Utorok 17. októbra. Meniny má Hedviga

Týždeň vo financiách: Bohatší živnostníci zaplatia odvody aj za chudobnejších

Najnovšia podoba návrhu na reformu odvodov sa podľa prvých ohlasov stretla medzi koaličnými stranami s pozitívnymi ohlasmi. Ak prejde, živnostníci v strate by už nemuseli platiť minimálne odvody. Zároveň sa zrušia sa paušálne výdavky, ktoré vraj zvýhodňovali „špekulantov“. Za aktuálnym návrhom stojí SaS.

Podľa predloženého návrhu by sa mali sadzby sociálnych odvodov pre živnostníkov mierne znížiť na 16%, ale počítať sa budú z celého základu dane (doteraz to bola zhruba polovica). Takéto zvýšenie odvodov sa nepáčilo KDH a Mostu-Híd. Preto prišla strana SaS s alternatívou, živnostníci v strate nebudú musieť platiť ani minimálne odvody. Tie totiž zaniknú. 

Zrušenie paušálnych výdavkov má byť podľa šéfa SaS Richarda Sulíka bičom na špekulantov, ktorí nemajú reálne výdavky, ale daň si znižujú: „Takým ´pro forma´ živnostníkom vezmeme daňovú výhodu.“ So zvýšením daňového základu sa zvýši aj vymeriavací základ pre sociálne poistenie. Pre niektorých daňovníkov to bude znamenať až takmer štvornásobne vyššie odvody ako doteraz. Najnovší návrh však so sebou nesie ďalšie otázniky:

  • Podľa slov Ivety Radičovej spred dvoch týždňov je cieľom reformy: „zníženie administratívnej záťaže a teda zlepšenie podnikateľského prostredia …“ Zrušenie paušálnych výdavkov však prinúti živnostníkov viesť evidenciu výdavkov vrátane drobných niekoľkocentových položiek. Neznamená to zvýšenie administratívnej záťaže?
  • Nie sú väčší špekulanti tí živnostníci, ktorí príjmy vôbec nepriznávajú a platia tak žiadne alebo minimálne dane? Nezvýhodňuje nový návrh týchto nepoctivých živnostníkov pred tými, ktorí priznávajú všetky svoje príjmy a využívajú jednoduchšiu formu paušálnych výdavkov?
  • Z čoho budú mať živnostníci, ktorí si svoje účtovníctvo nastavia na nulové odvody, zaplatený dôchodok?  
  • Neprejdú mnohí živnostníci s vyššími príjmami radšej na formu jednoosobových SRO-čiek, kde na rozdiel od živnosti nebudú musieť platiť sociálne odvody?
  • Existuje dopadová štúdia plánovaných zmien na rozpočet Sociálnej poisťovne?

Čo s prvým pilierom?

Predkladané návrhy v oblasti odvodov však neriešia skutočný problém penzií – neudržateľnosť prvého piliera. Ako hovorí niekdajší šéf českej komisie pre dôchodkovú reformu a generálny riaditeľ poisťovne Generali Slovensko Vladimír Bezděk, súčasný model je neudržateľný: „Pred vyše mesiacom to pomerne jasne potvrdila najnovšia analýza ministerstva práce a sociálnych vecí ohľadne udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. Ukazuje sa, že prvý pilier v dnešných parametroch je dlhodobo neudržateľný a deficitné tendencie budú silnieť. Sú v podstate len dve možnosti, ako by sa ešte obrazne povedané mali „utiahnuť skrutky“ v prvom pilieri: že sa bude ďalej pokračovať vo zvyšovaní hranice odchodu do dôchodku, možno aj rýchlejšie než to, čo je nastavené do roku 2024, alebo sa zmierni tempo valorizácie dôchodku, opustí sa napríklad švajčiarsky model a pôjde sa viac smerom k inflačnej valorizácii.“

Nezabudnite na dane:

Banková daň bude

Nielen živnostníkov čakajú vyššie dane a odvody. Banky sa budú od budúceho roku zdaňovať viac ako doteraz. Vláda už nepodmieňuje prijatie bankového odvodu dohodou všetkých krajín EÚ. „Bankovú daň pripravujeme koordinovane v rámci EÚ a zároveň sme rozhodnutí, pretože to nejde tak rýchlo, ako boli pôvodné predpoklady, že ak nedôjde k výraznému pokroku, od budúceho roka bankovú daň zavedieme,“ uviedol minister financií Ivan Mikloš v relácií Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. Dochádza tak k výraznému posunu. Doteraz vláda hovorila, že s daňou treba čakať na koordinovanú akciu Európskej únie. Inak by prišlo podľa nej k prelievaniu zisku do krajín, kde extra daň nie je. S príjmom z dane už podľa ministra financií počíta budúcoročný štátny rozpočet.

 „Malo by ísť o odvod, nie však o daň,“ vysvetľuje analytik Slovenskej bankovej asociácie Marcel Laznia. „O takejto forme sa hovorí i na úrovni Európskej únie." Len odvod, ktorý by bol použitý spätne v bankovom sektore, má podľa neho zmysel. Aj keď slovenské bankovníctvo je podľa neho zdravé, konzervatívny prístup sa osvedčil a štát na neho nemusel prispievať, v prípade, keď sa na tom dohodne Európska únia „nevyhneme sa tomu,“ hovorí. Peniaze by mali smerovať do zvláštneho fondu, z ktorého by sa použili, ak by sa nejaká banka dostala do problémov, podobne ako funguje Fond na ochranu vkladov.

Nezamestnanosť vo februári rástla

Februárová nezamestnanosť mierne negatívne prekvapila, vzrástla o 0,18 p.b. na 13,16%. Rástla nielen pre pravidelné sezónne vplyvy, ale aj po ich zohľadnení a odrátaní. Ako vysvetľuje analytik UniCredit Bank Dávid Dereník: „Nezamestnanosť tak zatiaľ nekopíruje štatistiky zamestnanosti v priemysle, kde dochádza k postupnému zlepšeniu.  K nárastu počtu disponibilných uchádzačov o zamestnanie došlo vo všetkých regiónoch Slovenska s mierne vyšším počtom najmä na východnom Slovensku. Najväčší vplyv tu malo pravdepodobne prepúšťanie vo verejnej správe ako aj trpiace stavebníctvo, ktoré sa po volebnom oživení znova dostáva na minimá. Najväčšia nezamestnanosť je na Slovensku stále v okrese Rimavská Sobota, kde je bez zamestnania každý tretí registrovaný obyvateľ (34,3%). Druhú a tretiu smutnú priečku nezamestnanosti držia okresy Revúca a Rožňava (29,9% a 28%). Naopak najlepší stav na trhu práce je už dlhodobo v Bratislave, kde je bez práce až každý 23. práceschopný obyvateľ. Druhú a tretiu priečku drží Pezinok a Trnava (6,3% a 6,7%).“

Euroval v problémoch

Investori smerovali svoj záujem do Bruselu, kde sa mali ministri financií krajín eurozóny dohodnúť na definitívnej podobe takzvaného eurovalu. Ako vysvetľuje analytik TRIMBroker Valér Demjan: „Na začiatku týždňa sa zdalo všetko v poriadku a posledné stretnutia a dohody ministrov financií pod zoskupením ECOFINu naznačovali navršovanie efektívnych finančných zdrojov súčasného mechanizmu EFSF (European Financial Stability Facility, Európsky  finančný stabilizačný nástroj) na 440 mld. eur (aktuálne vzhľadom k zárukám a potrebe garancií pre rating AAA je efektívna využiteľnosť finančných zdrojov na úrovni 250 mld. eur). Zároveň súčasné nastavenie EFSF od polovice roka 2013 by mal nahradiť ESM (European Stability Mechanism, Európsky stabilizačný mechanizmus) s efektívnym finančným rámcom 500 mld. eur, pričom hotovostný vklad jednotlivých krajín mal predstavovať 80 mld. eur splatných v najbližších troch rokoch.“

Celý systém dohôd sa však rozsypal ako domček z karát po tom, ako v stredu večer v portugalskom parlamente ľavicová vláda nepresadila potrebné škrty pre rozpočet na nový rok, čo viedlo k demisii portugalského premiéra J.Socratesa. „Väčšina investorov už reálne započítava možnosť prípadného bankrotu Grécka, ktoré napriek snahe o úsporné balíčky nemá vnútorný potenciál na splatenie svojich záväzkov. Najkrajšie situáciu v eurozóne aktuálne vystihol  Ch. Diebel (šéf analytik Lloyds Bank v Londýne) „it’s death by a thousand cuts”. Ide o kolaps (smrť) následkom tisícich bodných rán, ak sa pozrieme vývoj na euro dlhopisovom trhu počas piatkovej obchodnej seansy tak nevieme, či údaje nepatria rizikovým krajinám Latinskej Ameriky, resp. Afriky. Výnosy na 10-ročných  írskych dlhopisoch dosiahli  10.05 % p.a., portugalské  7.63 % p.a. , Grécke  12.56 % p.a., toto sa nedá nazvať inak ako „klinická smrť Eurozóny“, alebo „šach mat,“ poznamenáva Demjan.

Poskočí striebro na 40 dolárov?

Okolo striebra sa dejú zaujímavé veci a v najbližších týždňoch môžeme vidieť veľké pohyby. Striebro bolo kedysi monetárny kov, no jeho funkcie úschovy hodnoty prebralo zlato. Striebro sa tak stalo hlavne priemyselným kovom, aj keď sa stále časť jeho produkcie používa ako bezpečná investícia. Podľa analýzy TRIMBroker investičná funkcia striebra však prináša riziká veľkých poklesov v prípadoch, keď trh začne byť rizikovo naladený. Menší dopyt po priemyselnom kove znamená nadbytok striebra a tak výraznejší pokles jeho ceny. To je aj dôvodom jeho obrovskej volatility.

Američanov trápi kríza realitného trhu

Národná asociácia realitných maklérov USA uviedla, že vo februári sa na sezónne očistenej anualizovanej báze predalo v Spojených štátoch len 4,88 milióna domov. To je výrazne menej oproti očakávaniam analytikov (5,13 milióna). Mediánová cena poklesla medziročne o 5,2 percenta na 156 100 USD, čo je najnižšia hodnotu od apríla 2002. Až 39 percent predaných domov bolo v kategórii nedobrovoľných predajov (predovšetkým bankami zabavené domy). Zásoba nepredaných domov sa zvýšila medzimesačne o 3,5 percenta na 3,5 milióna jednotiek. Americké domácnosti stále bojujú s vysokou nezamestnanosťou a kvôli prísnejším úverovým podmienkam majú ťažkosti pri zháňaní hypoték.

Hypotéky: Banky nerozumejú optimalizácii

Kým vládne strany pridobre rozumejú tomu, že paušálne výdavky neznamenajú skutočné náklady, banky s tým majú problém. Podľa prieskumu Investujeme.sk, ak osoba dosahujúca príjmy podľa §6 zarobí mesačne v hrubom tisíc eur a v daňovom priznaní si uvedie 40% paušálne výdavky, jej disponibilný príjem bude 914 eur, banka však uzná len 514 eur. Ak si neuplatní žiadne výdavky, disponibilný príjem klesne pre vyššie dane na 834 eur, ale podľa banky je to viac ako v prvom prípade.

V súvislosti s hypotékami netreba zabúdať, že súčasné sadzby sa zrejme budú zvyšovať. Súvisí to so zvyšovaním úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky, o ktorých raste hovoria finančníci už celé mesiace. Keď globálna kríza odhalila rozsah napáchaných škôd, očakávania sa oddialili. Eurozóna musela vyťahovať z problémov Grécko, čo opäť oddialilo hrozbu vyšších úrokov. No obdobie rekordne nízkych úrokov sa už definitívne končí. Pocítia to aj Slováci, tvrdia autori zo sprostredkovateľskej spoločnosti Partner Group.

Do tretice hypotéky, VÚB banka znížila úrokové sadzby úverov na bývanie. Flexihypotéku s ročnou fixáciou môžu záujemcovia získať už za 3,69% a s päťročnou fixáciou už za 3,99%. Podľa tlačovej správy sú to najnižšie sadzby v histórii banky.

Bitka na internetovom poli

Obe internetové banky zvýšili úrokové sadzby na vkladových produktoch. Internetová mBank ponúka pri 12–mesačnom termínovanom vklade zhodnotenie 2,2% p. a. a pri predčasnom zrušení vyplatí polovicu dohodnutých úrokov. Sadzby konkurenčnej ZUNO sú vyššie, ale v prípade predčasného výberu dostane klient len vloženú sumu bez úročenia. Zmena v podmienkach ZUNO nastala súbežne so zvyšovaním úrokov. Pri mesačnom termínovanom vklade ponúka zaujímavé zhodnotenie 1%, pri ročnom vklade zvyšuje úrokovú sadzbu na 2,8% a do ponuky zaradila aj 2-ročný (3,5% p. a.) a 3-ročný vklad (4% p. a.). Predčasný výber bude pre klienta menej výhodný ako doteraz.

Spoločnosť Fincentrum strojnásobila obrat

Spoločnosť Fincentrum dosiahla vlani v ČR a na Slovensku obrat 34,4 miliónov eur, čo je medziročný nárast o 66,5%. Podľa tlačovej správy dôraz na kvalitu poskytovania finančného poradenstva, ocenený niekoľkými nezávislými testami, prispel k posilneniu pozície jednej z troch najväčších finančno-sprostredkovateľských spoločností v oboch krajinách.

Na Slovensku Fincentrum medziročne strojnásobilo obrat na 4,52 miliónov euro. 450 aktívnych finančných sprostredkovateľov uzavrelo 20 590 zmlúv o finančných produktoch, čo predstavuje medziročný nárast o 170%. Fincentrum sprostredkovalo 1 800 úverov na bývanie v objeme presahujúcom 104 mil. euro. Po štyroch rokoch od vstupu na slovenský trh je Fincentrum jasnou trojkou v odbore finančného sprostredkovania a výrazne znižuje historický náskok konkurentov v oblasti dosiahnutého obratu.

Čo nás čaká tento týždeň?

Akým udalostiam by mali investori venovať pozornosť tento týždeň podľa analytikov Patrie?

pondelok

6:00 Čína: predstihový indikátor
6:00 Čína: Zisky v priemysle (YTD) (r-r)
8:00 Nemecko: Maloobchodné tržby (r-r)
9:00 Slovensko: PPI (r-r) (február)
14:00 Maďarsko: CB oznamuje sadzby
14:30 USA: Deflátor výdavkov na osobnú spotrebu (rr)
14:30 USA: Osobné príjmy
14:30 USA: Osobné výdavky
14:30 USA: Výdavky na osobnú spotrebu – jadrové (mm)
16:00 USA: rozjednané predaja domov (r-r)
16:30 USA: Index výrobnej aktivity dallaského Fedu
20:40 USA: Lockhart (Fed) – Prejav o americkej ekonomike v Atlante
21:40 USA: Evans (Fed) – Prejav k novinárom v Južnej Karolíne

utorok

USA: Rosengren (Fed) – Prejav v Bostone
0:30 Japonsko: Miera nezamestnanosti
0:30 Japonsko: Pomer voľných pracovných miest na uchádzačov o prácu
0:50 Japonsko: Maloobchod (r-r)
3:00 Japonsko: Index dôvery malých podnikov
8:00 Nemecko: Index spotrebiteľských cien (r-r)
8:45 Francúzsko: Spotrebná výdavky (m-m)
9:00 Maďarsko: Nezamestnanosť (február)
9:00 Slovensko: Dôvera v priemysle (marec)
9:00 Slovensko: Spotrebiteľská dôvera (marec)
10:30 Veľká Británia: Bežný účet platobnej bilancie (GBP)
10:30 Veľká Británia: Čistá zadĺženosť spotrebiteľov
10:30 Veľká Británia: Čisté pôžičky na bývanie
10:30 Veľká Británia: Hrubý domáci produkt (rr)
10:30 Veľká Británia: M4 Ex OFCs 3M anualizované
10:30 Veľká Británia: Peňažná zásoba M4 (mm)
10:30 Veľká Británia: Schválené hypotekárne úvery
12:00 Nemecko: Prieskum spotrebiteľskej dôvery GfK (apríl)
12:00 USA: Bullard (Fed) – Prejav o menovej politike v Prahe
16:00 USA: S & P / Case-Shiller Composite-20 (rr)
16:00 USA: S & P / Case-Shiller index cien domov
16:00 USA: Spotrebiteľská dôvera

streda

1:50 Japonsko: Priemyselná výroba (rr) (február p)
9:00 Maďarsko: Výrobné ceny (m-m) (február)
9:00 Maďarsko: Výrobné ceny (r-r) (február)
10:00 Slovensko: Bežný účet (január)
11:00 Eurozóna: Dôvera v ekonomický vývoj
11:00 Eurozóna: Dôvera v priemysle
11:00 Eurozóna: Dôvera v sektore služieb
11:00 Eurozóna: Indikátor podnikateľskej klímy
11:00 Eurozóna: Spotrebiteľská dôvera
12:00 Veľká Británia: CBI maloobchodné tržby
13:00 USA: Index žiadostí o hypotéku (MBA)
13:30 USA: Prepustenie zamestnanci Challenger (rr)
14:15 USA: ADP zmena zamestnanosti
16:30 USA: Využitie rafinérskych kapacít – DOE
20:30 USA: Hoenig (Fed) – Prejav v London School of Economics

štvrtok

1:01 Veľká Británia: Prieskum spotrebiteľskej dôvery GfK
7:30 Japonsko: Priemerná hrubá mzda na zamestnanca (rr)
8:00 Veľká Británia: Ceny domov (bez očistenia) (rr)
8:00 Veľká Británia: Ceny domov (sezónne očistené) (mm)
8:30 Maďarsko: Bežný účet (4Q)
8:45 Francúzsko: Index cien výrobcov (m-m)
9:55 Nemecko: Miera nezamestnanosti (sezónne očistené)
9:55 Nemecko: Zmena počtu nezamestnaných
11:00 Eurozóna: Index spotrebiteľských cien – odhad (rr)
14:00 Poľsko: Bežný účet (4Q)
14:00 Poľsko: Inflačné očakávania CB za marec
14:30 USA: Chicagský index nákupných manažérov
14:30 USA: Týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti
15:45 USA: Bloomberg spotrebiteľský sentiment
16:00 USA: Lacker (Fed) – Prejav na 2011 Credit Symposium v ​​Charlotte
16:00 USA: Podnikové objednávky

piatok

Slovensko: Rozpočet (r-r) (marec)
3:00 Čína: PMI index aktivity v spracovateľskom sektore
7:00 Japonsko: Počet predaných vozidiel (r-r)
9:00 Maďarsko: Obchodná bilancia (január)
9:00 Maďarsko: PMI (Sez očistený) (marec)
9:00 Poľsko: PMI v spracovateľskom priem. (Marec)
9:15 Francúzsko: Index nákupných manažérov – spracovateľský sektor
9:55 Nemecko: Index nákupných manažérov – spracovateľský sektor
10:00 Eurozóna: Index nákupných manažérov – spracovateľský sektor
10:30 Veľká Británia: Index nákupných manažérov – spracovateľský sektor
11:00 Eurozóna: Miera nezamestnanosti
14:15 USA: Plosser (Fed) – Prejav o ekonomike v Harrisburgu
14:30 USA: Miera nezamestnanosti
14:30 USA: Zmena počtu pracovných miest – súkromný sektor
15:00 USA: Dudley (Fed) – Prejav v San Juan
16:00 USA: Cenový index ISM
16:00 USA: Index aktivity v spracovateľskom sektore ISM
16:00 USA: Stavebné výdavky (m-m)
23:00 USA: Počet predaných vozidiel – celkový

Úvodná fotografia: sxc.hu.

Potrebovali ste kvôli banke legálne meniť údaje v daňovom priznaní?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *