Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Trochu predsudkov a trochu faktov: prečo sú Židia tak úspešní?

Ostatné správy Patria 05.09.2013 | 00:00 1 Komentár

Úspešnosť predstaviteľov židovskej komunity v spoločenskej hierarchii je daná viacerými faktormi. Sú nimi hodnoty uznávané ich komunitou, podmienkami vývoja ale z časti je ich úspech len optickým klamom.

Známy ekonóm Simon Kuznets sa domnieval, že Židia môžu poskytnúť odpoveď týkajúce sa tajomstvo ľudského kapitálu. Zvyčajné vysvetlenie ich úspešnosti je nasledovné: Vysoké IQ, ktoré môže byť dané evolúciou odrážajúcou európske sociálne tlaky. Kultúra, ktorá si cení vzdelanie a tvrdú prácu. Uzavretá spoločnosť s rôznymi utajenými spolkami a silnými sociálnymi väzbami používajúca machinácie a podvody.

Za pozornosť stojí to, že na tomto zozname chýba „Boh starajúci sa o svoj vyvolený ľud“ a „veľké nosy, ktoré Židom umožňujú vyňuchať ziskové príležitosti“.

Ak sa ale nad problémom zamyslíme, nájdeme ešte rad ďalších faktorov. Prvým z nich je selektívna imigrácia. Najbohatšou národnostnou skupinou v USA sú v skutočnosti Indovia, veľmi dobre si vedú aj Filipínci. U nich sa na dôvod nikto nepýta, je ale jasné, že selektívna imigračná politika spôsobila to, že do USA prišli tí najmúdrejší  a často aj tí najbohatší.

Ako je to so Židmi? Väčšina z nich prišla do Spojených štátov, keď utekala pred represiou v Európe. Mohli by sme čakať, že to bolo jednoduchšie pre tých bohatých a úspešných. Americkí Židia tak nie sú reprezentatívnou vzorkou celého národa, ale vzorkou, ktorá je vychýlená smerom k tým múdrejším a bohatším.

Pozornosť by sme mali venovať aj vplyvu urbanizácie. V Európe sa Židia sústredili vo veľkých mestách. Dôvodom môže byť aj to, že nesmeli vlastniť veľa pôdy. Tento trend bol v každom prípade zachovaný aj v USA. Je dobre známym faktom, že v mestách sa dosahuje vyššia produktivita a vyššie príjmy. Zo štatistického hľadiska tak Židia ťažia aj z toho, že zvyčajne bývajú v mestách.

Dáta môže tiež skresľovať fakt, že za Židov nie sú dnes považovaní len tí, ktorí majú židovskú matku, alebo tí, ktorí k ich viere konvertovali. Za Žida sa považuje každý, kto má meno znejúce židovsky, má za otca Žida, a podobne. Ak potom napríklad vidíme niekoho úspešného so vzdialenou väzbou k židovstvu, utvrdzuje nás to v názore, že Židia sú úspešnejší než zvyšok populácie.

Židovský „úspech“ začal byť viditeľný najmä po roku 1800. Medzi známymi vedcami, spisovateľmi či filozofmi zo skoršej doby ich veľa nenájdeme. Môže tak ísť o prechodný jav a podľa niektorých názorov tu už skutočne prebieha „návrat k priemeru“.

Svoju rolu môže hrať aj to, v akej fáze vývoja sa jednotlivé krajiny nachádzajú. Židia sa zamerali na Európu v dobe, kedy dosahovala svoje najväčšie úspechy, to isté potom prebiehalo v USA. To samozrejme nevysvetľuje ich úspešnosť v rámci jednej krajiny, pomáha to ale vysvetliť napríklad ich úspechy na poli vedy posudzované z globálneho pohľadu.

Podľa môjho názoru je však rozhodujúce to, že ide o náboženskú minoritu a tej sa zvyčajne darí dosahovať nadpriemerné výsledky. Platí to o quakeroch a mormónoch v USA či kresťanoch na Taiwane a v Kórei. Zamerať by sme sa tak mali skôr na to, ako si Židia ako minority vedú v porovnaní s inými minoritami. A táto otázka už z hľadiska ľudského kapitálu nie je tak zaujímavá. 

Jedna odpoveď na “Trochu predsudkov a trochu faktov: prečo sú Židia tak úspešní?”

  1. rewt píše:

    Tento článok je ako bikiny – snaží sa odhaliť čo najviac, ale podstatu neukázal..
    Autor kľudne mohol uviesť: Nepísal som pravdu, písal som len svoj názor…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *