Piatok 03. apríla. Meniny má Richard

Týždeň vo financiách: … a posledný nech vypne svetlo!

Svetová banka upozornila, že ak Spojené štáty urýchlene nevyriešia rozpočtovú krízu, uvrhnú svet do globálnej katastrofy. Ale veselo je aj na Slovensku. Keby vládny kabinet Roberta Fica chcel splniť všetko, čo na rokovaní v Handlovej sľúbil obyvateľom trenčianskeho kraja, musel by vládnuť ešte aspoň 20 rokov! Vidno, že sa blížia župné i prezidentské voľby.

Prioritou musí boj s biedou, chudobou a hladom vo svete, povedal na výročnom rokovaní Svetovej banky (WB) jej prezident Jim Yong Kim. Ako ďalej uviedol, Svetová banka sa musí čím skôr zreorganizovať, reformovať a namiesto iných činností venovať tomu podstatnému, teda boju s extrémnou chudobou v čase, keď sa čoraz viac prehlbujú rozdiely medzi bohatými a chudobnými. Dodajme, že typickým príkladom je Rusko, kde počet miliardárov prudko rastie – od roku 2001 stúpol ich počet z 8 na 110 a podľa štúdie Global Wealth Report banky Credit Suisse tých 110 ľudí drží v rukách 35 percent bohatstva celého Ruska, čo nemá vo svete obdobu! Bežne držia miliardári majetok v objeme cca jedného percenta bohatstva tej-ktorej krajiny. Najviac miliardárov žije v Spojených štátoch (v tomto roku je ich 442) a ešte jedna poznámka – americkí miliardári rovnako ako mnohí ich kolegovia napríklad v Nemecku, Francúzsku či Taliansku sami požiadali štát, aby im zvýšil dane.

U zbohatlíkov v postsocialistických krajinách (či už je to Rusko alebo trebárs aj Slovensko) je to niečo neslýchané. Skôr sme svedkami opačného trendu… Pre istotu sa však radšej venujme aktuálnej téme, ktorá po celý uplynulý týždeň plnila stránky novín.

Dočasne sprístupnili Sochu slobody

Americké dni, ktoré otriasajú celým svetom, prinášame v spravodajskom súhrne:

  • Nedeľa: Ministerstvo financií opätovne varovalo pred možnými následkami nedohody o dlhovom limite a zdôraznilo, že už len samotné obavy z krachu Spojených štátov nebezpečne rozvirujú situáciu na finančných trhoch a následné otrasy kruto zasiahnu celosvetovú ekonomiku.
  • Pondelok: Analytik ČSOB Jan Čermák konštatoval, že hra amerických politikov s ohňom pokračuje. Písali sme aj o tom, že americká administratíva informovala eurokomisára pre obchod Karla De Gucht, že vzhľadom na aktuálnu situáciu v Spojených štátoch s okamžitou platnosťou a na neurčito zastavila všetky rokovania o vytvorení zóny voľného obchodu medzi USA a EÚ.
  • Utorok: Svetové agentúry priniesli  vyjadrenia eurokomisára Olliho Rehna, že EÚ s veľkými obavami sleduje situáciu v Spojených štátoch, keďže predlžovanie tamojšieho fiškálneho sporu môže ľahko spustiť ďalšiu svetovú krízu.Čína a Japonsko varovali USA pred bankrotom a upozornili, že bankrot by mal na svetové finančné trhy drastický dopad
  • Streda: Už bolo jasné, že prezident Barack Obama navrhne za novú šéfku Fedu-u Janet Yellen. Pokiaľ  ju Senát schváli, bude to vôbec prvá žena na čele americkej centrálnej banky. Hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny Jan Bureš k tomu napísal: „Pre trhy to znamená v tejto chvíli jediné – centrálnu banku povedie niekto, kto sa rozhodne nebude ponáhľať s ukončením súčasnej expanzívnej menovej politiky. Janet Yellen je presvedčená demokratka a vytrvalo opakuje, že nezamestnanosť je príliš vysoká a menová politika môže pomôcť tento problém vyriešiť. Na strane druhej aj vlastný výskum Fed-u ukazuje, že tlačenie peňazí už ekonomike príliš nepomáha. A Janet Yellen tak podľa môjho názoru zavelí na prelome roka na ústup.“
  • Štvrtok: Pripomenuli sme, že hlavnou udalosťou aj naďalej zostáva patová politická situácia v USA. Začína sa však objavovať náznak riešenia v podobe aspoň krátkodobého navýšenia dlhového stropu, čo je cesta, ako sa vyhnúť najhoršiemu a kúpiť si čas na ďalšie rokovania. Boli naplánované schôdzky politikov s cieľom aspoň čiastočného kompromisu ohľadom návrhu, aby prezident Obama mohol krátkodobo posunúť dlhový strop. Na republikánov už totiž začali silno tlačiť ich voliči – oproti septembrovému prieskumu preferencie republikánov klesli o 10 pb. Pred patovou situáciou ohľadom rozpočtu Spojených štátov a jej dôsledkami varovala aj OECD. Jej generálny tajomník Ángel Gurría povedal, že ak americkí politici urýchlene nevyriešia záležitosti  okolo rozpočtu, prepadnú sa vyspelé krajiny sveta do novej recesie a mladé trhové ekonomiky výrazne zoslabnú. Vieru v skoré vyriešenie rozpočtových sporov vyjadrila aj šéfka lMF Christine Lagarde: „Keď sa to rýchlo nedá do poriadku, spôsobí to veľké škody americkému i globálnemu hospodárstvu.“
  • Piatok:  Písali sme, že správam z trhov i naďalej dominuje fiškálny útes v USA, na trhoch stúpa nervozita. Prezident Barack Obama  sa v Bielom dome stretol s delegáciou republikánskych poslancov Snemovne reprezentantov. Médiá si položili otázku: Rysuje sa dohoda? Americký index S & P 500 sa dostal až na hodnotu 1703 bodov kvôli očakávaniam investorov, že politici sa nakoniec včas dohodnú a dolár voči japonskému yenu mierne posilnil. Predstavitelia skupiny popredných vyspelých a rozvíjajúcich sa krajín G20 vyzvali Spojené štáty, aby urýchlene vyriešili rozpočtovú neistotu.

Poznámka v prúde horúcich dní: Analytici upozornili, že pokiaľ sa americký Kongres nedohodne na navýšení dlhového limitu, boli by Spojené štáty už koncom ďalšieho týždňa bez peňazí a museli by vyhlásiť dočasný bankrot.  Panika, ktorú by tento krok vyvolal, by silno zasiahla menové trhy a možno len hádať, ako by na túto situáciu reagoval americký dolár. Inak a jednoduchšie povedané – prevážil by štatút bezpečného prístavu, ktorý si dolár napriek všetkému naďalej uchováva a pri prípadnom bankrote by paradoxne došlo k posilneniu americkej meny, alebo by prevážil  faktor epicentra krízy? Z októbrového vývoja najviac obchodovaného menového páru EUR/USD nie je odpoveď úplne jasná. Ten totiž reaguje na progres v politickom vyjednávaní nejednoznačne a nemožno tak odhadnúť, ktorý z faktorov by mal väčšiu váhu, upozornil FXstreet. Jediným menovým párom, ktorý zobrazuje skutočnú náladu investorov pri pohľade na americké udalosti je totiž  USD/JPY, lebo japonský yen je prístavom ešte bezpečnejším než americký dolár – pri prípadnej neistote v USA všetci nakupujú JPY a uvoľnenie napätia je zasa charakterizované predajom yenov.

Pohľad na Liberty Island so Sochou slobody. Zdroj: Wikimedia Commons

liberty-island  

Keď v novinách nie sú žiadne vtipy…

V jednom z predchádzajúcich vydaní Týždňa vo financiách sme si položili otázku, čo je pravdy na tom, že americký miliardár, investičný guru a filantrop Warren Buffett prezývaný aj Veštec z Omahy (odkiaľ pochádza) číta názory ekonomických analytikov iba vtedy, keď v novinách nie sú žiadne iné vtipy. Aspoň on sám to tak hovorieva. Počas uplynulého týždňa sa publicista Daniel Kuchta pozrel na to, ako investuje ďalší americký filantrop George Soros (pôvodom z Maďarska), ktorý patrí medzi najstarších a určite najúspešnejších investorov súčasnosti. Jeho charakteristiku možno zhrnúť takto:

A možno aj práve títo dvaja spomínaní páni sú dôkazom že pre investorov ukrýva burza množstvo pascí a nástrah a sú medzi nimi aj psychologické bariéry, ktoré si človek stavia sám pred seba. Podrobnejšie sa bariéram a nástrahám venoval Jakub Křivan zo správcovskej spoločnosti C-QUADRAT Kapitalanlage v článku Na burze číha mnoho nástrah – napríklad podvedomie investora.

Témy ako a kde investovať sa dotkol aj Jan Traxler zo spoločnosti FINEZ Investment Management pod titulkom Přichází opět čas na emerging markets? a keďže za najviac  priamočiare meradlo výnosov z investície sa považujú dividendy predstavujúce hotovosť, ktorá sa navráti do rúk investorov priamo od danej spoločnosti, Lenka Švejdová upozornila na 10 najbezpečnejších dividendových titulov.

Globálny rast sa spomalí, centrálne banky tomu nezabránia

Globálny rast sa spomalí, či už budú veľké centrálne banky pumpovať peniaze prostredníctvom ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania alebo nie. To hovoria analytici Saxo Bank vo finančnom výhľade na 4. štvrťrok. Neočakávajú udržateľný návrat rastu, kým politici neprestanú podporovať tie časti ekonomiky, ktoré pomoc nepotrebujú alebo si ju nezaslúžia – namiesto toho, aby začali podporovať naštartovanie najdôležitejšieho motora hospodárskeho rastu a zamestnanosti, ktorým sú malé a stredné podniky.

Hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jacobsen hovorí takto: „Svetová ekonomika beží naprázdno. V roku 2014 zažijeme väčšiu diskusiu na tému aká je reálna úniková stratégia zo súčasnej politiky „naťahuj a predstieraj“. V tejto chvíli trhy vidia len dve cesty: infláciu, ktorá zníži bremeno dlhov, alebo odpísanie dlhov štátom zo strany centrálnych bánk. Verím ale, že existuje aj tretia cesta: Opakovanie histórie 40-tych  rokov 20. storočia.“  Bližšie o tom v komentári Saxo Bank, ktorý sme priniesli pod veľavravným titulkom Zpomalení světového růstu nás nemine.

Čína bude poskytovať úvery v eurách a oslabí postavenie USD

Na najnovšiu mesačnú správu Európskej centrálnej banky (ECB) upozornila vo svojom investičnom spravodajstve spoločnosť Cyrrus a zvýraznila v nej dva momenty: ECB ponechá úrokové sadzby na súčasných alebo nižších úrovniach po „dlhšie obdobie“, pričom využije všetky možné nástroje na udržanie trhových sadzieb, a ECB a čínska centrálna banka PBOC uzavreli menový swap, ktorý je dostupný všetkým krajinám eurozóny. „Dôvodom je rastúci obchod medzi eurozónou a Čínou a potreba zachovať stabilitu na finančných trhoch,“ komentoval Cyrrus.

Na niektoré detaily dôležitej swapovej linky medzi ECB a Čínou upozornila Fio banka, pričom konštatovala, že Čína sa dohodovaním swapových liniek snaží posilniť postavenie juanu v medzinárodnom obchode a naopak zjavne oslabiť postavenie dolára: „Postupne by sa tak mohlo čím ďalej tým viac za tovar platiť v čínskej mene a nie v amerických dolároch. Európske firmy, ktoré budú za tovar platiť v juanoch sa tak budú môcť obrátiť na ECB pri prípadnom nedostatku likvidity, keď ju nebudú môcť zohnať na trhu. Na strane druhej dohodnutý swap umožní čínskej centrálnej banke poskytnúť úvery v eurách. Swapová linka bola dohodnutá na tri roky.“

Prehľad ďalších správ a udalostí z krajín eurozóny a EÚ prinášame v telegrafickej skratke:

● Dánska premiérka Helle Thorning-Schmidt povedala, že jej krajina po prekonaní hlbokej hospodárskej krízy bude i naďalej pokračovať v nepopulárnych reformách a nevzdáva sa svojho zámeru prijať euro ● V Česku silnie kauza poplatkov za úvery, súdy rozhodli, že banky ich zatiaľ vracať nemusia ● Cyprus oznámil, že plánuje v rozpočte na budúci rok ďalšie výdavkové škrty, ktoré mu majú pomôcť vykázať nižší deficit primárneho rozpočtu, než stanovujú podmienky záchranného úveru ● Miera nezamestnanosti v Grécku vzrástla v júli na 27,6 percenta a vyrovnala doterajší rekord z tohtoročného mája.  Vysoká nezamestnanosť odráža pretrvávajúci hospodársky prepad krajiny v dôsledku dlhovej krízy a vynútených úsporných opatrení vlády ●  Česká národná banka (ČNB) udelila historicky najvyššiu pokutu fyzickej osobe – sprostredkovateľovi investičného životného poistenia, a to vo výške 6 miliónov korún, okrem iného aj preto, že sprostredkoval poistné zmluvy klientom, ktoré boli vzhľadom na ich požiadavky a potreby nevhodné ● Podľa aktuálnych prieskumov sú najväčšími stúpencami EÚ v strednej Európe Poliaci. Naďalej však majú výrazne negativistický postoj k vstupu ich krajiny do eurozóny, upozornila nemecká tlačová agentúra dpa ● Podľa španielskych štatistických orgánov cca 3 milióny obyvateľov
žijú v pásme ťažkej chudoby, nezamestnanosť dosahuje aktuálnu úroveň vyše 26 percent ● Ako informovala tlačová agentúra čtk, české a maďarské diplomatické kruhy v USA vyzvali americkú vládu a Kongres, aby sa  zasadili za to, že Spojené štáty by dodávali do strednej Európy plyn z bridlicových zdrojov, čo by pomohlo zmenšiť závislosť Európy na dodávkach ruského plynu a čiastočne eleminovalo ruské politické a hegemonistické snahy. Gruzínska ministerka zahraničných vecí Maja Pandžikidze zdôraznila, že jej krajina má spolu s Ukrajinou a Moldavskom záujem na čoraz hlbšej spolupráci s EÚ a NATO, a to aj  napriek neustálym tlakom a vyhrážkam z Ruska ● Podľa Sberbank mladí ľudia na Slovensku hospodária takmer na doraz  ● V prvom polroku 2013 v regióne strednej a východnej Európy dosiahol celkový objem investícií do nehnuteľností 4,5 miliardy EUR, čo je o 60 percent  viac oproti rovnakému obdobiu v 2012. Ako ukázal KPMG CEE Property Lending Barometer, rok 2012 bol zlým rokom pre financovanie nehnuteľností, ochota bánk bola na nízkej úrovni, ale oživenie investícií v prvom polroku tohto roka je dobrým znamením.

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.

Servilné poskakovanie ľud nenasýti

Počas minulého týždňa zaujalo aj výjazdové zasadnutie vlády SR v Handlovej. Dozvedeli sme sa, že vláda bude všemožne podporovať ťažbu uhlia a baníctvo v regióne Hornej Nitry, a to nielen slovne a formálne, ale aj svojimi rozhodnutiami, ďalej že podporí opatrenia na stabilizáciu vodných tokov v trenčianskom kraji a v súvislosti s protipovodňovými opatreniami zabezpečí sanáciu zosuvných území v meste Handlová a jeho okolí, pomôže regionálnej správe s projektmi v oblasti školstva, zdravotníctva i so športovými areálmi, prispeje na zvýšenie platov v regionálnom školstve, minister vnútra sa aktuálne postará o rekonštrukciu hasičských staníc v trenčianskom kraji, dokončia sa veľkoplošné opravy na cestách prvej triedy v tomto kraji, vláda zafinancuje aj kultúrne domy, obnovu oltáru či nákup chladiaceho boxu pre dom smútku, ďalšie tisíce pôjdu na rekonštrukcie viacerých základných a materských škôl v regióne a v samotnej Handlovej dokonca pribudne nová železničná zastávka!!!

Vidno, že sa blížia župné i prezidentské voľby. Lebo ak by sme všetky tie nereálne sľuby zrátali, tak terajšia vláda by musela vládnuť ešte aspoň 20 rokov, aby to vôbec stihla… Ešte okatejšie pôsobilo vytŕčanie sa miestnych papalášov, ich servilné poskakovanie a nadšené vyškieranie sa pred kamerami a fotoaparátmi. Vec sa má  ale tak, že servilné úsmevy zo strany miestnych funkcionárov nikde na svete ľud nenasýtia.

Ani na Slovensku, kde sa vládny kabinet rád oháňa tým, ako na u nás klesá nezamestnanosť, ale pravda je zrejme o niečo krutejšia. Upozornil na to poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, podľa ktorého úrady práce na pokyn vlády skresľujú a umelo prikrášľujú štatistiky nezamestnanosti. „Vláda zavádza verejnosť, že nezamestnanosť klesá… Ukazuje sa, že tvorivosť tejto vlády nepozná hranice.“ Ako Kaník ďalej uviedol, vláda zásahmi do štatistík nezamestnanosť umelo znížila, a to v júni o 5500 ľudí, v júli o takmer 8000 a v auguste o viac ako 10.000 ľudí!

Posledný nech nezabudne zahasiť!

Ekonomike Slovenska sme venovali aj záverečnú kapitolku Týždňa vo financiách. Po celý týždeň sme boli svedkami rôznych vyhlásení zo strany vlády a jej členov o tom, ako sa nám darí a že sa všetci budeme mať ešte lepšie ako teraz a že mzdy v štátnej a verejnej správe stúpnu o dve percentá. Tak to vyplýva aj z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce roky, podľa ktorého deficit verejných financií by mal v ďalších rokoch postupne klesať. Tento rok má schodok dosiahnuť 2,98 percenta z HDP, na budúci rok 2,83 percenta, o dva roky 2,57 percenta a v roku 2016 má klesnúť na 1,50 percenta! Slovom, čakajú nás zlaté časy!

Podľa vládneho Smeru-SD je za tým jednak šetrenie a vyššia efektivita štátnej správy, na druhej strane lepší výber daní. Minister financií Peter Kažimír: „Ideme do lepších časov a vyzerá to tak, že aj druhý vrchol krízy za posledné roky máme sebou.“ Vládny návrh rozpočtu zhodnotil  premiér Robert Fico takto: „Je to predovšetkým rozpočet sociálneho zmieru, zodpovedný a súčasne solidárny, určite pokrízový.“

Iný názor ale vyslovili predstavitelia ďalších politických strán. Podľa predsedu KDH Jána Figeľa vládny návrh rozpočtu evidentne súvisí s prezidentskými voľbami, ktoré sa majú konať na budúci rok, nerieši ťažkosti ľudí, ale ich naopak prehlbuje:

„Očakávali sme, že rozpočet prinesie odpovede na zadlžovanie Slovenska, ktoré je dnes rekordne zadlžené. Rozpočet však prináša ďalší nárast dlhu až na takmer 57 percent HDP. Takto zaťažená Slovenská republika nikdy nebola! Na jedného obyvateľa tento dlh dosiahne v priebehu nasledujúceho roka takmer 8000 eur a na domácnosť zhruba 22.500 eur.“ A ďalej, „Vláda si v rozpočte na budúci rok naplánovala zvýšenie výdavkov o 220 miliónov eur na sumu 17,22 miliardy eur, ale mestám a obciam predpísala ďalšiu diétu. Na budúci rok majú oproti rozpočtu na tento rok znížiť svoje výdavky o viac ako 100 miliónov eur.“

Predseda SaS Richard Sulík: „Vládou SR schválený návrh rozpočtu na rok 2014 je ďalšou premárnenou príležitosťou na ceste k rozpočtovej rovnováhe a zníženiu verejného dlhu.“

Za všetkých tému zhrnul predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Danko, podľa ktorého nezamestnanosť na Slovensku je taká vysoká a situácia natoľko nepriaznivá pre mladých ľudí, že viac ako polovica z nich chce odísť zo Slovenska. Dôvody sú jasné: „Pokiaľ mladí ľudia nemajú vytvorené podmienky doma, nemajú žiadnu motiváciu zostať vo svojej vlasti.“ Preto by vláda podľa SNS mala vytvárať podmienky pre zamestnávanie mladých. Ako ozdravné opatrenia, ktoré by napomohli tomuto cieľu, strana navrhuje návrat k rovnej dani, podporu živnostníkov a malých a stredných podnikateľov, zníženie odvodového zaťaženia, zmeny pri dohodách o pracovnej činnosti a dohodách o vykonaní práce a ďalšie. Realita je však taká aká je a podľa Danka mladí nemajú perspektívy a idú preč: „Posledný nech zhasne!“

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu 
       

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *