Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Týždeň o financiách: Zmráka sa, stmieva sa, Boží hnev sa spustil…

Ústav pre náboženské dielo je v nemilosti a úspešný americký investor maďarského pôvodu George Soros povedal, že Európe hrozia dlhé roky stagnácie. Účtom pre chudobných sa v slovenských bankách nedarí, ECB je dobre pripravená na boj s defláciou a kresťanskí svätuškári opäť zasadili tvrdý úder do jemnej ženskej tváre!

Euro upevnilo svoje zisky a počas minulého týždňa sa udržiavalo zhruba na 2,5-ročnom maxime – spoločná európska mena čerpala silu z toho, že Európska centrálna banka (ECB ) nateraz nie je ochotná podniknúť razantnejší krok v boji proti nízkej inflácii. Niektorí jej predstavitelia však trvajú na tom, že banka je v prípade potreby pripravená k ďalším krokom na ochranu ekonomiky eurozóny pred defláciou, pred poklesom cien. Potvrdil to aj jej prezident Mario Draghi, podľa ktorého nebezpečenstvo deflácie je nateraz celkom obmedzené, avšak čím ďalej sa bude inflácia držať na nízkej úrovni, tým bude toto riziko väčšie: „Preto ECB chystá dodatočné nekonvenčné menové opatrenia na obranu a je pripravená aj na rázne kroky,“ zdôraznil Draghi. Zopakoval, že ECB bude po dlhší čas držať svoju základnú úrokovú sadzbu na terajšom rekordnom minime 0,25 percenta alebo ho ešte zníži.

Člen Výkonnej rady ECB Peter Praet uviedol, že banka zatiaľ nevidí dôvod na mimoriadne nástroje menovej politiky. Hoci je hospodársky rast podľa jeho slov neduživý a rast cien je podobne slabý, ECB neznížila svoju základnú sadzbu pod súčasných 0,25 percenta a neprijala ani iné opatrenia. „Tak ďaleko sme sa zatiaľ nedostali. Keď ale budeme presvedčení, že je to nevyhnutné, budeme konať,“ dodal.

Inflácia, deflácia a deflorácia panny

Počas minulého týždňa sme boli svedkami ako si v niektorých slovenských médiách moderátori a redaktori zjavne mýlili pojmy inflácia a deflácia a niektorí aj defláciu s defloráciou, čo je už na pováženie, lebo kým inflácia a deflácia sú pojmy z jednej oblasti – z makroekonomiky, deflorácia (predieravenie) je skôr témou zo sexuológie a gynekológie.

Dôvod prečo sa o deflácii toľko hovorilo bol ten, že Slovensko sa prvý raz vo svojej histórii dostalo do pásma deflácie, čo znamená taký pokles cien, ktorý je postrachom pre ekonomiku. Je však rozdiel medzi údajmi zo štatistických úradov a tým, čo nosia spotrebitelia vo svojich hlavách, upozornil analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák zdôrazniac, že deflácia zvyčajne nie je v ekonomike želaným javom. Na rozdiel od inflácie síce zvyšuje reálnu hodnotu vkladov sporiteľov, na druhej strane však nepomáha dlžníkom ani štátu, keďže zvyšuje aj reálnu hodnotu dlhov. Dlhodobejší pokles cien môže priviesť ekonomiku do tzv. deflačnej špirály a do dlhšieho obdobia nízkej inflácie či deflácie kombinovanej s nízkym ekonomickým rastom až recesiou.

Všeobecne sa však očakáva, že deflácia na Slovensku nepotrvá dlho

Tzv. Veľká trojka je v nemilosti: Rastie chudoba

Ešte začiatkom marca sa medzi Gréckom a medzinárodnými veriteľmi rozblčal spor týkajúci rekapitalizácie bánk – išlo o to, akú veľkú sumu potrebujú grécke banky na svoju rekapitalizáciu. Grécka centrálna banka trvala na svojom, že štyri najväčšie finančné ústavy v krajine potrebujú na rekapitalizáciu 5,8 miliardy až 6,2 miliardy eur, zatiaľ čo tzv. Veľká trojka zložená z Európskej komisie (EC), ECB a Medzinárodného menového fondu (IMF), odhadla, že National Bank, Piraeus Bank, Eurobank a Alpha Bank potrebujú dohromady až 8,5 miliardy eur. Strany sporu nedospeli k dohode a ani po viacerých pokusoch sa nedohodli na nejakom rozumnejšom riešení.

Ale nielen kvôli Grécku vzniká v tzv. Veľkej trojke napätie. Najnovšie sa do nej ostro obul Európsky parlament (EP). Jeho poslanci minulý týždeň schválili výslovne kritickú správu o činnosti Trojky, pričom zvýraznili viaceré momenty v jej práci. Možno ich zhrnúť takto:

  • Trojka síce počas krízy pomohla Grécku, Írsku, Portugalsku a Cypru a zabránila ešte horším problémom, zároveň ale mala prehnané očakávania
  • poslanci podrobili ostrej kritike jej pracovné metódy a vyčítajú jej rozsiahly negatívny dopad vynútených reforiem na zamestnanosť a zdravotný a sociálny systém
  • rozpočtové škrty podľa europoslancov viedli k výraznému nárastu nezamestnanosti, predovšetkým mladých ľudí, a tiež k vysťahovalectvu a úpadku drobných podnikateľov
  • europarlament Trojke vytkol aj rastúcu úroveň chudoby, ktorá postihla strednú triedu.

G. Soros: Európe hrozí 25 rokov stagnácie

Známy a úspešný americký investor maďarského pôvodu George Soros kritizuje Európu, že príliš tlačí na banky a ich úverovú stabilitu, namiesto toho, aby ich povzbudila v poskytovaní úverov. Európe tak podľa neho hrozí 25 rokov takej stagnácie, akú už dlho zažíva Japonsko.

V Európskej únii a eurozóny nie sú podľa jeho slov dobre nastavené pravidlá. Európskym politikom vyčíta, že nepokročili v integrácii menového bloku a sú príliš prudérni pri škrtení výdavkov národných rozpočtov i bánk. Riešením je vytvorenie bankovej únie, ktorá by zjednotila trhy finančných služieb v jednotlivých krajinách EÚ. „Aj keď sa Európa už zotavuje z finančnej krízy, stále čelí hrozbe politickej krízy,„ konštatoval. Európa preto potrebuje rázne politické rozhodnutia. „Potrebuje znova objaviť vlastnú identitu namiesto toho, aby sa každý členský štát snažil presadiť svoje národné záujmy a prehlboval tak konflikt s ostatnými krajinami.“

Osobitnú pozornosť venoval Soros referendu o vystúpení Británie z EÚ, podľa neho by to pre britskú ekonomiku bola katastrofa a samovražda. Vyjadril sa aj k situácii na Ukrajine. Domnieva sa, že EÚ žiadala od Kyjeva príliš veľa za asociačnú dohodu a na odvetu mu ponúkla príliš málo. A ruský prezident Putin podľa Sorosa neurobil nič iné, iba vyplnil túto medzeru

Téma: Ukrajina vz. zlato a „mierumilovní občania“

Uprostred týždňa vyskočila cena zlata  na najvyššiu úroveň za cca pol roka, pod čo sa podpísali obavy investorov z eskalácie krymskej krízy. Cena zlata v stredu vzrástla o 12,90 USD na 1362,24 USD (983,57 eura) za uncu (31,1 g), čo je najviac od konca septembra 2013. Zlato je totiž považované za bezpečný prístav pre investície v čase kríz a ostrasov. Vlani v čase konjuktúry akciových trhov jeho cena klesla až na 1180 USD za uncu. Analytik XTB Jiří Tyleček upozornil na súvislosť medzi zlatom a súčasnými geopolitickými rizikami, osobitne so situáciou na Ukrajine a tiež so spomalením čínskej ekonomiky. Zdôraznil, že zlatu sa toho roku darí aj v pomere k akciovým trhom: „Pomer cien zlata a svetového akciového indexu MSCI All-Country, ktorý zahŕňa 9 tisíc akcií zo 44 krajín, vystúpil na 3,36 bodu z päťročných miním 3,00 bodu dosiahnutých na prelome roka.“

Analytik Capital Markets Miroslav Blahušiak v komentári s názvom Zlato potvrdzuje svoju dominanciu citoval slová ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova o tom, že Rusko vraj nemá žiadne plány na inváziu vojsk na Ukrajinu. „Ako si však vysvetliť veľmi čulý pohyb ruských vojenských jednotiek v okolí ukrajinskej hranice?“ – analytik si v piatok položil otázku a sám si na ňu odpovedal pripomenutím, že „cez víkend nás čaká referendum o Kryme, výsledok sa zdá byť dopredu jasný… Referendum môže so sebou priniesť nové problémy, čo opäť dodá vietor do plachiet rastu ceny zlata.“ 

Ako upozornil FXstreet, pred nedeľným refrendom kvôli zvýšenému napätiu stúpli svetové ceny ropy. J&T Banka zdôraznila, že ukrajinská kríza je naďalej hlavným bodom investorského záujmu. Analytici zo spoločnosti Cyrrus kvôli nervozite z možnej eskalácie, ktorá udržovala trhy v napätí, nazvali uplynulý týždeň červeným týždňom. Otázkou je, či môže mať súčasná situácia na Ukrajine priame dopady na slovenskú ekonomiku? Z analýz poradenskej spoločnosti Bisnode vyplýva, že áno, keďže 1.371 slovenských firiem má ukrajinských vlastníkov, 12 slovenských firiem má dcérske spoločnosti na Ukrajine a ukrajinskí majitelia slovenských firiem upísali v tuzemských spoločnostiach základný kapitál v celkovej výške 11,5 milióna eur.

Prečítajte si tiež:
 

Aktualizačný moment: V nedeľu ráno všetky svetové tlačové agentúry oznámili, že na Kryme sa začalo hlasovanie, v ktorom obyvatelia tohto ukrajinského regiónu mali rozhodnúť, či sa polostrov odtrhne od Ukrajiny a stane súčasťou Veľkého Ruska. Večer už bolo všetko jasné: Voliči rozhodli o pripojení Krymu k Ruskej federácii – pripojenie podporilo 93 percent hlasujúcich! Predstavitelia EÚ, Spojených štátov a NATO referendum odmietli s tým, že je nezákonné a je porušením ukrajinskej ústavy i medzinárodného práva!

Dodajme, že ešte pre začatím referenda Rusko zdvojnásobilo svoju vojenskú prítomnosť na Kryme a jeho vojská s obrnenými transportérmi a za asistencie bojových vrtuľníkov obsadili aj ďalšie ukrajinské územia a zmocnili sa niekoľkých ukrajinských vojenských základní a distribučnej stanice zemného plynu, ktorá sa nachádza neďaleko Krymu. Ruské ministerstvo zahraničných vecí medzitým oficiálne oznámilo, že posudzuje požiadavky mierumilovných občanov o svoju ochranu na Ukrajine, čo medzinárodní pozorovatelia preložili do ľudskej reči: ruská vojenská intervencia sa nebezpečne rozširuje do ďalších oblastí Ukrajiny, čomu nasvedčujú obrovské sústredenia ruských vojsk po celej dĺžke ukrajinsko-ruskej hranice!

Účet za 1 €: Ďalšie fiasko Ficovho populizmu 

Ficova vláda populisticky zaviedla bankový účet za jedno euro s cieľom, aby boli bankové služby dostupnejšie pre sociálne znevýhodnených občanov s nízkymi príjmami. Záujem obyvateľov Slovenska o základný bankový produkt, teda o účet za jedno euro mesačne, je veľmi nízky. Ako vyplýva z údajov Ministerstva financií (MF) SR doteraz sa pre tento produkt rozhodlo len 73 občanov, 17 z nich už ho aj zrušilo. Pripomeňme, že toto je už druhý pokus o zavedenie základného bankového účtu pre sociálne znevýhodnených. Aj ten prvý pokus skončil fiaskom.

Banky uvádzajú, že o bankový účet za jedno euro je minimálny záujem. Napríklad VÚB eviduje osem klientov, ktorý základný bankový produkt využívajú, kým v Tatra banke je takých klientov len päť. Podľa hovorkyne Poštovej banky Nade Urbanovej banka nezaznamenala žiaden záujem o tento bankový produkt. „Môže to byť spôsobené aj komplikovanými podmienkami určenými legislatívou, ktoré musí klient pre získanie nároku na zvýhodnený základný bankový produkt splniť,“ dodala.

Doplňme, že na zjavný populizmus Ficovho kabinetu poukázali samotné banky slovami, že na trhu je dostatok účtov, ktoré môžu mať klienti otvorené za výhodných podmienok. „Banky už majú vo svojej ponuke účty, ktoré môže klient pri aktívnom využívaní mať zadarmo bez toho, aby bol limitovaný napríklad výškou svojho príjmu,“ doplnila hovorkyňa UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Zuzana Ďuďáková.

Medzi mužom a ženou – kňazom posvätené!

Medzi príslušníkmi oboch pohlaví bývajú veľké a zásadné, no niekedy neodôvodnené rozdiely. Niekedy by ale nemuseli byť – napríklad v platových otázkach. Aj minulý týždeň Európsky parlament (EP) odmietol správu, ktorá žiadala rovnosť medzi mužmi a ženami z hľadiska rovnakých odmien za prácu rovnakej hodnoty, zákaz nútených odchodov zo zamestnania pre tehotné ženy a boj proti sexistickým stereotypom. Parlament tesnou väčšinou hlasov, ako na to upozornili svetové médiá, správu odmietol s tým, že vraj bola zbytočná a iba by vyvolávala rozporyvášne

Dôležitejší je ale fakt, že dokument o rovnosti mužov a žien odmietli predstavitelia konzervatívneho tábora v parlamente, teda kresťanské ľudové strany. Medzi nimi aj slovenské KDH, ktoré tak vehementne bojuje za tradičnú a kresťanskú rodinu s výraznou nadradenosťou muža nad ženou, a nič iné ani nepripúšťa. Nesmie to byť inak, keďže kresťanskú rodinu a jej princípy ustanovil samotný Boh, dôvodia poslanci z kresťanských strán. Základom rodiny je zväzok muža a ženy s dominanciou muža, ktorý v kostole posvätí kňaz. A o tom, ako zdôraznili kresťanskí poslanci, sa nebude diskutovať!

Europoslankyňa za socialistov Véronique De Keyser z Belgicka vyjadrila sklamanie z kresťanských svätuškárov a zadubencov. Francúzska socialistka Sylvie Guillaume zasa zdôraznila, že odmietnutie správy je tvrdým úderom do tváre nielen ženám, ale je to facka celej modernej Európe!

Kým v europarlamente je to jasné a názory moderných socialistov sa zásadne líšia od názorov kresťanských politikov, na Slovensku je to inak. Boj za tradičnú kresťanskú rodinu presadzuje nielen KDH, ale pred prezidentskými voľbami sa k jej snahám demonštratívne pripojil aj socialista Robert Fico, ktorý si náhle spomenul na to, že aj on je hlboko veriaci a má dokonca aj birmovku! Kedy prijal sviatosť birmovania a ktorý biskup mu ju udelil, si už zrejme nepamätá…

Vráťme sa ale k téme. Nech si kresťansky založení politici hovoria čo chcú, jedna vec je istá – v šestine slovenských domácností má hlavné slovo žena, vo Fínsku a Poľsku je takmer pätina takých domácností a vo Francúzsku a Švédsku takmer štvrtina! Tak to aspoň vyplýva z prieskumu Eurostatu.
A hoci muži do domácnosti prinášajú viac peňazí, o ich použití v konečnom dôsledku rozhodujú ženy, upozornil analytický tím Poštovej banky. 

Nad Ústavom pre náboženské dielo sa zmráka

V uplynulých dňoch sa začalo nebezpečne zmrákať nad L’Istituto per le Opere di Religione IOR (v preklade: Ústav pre náboženské dielo), čo je oficiálny názov vatikánskej banky. Boží hnev sa na ňu spustil po tom, čo predošlé opatrenia pápeža Františka a jeho predchodcu Svätého Otca Benedikta XVI. nepriniesli vytúžené ovocie. Pripomeňme, že vo februári 2013 Benedikt XVI. ako jedno z posledných rozhodnutí svojho pontifikátu urobil to, že do čela banky vymenoval nemeckého právnika Ernsta von, člena starobylého Rádu maltézskych rytierov, ktorí už od roku 1113 šírili kresťanskú vieru ohňommečom (najmä počas tzv. krížových výprav). Freyburgovo vymenovanie bolo reakciou na požiadavky Rady Európy, ktorá opakovane žiadala Svätú Stolicu o predloženie bankových dokladov, keďže sa čoraz viac potvrdzuje, že centrum Katolíckej cirkvi nie je ničím iným len strediskom pre pranie špinavých peňazí a zakrývanie morálnych prešľapov a finančných podvodov svojich kňazov.

Nestačilo to. Imidž Vatikánu a jeho banky sa nezlepšil a tak pápež František v polovici januára obmenil zloženie dozorného grémia banky čiže kardinálov, ktorí majú na banku prísne dohliadať a prispôsobiť jej činnosť medzinárodným bankovým štandardom. Najnovšie správy hovoria o tom, že František naďalej bojuje s naštrbenou povesťou vatikánskej banky a do radu tých, ktorí na ňu dohliadajú, vymenoval okrem vysokých cirkevných hodnostárov aj laikov – odborníkov na financie, účtovníctvo a bankovníctvo.

A keď to vraj nepomôže, banku jednoducho zruší!

Ilustračné foto v záhlaví článku: Vatikán, zdroj: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *