Utorok 26. septembra. Meniny má Edita

Týždeň vo financiách: Čo urobí vláda s podporou bývania?

Stavebné sporiteľne neprežívajú najlepšie obdobie. Ich produkcia, predovšetkým vývoj stavebných medziúverov medziročne prudko klesá a ministerstvo financií sa chystá obmedziť štátnu podporu. Inštitút finančnej politiky pôsobiaci pri rezorte Ivana Mikloša zašiel ešte ďalej, žiadne oklieštenia štátnej podpory, ale rovno jej zrušenie. Dôvod? Až 83% štátnej podpory končí prostredníctvom poplatkov priamo v stavebných sporiteľniach.

 V apríli opäť vysoký záujem o hypotéky      

Slováci si v apríli požičali na bývanie 331 miliónov eur, čo je po marci 2011 a júni 2010 tretí najsilnejší mesiac od krízového útlmu. Kým hypotéky a ich alternatívy od klasických bánk medziročne rastú, stavebné úvery a medziúvery poklesli o 23%, respektíve až 45%. Celková priemerná úroková sadzba sa od novembra 2010 drží pod hranicou 5%, keď aktuálne dosiahla 4,9%.

Aprílové zvýšenie základnej sadzby ECB sa do ceny peňazí nestihlo premietnuť a tak sa priemerná úroková miera oproti predchádzajúcemu mesiacu takmer nemenila. Pri plávajúcich sadzbách a fixáciách do jedného roka vrátane bola pri hypotekárnych úveroch na priemernej úrovni 4,64%, pri fixácii do 5 rokov 4,8%, do 10 rokov 5,88% a pri najdlhších viazanostiach 6,18%. Oproti prechádzajúcemu mesiacu sa mierne znížil pomer krátkodobých fixácií  z 27% na 24% v prospech strednodobých.

Objem spotrebiteľských úverov v apríli poklesol na 94 miliónov eur oproti marcovým 102 miliónom, čo je typický sezónny výkyv. V tomto segmente patrí marec k najsilnejším mesiacom v roku, keď začína rásť spotreba po „povianočnom útlme“. Priemerná úroková miera v apríli poklesla na 14,26% z marcových 14,48%.

Ako ďalej, stavebné sporiteľne?

V úvode spomínaná analýza Inštitútu finančnej politiky pri MF je iba podnetom k diskusii a rozhodne nejde o oficiálny návrh ministerstva financií Juraj Franek z IFP v nej ponúka hneď niekoľko dôvodov na zrušenie podpory: „Úročenie je nižšie ako v bankách, štátna prémia sa poskytuje aj poberateľom nevýhodných medziúverov, štát dotuje v niektorých prípadoch bezúčelové sporenie a celkové poplatky „zhltnú“ 83% štátnej dotácie. Navyše sa dotuje sektor, ktorý môže v budúcnosti byť silným destabilizačným faktorom pre Slovensko potom, ako prešlo na euro.“ Celý systém pritom stojí štátnu kasu 40 miliónov eur ročne.

Analýza zrejme vyvolá ostrú reakciu stavebných sporiteľní. Tie sa ohradili už voči májovému návrhu ministerstva financií. S oklieštením poplatkov síce súhlasili, ale boli proti návrhu štátnu podporu poskytnúť ekvivalentne k trvaniu zmluvy, teda ak klient podpíše zmluvu v lete, získa v prvom roku len polovicu štátnej podpory Zníženie podpory sa navyše podľa sporiteľní prejaví na znížení vyvolaných investícií. „Ak by vstúpil do platnosti návrh MF SR o novom výpočte štátnej prémie, úspora výdavkov na štátnu prémiu by v roku 2013 predstavovala cca 3 milióny eur a v roku 2015 až 7 miliónov eur. Výpadok príjmov štátneho rozpočtu by však v dôsledku zníženia investícií do bývania v spomenutých rokoch dosiahol 60 až 90 miliónov eur, čo spôsobí výpadok príjmov v štátnom rozpočte z daní vo výške 17 až 35 miliónov eur v prislúchajúcich rokoch,“ odhaduje predseda predstavenstva ČSOB stavebnej sporiteľne Ľubomír Kováčik.

Odpovede na dôležité otázky ohľadne budúcnosti štátnej podpory bývania odznejú zajtra na odbornej konferencii v Bratislave.

AFISP: Skúšky absolvovalo 6428 osôb s úspešnosťou 97%

Podľa informácií Asociácie finančných poradcov a finančných sprostredkovateľov absolvovalo k poslednému májovému dňu odborné skúšky 6428 osôb s úspešnosťou 97%. Sprostredkovatelia absolvovali spolu 15070 skúšok, čo znamená priemer na jedného agenta 2,3 skúšky. 

Do redakcie sme dostali foto zo seminára Briana Tracyho. So svetoznámym motivátorom sa vyfotili Radoslav Valko a Michal Šesták – víťazi súťaže s Investujeme.sk. Tvrdia, že stretnutie bolo pre nich inšpirujúce, ale dodávajú: "Brian Tracy je nepochybne majster motivácie, ale v rámci svojej prednášky zabudol povedať dôležitú myšlienku – najlepšou motiváciou je spokojný klient. Trh finančného sprostredkovania potvrdzuje, že na predaj finančných produktov dokážete namotivovať veľa ľudí, ale len málo z nich chápe, aké dôležité je vedieť vzdať sa vysokej provízie za predražený produkt a radšej poradiť vhodnejší produkt s nižšou províziou. Jedine ak ráno vstávate s tým, že sa každému klientovi môžete pozrieť do očí, ste motivovaní robiť túto prácu celý život," píše sa v maili podpísanom oboma našimi čitateľmi.   

DSS nebude garantované

Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení má zmeniť súčasný systém garancií za investované prostriedky v druhom pilieri. V súčasnosti musia DSS-ky garantovať výsledky vo všetkých troch typoch fondov. Ministerstvo práce navrhlo zmenu, garancie budú len v konzervatívnom fonde, ďalšie dva fondy – vyvážený a rastový už nebudú viazené garanciou a budú tak môcť viac riskovať a prípadne priniesť investorom vyšší výnos. Ak novela prejde, vznikne aj štvrtý, indexový fond.

Ekonomický sentimet po dvojmesačnom poklese rástol

Indikátor ekonomického sentimentu (IES) zaznamenal v máji po predchádzajúcich dvoch mesiacoch poklesu opäť rast. Hodnota jeho trojmesačného kĺzavého priemeru vzrástla podľa údajov Štatistického úradu SR oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,2 bodu, čím sa celkové hodnotenie dôvery v ekonomiku dostalo opäť nad úrovne predchádzajúceho roka.

Ako vysvetľuje analytik VÚB Andrej Arady: „Strata oproti svojmu dlhodobému priemeru sa tak znížila z predchádzajúcich 3,7 na 2,5 bodu. V rámci jednotlivých sektorov zaznamenali mesačný rast dôvery priemysel, služby ale aj spotrebitelia, ktorých hodnotenie dosiahlo  najlepšiu úroveň v tomto roku (-24,7 vs -29,8 v apríli). Dôvera v stavebníctve ostala nezmenená na minulo mesačnej úrovni a dôvera v obchode mierne poklesla. Pozitívom v priemysle, ktorý v ostatných mesiacoch spomaľoval svoju rastovú dynamiku, bol nárast očakávaní ohľadom budúcej produkcie. Rast produkcie očakáva o 37% respondentov viac ako jej pokles (oproti 26% v apríli).“

Manažéri očakávajú v strednej Európe zlepšenie

Vrcholoví manažéri očakávajú v krajinách strednej Európy v nasledujúcich 12 mesiacoch aj naďalej zlepšovanie ekonomickej situácie. Hlavným dôvodom zvyšujúceho sa optimizmu je oživenie ekonomiky, vďaka ktorému šéfovia veľkých firiem menia svoj pohľad na kapitálové investície.

Vyplýva to z aktuálneho Indexu podnikateľských očakávaní (BSI) spoločnosti Deloitte, ktorý sleduje názory generálnych riaditeľov najväčších spoločností z ČR, Poľska, Maďarska, Slovenska, Chorvátska a Rumunska.

 "Predpovede ekonomík sa podľa prieskumu najviac zlepšujú na Slovensku, naopak pokles optimizmu zaznamenalo hlavne Poľsko a Rumunsko, sčasti aj Česká republika. Dobrá situácia je naďalej v oblasti finančného zdravia firiem a dostupnosti úverov," uviedol Ivan Lužica, partner oddelenia poradenstva spoločnosti Deloitte na Slovensku.

Vyhliadky ekonomík sa podľa prieskumu najviac zlepšujú na Slovensku, naopak pokles optimizmu zaznamenalo Poľsko a Rumunsko. Jedine v Maďarsku došlo k miernemu zhoršeniu vyhliadok. Pozitívnejší postoj k investičným výdavkom má Česká republika, Slovensko a Poľsko, menej pozitívne sú Chorvátsko, Maďarsko alebo Rumunsko.

RCM: Stojí ešte za to, investovať na Bospore?

Kto v roku 2010 investoval v Turecku, môže sa bezpochyby rátať medzi investorov, ktorí vyťažili z nových trhov (Emerging Markets). Iba počas uplynulého roka stúpol benchmarkový index burzy Istanbul ISE National-100 o 32,3 % (v eurách). V priebehu tohto roka však turecké akcie nepatrili spomedzi nových trhov medzi tie, ktoré získavali. Od januára stratil hlavný turecký index takmer 5%, taký bol podľa Raiffeisen Capital Management stav k 26. máju.

 „Aj keď spomedzi Emerging Markets, ktoré sú v roku 2011 zatiaľ celkovo sklamaním, iba máloktoré trhy dopadli horšie ako Turecko, zo stredno- a dlhodobého hľadiska hovorí mnohé za pokračovanie úspešného príbehu na Bospore,“ hovorí Gregor Holek, manažér fondu a expert na Turecko v tíme Emerging Markets Equities spoločnosti Raiffeisen Capital Management a zároveň dodáva: „Turecko je najrýchlejšie rastúcou ekonomikou Európy. V roku 2010 sa dynamický rast hospodárstva vyšplhal na 9,2 % a v roku 2011 počíta Raiffeisen Capital Management s rastom o približne 5 %.“  Najdôležitejšími piliermi rastu šiestej najväčšej ekonomiky Európy sú rastúce mzdy a s tým spojená rastúca domáca spotreba mladého obyvateľstva (počet obyvateľov 2010: 73,5 milióna). „Príjem na obyvateľa prekročil pre rozvojové krajiny dôležitú hranicu 10 000 USD. Okrem toho štátna zadlženosť klesá, pre rok 2011 by mal byť deficit štátneho rozpočtu iba na úrovni 2,8 %. Pozitívny vývoj podporujú výnosy z privatizácie a zahraničných investícií, ktoré od roku 2009 stabilne stúpajú.“

Dináre len ako suvenír

Národná banka Slovenska každoročne v období dovoleniek upozorňuje, že viaceré cudzie meny frekventovaných dovolenkových destinácií (napr. egyptské libry, turecké líry, tuniské dináre a pod.) nie je spravidla po návrate možné zameniť v bankách alebo zmenárňach na území SR, ale len v krajinách, kde sú tieto meny domácim platidlom.

Vzhľadom na žiadosti občanov o výmenu cudzej meny priamo v Národnej banke Slovenska centrálna banka pripomína, že nevykonáva žiadne zmenárenské služby, cudziu menu od erejnosti nenakupuje ani nepredáva, a tiež nezamieňa poškodené platidlá cudzích mien.

Čo so stavebným sporením?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Týždeň vo financiách: Čo urobí vláda s podporou bývania?”

  1. Kiko píše:

    Velmi ma tesi komentar pana Holeka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *