Pondelok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Týždeň vo financiách: Daňový systém, to nie je zvonček v kostole!

Krízou zmietaná Európa beznádejne pátra aspoň po malom svetielku na konci tunela. Zúfalí mladí ľudia hľadajú radikálnych politikov, ktorí by zastupovali ich záujmy a Slovenská národná strana sa snaží nájsť spojencov pre boj proti Ficovmu prihadzovaniu finančným žralokom.

Udalosti minulého týždňa predznamenal už týždeň predtým eurokomisár Olli Rehn, keď pre médiá povedal, že je životne dôležité, aby lídri Európskej únie (EÚ) dosiahli dohodu o vytvorení bankovej únie. Argumentoval dvojicou faktov:

  1. V systéme bankového dohľadu má EÚ vážne trhliny. Tento problém je však potrebné konečne doriešiť a tým zabrániť opakovaniu finančnej krízy v budúcnosti
  2. Treba brať do úvahy výhľad Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá oproti predošlým prognózam znížila odhad vývoja ekonomiky eurozóny na rok 2013 s tým, že ju čaká pokles a k rastu by sa mala vrátiť až v roku 2014. Pripomeňme, že v septembrovej prognóze ECB ešte rátala s rastom ekonomiky v roku 2013. „Táto nová prognóza  by mala slúžiť ako alarm, aby všetky členské štáty Únie konečne prijali zásadné rozhodnutia.“

Aspoň malé svetlo na konci tunela

Komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen vidí udalosti takto:

„… pretrvávajú obavy z amerického fiškálneho útesu, pretože sa blíži konečný termín 1. januára. Ak sa celá situácia okolo amerického dlhu nevyrieši, nevyhnú sa Spojené štáty dramatickým škrtom a zvyšovaniu daní. To by mohlo nielen túto krajinu, ale aj celú svetovú ekonomiku opäť stiahnuť do recesie. Európa, ktorá sa do recesie už prepadla, sa zúfalo snaží nájsť aspoň malé svetlo na konci tunela.“ Komentár Ole Hansena má viac ako priliehavý názov: Komodity strácajú na sile kvôli hroziacemu fiškálnemu útesu a silnému doláru.

Neskôr sme k tomu museli dopísať: Fiškálne problémy USA zneistili investorov: Investori opäť negatívne reagovali na neschopnosť nájsť riešenie na prelomenie fiškálneho útesu. Vyššie sadzby dane a významné škrty sú pritom aktuálne už od januára 2013. Počet nových amerických žiadostí o podporu v nezamestnanosti k 8. decembru dosiahol hodnotu 343 tisíc a pokračujúcich 3,198 milióna, pričom trhy odhadovali vyššie čísla: 369 tisíc a 3,210 milióna. Predchádzajúce hodnoty boli na úrovni 372 tisíc a 3,221 milióna. 

Index výrobných cien medzimesačne poklesol o 0,8% a medziročne vzrástol o 1,5%, pri odhade –0,5% a 1,8%. Podnikové zásoby v USA v októbri vzrástli o 0,4%, čo je v súlade s odhadmi. Predchádzajúci mesiac dosiahli zásoby 0,7% rast.

Pokiaľ ide o Európu, už samotný začiatok týždňa v Európe bol viac ako zaujímavý: Väčšina európskych akcií v pondelok zaznamenala straty, keď celoeurópsky index Stoxx 600 zostúpil zo svojho 18-mesačného maxima po tom, čo taliansky premiér Mario Monti vyhlásil, že se chystá rezignovať po schválení rozpočtu na rok 2013. Dôvodom je strata dôvery zo strany expremiéra Silvia Berlusconiho, ktorý zároveň oficiálne oznámil kandidatúru v budúcich parlamentných voľbách. „Pod tlakom boli predovšetkým zástupcovia z bankového sektoru, keď celý sektor odpísal 1,6 percenta,“ spresnili analytici Patria Online.

Analytici spoločnosti Cyrrus začiatkom týždňa upriamili pozornosť na Summit EÚ  (štvrtok, piatok), pričom v jeho programe nebude nič, čo by malo trhy výrazným spôsobom rozhýbať. Grécko je na čas vyriešené a bailout Španielska zatiaľ nie je na programe dňa: „Hlavnou témou bude rokovanie ohľadom jednotného európskeho bankového dozoru.“ 

Zúfalí mladí ľudia hľadajú radikálnych politikov

K aktuálnemu dianiu v Taliansku, ktoré hýbe celým finančným svetom, hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen pre portál Investujeme.sk napísal: Monti končí. Juh je napokraji priepasti. „Montiho vplyv ale neradno preceňovať, aj keď bol stelesnením stratégie ′naťahujte a predstierajte′. Keď sa Montiho nedávno pýtali na dve veci, ktoré by vrátili Európu späť do normálu, odpovedal: Stabilná vláda a euro bondy.“

Aký to paradox, keď práve vďaka nemu je opäť v strede diania politika a euro bondy sa nikam neposunuli. A Berlusconi so Severnou ligou bude dozaista volať po znovuzavedení líry.

„Zdá sa, že sa Taliansko v kategórii záškolákov EÚ chystá ukradnúť show Grécku a Španielsku. Sociálne napätie v Taliansku, Španielsku a Portugalsku je na prasknutie. Zúfalí mladí ľudia hľadajú radikálnejších politikov, ktorí by zastupovali ich záujmy, čo je fenomén, ktorý je bohužiaľ pre hospodársku krízu typický,“ konštatoval Steen Jakobsen.

Jednotný bankový dohľad sa stáva realitou

Kurz spoločnej európskej meny zaznamenal vo štvrtok rast, podvečer sa predával po 1,3092 USD. Podľa analytikov sa situácia výrazne zlepšovala v prospech eura, bolo konštatované uvoľnenie napätia týkajúce sa dlhovej krízy, keďže dohoda ministrov financií eurozóny o spoločnom bankovom dohľade a o uvoľnení ďalšej časti z finančnej pomoci pre Grécko podporili dôveru v spoločnú menu. Talianska vládna kríza aspoň na čas ustúpila do pozadia.

Reč faktov: Ministri financií eurozóny sa dohodli na jednotnom kontrolnom mechanizmer pre banky v eurozóne s tým, že k jednotnému bankovémi dohľadu sa môžu pripojiť aj tie krajiny EÚ, ktoré nie sú členmi eurozóny. Šéfanalytik spoločnosti Alpari FS James Hughes k tomu pre Investujeme.sk napísal: „Jedným z problémov tejto dohody je, že vznikla v skorých ranných hodinách a zdá sa, že trochu unáhlene, za účelom splnenia lehoty do konca roka.“ Podľa Hughesových slov to mohlo v tej chvíli znamenať, že plán mal mnoho dier, ktoré sa zaplátajú až neskôr. A bolo možné len dúfať, že to vyrieši následný „veľký“ summit celej EÚ.

Stalo sa. Summit EÚ (štvrtok – piatok) dohodu ministrov eurozóny odobril.

A pohľad analytikov spoločnosti Cyrrus? Ministri financií EÚ sa dohodli na vzniku jednotného bankového dohľadu, čo je základný predpoklad pre vznik bankovej únie, ktorá by mala začať fungovať v marci 2014. Tento termín pre médiá potvrdil eurokomisár Michel Barnier, ktorý dohodu o jednotnom bankovom dohľade vzletne nazval historickou dohodou na supervízii. Ako zaznamenal server FXstreet.cz, keď sa na summite EÚ rokovalo o jednotnom dohľade, boli zohľadnené aj obavy Česka, ktoré hrozilo vetom.

Cnostné banky a pranie špinavých peňazí

Minulý týždeň sme boli svedkami dvoch príkladov toho, ako sa v bankách perú špinavé peniaze. V prvom prípade ide o HSBC Holdings, ktorá sa ako prvá banka na svete se priznala k praniu špinavých peňazí a s americkým ministerstvom spravodlivosti sa minulý týždeň dohodla, že zaplatí pokutu ve výške 1,92 miliardy USD. 

„Prijímame zodpovednosť za chyby z minulosti. Už sme raz povedali, že to nesmierne ľutujeme a dnes to hovoríme znovu,“ povedal generálny riaditeľ Stuart Gulliver, keď novinárov informoval o dohode: „Dnešná HSBC je od základu iná organizácia než bola tá, ktorá sa dopustila chýb.“

Banka sa dohodou s ministerstvom vyhne ďalším súdnym ťahaniciam, ktoré by jej povesti ešte viac uškodili. Bude ale musieť plniť podmienky vyrovnania, inak by jej hrozili ešte závažnejšie sankcie a zrejme aj trestné stíhanie jej najvyšších predstaviteľov.

Ďalšou bankou obvinenou z nekalých praktík je Deutsche Bank, ktorej pracovníci zrejme úmyselne likvidovali dôkazy o daňových podvodoch pri obchodoch s emisnými povolenkami. Podľa aktuálnych informácií 25 zamestnancov najväčšej nemeckej banky čelí kvôli tomu vyšetrovaniu, niektorí z nich sú vo väzbe.

Policajní vyšetrovatelia sa domnievajú, že päť pracovníkov banky vymazalo e-maily dokazujúce nezákonné praktiky pri obchodoch s emisnými certifikátmi, ktorými mala banka pripraviť štát o stovky miliónov eur. Vyšetrovatelia ešte spresnili, že manažéri banky urobili v daňových dokumentoch zámernú chybu, ktorú síce neskôr opravili, ale už bolo neskoro…

Bude rok 2013 bude rokom prechodu?

To, čo sa deje v Európe a čo sa v Spojených štátoch snaží vykonávať Bernankeho Fed, ešte neznamená, že máme udržateľné riešenie. Deje sa presný opak – je podporovaná nulová zodpovednosť a celá situácia je známkou toho, že biznis model tvorcov súčasnej makropolitiky zlyháva, napísal hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen.

Ako ďalej uviedol, potrebujeme skutočnú krízu, ktorá prekazí vieru v dnešnú makropolitiku a umožní nám zvrhnúť súčasné makroortodoxné názory. „Rovnako ako domorodci z Veľkonočných ostrovov strhli svoje obrovské sochy, keď sa dostali do problémov a sochy nedokázali vypočuť ich prosby. Len tak sa spamätáme a nájdeme mandát pre skutočnú zmenu.“

Podľa Jakobsena bude rok 2013 rokom prechodu, v ktorom medzi sebou budú súperiť pozitívne a negatívne sily:

„Nesmieme zabúdať ani na výrazné sociálne napätie a radikalizmus. Predovšetkým v Európe, kde medzi mladými a starými prebiehajú boje o pracovné miesta a súkromný sektor hovorí tomu verejnému, že už má všetkého plné zuby. Najviac ma ale znepokojuje silný príklon k politickému extrémizmu,“ konštatoval ekonóm v komentári nazvanom Strhnime modly súčasnej makroekonomiky čím skôr.

Česko: Obrovské pokuty za úžeru

V susednom Česku, kde viac mapujú praktiky úžerníkov, sa už prednedávnom zhodli  na tom, že ich fantázia je nebotyčná. Tamojší úžerníci skúšajú zlákať svojich klientov aj na neobvyklých miestach ako sú autobusové zastávky, nemocnice či cintoríny. Minulý piatok Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o spotrebiteľskom úvere. Novela zakazuje nekalé praktiky pri poskytovaní úverov a má chrániť bežných spotrebiteľov.

Najdôležitejšou zmenou z pohľadu spotrebiteľa bude to, že zaistenie musí byť v hodnote pôžičky. Už by teda nemalo byť možné, aby sa ručilo napríklad nehnuteľnosťou v hodnote 1,5 milióna českých korún pri pôžičke 150 tisíc korún. Nesmie byť teda zjavný nepomer medzi požičkou a jej zaistením.

Zákon ráta s pokutami až do výšky 20 miliónov korún napríklad za to, že úžernícka firma použije predraženú telefónnu linku pri ponúkaní, dojednávaní a sprostredkovaní úveru.

Myslíte si, že v banke ste v bezpečí?

Žiaden kúzelník nedokáže čarovať, jeho talent spočíva v schopnosti využiť našu dôveru a nepozornosť. A na veľmi podobnom princípe je založená aj práca mnohých obchodných zástupcov finančných inštitúcií. Český analytik Dušan Šídlo odkryl triky finančných kúzelníkov, ktorí sú schopní nechať zmiznúť vaše peniaze. Jeho kniha má názov Jak nás podvádějí. Píše v nej napríklad aj toto: Myslíte si, že v banke ste v bezpečí? Omyl! Triky a nástrahy na klientovu peňaženku robia všetky finančné inštitúcie bez rozdielu. Servítky si neberú banky, poisťovne, ani obľúbené stavebné sporiteľne

Iba drobné chybičky krásy

Prednedávnomi vyšlo Kresťanskodemokratické hnutie s iniciatívou vytvoriť nové formy podnikania na Slovensku, a to v podobe tzv. rodinných firiem. Nie je náhoda, že s niečim takým prišlo práve KDH, keďže v programe tejto strany hrá rodina a rodinná politika prvé husle. Táto vcelku sympatická iniciatíva umožňujúca podporiť rodiny aj v tých najchudobnejších regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou má ale niekoľko drobných chybičiek krásy. Okrem iných aj tú, že v podobe, akú si predstavuje KDH, by si nové formy podnikania vyžiadali nový zákon, čo by ešte viac zneprehľadnilo už aj tak neprehľadnú legislatívu v oblasti podnikania.

Keď sa stráca pud finančnej sebazáchovy

V predvianočnom období ľudia nakupujú darčeky, ktoré by inak nekúpili a za ceny, ktoré by za ne inokedy nezaplatili. Navyše, nakupujú aj vtedy, keď na to nemajú peniaze. Ľudia, ak sú obklopení vianočnou atmosférou, majú tendenciu správať sa pri nákupoch iracionálne, strácajú pud finančnej sebazáchovy a porušujú pravidlá, ktorých sa držia počas roka. Mnohí sa pre potešenie najbližších neváhajú zadlžiť. Ako si pri nakupovaní zachovať chladnú hlavu a nedostať do problémov poradila Ivana Šuňová zo spoločnosti Partners Group SK. 

Už aj národniari sú proti Ficovi

Jednou z tém, ktorá v uplynulých dňoch vírila hladinu verejnej mienky na domácej scéne, je Slovenský plynárensky priemysel (SPP). Najprv predseda hnutia OĽaNO a poslanec NR SR Igor Matovič už týždeň skôr vo svojich Regionálnych novinách vyzval premiéra Roberta Fica, aby bol frajer a kúpil SPP po tom, čo nemeckí a francúzski vlastníci (Ruhrgas a Gaz de France) sa rozhodli, že svoj podiel v SPP odpredajú a Slovensko má na tento podiel predkupné právo. Slovensko by na kúpe získalo po odrátaní úrokov z úveru čistých 200 miliónov eur, čo je suma, ktorá násobne prevyšuje to, čo napríklad na navýšení platov žiadajú učitelia!

Fico sa namiesto toho, ako upozornil Matovič, rozhodol SSP výhodne podhodiť svojim kamarátom – finančným žralokom z J&T, o ktorých zvykne na mítingoch pred voľbami hovorievať, že ich má rád ako koza nôž

V najnovšom čísle Regionálnych novín Matovič opätovne pripomenul pamätný Ficov výrok, že finančné skupiny má rád ako koza nôž, ktorú vyslovil už veľakrát, aby ľuďom dokázal, že stojí na strane ľudí a nie boháčov. Mnohí mu aj uverili a dodnes veria!

A to, čo premiér Fico spáchal so svojou stranou pred pár dňami je jednoznačným dôkazom, že len bohapusto a vedome oklamal ľudí, svojich voličov. Vláda totiž definitívne rozhodla, že nevyužije svoje právo odkúpiť späť SPP a nechá, nech ho za polovičnú cenu kúpia finanční žraloci z J&T. „Áno, nemýlite sa, tí žraloci, s ktorými bol minister Počiatek na jachte v Monaku, tí žraloci, ktorí stoja za mýtnym tendrom – najväčšou kauzou prvej Ficovej vlády. Tomu sa hovorí vlastizrada.“

Matovič ešte dodáva: „Strašne som sklamaný. Vláda s premiérom na čele arogantne ukázala vztýčený prostredník.“

So spôsobom predaja SPP zásadne nesúhlasí ani mimoparlamentná SNS, podľa ktorej Ficova vláda pri predaji SPP pomáha silným finančným skupinám. Predseda strany Andrej Danko k tomu na tlačovej konferencii povedal: „Som šokovaný, že vláda asistuje pri daňovej optimalizácii finančným skupinám. Som šokovaný, že vláda sa nezaoberá tým, kto je vlastne za finančnými skupinami.“

Ako Danko ďalej dodal, SNS už  tejto súvislosti podala podanie na Generálnu prokuratúru SR. Národniari zároveň vyzývajú všetkých opozičných predstaviteľov, aby sa k jej podaniu pripojili, pretože v tejto veci je zo strany Ficovej vlády naozaj veľa porušení zákona.  

Podpredseda SNS Roman Stopka zasa publikoval úvahu, v ktorej si kladie otázku: kam nás naša dnešná vláda vedie? „Fakty a udalosti dosť presvedčivo naznačujú, že sme pričinením vlády skôr smerovaní do pivnice než na bruselskú terasu. Veru, niečo nám tu škrípe v štáte slovenskom.“

A ďalej, „Nespochybniteľne nám udrie do očí, že výdaje občanov rastú, ich príjmy klesajú a štát sa pokúša upevňovať a presadzovať svoju autoritu aj pokutami tam, kde je to zbytočné a štátu škodlivé.“ 

Ak sa premiér vrhá do dobrodružstva…

Ďalšou témou, ktorá dominovala na slovenskej politickej pôde, je prehratý súdny spor medzi holandskou vzájomnou poisťovňou Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu, a Slovenskou republikou. Medzinárodný arbitrážny tribunál, ktorý sa zaoberal sporom, rozhodol, že SR v roku 2006 a 2007 SR porušila ustanovenia investičnej dohody medzi Holandskom a Slovenskou republikou, a to zásadnými zmenami v legislatíve s cieľom vytlačiť a poškodiť investorov súkromných zdravotných poisťovní.

Ministerstvo financií SR medzitým konštatovalo, že rozsudok, ktorým Medzinárodný arbitrážny tribunál zaviazal Slovensko zaplatiť vlastníkom Union zdravotnej poisťovne 22 miliónov eur ako kompenzáciu škody, ktorá jej mala vzniknúť v dôsledku zákazu zisku pre zdravotné poisťovne a uhradiť náklady na právne služby a poplatky spojené s arbitrážou v celkovej sume tri milióny eur, nie je platný ani vykonateľný. 

O niekoľko dní neskôr premiér Robert Fico konštatoval, že ani rozhodnutie arbitrážneho súdu v spore medzi Slovenskom a vlastníkom Union zdravotnej poisťovne ohľadom zákazu zisku zdravotných poisťovní neodradí slovenskú vládu od plánu zaviesť unitárny systém zdravotného poistenia. Ba práve naopak, arbitrážne rozhodnutie zámer vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu ešte posilnilo.

Podľa poslanca NR SR Daniela Lipšica proti prehratej arbitráž  sa Slovensko nemôže odvolať: „Z textu dohody jasne vyplýva, že ide o jednostupňové konanie, ktoré neumožňuje opravný prostriedok. Ak premiér tvrdí opak, iba zavádza verejnosť. Ako právnik dobre vie, že spôsobil občanom škodu. Ale ako politik sa to bojí priznať, lebo by poškodil aj seba a stranu Smer-SD, ktorá zákaz zisku zdravotných poisťovní vymyslela.“

Poslanec NR SR za KDH Radoslav Procházka k téme konštatoval: „Rozhodnutie medzinárodnej arbitráže znova potvrdilo, že ak sa Robert Fico vrhá do nejakého dobrodružstva na účet občanov Slovenskej republiky, ich peňaženky sú v priamom ohrození.“

Zvonček v kostole na báze dobrovoľnosti

Čoraz viac vlád vo svete, v poslednom čase najmä britská, začali poukazovať na to, že mnohé z veľkých medzinárodných spoločností aj keď sa priamo nevyhýbajú plateniu daní, sa tzv. daňovou optimalizáciou snažia znižovať svoje daňové povinnosti na minimum. Tu upozorňujeme na to, že daňová optimalizácia je legálna cesta ako si zvýšiť čistý príjem a že tejto téme sa na portáli Investujeme.sk pravidelne venujeme.

Upozornili sme, že pod pojmom daňová optimalizácia sa rozumejú legálne opatrenia v rámci existujúcej legislatívy danej krajiny, spolupôsobením ktorých zníži firma či jednotlivec svoje daňové a odvodové zaťaženie na minimálnu, resp. prijateľnú mieru. Ide o využívanie výnimiek a v podstate aj legislatívnych „dier“ a predovšetkým ich vzájomné kombinácie, ktoré v určitých prípadoch skutočne môžu priniesť úsporný efekt.

V poslednom čase predovšetkým americké médiá viackrát upozornili, že veľké spoločnosti ako napríklad Microsoft a Google čoraz agresívnejšie používajú daňové optimalizácie na zníženie svojich daňových povinností najmä v európskych krajinách. Poväčšine to robia presunom prostriedkov cez Írsko na Bermudy. Ale treba povedať, že je tu medzi veľkými spoločnosťami pomerne veľký rozdiel. Predseda správnej rady spoločnosti Google Eric E. Schmidt pre agentúru Bloomberg priznal, že je hrdý na mechanizmus efektívneho vyhýbania sa plateniu nadmerných daní a doslova povedal: „Volá sa to kapitalizmus.“

Schmidt zároveň dodal, že spoločnosť platí veľa daní a platí ich spôsobom predpísaným zákonom. Robí to s využitím možností, ktoré ponúkajú vlády.

Aby sme to zhrnuli: Vedenie spoločnosti Google daňovú optimalizáciu nielenže nezatĺka, ale sa k nej verejne priznáva, ba aj hrdo hlási, nehovoriac už o tom, že spoločnosť obrovskú časť svojich prijmov venuje na rôzne záchranárske, ekologické, charitatívne a vzdelávacie projekty po celom svete. Spomeňme aspoň program Google Crisis Response v rámci ktorého úspešne využíva svoje vyhľadávacie, mapové, varovné a navigačné technológie pri pátraní po obetiach povodní, záplav, vĺn tsunami, zemetrasení, hurikánov a ďalších nešťastí a prispieva k materiálnej a softvérovej výbave záchranárskych tímov.

V posledných rokoch takto Google pomohol napríklad v Japonsku, Rusku, v Indonézii, na Filipínach, v Pakistane, Chile či v Turecku.

Vráťme sa ale k téme. A najmä ku zvončeku v kostole.

V súvislosti s americkou spoločnosťou Starbucks, ktorá je najväčšou sieťou kaviarní na celom svete, štátny tajomník britského ministerstva financií (Chief Secretary to the Treasury) Danny Alexander upozornil na dôsledky daňovej optimalizácie a na to, že spoločnosť Starbucks celé roky platí v Británii menej daní ako by mala. Vedenie spoločnosti kritiku britskej vlády a konkrétne štátneho tajomníka D. Alexandra uznalo a prisľúbilo, že v najbližších dvoch rokoch spoločnosť dobrovoľne zaplatí na daniach dvakrát po 10 miliónov libier (GBP), čo je omnoho viac než by teraz mala platiť, a tie milióny zaplatí aj vtedy, ak nebude natoľko zisková. 

Danny Alexander na to ostro zareagoval slovami, že systém daní nie je zvonček v kostole a nemôže byť založené na báze dobrovoľnosti, kto koľko dá, ak chce dať, aby urobil niekomu radosť, resp. nedá nič, ak nechce dať.  „Platenie daní nemôže fungovať na spôsob zvončeka v kostole,“ uzavrel všetky debaty v Británii na túto tému.

Koláž v záhlaví článku: z fotografií na portáli www.sxc.hu

Myslíte si, že zákon o rodinných podnikoch by mohol prispieť k podpore ekonomiky?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *