Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Týždeň vo financiách: Aj ministerský úradník podvádza na daniach….

Oplatí sa zobrať hypotéku na byt? Je už čas kúpiť si nové auto? Kto má peniaze alebo stabilný zdroj príjmu, možno ešte stále špekulatívne odkladá veľké nákupy. Ak sa kríza rýchlo neskončí, ceny zrejme poklesnú.

Otázkou je, čo s voľnými peniazmi v čase takéhoto špekulatívneho vyčkávania. Banky dotlačené politikou centrálnych bánk ponúkajú minimálne zhodnotenie. Kto chce aspoň o nejaký percentuálny bod viac, vyberie si produkt na viac ako jeden rok. Slovenská sporiteľňa potvrdila zvýšený záujem o termínované vklady oproti začiatku roka. K podobnému správaniu chce svojich klientov dotlačiť aj internetová mBank, ktorá zvýhodnila termínované vklady na úkor vlastného sporiaceho účtu bez výpovednej lehoty.

Oplatia sa viacročné termínované vklady?

Oplatí sa však teraz založiť si termínovaný vklad na dva roky, prípadne viac? Analytici odhadujú, že ECB už nebude znižovať základnú úrokovú sadzu a na budúci rok ju pravdepodobne zvýši. Na vyššiu cenu peňazí zareagujú aj banky. Pri úverových sadzbách veľmi pružne, pri vkladových produktoch o čosi menej pružnejšie…

Z podobnej logiky vychádzal denník SME, keď začiatkom minulého týždňa na titulnej stránke tvrdil: Hypoúver už lacnejší nebude. Nuž, nie pre každého, dodávame. Dnes si mimoriadne výhodne požičajú bonitní klienti. Tí menej bonitní by mali počítať aj s inými scenárom: O jeden – dva roky, keď kríza ustúpi a budú mať namiesto súčasných 30% hodnoty nehnuteľnosti našetrených napríklad 40%, si aj vplyvnom nižšej rizikovej prirážky môžu požičať výhodnejšie ako dnes. Konkrétna situácia každého klienta je iná.

Keď už klienti slovenských bánk nemajú extra úročené úložky, určite ich potešila aspoň správa, že bankové poplatky v prvom polroku mierne klesli. Tvrdí to analýza, ktorou sa zaoberala cenová rada vlády. Pod výhodnejšie bankové služby sa podpísala konkurencia na trhu – aj bežný spotrebiteľ už môže získať základný balík služieb zadarmo. Zatiaľ. Otázkou je, ako sa v cenách finančných produktov prejaví nákladná ochrana spotrebiteľa na finančnom trhu. Diskusia o pripravovanom zákone je aj napriek prázdninám mimoriadne búrlivá

„V Americe je blaze…“

„…ale taky draze,“ hovorievajú naši západní susedia. Počas krízy to zrejme neplatí. Americké banky ako ručitelia predávajú zhabané nehnuteľnosti aj za polovicu svojej pohľadávky, aby získali aspoň nejaké zdroje a sa vyhli problémom. Tým sa nepodarilo vyhnúť už 416 inštitúciám. Oproti minulého štvrťroku narástol ich počet o zhruba tretinu. Celkovo dosiahol podľa minulotýždňových údajov dlh USA hodnotu 11 biliónov dolárov. Napriek tomu však agentúra Moody’s potvrdila Američanom vysokú schopnosť splácať svoje záväzky – rating ostal na najvyššom možnom stupni AAA.

Švajčiari sa vzdali povesti

Pár týždňov dozadu pútal pozornosť spor americkej vlády so Švajčiarskou bankou UBS ohľadne poskytovania informácií vedúcich k odhaleniu daňových únikov na tajných kontách Američanov. Ešte pred súdnym pojednávaním sa Švajčiari s Američanmi dohodli. Najnovšie sme sa dozvedeli, že dohodu uzavrela krajina preslávaná nedotknuteľnými účtami aj s Francúzmi. Švajčiari sa tak snažia dostať zo zoznamu daňových rajov, ktorý zostavila OECD.

Dane „optimalizuje“ každý

Keď už hovoríme o daňových únikoch, musíme spomenúť vysokého úradníka českého ministerstva financií. Podľa medializovaných informácií sám podvádzal štát na daniach. Dostal za to pokutu a dva roky podmienečne. Prípad je však závažnejší. Samotnému ministerstvu financií, ktoré dane spravuje, sa bude ešte oveľa ťažšie vysvetľovať obyvateľom, prečo platiť dane, keď to nechápe ani ich kľúčový zamestnanec.

Znížiť dane sa dá aj legálnou cestou, Investujeme.sk sa téme venuje v rámci seriálu Daňová a odvodová optimalizácia. Podľa doterajšieho záujmu čitateľov usudzujeme, že Slováci si radi zvýšia svoje disponibilné príjmy platením nižších daní.

Platiť nižšie dane pritom nie je ani počas krízy neetické. Len ten, komu ostanú voľné peniaze aj po zaplatení daní, ich totiž môže minúť a podporou spotreby pomôcť naštartovať ekonomiku….

Prerozdeľuje štát vaše dane efektívne?

View Results

Loading ... Loading ...

2 odpovede na “Týždeň vo financiách: Aj ministerský úradník podvádza na daniach….”

  1. Džingischán píše:

    Nakoľko sa stáva, že človek poriadne prečíta len názov článku a text viac-menej len preletí, mohol by v tomto prípade prehliadnuť niektoré detaily a mylne nadobudnúť dojem, že to nejaký slovenský ministerský úradník podvádza s daňami. Preto treba jasne už v názve článku napísať, že to bol úradník z českého ministerstva financií, nakoľko na Slovensku sa také a podobné veci nestávajú!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial