Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Týždeň vo financiách: Abenomika, alebo príde rast alebo tsunami potopí celý svet!

Na začiatku týždňa US dolár zrazili nadol očakávania, že Fed zopakuje predchádzajúce sľuby a nebude sa ponáhľať so sprísnením menovej politiky. Túžobne sa čakalo aj zasadanie Európskej centrálnej banky. Nakoniec sme spolu s Remarquom museli konštatovať, že Na západe nič nové. Saudská Arábia má strach z bridlíc a slovenský štát zle hospodári s poistnými fondmi.

Po uplynulé dve desaťročia význam Japonska pre svetovú ekonomiku klesal. Krajina uviazla v špirále klesajúcich cien, rastúceho zadlženia a straty exportnej konkurencieschopnosti. „Nebol to nijako pekný pohľad, ale pre zahraničie nebol osudový. To sa ale teraz mení,“ upozornil Václav Trejbal z Patria Online.

Vláda premiéra Shinzō Abeho sa podľa jeho slov pustila do riskantnej hry, pri ktorej sa pomocou kombinácie fiškálnej a monetárnej stimulácie a štrukturálnych reforiem snaží uniknúť z deflácie a znovunaštartovať ochabujúcu ekonomiku. Ak Abe so svojou stratégiou, ktorej novinári dali prezývku Abenomika, uspeje, mohla by tretia najväčšia ekonomika sveta po rokoch znovu zažiariť a stať sa ťahúňom globálneho rastu v časoch stagnujúcej Európy a upadajúcej Číny. Ak ale Abeho plán zlyhá, obrovská hora japonského dlhu potopí celú krajinu a následná finančná tsunami zrejme kruto zasiahne celý svet.

Podľa Michaela Manettiho z Roubini Global Economics má totiž japonský pokus v sebe potenciál veľkého šoku a tak jeho možný vplyv na trhy porovnáva s krachom americkej banky Lehman Brothers, ktorý odštartoval finančnú krízu. Aj keď podľa Medzinárodného menového fondu (IMF) sa Abemu zatiaľ darí a export rastie a spolu s ním aj zisky popredných japonských korporácií, neustále sa zvyšujú obavy, že tento veľký experiment stroskotá alebo sa vláde a centrálnej banke vymkne z rúk. A tak ho IMF zaradila medzi hlavné riziká pre svetovú ekonomiku, zdôraznil Trejbal.

Namiesto strašenia finančnou tsunami si pozrime jednu naozajstnú tsunami tak, ako ju cca pred 90-timi rokmi znázornil svetoznámy japonský maliar a grafik Katsushika Hokusai. Podobnosť s rozprávkovým drakom čisto náhodná!

tsunami-wiki  Zdroj: Wikimedia Commons

Na nespoľahlivosť údajov upozorňujú aj čínske medvede

Čínská ekonomika v skutočnosti momentálne nerastie, ale naopak – vykazuje pokles. Zhodlo sa na tom viacero expertov, ktorí tvrdia, že pokles čínskej ekonomiky môže byť aj dosť citeľný. Čína sama odhadla rast svojho hrubého domáceho produktu v druhom štvrťroku na ročné tempo 7,5 percenta, podľa expertov sú ale tieto čísla výrazne nadhodnotené. Robert Barbera z Univerzity Johnsa Hopkinsa v USA dokonca hovorí o medziročnom čínskom poklese o štyri percentá! Na nespoľahlivosť oficiálnych čínskych štatistík poukazujú okrem iných aj tzv. čínski medvedi – tak sa hovorí investorom, ktorí sú k Číne všeobecne podozrievaví a v údajný čínsky zázrak veľmi neveria.

Podľa Patricka Wolffa z hedgeového fondu Grandmaster Capital údajom o HDP v Číne už nikto neverí: „Ľudia by mali na čísla o čínskom HDP zabudnúť. Sú na nič.“

Veríte štatistikám? Neverte politikom!

V živote až pričasto používaný a mnohokrát aj prekrúcaný bonmot Jediná štatistika, ktorej verím, je tá, ktorú som sám sfalšoval, je pripisovaný bývalému britskému ministerskému predsedovi Winstonovi Churchillovi (1874 – 1965), aj keď nebolo nikdy stopercente preukázané, že práve on je autorom tohto výroku.

Bez ohľadu na sporné autorstvo bonmotu je pravdou, že najmä súčasní politici si štatistiku ohýbajú ako sa im to práve hodí. Vec sa má tak, že ak politik niektoré veci vytrhne z kontextu, alebo zistené skutočnosti vyloží inak, realita býva úplne iná, než akú zistilo štatistické skúmanie, napísal Šimon Finemon.

Ako ďalej uviedol, hospodárske štatistiky sa dnes stali doslova modlou. Politici sa radi chvália číslami, ktoré majú dokazovať, ako dobre vládnu. So štatistikami, napríklad aj so statistikami nezamestnanosti sa však ľahko manipuluje – upravujú sa podľa toho, ktorá strana je práve pri moci. Pokiaľ sa zvolí vhodná metodika, môže miera nezamestnanosti vyzerať dobre, aj keď je situácia na trhu práce hrozivá!

Im Westen nichts Neues

Titulok svetoznámeho románu Na západe nič nové (Im Westen nichts Neues), ktorého autorom je nemecký prozaik Erich Maria Remarque (maturitná otázka hádam vo všetkých civilizovaných krajinách sveta) sme nepoužili náhodou. Tak trochu pripomína situáciu z uplynulého týždňa. Na jej začiatku bol pokles US dolára, ktorý voči hlavným svetovým menám zostúpil na najnižšiu hodnotu za posledných päť týždňov. Zrazili ho očakávania, že americká centrálna banka Fed zopakuje predchádzajúce sľuby a nebude sa ponáhľať so sprísnením menovej politiky.

Začiatkom týždňa sa totiž všetko sústredilo na očakávanie záverov dvojdenného zasadnutia menového výboru Fedu-u, ktorý mal podľa analytikov naznačiť, že nebude v dohľadnom čase nebude zvyšovať úrokové sadzby. „To by mohlo viesť k ďalšiemu poklesu kurzu dolára, trvalejší vplyv by to ale mať nemalo,“ upozornil v pondelok FXstreet.cz. Začiatkom týždňa sa totiž s napätím čakalo aj na celý rad štatistických údajov z USA, vrátane vývoja nezamestnanosti.

V stredu tesne pred zasadaním výboru spoločnosť Cyrrus konštatovala, že v USA budú zverejnené sadzby, od ktorých nemožno očakávať žiadnu zmenu a následne bude zverejnená správa, ktorá by mala zopakovať Bernankeho slová z poslednej konferencie, nemala by nás teda čakať žiadna výraznejšia reakcia trhov. Analytici Fio banky zvýraznili, že US indexy vyčkávajú na Fed v kladných číslach a že správy z Fed-u by mohli dodať trhom výraznejší impulz a čiastočne zvýšiť volatilitu aj v nasledujúcich dňoch (nech už bude výsledok akýkoľvek).

Potom už bolo všetko jasnejšie. Po ukončení zasadania výboru Fed-u sme sa dozvedeli, že americká centrálna banka svoju menovú politiku nezmenila a naďalej bude pokračovať v masívnej podpore ekonomiky rozsiahlymi nákupmi dlhopisov.

Rovnako aj Európska centrálna banka (ECB) ponechala podľa očakávania úrokové sadzby bezo zmeny, smer jej monetárnej politiky zostáva rovnaký a do tretice ponechala menovú politiku bezo zmeny aj britská centrálna banka Bank of England – podľa očakávania nezmenila ani základnú úrokovú sadzbu, ktorá zostáva na rekordnom minime 0,5 percenta. Podľa Michala Tomaneka zo spoločnosti Cyrrus ani jedna z inštitúcií nepriniesla žiadne nové informácie, ich rétorika zostala rovnaká a nič nové nenaznačili.

Podčiarknuté a zrátané: Prišli samé dobré správy – z FED-u, ECB…

Zopakujme teda, že titulok Remarqovho románu Na západe nič nové sme nepoužili náhodou. Rovnako sme však mohli použiť aj názov absurdnej drámy ďalšieho velikána svetovej literatúry Američana Samuela Barclay Becketta – Čakanie na Godota (Waiting for Godot). Hlavní hrdinovia drámy čakajú na kohosi, sami nevedia na koho, vedia len, že by to mal byť niekto, kto konečne zmení ich životné osudy. Čakajú, čakajú, až sa nakoniec dozvedia, že nepríde. A na ďalší deň čakajú opäť.

Hra je tragickým podobenstvom absurdity ľudského údelu, keď jediným možným zmyslom života je nezmyselné očakávanie niekoho, niečoho…

Očakávajú, čo nie je možné len tak dosiahnuť

A ešte raz na tému čakania na akéhosi Godota. Podľa hlavného ekonóma HSBC Stephena D. Kinga je chybou automaticky očakávať, že západ bude rásť tak ako pred krízou. Môže sa to tak stať, ale nemusí. Politici a občania by preto mali zreálniť svoje očakávania.

Podľa Kinga nemusí západným ekonomikám, ktoré majú za sebou zlatú éru, nutne hroziť úplné zastavenie rastu. Problém ale spočíva v tom, že sa vytvorila priepasť medzi tým, ako sú nastavené očakávania, a tým, aký rast sa skutočne dosahuje. King tak hovorí o konci západného blahobytu, čo ale nemá znamenať, že by na tom vyspelé ekonomiky mali byť horšie, ale len to, že ich obyvatelia očakávajú niečo, čo nie je možné len tak jednoducho dosiahnuť.

Arabská alebo bridlicová? Strach, obavy…

Tvárou v tvár rastúcej produkcii ropy z amerických bridlíc, ktorá by mohla nahradiť časť blízkovýchodnej ťažby, sa Saudská Arábia musí zbaviť závislosti na rope a diverzifikovať zdroje príjmov, myslí si to saudský princ Alwalíd bin Talal. Svoje varovanie napísal v otvorenom liste ropnému ministrovi Alímu al-Naímímu. Dopyt po rope ťaženej kartelom OPEC, ktorého je Saudská Arábia vedúcim členom, podľa princa vytrvalo klesá a ťažká závislosť na čiernom zlate je pre kráľovstvo pravdou, ktorá sa stala skutočným zdrojom obáv a strachu z budúcnosti.

V čase, keď  ťažba ropy z amerických bridlíc  prudko narastá, sú pre Saudskú Arábiu jediným riešením rázne opatrenia na diverzifikáciu ekonomiky. Z americkej bridlicovej revolúcie majú totiž krajiny OPEC obavy a strach, dodáva Václav Trejbal z Patria Online.

Ďalší možný šéf Fed-u na obzore

Boj o post šéfa Fed-u sa rozširuje. Prezident Barack Obama zvýšil napätie okolo výberu nového šéfa americkej centrálnej banky. Na zozname ním uvažovaných kandidátov na kľúčový post sa okrem dvoch doterajších favoritov, Larryho Summersa a Janet Yellenovej minulý týždeň objavil aj ďalší kandidát – bývalý podpredseda Fed-u Donald Kohn.

Podľa zdrojov z Bieleho domu, ktoré cituje denník Wall Street Journal, sa Obama rozšírením zoznamu zvažovaných uchádzačov snaží zmierniť tlak valiaci sa na neho zo všetkých strán kvôli údajnému súbojuSummers-Yellenová, ktorý obmedzuje jeho manévrovací priestor.

Keď bývalé veľkomesto leží v troskách

Americký Detroit skrachoval preto, že sa príliš špecializoval na automobilovú výrobu. No to, čo sa tam dialo pred 30 rokmi, sa dnes odohráva v Číne a Indii. Industriálne centrá lákajú menej kvalifikovanú silu do priemyselných veľkovýrob.

Keď mesto Detroit požiadalo o ochranu pred veriteľmi, išlo o najväčší takýto právny akt v celých dejinách Spojených štátov. Počet obyvateľov Detroitu klesol z 1,8 milióna v roku 1950, kedy bolo piatym najväčším americkým mestom, na dnešných necelých 700 000. Jeho priemyselná základňa leží v troskách… Téme sa bližšie venoval globálny stratég Deutsche Bank Sanjeev Sanyal v článku s veľavravným titulkom Poučí sa Čína a India z úpadku Detroitu?

Nemecko bude naďalej tlačiť na Grécko, ale…

Po tom, čo Medzinárodný menový fond (IMF) schválil uvoľnenie ďalšej časti finančnej pomoci pre Grécko vo výške 1,72 miliardy eur ako súčasť širšieho záchranného balíka, na ktorom sa IMF podieľa spolu s  eurozónou, a veritelia znížili cieľovú sumu, ktorú má Grécko tento rok získať z predaja štátneho majetku z pôvodne plánovaných 2,6 miliardy eur na 1,6 miliardy, ozvalo sa Nemecko. Nahlas a bez servítky.

Ústami svojho ministra financií Wolfganga Schäubleho Nemecko zdôraznilo, že bude i naďalej vyvíjať tlak na Grécko, a to aj priamo pred nemeckými voľbami, ktoré budú v septembri. V Schäubleho vyhlásení sú dôležité tri momenty:

Situácia sa ale ďalej komplikuje a zamotáva, keďže 11 latinskoamerických krajín medzitým odmietlo podporiť návrh IMF, aby veritelia ďalej posielali Grécku peniaze. Ako dôvod uviedli riziko, že Atény nebudú schopné svoje záväzky splatiť a s ďalšími úľavami pre Grékov už Južná Amerika jednoducho nesúhlasí! „Najnovší vývoj v Grécku potvrdzuje naše najhoršie obavy,“ vyhlásil brazílsky zástupca v IMF Paulo Nogueira Batista. Realizácia gréckeho programu reforiem totiž bola podľa neho neuspokojivá  takmer vo všetkých oblastiach.

Batista zároveň poukázal na aktuálnu správu IMF, v ktorej sa doslova uvádza, že pokiaľ grécke reformy neuspejú, tak schopnosť Atén vrátiť fondu peniaze bude pravdepodobne nedostatočná.

Prehľad ďalších správ a udalostí z EÚ a eurozóny prinášame v telegrafickej skratke:

● Ekonomická nálada v eurozóne sa v júli ďalej zlepšila a je najlepšia za 15 mesiacov ● Cypru sa darí plniť podmienky medzinárodného záchranného programu, aj keď vyhliadky jeho ekonomiky sú v krátkodobom výhľade neisté ● Španielska ekonomika zostala v druhom štvrťroku v recesii, pokles však výrazne spomalil vďaka vývozu, ktorý čiastočne vykompenzoval slabý domáci dopyt. Hrubý domáci produkt sa v druhom štvrťroku znížil v porovnaní s predchádzajúcimi troma mesiacmi o 0,1 percenta po poklese o 0,5 percent v prvom štvrťroku ● Česká národní banka znova zhoršila prognózu ekonomiky na tento rok ● Index výrobných cien v eurozóne podľa očakávania medzimesačne stagnoval po predchádzajúcom poklese o 0,3 percenta. Medziročne bol zaznamenaný rast v súlade s očakávaním o 0,3 percenta ● Taliansko predalo štátne dlhopisy so splatnosťou v roku 2018. Priemerný výnos bol 3,22 percenta, pri minulej aukcii bol výnos 3,47 percenta ● Šéf rakúskej bankovej skupiny Erste Andreas Treichl zostáva umierneným optimistom, pokiaľ ide o vývoj v stredoeurópskom regióne v druhej polovici roka 2013. Pokiaľ
ale ide o Maďarsko, tam banka očakáva v tomto aj v budúcom roku záporný výsledok ● Maloobchodné tržby v júni v Nemecku medzimesačne poklesli o 1,5 percenta, hoci  čakal rast o 0,2 percenta ● Podľa Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív slovenský štát zle hospodári s poistnými fondmi. To čo vyberá napríklad na poistení proti nezamestnanosti používa na výplatu starobných dôchodkov ● Spotrebiteľská dôvera vo Veľkej Británii sa v júli vyšplhala na najvyššiu úroveň za viac než tri roky ● Aj keď banky si klientov preverujú a nepožičajú len tak komukoľvek, v Česku sa mnoho ľudí dostane do problémov so splácaním úveru – podiel problematických hypoték sa drží  „bezpečne“ nad 3% hranicou  ● Zuno banka dementovala špekulácie o odchode z českého a slovenského trhu ● Maďarské ministerstvo financií uviedlo, že krajina má dostatok úspor a disciplinovanú rozpočtovú politiku a tak úver, ktorý dostalo od IMF chce splatiť predčasne ● Index nákupných manažerov (PMI) v spracovateľskom sektore v rámci eurozóny dosiahol v júli 50,3 bodu, predchádzajúce odhady hovorili o úrovni 50,1 bodu ● Ako vyplynulo z prepočtov Poštovej banky na základe údajov Eurostatu, na Slovensku je
nezamestnaným každý siedmy ekonomicky aktívny človek a iba jedno percento obyvateľov má dve zamestnania. Naproti tomu v Dánsku je takých 7,9 percenta a vo Švédsku dokonca až 8 a pol percenta ● Miera nezamestnanosti v EÚ v júni mierne klesla na 10,9 percenta, no v eurozóne zostala na rekordnej úrovni 12,1 percenta.

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.

Nespokojní klienti bánk sa hromadne spojili

Klienti slovenských bánk sa podľa českého vzoru hromadne pripojili k iniciatíve, ktorej cieľom je prinútiť peňažné ústavy vrátiť údajne neoprávnene inkasované poplatky za úverové účty. Spotrebiteľské centrum zaregistrovalo už viac ako 1500 ľudí, ktorí žiadajú od bánk vrátenie viac ako 47.000 eur. „V prípade, že sa s bankami nepodarí dohodnúť, klienti prostredníctvom centra podajú hromadné žaloby,“ uviedla organizácia, ktorá nespokojných klientov bánk združuje. Nevedno, či banky žiadostiam o vrátenie poplatkov vyhovejú. Už v minulosti túto možnosť odmietli s odôvodnením, že s platením poplatkov dlžníci súhlasili pri podpise zmluvy o úvere.

Čo sa skrýva za hypotekárnymi rekordmi?

Jún priniesol nové rekordy na hypotekárnom trhu. Čo sa však skrýva za extrémnym záujmom o hypotéky? „Dalo by sa predpokladať, že na realitnom trhu prebieha podobná víchrica ako na trhu hypoték. No nie je to tak. Naopak vládne bezvetrie. Podľa údajov Národnej asociácie realitných kancelárii SR realitný trh dlhú dobu stagnuje. Za hypotekárnymi rekordmi je teda fluktuácia klientov medzi bankami,“ napísal publicista a ekonóm Peter Apolen.

Ako ďalej uviedol, akciové ponuky, odpustenie poplatkov a hlavne nízke úrokové sadzby motivujú klientov k refinancovaniu starších drahších úverov. V júni totiž priniesli banky na trh ďalší rekord – výšku sadzieb. Tie dosiahli najnižšiu priemernú hodnotu 3,97. Pod štyri percentá sa hypotekárny úrok dostal len v posledných dvoch mesiacoch, čo svedčí o extrémnych časoch, ktoré na hypotekárnom trhu zažívame.

Nesplnené detské sny: Iglu, bunker, dom

Niekedy je príjemné sa zastaviť a zaspomínať. Kde ste napríklad chceli bývať ako deti? V čarovnom zámku v ďalekej krajine alebo v dome zo syra, v bunkri, v zamrznutom iglu, v cestovnom stane alebo v malinovom kroví? Dávno zabudnuté sny o bývaní prinútila oprášiť svojich dnes už dospelých respondentov Raiffeisen stavebná spořitelna.

Ako vyplynulo z prieskumu, mať v budúcnosti za domov perníkovú chalúpku bolo prianím žien. Muži naproti tomu v detstve častejšie snívali o bývaní na strome, v chate pri lese alebo na hrade. Niektorí z nich túžili aj po bývaní v nafukovacom hrade či v podmorskom sídle. V detstve ľudia často snívali o rodinnom dome, ale realita je taká, že väčšina z nich (v Česku cca 70 percent) dnes býva v byte…

Ukrutné horúčavy ekonomiku neovplyvňujú

Aj keď sa môže stať, že v čase urputných letných horúčav sa ekonomika spomalí, nie je to tak, konštatoval pre Investujeme.sk hlavný stratég Sberbank Slovensko Martin Barto.

Ľudia v tom čase veľmi nenakupujú tovary dlhodobej spotreby, úrady skracujú pracovnú dobu, v pobočkách bánk je pomenej klientov, výrobné podniky mávajú v lete celozávodné dovolenky, hromadná doprava v mestách má prázdninový grafikon a nemocnice môžu obmedzovať plánované operácie. Ale napriek tomu všetkému sú odvetvia, kde dopyt s rastúcou teplotou stúpa. Napríklad spotreba elektrickej energie či palív, pretože klimatizácia beží všade naplno. Dá sa odhadnúť, že spotreba elektriny u nás by mohla v špičke stúpnuť o 10 – 15 percent, no inde vo svete je to podstatne viac. Podobne rastie spotreba nealkoholických nápojov, opaľovacích krémov a podobných prípravkov a stúpa dopyt po službách kúpalísk a iných zariadení, kde občania môžu stráviť čas najväčšej horúčavy.

„Vlna horúčav, či iné výkyvy počasia ovplyvňujú celkovú ekonomickú aktivitu. Podľa mňa však je celkový dopad zanedbateľný, pretože útlm aktivít jedného typu sa nahradí aktivitami iného typu,“ uzatvára Martin Barto.

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *