Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Týždeň vo financiách: Budú nám vládnuť blázni a poloblázni?

Búrlivému rozmachu digitálnej meny bitcoin sa v záujme boja proti praniu špinavých peňazí postavili do cesty americké úrady. Dlhy európskych krajín naďalej strašia ľudí, na ich pozadí sa odohráva boj pravice a ľavice a slovenská vláda chce, aby občan bol spokojný s tým, že štát ho sleduje

Bitcoin, teda virtuálna alebo ak chcete – kybernetická decentralizovaná mena, presnejšie: internetová open-source penažná mena, ktorou už od roku 2009 možno platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej peer-to-peer (P2P) siete zažila pred pár týždňami doslova raketový vzrast. Pomohla jej  finančná kríza na Cypre sprevádzaná zabavením časti bankových vkladov.

Niektorí analytici vtedy stroho konštatovali, že euru rastie konkurencia v podobe digitálnej meny

K obľube bitcoinu v jarných mesiacoch okrem cyperskej krízy prispelo aj zverejnenie informácií o tom, že by mal vzniknúť prvý hedgeový fond pre túto menu a že do digitálnej meny chcú investovať investori z Malty, od čoho si sľubujú rozprávkové zisky. Atraktívy dopyt zo strany investorov v polovici marca potrdil aj šéf portálu bitcoin.de Oliver Flaskämper. Podľa hlavného ekonóma spoločnosti Degussa Thorstena Polleita by bitcoiny mohli byť predzvesťou novej éry.

Momentálne sa ale zdá, že digitálna mena narazila. Americké regulačné úrady a súdy proti bitcoinu tvrdo zasiahli. Zmrazili účet najväčšej burzy s bitcoinmi a vydali varovanie, že ani obchodovanie s menou, ktorá je vytvorená len počítačmi a funguje len na počítačových sieťach, nesmie porušovať zákony proti praniu špinavých peňazí. Úrady ďalej rozhodli, že aj firmy, ktoré emitujú či obchodujú online peniaze, sa musia podrobiť regulácii amerických orgánov a musia podávať správy o transakciách nad 10 tisíc USD.

A keď už hovoríme o Amerike, naozaj vieme ako je to s rastom reálnych miezd v Spojených štátoch a s nerovnosťou príjmov? Podrobnejšiu odpoveď na túto otázku napísal pre portál Investujeme.sk hlavný akciový analytik Saxo Bank Peter Garnry, pričom konštatoval, že väčšina zo svetových inštitucionálnych investorov oslovených v prieskume pre Bank of New York Mellon sa nazdáva, že zreteľná nerovnosť príjmov priamo ohrozuje trhovú ekonomiku

A do tretice ešte jedna správa týkajúca sa US ekonomiky. Prezident centrálnej banky Fed v štáte San Francisco John Williams naznačil, že Fed by mohol znížiť objem kvantitatívneho uvoľňovania (QE) už toto leto a postupne začať ukončovať QE koncom roka s ohľadom na dobré výsledky na pracovnom trhu.

„Williams je momentálne nehlasujúcim členom Fedu. Myslíme si, že takýto krok by mohol byť predčasný a mal by negatívny dopad na ekonomický rast a pri súčasnej úrovni inflácie a slabších ekonomických výsledkov z USA zostane objem na nezmenenej úrovni,“ konštatoval vo svojom pohľade na trhy Peter Voštinár zo spoločnosti Pevoni – Trading Academy.

Boj o eurozónu a frustrovaný Mario Draghi

Jedna z udalostí, ktorá má veľký vplyv na finančné trhy, sa odohrala v Taliansku, kde parlament v piatej opakovanej voľbe zvolil na pozíciu prezidenta krajiny terajšieho G. Napolitana a predĺžil mu tak jeho funkčné obdobie. Podľa Voštinára pravicové i ľavicové strany dúfajú, že „terajšiemu prezidentovi, ktorý má ich podporu, sa podarí vytvoriť v blízkej budúcnosti novú vládu, čo však bude predmetom ešte zdĺhavých a náročných rozhovorov.“ 

Eurostat informoval, že priemyselná produkcia vzrástla od februára do marca o 1% v 17 krajinách so spoločnou menou euro a o 0,9% vo všetkých 27 krajinách. Aj napriek tomu, že správa bola pozitívna, euro oslabilo, trh totiž reagoval skôr na hlbšie súvislosti ohľadom ekonomického zdravia eurozóny.

Studenou sprchou týždňa boli v eurozóne zverejnené HDP údaje pokrývajúce prvý štvrťrok aktuálneho roku: Nemecké HDP vykázalo v 1Q tohto roka púhy 0,1-percentný rast, čo môže byť s ľahkou nadsázkou považované za stagnáciu najväčšej európskej ekonomiky.

Peter Bofinger, ekonomický poradca kancelárky Angely Merkel, vzápätí priznal, že ako najlepšie riešenie súčasnej situácie sa javí ukončenie prebiehajúcich úsporných programov a tlak na ECB, která by mala viac robiť pre podporu hospodárskej prosperity eurozóny. „Nemecko so svojím 0,1-percentným rastom sklamalo celú Európu, ekonómovia verili v 0,3-percentné posilnenie,“ zhrnul Michal Kraus, analytik Bossa, v komentári Německo balancuje na hraně propasti

Francúzsky socialistický prezident Francois Hollande vo štvrtok navrhol vytvorenie spoločnej ekonomickej vlády pre všetky krajiny eurozóny. Vláda by mala mať vlastný rozpočet, právo vydávať dlhopisy a harmonizovať daňový systém. Hollande ďalej dodal, že sa pokúsi o vytvorenie Európskej únie ako plne politického subjektu do dvoch rokov.

ECB v snahe podporiť ochabujúcu ekonomiku eurozóny by mohla zaviesť záporné depozitné sazby. Povedal to člen jej výkonnej rady Ignazio Visco, podľa ktorého by takýto krok bol účinný, ale ECB by po ňom siahla len v prípade, že by ekonomika potrebovala výraznejšiu podporu. Pripomeňme, že začiatkom mája ECB ponechala depozitnú sadzbu na nule. V prípade, že by ju znížila do záporných hodnôt, museli by komerčné banky platiť za to, že budú u nej mať uložené vklady. To by ich teoreticky malo viesť k masívnejšiemu poskytovaniu úverov firmám i jednotlivcom.

Prezident ECB Mario Draghi zopakoval, že centrálna banka vývoj v eurozóne pozorne sleduje a v prípade nutnosti je pripravená znovu zasiahnuť. Dodal, že je frustrovaný z toho, že banky neposkytujú viac úverov. 

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne v sekcii Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.

Valtr Komárek: Mafia moci proti vlastným ľuďom

Vo veku 82 rokov zomrelv Prahe ekonóm, prognostik a politik prof. Ing. Valtr Komárek, DrSc., ktorý bol riaditeľom Prognostického ústavu ČSAV a po novembri ´89 podpredsedom vlády. V rozhovore, ktorý portálu Investujeme.cz poskytol v roku 2011, povedal, že socializmus sa v Československu skončil preto, že mafia moci stála proti vlastným obyvateľom

„Celá chobotnica tej mafie bola opretá o obrovskú vojenskú silu Sovietskeho zväzu. Takže sa držala – obrazne povedané – na bodákoch Červenej armády. Akonáhle sa ale opora začala rúcať, nebolo možné, aby sa to skončilo inak ako rozpadom.“

Na otázku, či je realizovateľná socialistická cesta, alebo je to len utópia, Valtr Komárek odpovedal slovami:„Myslím si, že teoreticky je možná s tým, že je to príliš veľké riziko, ktoré je nerozumné podstupovať. Je ďaleko rozumnejšie ísť cestou trhovej ekonomiky so súkromným podnikaním, avšak spojenou s prehlbovaním demokracie.“

Eurozóna? Socialisti zemeguľu nepretočia!

Dlhy európskych (a niele neurópskych) krajín stále strašia ľudí a bude to trvať tak dlho, ako dlho bude pokračovať dlhová kríza. Na fakte, že zadĺžená Európa je obrovský ekonomický problém, nič nezmení dokonca ani rezolúcia niektorého parlamentu.

A to napriek tomu, že mnohí politici si myslia, že ich vôľa mení skutočnosť, prehodí magnetické póly a obráti rotáciu zemegule. Dokonca ani uznesenie navrhnuté francúzskymi socialistami nijako neovplyvní nespornú skutočnosť, že Francúzsko prichádza o konkurenčnú schopnosť, že veda a technika krajiny upadajú a hospodárske ťažkosti štátu sa len zväčšujú.

„Francúzski socialisti chceli predložiť parlamentu návrh rezolúcie, v ktorej by odsudzovali Nemecko za jeho tlak na sústavné znižovanie dlhu a na rozpočtovú disciplínu. Je to zábavný príklad o spôsobe videnia sveta,“ konštatoval pre Investujeme.cz Luboš Smrčka, ktorý vyučuje na pražskej VŠE.

Odborári: EÚ musí mať sociálny rozmer

Keď sme už načali tému francúzskych socialistov, dodajme, že ľavičiari sú všade rovnakí a nabubrení. Aj toť vo štvrtok slovenský premiér Robert Fico v parlamente – v rámci pravidelnej štvrtkovej Hodiny otázok uviedol, že sú len dve možnosti – alebo krízu zvládnu štandardné politické strany v širokom dialógu so sociálnymi partnermi, alebo prídu politickí blázni a poloblázni, čo by bol koniec Slovenskej republiky. Doslova povedal, že Slovensko sa musí rozhodnúť, akou cestou pôjde:

„Ja som za to, aby to boli štandardné strany, sociálny dialóg, a nie blázni a poloblázni.“

A ďalej, „vláda si vybrala dobre a zvolila dobrú cestu. Lebo aj napriek tomu, že zmenila Zákonník práce či zvýšila dane pre firmy z 19 na 23 %, Slovensko ostalo krajinou, ktorá má vyšší hospodársky rast… A krajiny, ktoré liberalizovali Zákonníky práce, robili opatrenia, ktoré tu boli dávané do snáď božského svetla, dnes majú problémy s poklesom hospodárskeho rastu.“

Preložené do ľudskej reči – ľavicová vláda robí Slovensku dobre a pravica usilujúca o liberálnejší Zákonník práce, to sú blázni a poloblázni.

Aby tento náš preklad do ľudskej reči mal punc správnosti a pravdivosti, uvedme, že ešte v ten istý deň sa socialista Fico stretol s generálnou tajomníčkou Európskej odborovej konfederácie (EOK) Bernadett Ségol a prezidentom Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Jozefom Kollárom. Zhodli sa na tom, že EÚ musí mať výraznejší sociálny rozmer založený na rešpektovaní základných sociálnych práv a smerovať k znižovaniu nezamestnanosti, chudoby a nerovnosti.

„Musíme podporovať úspešný európsky sociálny model vytvorený zo silnej sociálnej ochrany, kvalitných verejných služieb a sociálneho dialógu,“ zhodli sa odborárski predáci s premiérom Robertom Ficom.

Priveľa zloby a nenávisti

Na tému ľavicových politikov, a to najmä vo vzťahu k dôchodkovej reforme v Česku, vyslovil publicista Daniel Kuchta takúto myšlienku: „Keď si tak čítam niektoré názory ľavicových politikov, prípadne vyslúžilých ekonómov na II. pilier dôchodkového systému, až sa čudujem, kde sa v nich berie toľko zloby a nenávisti. A to len kvôli tomu, že štát príde o absolútnu kontrolu nad našimi dôchodkami.“

Zároveň dodáva, že je to súboj pravice a ľavice, ale doplatia naň tí, ktorí v dôchodku skončia bez peňazí.

Ľavica rozpútala proti novému druhému pilieru zabezpečenia na penziu skutočne veľkolepú kampaň, ktorej jediným cieľom je prinútiť ľudí uveriť, že keď sa po zmene vládnucej garnitúry u nás prevedú peniaze zo súkromných fondov do rúk štátu, bude to vlastne všetko v poriadku. „Ale ono to v poriadku nebude a môžeme dúfať, že sa to ani nestane,“ zdôraznil Daniel Kuchta v článku s viac ako priliehavým titulkom: Jejich válka, naše (nejistá) budoucnost.

Občan, buď rád, že štát ťa sleduje!

Socialisti si myslia napríklad nielen to, že štát má mať absolútnu kontrolu nad dôchodkami, ale musí o každom človeku všetko vedieť a sledovať každý jeden jeho krok. A keďže veda vrátane informačných technológií napriek snaženiu ľavicových politikov neustále ide dopredu priam míľovými krokmi, nebolo by dobré to nevyužiť. Napríklad aj v tom, že vláda by postupne dala všetkých ľudí v štáte očipovať. Aj keď sa tomu hovorí vzletne: nie očipovať, ale monitorovať.

Niečo podobné ako sa teraz v mestách a obciach robí so psami.

Prvý krok k tomu urobil slovenský parlament, keď vo štvrtok pohodlnou väčšinou hlasov vládneho SMERU-Sociálna demokracia schválil  novelu zákona o hlásení pobytu a registri obyvateľov, ktorá upravuje vznik registra fyzických osôb, centrálnej ohlasovne a tiež vzťahy a postupy pri prihlasovaní a odhlasovaní z pobytu.

Schválená novela vzbudila značnú nevôľu verejnosti a tak muselo ministerstvo vnútra vedené Ficovou pravou rukou Robertom Kaliňákom okamžite reagovať a „vysvetľovať.“ V stanovisku k novele zákona, v ktorom ministerstvo reaguje na údajne nekomplexné resp. nesprávne informácie v médiách, sa uvádza, že povinnosť ohlásenia doby a miesta pobytu pri vycestovaní do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní bola predsa ustanovená aj v pôvodnom zákone a terajšou novelou „chce rezort vnútra túto povinnosť pre občana ešte zvýrazniť.“

A celé sa to robí kvôli tomu, že „vytvorením aktuálneho a živého referenčného registra občanov budú mať kompetentné úrady – obce, štátne orgány a súdy prehľad o občanoch kvôli efektívnejšiemu výkonu štátnej správy,“ ale robí sa to aj kvôli občanom, pretože „presná administratíva odbúrava byrokraciu a dáva záruky občanom pri uplatňovaní ich práv.“

Preložené do ľudskej reči: Občan, buď rád, že štát ťa sleduje, chráni a monitoruje. Robí len pre tvoje dobro!

Keďže vysvetlenie dostupné na webstránke ministerstva vnútra je nedostatočné, rezort na ďalší deň zvolal tlačovú besedu, kde minister Kaliňák konštatoval: „Obviňovať ministerstvo vnútra, že chce niečo monitorovať alebo zakazovať alebo obmedzovať je obrovským príkladom politickej demagógie. Nejde o žiadnu šikanu alebo byrokraciu, ale o to, aby štát mohol so svojimi občanmi komunikovať aj keď sú v zahraničí.“

Pravica vyzvala na občiansku neposlušnosť

Pravicová strana Sloboda a Solidarita (SaS) následne vydala vyhlásenie pod názvom Štátna šikana – dôvod na občiansku neposlušnosť, v ktorom konštatuje, že povinnosť ohlasovať úradom pobyt v zahraničí považuje za neprijateľný zásah štátu do osobných slobôd občanov, za úradné šikanovanie hodné policajného štátu a dobrý dôvod na občiansku neposlušnosť.

SaS zároveň vyzvala prezidenta, aby zákon vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie, keďže zavedením tejto povinnosti sa vláda Roberta Fica nielenže prihlásila k temnému obdobiu mečiarizmu, ale „má ešte aj tú drzosť, že sa občanom vyhráža pokutami, ak si ohlasovaciu povinnosť nesplnia.“

Aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár vyzval prezidenta, aby novelu zákona nepodpísal, pretože je obrovským krokom späť, neopodstatnene zasahuje do súkromia občanov a zbytočne ich šikanuje. „Slobodný pohyb občanov je ikonickým výdobytkom novembra 1989. Neexistuje žiadny dôvod, aby štát takto šikanoval občanov a robil z nich nesvojprávne osoby,“ zdôraznil Béla Bugár.

Energeticky náročné Slovensko

Jednou z kľúčových priorít Európskej únie je znižovať spotrebu energie. Analytici UniCredit Bank sa bližšie pozreli na ukazovateľ energetickej náročnosti v členských krajinách EÚ, ktorý vyjadruje množstvo energie potrebnej na výrobu jednotky outputu (pomer spotreby energie na HDP krajiny). A z tohto pohľadu Slovensko patrí medzi energeticky najnáročnejšie krajiny

Príčinou vysokej energetickej náročnosti slovenskej ekonomiky je hlavne vysoký podiel priemyslu na HDP, najmä energeticky náročných odvetví ako sú chemický, hutnícky a papierenský priemysel. Znižovanie spotreby energie v priemysle vyžaduje významné investície do nových technologických riešení. Rozsiahly potenciál na obmedzenie spotreby energie existuje aj v sektore domácnosti. Veľká časť bytových a rodinných domov má nedostatočnú tepelnú ochranu a zanedbanú údržbu.

„V záujme slovenskej vlády by malo byť stimulovať záujem o úspory energie tak v priemysle ako aj v domácnostiach (podporovať nákup technológií znižujúcich spotrebu energie, investície do zateplenia budov, využívanie úsporných spotrebičov, zlepšovať prenosové rozvody tepla),“ uviedla analytička UniCredit Bank Alena Štefániková.

Je finančný sektor naozaj stabilný?

Finančný sektor je najstabilnejšou časťou slovenského biznisu, tvrdí informačno-analytická spoločnosť Bisnode, ktorá po prvý raz pripravila rating firiem zverejňujúcich svoje hospodárske výsledky. Podľa publikovaných dát má napríklad 63% finančných inštitúcií vynikajúce hodnotenie, 33% dobré a len 4% finančných inštitúcií nesú potenciálne riziko.

Je v prípade tých štyroch percent  firiem podnikajúcich v sektore poisťovníctvo a finančné služby, ktoré sú označené ako rizikové, dôvod na to, aby ich klienti začali byť nepokojní? Riaditeľ Bisnode Slovensko Milana Seliak si nemyslí, že zákazníci týchto spoločnosť „by mali začať odchádzať, ale určite by mali zvýšiť pozornosť.“

Podčiarknuté a zrátané: Aj keď finančný sektor nie je práve vhodným ilustračným príkladom toho ako rating funguje, najmä preto, že všeobecný model nezohľadňuje špecifikácie sektora ako sú rezervy či opravné položky a ich vplyv na hospodársky výsledok, bežní klienti by rozhodne nemali preceňovať, ale možno ani podceňovať význam toho, či má ich banka a poisťovňa od Bisnode AAA alebo B.

Na čo si dať pozor vo finančnej džungli?

Mnoho ľudí pozná rozdiel medzi LCD televízorom a plazmou a nemá problém popísať pridanú hodnotu smartfónu oproti klasickému mobilu. Ak ale príde reč na financie, znudene zavrtíme hlavou.

Ekonomické vzdelanie si celkom nesprávne spájame s nudným vysedávaním v laviciach. Podľa publicistu Ľuboslava Kačalku však existuje veľa zábavných spôsobov, ako sa môžeme naučiť ovládať vlastnú peňaženku i problematiku verejných financií. A keď už je reč o posilňovaní finančnej gramotnosti, určite nezaškodí dodať, že o jej šírenie sa úspešne snaží aj portál Investujeme.sk, a to napríklad v článkoch o tom, ako nás vodí za nos štatistika či ako počítajú poisťovne cenu poistného, ale aj v dobrých radách ako sa vyhnúť zlému investičnému rozhodnutiu, ako nenaletieť podvodníkovi a na čo si dávať pozor vo finančnej džungli. 

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial