Pondelok 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor

Týždeň vo financiách: Dane a odvody majú byť jednoduchšie, pre niektorých však aj vyššie

Vláda zadĺženého Grécka nemá inú možnosť a chýbajúce peniaze v štátnom rozpočte zháňa predajom alebo prenájmom časti vlastných ostrovov. Zdá sa, že Slovákov takýto výpredaj nedojal a ešte stále váhajú s pomocou. Medzitým naberá jasnejšie obrysy naša nová vláda. Programové tézy štvorkoalície sa regulácii finančných inštitúcií nevenujú.

Rokovania o podobe budúcej vlády dajú odpoveď na otázku, akým smerom sa uberú osobné financie Slovákov. Podľa zverejnených programových téz by sme nemali platiť vyššie dane, zatrasie sa však systémom odvodov. Ich výber bude jednotný s využitím spoločného priznania pre dane a zdravotné a sociálne odvody. Jednoduchší však neznamená lacnejší: Predovšetkým SaS neskrýva fakt, že zrušením výnimiek v platení daní a odvodov chce získať viac peňazí od daňovníkov, ktorí sa naučili šetriť využívaním daňovej optimalizácie, napríklad od spoločníkov v spoločnostiach s ručením obmedzeným.

Zhrnuté a podčiarknuté: Pracujúci možno na odvodoch ušetria, majitelia firiem s vyššími príjmami pravdepodobne zaplatia na daniach po reforme viac ako v súčasnosti a to práve preto, že sa už nebudú môcť vyhnúť plateniu sociálnych odvodov. Podrobnosti sa dozvieme, keď programové tézy rodiacej sa vládnej štvorkoalície naberú konkrétne rozmery.        

Ešte krátko po voľbách bolo takmer isté, že ministrom financií bude Richard Sulík, už o pár dní je však šéf SaS kandidátom na post predsedu parlamentu. Štátnu kasu by mal viesť skúsenejší Ivan Mikloš z SDKÚ. Zdá sa však, že SaS nedostane ani druhý ekonomický rezort. Podľa Hospodárskych novín má totiž eminentný záujem o post ministra hospodárstva predseda KDH Ján Figeľ. Takzvaná „internetová strana“ by mala mať isté kreslo na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny pre Jozefá Mihála.

Výber z programových téz SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd zameraných na dane, odvody a dôchodkové sporenie

 • Nebudeme zvyšovať celkové daňové zaťaženie, zachováme  rovnú daň a nebudeme zvyšovať jej sadzbu.
 • Nebudeme zavádzať žiadne nové dane, ak to pre Slovensko nebude vyplývať z medzinárodných záväzkov voči Európskej únii a nebudeme súhlasiť s európskou daňovou harmonizáciou.
 • Zjednodušíme daňové priznania a iné výkazy.
 • Zavedieme spoločné ročné zúčtovanie dane z príjmu a odvodov.
 • Urobíme audit výnimiek v zákone o daniach z príjmov s cieľom čo najväčší počet takýchto výnimiek zrušiť.
 • Preskúmame možnosť zníženia dane z nafty na minimum požadované Európskou úniou.
 • Znížime strop možného  navýšenia  dane z pozemkov z 20 násobku na 5 násobok  ročnej  najnižšej sadzby dane.
 • Presadíme zásadnú reformu a zjednodušenie odvodového systému s cieľom znížiť odvodové zaťaženie.
 • Zavedieme odvodový bonus za predpokladu fiškálnej udržateľnosti a zohľadnenia dopadov na marginalizované skupiny.
 • Presunieme odvodovú povinnosť na zamestnanca a zavedieme superhrubú mzdu s príslušným navýšením hrubej mzdy.
 • Zavedieme minimálny garantovaný dôchodok vo výške životného minima ako súčasť zásadnej reformy odvodového systému.
 • Preskúmame a prehodnotíme systém valorizácie dôchodkov s cieľom zvýšiť solidaritu a odstrániť diskrimináciu a deformácie.
 • V rámci posilnenia stability dôchodkového systému odstránime deformácie, ktoré v 2. dôchodkovom pilieri spôsobila súčasná vládna koalícia (podmienky nároku na dôchodok z 2. piliera, povinnosť sporenia v 2. pilieri, podmienky zhodnocovania úspor, otvoriť systém pre vstup nových sporiteľov a pod.).
 • Zakážeme súbeh dôchodku a mzdy pri zamestnaní v orgánoch verejnej a štátnej správy mimo volených funkcií.
 • Zvýšime daňový bonus o 100 % do 6 rokov na každé dieťa v závislosti od možností verejných financií a reformy odvodov.

Zdroj: SDKÚ.

Otvorenou zatiaľ ostáva aj pomoc Slovenska zadĺženému Grécku. Aj napriek údajnému ultimátu, že Slovensko sa musí rozhodnúť do 1. júla, pravdepodobne nechá odchádzajúci premiér Robert Fico "Čierneho Petra" novej vláde. SDKÚSaS sa síce vyslovujú proti pomoci, otázne je, či nájdu odvahu pretaviť tento názor do politického rozhodnutia.

Čo urobí nová vláda s reguláciou finančných subjektov?

V programových tézach novej vlády nie je zmienka o postoji k regulácii finančných inštitúcií. Vláda Roberta Fica sa podpísala pod reguláciu finančného poradenstva a sprostredkovania a pre prísne podmienky zrejme na Slovensku vôbec nebudú pôsobiť finanční poradcovia. Novelizácia bankového zákona, ktorá bankám určila povinnosť poskytovať rovnaký bankový produkt, je podľa samotných bánk nemiestnym zásahom do slobodného podnikania.

V minulom parlamente sa na stranu bánk či finančných poradcov nestavali ani opoziční poslanci, bude preto zaujímavé sledovať, či teraz (už v tričku vládnych strán) nájdu čas a chuť zjemniť prísnu reguláciu finančných inštitúcií. Pripomeňme, že v parlamente sa za SaS objaví aj Stanislav Fořt – známy ako aktívny manažér v sprostredkovaní poistenia a stavebného sporenia. Práve on by mohol dôverne poznať nedostatky nedávno prijatej legislatívy.

Sprostredkovatelia zaplatia za skúšku 30 eur

Od januára platný zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve stanovuje povinnosti vzdelávania a odborných skúšok. Takzvané osobitné finančné vzdelávanie sprostredkovateľov budú môcť zabezpečiť aj ich materské spoločnosti, skúšať však budú len profesné asociácie (pre druhý stupeň), Inštitút bankového vzdelávania (pre tretí stupeň) a samotná NBS (pre štvrtý stupeň odbornej spôsobilosti). Kým sprostredkovatelia za písomný test zaplatia 30 eur za sektor, poradcovia si budú musieť za ústne preskúšania priplatiť 60 eur. Termíny na skúšky by mali byť známe koncom leta. Prečítajte si príklady otázok na test.    

 Agenti spoločnosti Partners Group SK sprostredkovali pre skupinu AXA v priebehu trojročnej spolupráce 33 000 zmlúv životného poistenia a takmer 23 000 zmlúv podielových fondov.

V roku 2010 priniesla AXA ako novinku na trh pre svojich klientov efektívne nástroje trojstupňovej ochrany investície – realokáciu, uzamykanie výnosov a funkciu Stop-loss. Klienti si ich môžu dohodnúť pri investičnom životnom poistení a slúžia na ochranu a zabezpečenie ich investície pred turbulenciami na trhu.

Kým počet konzultantov AWD medziročne vzrástol o 35%, počet klientov až o 52%. V tomto roku plánuje spoločnosť pripojenie "stredne veľkej spoločnosti" k modelu AWD. Obrat by mal vzrásť o 60%.

Hypotéka pre mladých bude menej dostupná

Maximálna výška príjmu pre získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od 1. júla znižuje o takmer 115 eur na 942,50 eur. Mladí záujemcovia o nové bývanie, ktorých sa pokles príjmovej hranice dotýka, by preto mali žiadosť o úver podať najneskôr do stredy.

Ako upozorňuje VÚB, výška príjmovej hranice predstavuje 1,3 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorú štvrťročne zverejňuje ŠÚ SR. Ešte sedem dní platí doteraz historicky najvyššia hranica 1057,19 eur, od 1.júla však klesne na úroveň 942,50 eur. Mladým záujemcom o nové bývanie, ktorých sa pokles dotýka, teda zostáva na podanie žiadosti už len pár dní.

Zlatu nehrozí bublina, juan ako alternatíva k doláru

Napriek vysokému záujmu, zlatu bublina nehrozí. Analytici Erste Group vysvetľujú, že veľa hráčov na trhu má problém rozlišovať medzi býčím trhom a bublinou. Ako ukazuje niekoľko historických príkladov, v súčasnosti rozhodne nie sme svedkami zlatej bubliny. Hodnota amerických zlatých zásob v súčasnosti dosahuje približne 1,85% HDP USA. V roku 1940 presiahla 20% a v roku 1980 predstavovala takmer 7%. Porovnanie zlata s historickou ponukou peňazí tiež ukazuje, že súčasná cenová úroveň je atraktívna.

Ak by sme chceli pokryť menový agregát M1 zlatom zo 45% – čo je situácia podobná tej v roku 1980 – potom by musela cena zlata vzrásť zhruba na 10 000 USD. Na pokrytie šírky definovanej ponuky peňazí (M2) by sa cena zlata musela vyšplhať dokonca na 30 000 USD. Profil príležitosti / rizík pri investíciách do zlata zostáva vynikajúci. Podľa základného technického predpokladu, že "z rezistencie sa stáva podpora", sa zdá, že hranica 1 000 USD poskytuje pevnú podporu. Analytici neveria, že cena zlata poklesne v nasledujúcom roku pod túto hranicu.

Analytici Erste odhadujú, že cena zlata do roku 2012 vzrastie na 2 300 USD a očakáva sa zrýchlenie rastového trendu. "Prakticky všetky papierové meny dlhodobo oproti zlatu oslabujú. Neveríme, že problémy, ktorým čelíme, sa dajú vyriešiť v horizonte dní," vysvetľuje analytik Ronald Stöferle.

Okrem zlata by sa mohol stať istotou čínsky juan, ktorý môže byť alternatívou k americkému doláru v rezervách centrálnych bánk. Myslí si to Ázijská rozvojová banka.

Sila eura klesla

Mať euro sa ukazuje v dovolenkovou období menej výhodné ako pred rokom. Podľa analytikov Bank Austria je euro tento rok slabšie a to predovšetkým v niektorých zámorských krajinách.

„V zámorských dovolenkových destináciách je hodnota eura o 16 % nižšia ako vlani. Prudký pokles sme zaznamenali najmä v Južnej Amerike, menej výrazne sa prejavil v Ázii a v Afrike,“ hovorí hlavný ekonóm Bank Austria Stefan Bruckbauer. V Juhoafrickej republike, ktorá hostí tohtoročný svetový šampionát vo futbale, sa kombinácia posilnenia domácej meny a vyššieho rastu cien prejavila v poklese kúpnej sily eura až o 25% v porovnaní s minulým rokom. Napriek tomu však hodnota „dovolenkového eura“ zostáva vo väčšine zámorských destinácií (vrátane JAR) vyššia ako v Európe.

Kúpna sila eura v Turecku klesla oproti vlaňajšiemu letu o 20 %. Táto situácia je odrazom posilnenia tureckej meny a výraznejšieho rastu cien ako v Rakúsku – v Turecku bola miera inflácie takmer 10 %. Kúpna sila eura je najvyššia v Maďarsku, za ním nasleduje Chorvátsko a na treťom mieste Turecko. Dovolenkárov môže prekvapiť aj značný pokles hodnoty eura v USA (až o 13 %), jeho kúpna sila je tu však s hodnotou 108 eur stále mierne vyššia ako v Rakúsku.

Kartou najviac platia Švédi, hotovosť uprednostňujú Taliani

Zo zistení spoločnosti MasterCard vyplýva, že každá európska krajina ponúkla veľmi odlišné vzorce nakupovania a zvyky pri platení. Poliaci majú na konte najviac transakcií za mesiac – priemerne 42 (celkový európsky priemer je len 34 nákupov).  Viac ako polovica všetkých nákupov Poliakov (64 %) je nižšia ako 10 EUR. Hotovosťou namiesto kartou najčastejšie platia Taliani (75 % všetkých transakcií platia v hotovosti), nasledovaní Nemcami a Poliakmi so 71 % a 68 %. Na druhom konci sú Holanďania a Švédi, ktorí hotovosť používajú pri menej ako polovici všetkých nákupov (44 % a 28 %).

Poliaci, ktorí najčastejšie nakupujú po malých čiastkach a radšej platia v hotovosti, u seba neradi nosia väčšie finančné čiastky (nosia u seba 16 až 26 EUR) a patria medzi najčastejších užívateľov bankomatov – priemerne 5,3 krát za mesiac. Na druhom konci európskeho rebríčku sú Nemci, ktorí potrebujú mať vo vrecku minimálne 91 EUR a každý mesiac navštívia bankomat priemerne trikrát (2,8).

Koho by ste najradšej videli v pozícii ministra financií?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Týždeň vo financiách: Dane a odvody majú byť jednoduchšie, pre niektorých však aj vyššie”

 1. Michal D. píše:

  Vsimli ste si? Odvody ma zjednodusit clovek, ktory sa svojho casu podpisal pod nezmyselny formular RZZP. Aj to bolo prenho najjednoduchsie riesenie. Ludia tesme sa!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *