Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

Týždeň vo financiách: Daňová reforma ešte môže vyzerať inak, rozhodne koaličná rada

Minulotýždňová tlačová beseda ministrov financií a práce o zvyšovaní daní a odvodov pripomína fajčenie školákov za garážou, ktorým šľukovanie ponúka ilúziu dospelosti, vytriezvenie však prichádza rýchlo s výchovnou fackou od rodičov. Prvé facky dostali Ivan Mikloš a Jozef Mihál už krátko po oznámení reforiem nielen od koaličných partnerov, ale aj od straníckych šéfov.

Diskusia o dopadoch zvýšenia daňového a odvodového zaťaženia vyvolala ostrejšiu reakciu premiérky Ivety Radičovej, ktorá prepočty novinárov označila za lži. Kameňom úrazu sú zrejme odvody, pri ktorých by sa mal zjednotiť a narásť maximálny vymeriavací základ. Presné čísla ešte nepoznáme a tak médiá pracovali s hypotézami. Hoci Iveta Radičová označila mediálne špekulácie na nepravdivé, z úradu vlády presnejšie výpočty, ktoré by potvrdzovali jej slová, neprišli. Radičová pritom trvá na svojom, že bežných ľudí vyššie dane nezaťažia… 

Každopádne, zdá sa, že návrhy na daňové a odvodové reformy ešte čakajú zmeny. Premiérka Iveta Radičová naznačila, že paušálne náklady sa možno nebudú znižovať, dohodári sa možno vyhnú odvodom a naopak, odvody možno zaplatia aj spoločníci v SRO-čkách. Šéf SaS Richard Sulík nie je spokojný s avizovaným zvýšením maximálnych vymeriavacích základov pre odvody, čo znamená viac peňazí vytiahnutých z vrecák bohatších. Keďže aj Most-Híd a KDH vyjadrili svoju nespokojnosť s návrhmi dua Mihál – Mikloš, utorková koaličná rada bude určite zaujímavá….

Čo môžeme očakávať v budúcom roku?

  • Zníženie paušálnych nákladov na 30% (z pôvodných 40% a 60%)
  • Zrušenie daňovej podpory sporenia (až 398,33 eur ročne)
  • Zníženie nezdaniteľnej časti dane na daňovníka (nie je súčasťou reforiem, je dôsledkom skončenia mimoriadneho dvojročného „protikrízovného “ opatrenia)
  • Nezdaniteľná časť len na aktívne príjmy
  • Zdravotníci si nebudú môcť od základu dane odrátať špecializované vzdelávanie
  • Daň sa bude platiť aj zo zisku pri predaji nehnuteľností
  • Zdanenie paušálnych náhrad ústavných činiteľov (okrem poslancov)
  • Jednotný vymeriavací základ pre odvody
  • Sociálne odvody bude platiť širší okruh ľudí (aj konatelia SRO a autori, pracovníci na dohodu)

Prečítajte si:

Pripomeňme, že o reforme daní a odvodov sa hovorí 42 rokov po násilnom potlačení reformného procesu takzvanej Pražskej jari, ktorá mala priniesť aj zmenu v riadení ekonomiky. Viac o plánoch na „čiastočne trhové hospodárstvo“ nájdete v článku 21. august ukončil najdlhšiu jar v našich dejinách.

Pomoc Grécku aj bez Slovenska

Kým Slovensko hľadá spôsoby, ako zaplniť dieru v štátnom rozpočte, Grécko už očakáva druhú časť pomoci výške deväť miliárd eur. Na poslanie peňazí nebude mať žiaden vplyv nedávny nesúhlas Slovenska, po tom, čo NR SR neodobrila časť pomoci vo výške 800 miliónov eur.

Slovenská premiérka Iveta Radičová medzitým v rozhovore pre nemecký Financial Times Deutschland pripomenula, že Slovensko prešlo ťažkým obdobím reforiem v rokoch 1998 – 2002, pričom: „nám vtedy nikto nepomohol. Nedostali sme ani cent. Nič. Boli to naši občania, ktorí museli znášať túto ťarchu a nebolo to jednoduché. Prekonali sme však túto fázu veľmi nepopulárnych a bolestivých reforiem. Ako mám teda našim občanom vysvetliť, že teraz máme pomôcť tým, ktorí nie sú sami pripravení niečo urobiť?"

Nezamestnanosť neklesá

Pokles nezamestnanosti z jarných mesiacov sa zastavil. Sezónne očistená miera nezamestnanosti sa podľa prepočtu UniCredit Bank v júli medzimesačne nezmenila, keď zostala na úrovni 12,2%. Analytik UCB Ľubomír Koršňák dodáva, že: Oproti jarným mesiacom však klesá schopnosť trhu tvoriť nové pracovné miesta. Po zohľadnení sezónnych vplyvov našlo v júli na trhu práce uplatnenie približne o 8% menej nezamestnaných registrovaných na úradoch ako tomu bolo v mesiacoch marec-máj (mesiace, v ktorých nezamestnanosť zaznamenala najväčší pokles). Mesačné údaje Štatistického úradu naznačujú, že priemysel a prekvapivo aj stavebníctvo už generujú nové pracovné príležitosti. Naopak, sektor služieb naďalej prepúšťa. Riziká smerom k vyššej nezamestnanosti (najmä v budúcom roku) sa v súčasnosti zvýrazňujú (možné spomalenie rastu ekonomiky v dôsledku fiškálneho sprísnenia, zamestnanosť vo verejnej správe). Naďalej však predpokladáme, že nezamestnanosť by mohla v závere roka aj v budúcom roku zotrvať na trajektórií pozvoľného poklesu.“

Začne sa skúšanie poradcov a sprostredkovateľov

Slovenská banková asociácia získala licenciu od Národnej banky Slovenska na vzdelávanie a skúšanie finančných sprostredkovateľov. Prvé skúšky bude možné zrealizovať elektronickou formou už 15. októbra. Výsledkom testovania finančných sprostredkovateľov bude certifikát, ktorý sprostredkovateľa oprávňuje vykonávať v zmysle zákona sprostredkovateľskú činnosť v testovanom sektore. SBA bude testovať spôsobilosť záujemcov v piatich sektoroch: poistenie a zaistenie, úvery, vklady, kapitálový trh a dôchodkový trh. Za skúšku v každom zo sektorov stanovila NBS poplatok 30 Eur.

„V týchto dňoch pripravujeme systémy pre zabezpečenie elektronického testovania a vzdelávania sprostredkovateľov. Testy budú vypĺňané v elektronickej podobe pod dohľadom komisie, čím chceme zabezpečiť maximálnu objektivitu a odstrániť možnosť akejkoľvek manipulácie s testom,“ informuje zástupca výkonného riaditeľa SBA Vladimír Hrtko.  

OVB v strednej a východej Európe rastie

Materský holding najväčšej sprostredkovateľskej spoločnosti na Slovensku OVB zaznamenal počas prvej polovice roka 2010 celkové provízie 95,2 mil. eur, čo je mierny pokles oproti vlaňajším 100,7 mil. eur. V strednej a východnej Európe tržby spoločnosti rástli o 3,6% na 43,4 mil. eur.

"Aj keď rast na našich 14 európskych trhoch ešte stále nie je všeobecný, cítime zotavovanie hospodárstva nasledované vývojom našich výsledkov,"   hovorí predseda predstavenstva OVB Holding AG Wilfried Kempchen.   „Náš optimizmus vychádza aj z pozitívneho vývoja obchodných výsledkov v strednej a východnej Európe.“

Na domácom trhu – v Nemecku – zostal obrat z väčšej časti konštantný. Celkové provízie tu predstavovali 35,5 mil. eur za prvý polrok (37,5 mil. eur za rovnaké obdobie minulého roku). Kvôli napätej ekonomickej situácii v Grécku a jednorazovým efektom v dcérskych spoločnostiach vo Švajčiarsku a Francúzsku, kde odišla časť sprostredkovateľov do novej spoločnosti  ex-šéfa OVB Michaela Frahnerta, vývoj obchodu v južnej a západnej Európe zaostával za ostatnými dvomi regiónmi. Tento segment prispel k obratu koncernu čiastkou 16,3 mil. eur (minulý rok: 21,3 mil. eur).

Povodne cenu poistenia (ne)zvýšia

Hrozivé povodne by nemali meniť výšku poistenia nehnuteľností. Aspoň tak to v yplýva to z vyjadrení poisťovní, ktoré oslovila ČTK. Portál Aktuálne.sk však dodáva, že hoci najväčšia poisťovňa Allianz neuplatňuje prirážky k poistnému, respektíve vyššiu sadzbu poistného za rizikovosť, chystá sa zohľadňovať rizikové lokality pri uzatváraní nových zmlúv. Povodne navyše podľa portálu výrazne znížia ceny nehnuteľností v rizikových oblastiach.

Hospodárskou dvojkou už nie je Japonsko, ale Čína

Japonsko stratilo pozíciu druhej najvýkonnejšej ekonomiky sveta potom, čo sa rast od apríla do júna ostro spomalil. Nominálny HDP Japonska dosiahol v 2Q 2010 hodnotu 1,286 biliónov dolárov, zatiaľ čo hodnota HDP Číny 1,335 biliónov dolárov. Nástup Číny ako globálnej veľmoci prichádza nečakane rýchlejšie. Čínska ekonomika bude na konci roka 2010 takmer určite väčšia ako japonská pre rozdiely rastu oboch krajín, dodávajú analytici X-Trade Brokers.

Zatiaľ čo Čína expanduje o 10% ročne, japonská ekonomika podľa predbežných prognóz tento rok porastie o 3%. Japonsko držalo pozíciu druhej najväčšej ekonomiky sveta od roku 1968. Vtedy predbehlo v raste západné Nemecko. Hospodársky zázrak sa v roku 1980 premenil v masívnu realitnej bublinu, ktorá explodovala v roku 1991. Čo nastalo potom, bolo desaťročia stagnujúceho rastu a hospodárskej malátnosti, krajina sa už nikdy nedokázala z krízy úplne zotaviť.

Premiér Naoto Kan v súčasnosti čelí dlhému zoznamu problémov, z ktorých kľúčové sú rýchlo starnúca a klesajúca populácia, trvalo slabý domáci dopyt, deflácia, silný výmenný kurz jenu a spomalenia rastu kľúčových exportných trhov. V porovnaní HDP na obyvateľa patrí Japonsko medzi najbohatšie krajiny sveta, príjem v krajine dosahuje $ 37,800, kým v Číne iba $ 3,600. Priepasť medzi bohatými v mestách a chudobnými na vidieku je v najľudnatejšej krajine do budúcnosti časovanou bombou. Socialistický režim registruje desiatky miliardárov, ale priemerný mesačný príjem drvivej väčšiny 1,3 miliardy obyvateľov je najnižší na svete.

Po výraznom raste však môže prísť spľasnutie bubliny. Analytik Saxo Bank Mads Koefoed vidí problém na realitnom trhu: „Sme presvedčení, že za rastom trhu s realitami v Číne stoja špekulatívni investori, preto pri vypuknutí paniky na ňom môže dôjsť k značným stratám. V tomto prípade môžeme očakávať rýchly prepad cien, ktorý sa odrazí na ekonomike ako celku. Vplyv na čínsku ekonomiku nemožno podceňovať. Včera sa na základe údajov o HDP ukázalo, že Čína predbehla Japonsko a dostala sa na pozíciu druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Preto krach trhu s bývaním bude mať významný dopad nielen na globálne trhy ako celok, ale najmä na ekonomiku Austrálie. Austrálska ekonomika je silno závislá na vývoze komodít, a je tak obzvlášť náchylná na spomalenie v Číne. V našom scenári slabého – ak vôbec nejakého – rastu hlavných rozvinutých ekonomík v kombinácii s prasknutím čínskej bubliny nepochybne utrpia akcie ešte viac, než predpokladá aktuálna prognóza poklesu akciových trhov. V našej prognóze vývoja akciových trhov naznačujú riziká skôr možnosť poklesu, ale držíme sa toho názoru, že nie sme svedkami akciovej bubliny."

Prerozdeľuje štát vaše dane efektívne?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *