpečí

Banky Peter Apolen 16.08.2016 | 00:00 0 Komentárov

Dočasný život mimo domova mení naše zvyklosti. Týka sa to i elektronického bankovníctva. Väčšinou sme menej ostražití a často aj neznalí miestnych pomerov. V skutočnosti by to však malo byť práve naopak, pretože online bankovníctvo predstavuje oveľa väčšie riziká ako správa financií z domu. Ponúkame preto niekoľko najdôležitejších rád, ako si počas horúcich dní ustrážiť svoj telefón, bankový účet a osobné financie.

  • Používajte mobilnú aplikáciu na zabezpečenom smartfóne

Možno vás to prekvapí, ale najbezpečnejším spôsobom, ako sa mimo domova prihlásiť do svojej banky, je aplikácia pre mobilný telefón. Tá je spárovaná s konkrétnym zariadením (teda vaším telefónom) a pre hackerov je veľmi problematické sa do nej „nabúrať“. Prístup do aplikácie chráni viacmiestny PIN kód, ktorý pri opakovanom nesprávnom zadaní aplikáciu zablokuje. Navyše, telefón z nej zákazníka automaticky odhlási po určitom čase nečinnosti, čo znemožňuje neoprávnený prístup napríklad pri krádeži, či strate telefónu.

Na zvýšenie bezpečnosti odporúčame stiahnuť si do telefónu antivírus a pravidelne aktualizovať softvér telefónu vrátane samotnej bankovej aplikácie. Veď smartfón je dnes už v podstate rovnako komplexný ako počítač, a tak je vystavený podobným rizikám a „chorobám“.

  • Dávajte pozor, kto vám pozerá cez rameno

Medzi ľuďmi často zabúdame na ostražitosť. Veľa z nás vybavuje platby, na lavičkách na letisku, alebo počas cesty autobusom, či vlakom. Úplne základným pravidlom je používať zámok obrazovky telefónu. Pri zadávaní prihlasovacích údajov, napríklad kódu pre odomknutie klávesnice, odporúčame uistiť sa, že naozaj nikto nevidí, čo do políčok zadávate.

Pre vreckového zlodeja je v opačnom prípade pomerne ľahké vytiahnuť v nestráženom okamihu dopredu vytipovaný telefón z vrecka alebo kabelky a prostredníctvom odpozorovaných údajov sa do neho dostať.

Ak by takáto situácia nastala, okamžite kontaktujte svoju banku, ktorá deaktivuje vašu mobilnú aplikáciu. Je teda treba volať na call centrum banky. Niektoré umožňujú deaktiváciu mobilného bankovníctva mBank cez internet banking.

  • Buďte opatrný pri pripájaní cez verejné Wi-Fi siete

Ku verejným Wi-Fi sieťam sa pripájame najmä v zahraničí a mimo domova, nakoľko šetria prostriedky za prenos dát v roamingu. Pri ich používaní sa však neoplatí zabúdať, že sa do nich môže prihlásiť každý, a to aj hacker snažiaci sa získať vaše dáta.

Ak sa do svojej banky prihlasujete cez webový prehliadač, odporúčame vždy skontrolovať, či idete cez zabezpečených serveroch.  Zjednodušene sa dá povedať, že šifrovaný prístup sa zobrazuje podobne ako semafor. Ak sa v riadku, kam zadávame adresu internetového bankovníctva, objaví červená, tak stránka nie je zabezpečená. Pri zelenej farbe môžeme bezpečne pokračovať ďalej.

Samozrejmosťou by malo byť používanie kvalitných hesiel obsahujúcich minimálne osem znakov. Skladať by sa mali z veľkých písmen, malých písmen, čísiel.

Nezabúdajme, že na dovolenke strata tabletu, telefónu, alebo notebooku nemusí znamenať len stratu zariadenia, ale aj získanie prístupov ku vašim účtom v banke. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial