Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Týždeň vo financiách: Atmosféra v Česku je taká, že niečo sa musí stať (no zatiaľ nik nevie čo…)

Viktor Orbán povedal, že Maďarsko vstúpi do eurozóny o 30 rokov, ak ešte euro bude vôbec existovať a Gottwaldove telesné pozostatky sa smejú z českej paniky. Angela Merkel vie, že inštitút minimálnej mzdy je neprirodzený a chorý a ironik poznamenal, že polícia vypátra hlavne tých páchateľov, ktorí sa sami prídu udať

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) minulý týždeň opäť zhoršila výhľad  rastu svetovej ekonomiky v tomto a budúcom roku, tentoraz kvôli útlmu v skupine mladých trhových ekonomík – od Brazílie cez Indiu po Rusko. Globálny hrubý domáci produkt sa tento rok spomalí na 2,7 percenta a budúci rok porastie len o 3,6 percenta namiesto pôvodne predpovedaných štyroch percent. Pripomeňme, že ešte pred rokom odhadovala OECD pre tento rok rast v tempe 3,4 percenta a v máji znížila predpoveď na 3,1 percenta. „Naše odhady sme znížili z mnohých dôvodov, tým najdôležitejším ale bolo zhoršenie predpokladaného rastu v rozvíjajúcich sa krajinách,“ povedal hlavný ekonóm OECD Pier Carlo Padoan.

Ako ďalej dodal, nové ekonomické mocnosti začínajú oslabovať práve v čase, keď sa eurozóna začína dostávať z dlhej recesie a Spojené štáty zrýchľujú doteraz slabý rast. Výkon eurozóny a USA ale nebude stačiť na to, aby vyvážil stratu dynamiky mladých trhov. “Spojené štáty rastú, budú však musieť ozdraviť verejné financie,“ poznamenal Padoan. Eurozóna sa podľa jeho slov znovu stáva oblasťou rastu, ale pôjde len o veľmi slabé tempo. Japonsko síce rastie omnoho rýchlejšie, otázkou ale je, či toto tempo udrží.

Téma Fed: Index S&P 500 rastie už šesť týždňov v rade

Hlavnou „témou“ finančných trhov bola aj počas uplynulého týždňa americká centrálna banka Fed a to, že jej poprední predstavitelia naznačili redukciu stimulov. Poukázali na zlepšenie ekonomiky USA, čím podporili názor, že Fed sa zase raz dostáva bližšie k obmedzeniu svojich pravidelných mesačných nákupov dlhopisov. Šéf pobočky Fed-u v New Yorku William Dudley, ktorý patrí k najrozhodnejším stúpencom voľnej menovej politiky, v pondelok uviedol, že zlepšenie na trhu práce a silnejší ako očakávaný hospodársky rast v treťom kvartáli sú znakmi zotavovania v USA.

Šéf filadelfskej pobočky Charles Plosser, ktorý je kritikom stimulačných výdavkov centrálnej banky USA, uviedol, že Fed by mal stanoviť konkrétnu sumu na program nákupov dlhopisov a po vyčerpaní tejto sumy by mal program ukončiť

A názory analytikov? Jan Bureš, Era Poštovní spořitelna: „Fed začína premýšľať o ústopovom manévri.“  Josef Němeček, Patria Online: „Fed prekvapil a trhy poslal nižšie: Skoré obmedzenie QE možné so silnými dátami.“ Saxo Bank: „Janet Yellen, ktorá by sa mala v budúcom roku stať šéfkou americkej centrálnej banky, prišla so spoľahlivou obranou pre program nákupu aktív. Vyhlásila, že sa v Spojených štátoch ešte neobjavili ekonomické dáta jednoznačne svedčiace o zlepšení stavu hospodárstva, a teda nie je potrebné kvantitatívne uvoľňovanie ukončovať. Nasledoval rast ceny zlata, dlhopisov a nahor išli aj akciové trhy. Index S&P 500 tak rastie už šesť týždňov v rade a od začiatku roka posilnil o 28 slušných percent.“

Časť Východu nikdy nedobehne Západ!

Poďme ale na Starý kontinent. Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBDR) upozornila, že niektoré štáty východnej Európy nikdy nedobehnú Západ. „Pre nedostatočné hospodárske a politické reformy nikdy nedosiahnu životnú úroveň vyspelých štátov na západe kontinentu,“ konštatuje banka vo svojej oficiálnej správe. Týka sa to predovšetkým bývalých sovietskych republík, samozrejme s výnimkou pobaltských.

Rozdiely v životnej úrovni v jednotlivých členských krajinách EÚ možno dokladať na rozdielnom mediáne príjmov pri jednotlivých domácnostiach. Priemerná mzda je pre väčšinu zamestnancov v EÚ z roka na rok viac nedosiahnuteľná. Priemernú a vyššiu mzdu v praxi nepoberá polovica zamestnancov ale približne len jedna tretina.Ekvivalentný medián disponibilného príjmu na osobu je z členských krajín EÚ najvyšší v Luxembursku (32.538 € za rok), v Dánsku (26.394 € za rok) a Švédsku (22.506 € za rok). Najnižší ekvivalent disponibilného mediánu príjmu je v Rumunsku (2116 € za rok) a Bulharsku (2901 € za rok), vyplýva z údajov Destatis (Das Statistische Bundesamt) – Statistische Jahrbuch 2013, Kapitel Internationales.

Nepriamo o životnej úrovni v členských krajinách hovoria aj údaje o nadčasoch v práci – dlhšie v robote zostávame spravidla na úkor rodiny. Najviac ťažkostí s plnením rodinných povinností kvôli nadčasom v práci majú obyvatelia Lotyššska, Chorvátska a Cypru, najmenej je to vo Fínsku, Dánsku a Holandsku, upozornila Poštová banka.

Mario Draghi: Možnosť záporných úrokov je vylúčená!

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi odmietol špekulácie o možnosti negatívneho úroku na vklady v eurozóne. Hoci je ekonomika eurozóny ešte krehká a slabá, záporných sadzieb sa podľa neho netreba obávať. Apeloval na národné vlády, aby nepoľavili z reformného úsilia a vytvárali vhodné podmienky na podnikanie.

Draghi vo svojom otváracom prejave na ekonomickej konferencii Strategies for more growth reagoval na správy, že ECB po prvý raz skutočne uvažuje o negatívnych úrokoch na vklad. O téme sa síce diskutovalo na poslednom zasadnutí Rady guvernérov, ale „odvtedy nie je nič nové“, vyhlásil. Na poslednom zasadnutí ECB sa malo diskutovať o znížení depozitnej sadzby z 0 % na –0,1 %. Banky by potom museli platiť za svoje vklady v centrálnej banke. To by malo stimulovať úverovanie v eurozóne, podporiť ekonomiku a zabrániť deflácii. Draghi upozornil, že z jeho slov netreba vyvodzovať možnosť negatívnych úrokov.

Ide taliansky diktát proti záujmom Nemecka?

Podnikateľská nálada v eurozóne (PMI) nevyzerala koncom uplynulého týždňa nijak ružovo. Podnikateľská nálada sa zhoršila a spadla na 51,5 bodu. Lepšie sa viedlo iba nemeckému priemyslu (čo potvrdil  aj piatkový Index IFO), naopak francúzske služby a priemysel zaznamenali ďalšie prekvapivé zhoršenie. Ešte horšie sa viedlo Taliansku. 

Celkové čísla však potvrdzujú pokračujúce, ale veľmi pomalé oživenie v eurozóne. Podľa posledných údajov by sa rast vo 4. Q mohol opäť pohybovať medzi 0,1 – 0,2 percenta medzikvartálne. „Je jasné, že takto pomalé tempo rastu bude živiť medzi bankármi tému ďalšieho uvoľňovania menových kohútikov,“ poznamenal Jan Bureš, hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny, v komentári príznačne nazvanom ECB se brání „nacionalismu“.

Bureš totiž upriamil pozornosť aj na fakt, že prezident ECB Mario Draghi sa pomerne ostro ohradil proti kritike v nemeckej tlači. Rad ekonómov, vrátane konzervatívneho ekonóma Ifo inštitútu Hansa-Wernera Sinna, začal v súvislosti s posledným znížením sadzieb ECB hovoriť o diktáte talianskej centrálnej banky, ktorá ide proti záujmom iných krajín, najmä teda Nemecka. Narážajú tým na nejednotnosť posledného rozhodnutia – obaja nemeckí zástupcovia v bankovej rade ECB hlasovali proti zníženiu sadzieb. Mario Draghi však túto kritiku označil za nacionalistickú a povedal, že centrálna banka nekoná a nebude konať v záujme žiadnej konkrétnej krajiny, ale nastavuje menové podmienky pre celú eurozónu…

Ešte dodajme, že euro v piatok posilnilo, podporili ho priaznivé údaje z Nemecka a pomohli mu aj vyjadrenia šéfa ECB Maria Draghiho. Kurz európskej meny voči japonskému jenu vystúpil v piatok na štvorročné maximum. Euro proti jenu spevnilo o 0,3 percenta na 136,70 a počas dňa sa jeho kurz dostal až na 136,99. Voči doláru euro posilnilo rovnakým tempom na 1,3520..

Je príliš horúco: Poučia sa Česi z histórie?

Po celý uplynulý týždeň sme boli svedkami hystérie a paniky, ktorú vyvolala intervencia Českej národnej banky (ČNB) proti korune. V utorok napríklad koruna výrazne oslabila k euru a strácala aj voči doláru, čím reagovala na aktuálne slová člena bankovej rady ČNB Lubomíra Lízala, že kurz 28 Kč/EUR nie je nerealistický. V porovnaní s pondelkom strácala 20 halierov na 27,34 Kč/EUR, k dolaru oslabila o 15 halierov na 20,21 Kč/USD. „Česká mena je teraz najslabšia od marca 2009, kedy bolo euro za 27,40 Kč,“ upozornil FXstreet.

Ako ďalej uviedol, niektorí analytici považují Lízalove slová o možnom posunutí kurzu koruny za nešťastné a posilňujúce špekulácie na trhu. Niektorí si myslia, že najbližšie dni budú pre korunu poriadne divoké. Dodajme ešte, že ČNB vidí hlavný prínos intervencie najmä v udržaní a tvorbe nových pracovných miest. Jej krok kritizuje celý rad známych ekonómov, podnikateľov i politikov, napríklad aj prezident Miloš Zeman i jeho predchodca Václav Klaus.

A po celý týždeň sme boli aj svedkami správ, podľa ktorých obchodníci upozornili, že vianočná sezóna sa začala skôr, lebo Česi sa boja hromadného zdražovania a tak horúčkovito nakupujú. Napríklad obchodu Alza za desať dní od intervencie stúpli predaje o celých 100 percent! Expert Elektro zaregistroval za týždeň nárast predaja cez internet dokonca o 200 percent! Distribúcia niektorých druhov tovaru (tabley, notebooky, telefóny a iné) dokonca logisticky krátkodobo skolabovala

Zároveň kvôli ČNB zdraželi pohonné hmoty a položili sme si aj otázku, či intervencia ČNB ovplyvní ceny bytov, pretože odborníci sa v tom nezhodujú. 

Analytik ČSOB Jan Čermák výstižne poznamenal: „Radi by sme už opustili tému ČNB – intervencie – koruna. Bohužiaľ tak nemôžeme urobiť, pretože na tomto poli je stále až nečakane živo.“ 

Redakčný dôvetok: Situácia je momentálne taká, že bežný český človiečik, ktorý chodí 8 hodín denne do práce a nemá čas študovať články ekonomických analytikov (a ani by im nerozumel), nevie čo bude zajtra, či bude chodiť na nákupy do Poľska alebo na Slovensko či do Rakúska alebo či má si kúpiť nejaké zlato, ktoré neraz považuje za jedinú istotu prežitia v zlých časoch. V tejto súvislosti ešte pripomeňme minulotýždenný komentár Petra Báču z ČSOB s výstižným titulkom Máme kvůli ČNB začít kupovat zlato? 

A česká hystéria stúpa a stúpa, nik nevie odhadnúť, ako vysoko až porastie. Jedno je ale isté – telesné pozostatky bývalého šéfa komunistov, na smrť oddaného stalinistu a prvého československého prezidenta Klementa Gottwalda, ak ešte sú z nich v zemi zachované nejaké zvyšky, tak sa z toho všetkého smejú. Komunisti právom hovoria: Kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie.

A že sme to porekadlo o najlepšom smiatí sa nespomenuli náhodou, dokladujú svetové médiá, ktoré predčasom komentovali výsledky českých volieb slovami: „Voliči znechutení z tej ukrutnej špiny českej politiky radšej dali prednosť populizmu“ a „Je veľmi vysoké riziko v súvislosti s návratom ortodoxných komunistov k moci. Treba sa poučiť z histórie!“

Keď sme už spomenuli nedávne voľby, tak len pre osvieženie pamäti odcitujme z názorov analytikov na ich výsledok? ČSOB: Nevieme čo bude, za to však vieme čo nebude. A to je tiež plus. S veľkou pravdepodobnosťou nedôjde k zásadnému uvoľneniu rozpočtovej politiky, ktoré by hrozilo v prípade jasného víťazstva ľavice.“ Podľa povolebného vyjadrenia analytikov J&T Banky situáciu nečakane komplikuje aj vnútrostranícky boj vo vnútri vo ČSSD – situácia v Česku sa podľa banky sa stáva neprehľadnou a málo predvídateľnou.

A to ešte analytici nevedeli, že o niečo neskôr neznámy vrah usmrtí vplyvného politika ČSSD a partnera ústecké exhejtmanky Romana Houska a médiá krátko na to prinesú zákulisné informácie z Policie ČR, podľa ktorých Houska zrejme donášal a udával na polícii politikov z iných strán i svojich najvernejších spolupartajníkov z ČSSD! Situácia v Česku sa stáva ešte viac neprehľadnou.

Niečo sa musí stať, nik zatiaľ nevie čo. A Gottwaldove telesné pozostatky (ak ešte sú z nich nejaké zvyšky) sa smejú a smejú…

„Česká kauza“ – dejstvo druhé: Vo vyššom leveli…

Kauza ČNB nabrala na obrátkach a dostala sa na vyšší level po tom, čo senátor Vladimír Dryml požiadal riaditeľa Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiřího Langa, aby začal vyšetrovanie ČNB kvôli jej intervenciám na oslabenie koruny. Podľa senátora je možné, že devalvácia koruny „bola vykonaná aj za niektoré finančné výhody pre výkonných pracovníkov ČNB“.

Podnet Bezpečnostnej informačnej službe k možnému začatiu vyšetřovania zaslal Dryml kvôli poškodzovaniu „ekonomických záujmov českého štátu a všetkých občanov ČR“. Inflácia umelo vyvolaná postupom ČNB podľa jeho slov znehodnotila vklady občanov a zvýšila ceny prakticky všetkých výrobkov a služieb. Vyslovil podozrenie, že pri devalvácii bolo kľúčovým prvkom spolupracovanie predstaviteľov ČNB s niektorými obchodníkmi so zahraničnými menami a s niektorými vývozcami, ktorí sa snažia dosiahnuť vyššie zisky na úkor poškodenia väčšiny podnikateľov a občanov.

Na predstaviteľov ČNB kvôli oslabeniu koruny podali podnet na Najvyššie štátne zastupiteľstvo a protikorupčný útvar Policie ČR aj členovia občianskeho združenia Právníci radící občanům, na čele ktorého stojí známy občiansky aktivista a právnik Josef Hörl. V podaní sa píše, že najvyšší predstavitelia ČNB sa zrejme dopustili trestného činu zneužitia právomoci. Medzi pribúdajú ďalšie a ďalšie trestné oznámenia a hystéria sa stupňuje.

Euro? Možno za 30 rokov, ak bude existovať…

Maďarský premiér Viktor Orbán minulý týždeň jasne vyhlásil, že prijatie eura pre jeho krajinu rozhodne nie je témou ani vo vzdialenom horizonte, pretože by prišla o svoju inovatívnu a neortodoxnu hospodársku politiku. Tieto slová zazneli počas jeho oficiálneho vystúpenia na jednej z japonských univerzít a informovala o tom maďarská tlačová agentúra MTI, odkiaľ správu prebrali a okomentovali mnohé európske médiá.

Orbán povedal, že Maďarsko síce zváži prijatie spoločnej európskej meny, ale nebude to nielenže na budúci rok, ale ani v najbližších desaťročiach. „Najskôr možno za 30 rokov, ak euro bude vôbec existovať…“ Ako hlavný dôvod proti prijatiu eura v Maďarsku a plneniu maastrichtských kritérií označil fakt, že členstvo v eurozóne znemožňuje tej-ktorej krajine vykonávať inovatívne a neortodoxné politické kroky. Podľa mnohých európskych médií tak Orbán len potvrdil svoje pevné miesto v klube ostrých euroskeptikov ako je napríklad aj Václav Klaus.

Pani Angela pochopila, že socializmus je nezničiteľný  

Keď sa povie, že socializmus je nezničiteľný, každý to hneď chápe ako frázu – jedným uchom dnu, druhým von. Ale podstata býva hlbšia ako len plané reminiscencie na staré zašlé časy. Socializmus má totiž aj v dnešnom pokrivenom trhovom mechanizme svoje miesto – v podobe rôznych elementov, ktorými možno balamutiť a chlácholiť masy, no mnohých dovádzajú do vytŕženia. Typickým príkladom je inštitút tzv. minimálnej mzdy.

Na Slovensku sme si už kvôli nemu užili dosť a – tu ho máš! – začínajú blbnúť aj v Nemecku. Minulý týždeň sme priniesli správu, podľa ktorej keď chce tamojšia Kresťanskodemokratická únia (CDU) kancelárky Angely Merkel zostaviť vládu, musí rokovať s ľavicovou Sociálno-demokratickou stranou Nemecka (SPD). Socialisti si ale stoja na svojom a trvaju na nezmyselnej požiadavke, že do vlády pôjdu, ale len vtedy, ak sa v krajine uzákoní princíp minimálnej mzdy. 

V Nemecku vládne bezvládie a veľa šancí nie je, že sa by sa to mohlo zmeniť. Azda jediná je tá, že pravica v niečom ustúpi socialistickej ľavici.

Kancelárka Angela Merkel už vyslala signál, že je ochotná akceptovať požiadavku SPD a odsúhlasí uzákonenie minimálnej mzdy v krajine výmenou za vytvorenie koaličnej dohody. Začala už pripravovať predstaviteľov a členov vlastnej strany a svojich verných priaznivcov na tento kompromis.

Len pripomeňme, že problematike minimálnej mzdy (na Slovensku) sme sa na Investujeme.sk už veľakrát venovali – citovali sme mnohých odborníkov, podľa ktorých je tento inštitút v trhovom prostredí umelý (neprirodzený) a chorý. Je brzdou. Je populistický a predovšetkým nezmyselný.

A keď sme už pri tom, vždy sa dá nejako obísť…

Krotitelia vedia, čo prináša maškrta

Smutné sú príbehy ľudí, ktorí sa z najrôznejších príčin a často aj nie celkom svojou vinou dostanúdo dlhovej pasce, ktorú nevedia riešiť. Problém má však aj ďalšiu stránku. Podľa psychológa PhDr. Mgr. Jeronýma Klimeša, PhD., je dnešná spoločnosť nastavená trochu nešťastne, čo sa týka zvyklosti vyplácania odmeny za odvedenú prácu. Výplatu za prácu v jednom mesiaci totiž dostávame až v nasledujúcom mesiaci .

„Evolučne sme však nastavení na to, že odmena prichádza bezprostredne po výkone. Dobre to vedia najrôznejší krotitelia a cvičitelia, ktorí odmenia zviera maškrtou ihneď, len čo správne vykoná cvik,“ argumentuje doktor Klimeš. Téme sa podrobnejšie venoval ekonóm a publicista Peter Apolen v článku Prečo nevyjdeme s výplatou – odpovedá psychológ.

Viac ako peniaze

Testovanie žiakov základných a stredných škôl v rámci programu Viac ako peniaze ukázalo, že úroveň vzdelávania v oblasti finančnej gramotnosti na slovenských školách ešte stále nie je na optimálnej úrovni a že len každý dvadsiaty žiak je dostatočne finančne gramotný, upozornila Slovenská banková asociácia (SBA).

S témou finančnej gramotnosti – nielen detí a mládeže, ale najmä dospelých priamo i nepriamo súvisí aj práca finančných sprostredkovateľov. Ozaj, vieme ktoré charakteristiky by mal finančný sprostredkovateľ spĺňať, keď má byť hodný našej priazne. Mal by byť napríklad znalý veci, poskytovať plnohodnotný servis a netlačiť klientov do kúta, zatiaľ čo nepoctivý poradca prichádza s hotovým riešením hneď na prvé stretnutie, zastiera riziká a sľubuje nereálne výnosy..

Vráti sa životné poistenie k svojmu začiatku?

Predseda predstavenstva finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Jaroslav Vonkomer pre Investujeme.sk povedal, že v blízkej budúcnosti bude klesať význam investičnej a kapitálovej zložky v životnom poistení a väčší význam získa krytie rizika, pričom stále väčšiu úlohu bude hrať aj zabezpečenie na dôchodok. Slovom, životné poistenie sa vráti k svojmu počiatku, rozumej: k svojej pôvodnej funkcii.

Ako Vonkomer ďalej zdôraznil, tento trend badať na produktoch poisťovní, keď viac pretláčajú rizikové produkty a postupne odchádzajú od sporiacich vlastností poistiek: „V poistení teda očakávame silnejší príklon k plneniu jeho primárnej funkcie, čiže k ochrane pred poistnými rizikami s dopadom na kvalitu života človeka.“

Vianoce prichádzajú, polícia nič nevypátra

Každý rok si pred vianočnými sviatkami hovoríme, že sa nebudeme naháňať, všetko si vopred naplánujeme a namiesto okázalých a zbytočných darov venujeme rodine svoju lásku a pohodu. Aby sa naše predsavzatia stali reálnymi, stačí málo – pozrieť sa na to, čo nám sviatky robí „šťastné či stresové“ a tiež si naplánovať čas i peniaze. Pred sviatkami má totiž takmer každý pocit, že bude všetkého málo, narastá zhon a nervozita, upozornil Marián Kolembus z Provident Financial.

S Vianocami súvisí aj ďalšia téma. Redaktorka Monika Hrušová z nášho partnerského portálu Hypoindex.cz upozornila, že sa blíži obdobie, kedy väčšina z nás bude navštevovať svojich príbuzných, prípadne tráviť sviatky na horách. Po návrate domov nás môže čakať nepríjemné prekvapenie v podobe vykradnutého bytu. Polícia však neobjasní nikdy takmer 80 percent vlámaní a – okradnutí svoj ​​majetok už nikdy neuvidia. Hrušová sa opiera o viacročné štatistiky z Česka, ale ani tie slovenské nie sú o nič lepšie. Skôr naopak…

Ironik by povedal, že polícia po intenzívnom pátraní, do ktorého zapojí „všetky sily a prostriedky“, zväčša vypátra len tých páchateľov, ktorí sa sami prídu udať… Ostatných má – ako hrdo hovorieva – „rozpracovaných“, inak povedané, nič o nich nevie…

NAMIESTO POINTY: Netrpezliví investori a naďalej veľká neistota

Aj v závere týždňa sme mohli konštatovať, že hlavným hýbateľom akciových trhov bezpochyby naďalej zostáva Fed a ním presadzovaná menová politika. V uplynulých dňoch sme mali možnosť potvrdiť si, že pravdepodobná budúca nástupkyňa Bernankeho, Janet Yellen, bude rovnako ako súčasný guvernér silnou zástankyňou uvoľnenej monetárnej politiky. Investori tieto informácie privítali s nadšením a v mnohých prípadoch to vyhnalo akciové trhy na nové historické maximá.

Otázkou však zostáva budúcnosť prebiehajúceho kvantitatívneho uvoľňovania (QE). Pani Yellen rovnako ako Bernanke síce unisono obhajujú súčasnú podobu QE , čo zvyšuje pravdepodobnosť, že sa redukcie v tomto smere dočkáme až začiatkom budúceho roka, avšak stále sa z radov členov FOMC (výbor Fed-u) ozýva veľa hlasov požadujúcich zníženie tempa QE už na zasadnutí 17. – 18. decembra.

V stredu zverejnená zápisnica z októbrového zasadnutia FOMC potvrdila názorovú nejednotnosť guvernérov v otázke kedy a akým spôsobom pristúpiť k zníženiu QE. „Veľkou neznámou je totiž reakcia finančných trhov na tento krok… S tým, ako sa bude blížiť decembrové zasadnutie Fedu, možno očakávať zvyšujúcu sa nervozitu investorov“, upozornil BIG EXPERT v komentári Investoři s napětím čekají na prosincové zasedání FED.

Ako ďalej uviedol, podľa jeho názoru ešte nie je vhodná doba na zníženie monetárnej podpory, a to vzhľadom na naďalej veľkú fiškálnu neistotu aj s prihliadnutím na nevyhovujúce tempo rastu počtu pracovných miest v USA.

Ilustračný obrázok v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial