Pondelok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Týždeň vo financiách: Demencia prudko stúpa

Grécko požiadalo o viac času na reformy, portugalské odbory varujú, že ich krajina môže skončiť ako Grécko. Najhorúcejšie je v Španielsku, ktoré sa začína rozpadať. Na česko-slovenskú hranicu sa vrátili staré časy a ozbrojení muži.

Dianie v eurozóne počas uplynulého týždňa bolo od samého začiatku rámcované dvomi udalosťami. Ktorá z nich mala väčší vplyv na perspektívy eurozóny, to vyplynulo z komentárov analytikov, ktoré sme priebežne prinášali počas celého týždňa.

Prvou udalosťou bolo víkendové stretnutie európskych ministrov financií, ktorí sa nedokázali dohodnúť na jednotnom bankovom dohľade, hoci európski činovníci pred stretnutím dúfali, že práve to bude ten krok, ktorý posilní finančný systém eurozóny a prispeje k ukončeniu dlhovej euro krízy.Tu len pripomeňme, že eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier verí, že nový kontrolný mechanizmus nad bankami predsa len bude fungovať od začiatku budúceho roka. Zádrheľ je však v tom, že s jednotným bankvovým dohľadom musia súhlasiť všetky krajiny EÚ, aj tie, ktoré nie sú v eurozóne.

Druhou kľúčovou udalosťou boli dozvuky ohlásenia tretej vlny kvantitatívneho uvoľňovania (QE3), pričom hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen vzápätí upozornil, že „Fed sa rozhodol vykupovať dlhopisy neurčitý čas a v neurčenom množstve, preto sa toto kvantitatívne uvoľňovanie zapíše ako extrémne.“

A ďalej, „Može sa stať, že napriek skutočne nízkym úrokom nepríde k žiadnemu dlhodobému účinku na akcie a rizikové aktíva. Jediným lacným aktívom sú práve teraz peniaze. Vždy, keď to tak v histórii bolo, skončilo to bublinami na trhoch a slzami,“ zdôraznil S. Jakobsen.

Samotný začiatok týždňa bol však zaujímavejší ako názory komentátorov a analytikov:

  • Kurz eura naďalej pokračoval v raste – v pondelok dosiahol úroveň 1,3171 USD/EUR, čo bolo najvyššia hodnota za posledné štyri mesiace a naopak US dolár poklesol aj voči britskej libre na úroveň 1,6263 USD/GBP. Jasným impulzom pre rast eura bolo už spomínané rozhodnutie Fed-u o spustení QE3 s cieľom podporiť americkú ekonomiku.
  • Grécky premiér Antonis Samaras požiadal o viac času na realizáciu úsporných opatrení – na predĺženie z dvoch na štyri roky. Minister financií Yannis Sturnaras vzápätí uviedol, že Grécko sa v nasledujúcich rokoch prepadne ešte do hlbšej recesie, a to práve v dôsledku tvrdých úsporných opatrení.
  • Portugalské odborové centrály vyzvali vládu, aby zmiernila tempo úsporných opatrení, lebo ľahko môžu vzplanúť sociálne nepokoje a celé Portugalsko sa rýchlo môže dostať na úroveň Grécka – ekonomicky i možnou politickou krízou.
  • Po celý týždeň prebiehala španielska hra o život. Podľa eurokomisára Joaquína Almuniu otáľanie Španielska, či požiada alebo nepožiada Európsku centrálnu banku (ECB) o pomoc zvyšuje riziko neistoty na trhoch. Do hry medzitým vstúpili ďalšie fakty: aktuálne oznámenie španielskej centrálnej banky o tom, že celkový podiel zlých úverov v španielskych bankách v júli vzrástol na novú úroveň 9,86 percenta, čo je medzimesačný nárast o  0,44 percentuálneho bodu a obyvatelia španielskeho regiónu Katalánsko (Cataluña) dali miliónovými demonštráciami jasne najavo, že sa chcú osamostatniť od zvyšku Španielska.
  • Luxemburský premiér a predseda tzv. Euroskupiny Jean-Claude Juncker povedal pre médiá, že ďalšou krajinou, ktorá má vážne problémy je Cyprus. Dôvodom terajších cyperských problémov sú straty tamojších bánk, ktoré boli priveľmi angažované v Grécku. Celý proces záchrany Cypru sa podľa Junckerových slov musí urýchliť. „Už nemôžeme strácať čas,“ zdôraznil.
  • Ďalšou krajinou, ktorú zrejme tiež čoskoro už bude treba zachraňovať z európskych peňazí, je Slovinsko. Podľa aktuálnych údajov sa HDP Slovinska tohto roku zníži o dve percentá. Vcelku optimistický odhad tamojších prognostikov a makroekonómov hovoril o tohtoročnom poklese na úrovni 0.9 percenta. Na investujeme.sk sme sa aktuálnymi problémami Slovinska už zaoberali, pričom sme museli konštatovať, že podľa analytikov spoločnosti Raiffeisen Research Slovinsko možno právom označiť za Španielsko strednej Európy.

Viac ako symbolické!

Pred štyrmi rokmi otriasla finančným svetom udalosť, ktorá ovplyvňuje dianie na trhoch prakticky dodnes. Jej výsledkom je skutočnosť, že bez pomoci centrálnych bánk už nie sú investori ochotní investovať svoje peniaze. Nové kolo pomoci zo strany americkej centrálnej banky bolo ohlásené práve v predvečer výročia pádu Lehman Brothers, čo je možno viac symbolické, ako sa zdá na prvý pohľad. Bližšie sa touto témou zaoberal publicista Daniel Kuchta v článku QE 3 na výročí pádu Lehman Brothers. Jak symbolické.

Téme sa venoval aj analytik akcií a stratégií Saxo Bank Peter Bo Kiaer, pričom konštatoval, že FED spolu s Bernakem manipulujú finančnými trhmi. Na základe samotných čísel, by sa mal, podľa môjho názoru, držať FED od nekonečného kvantitívneho uvoľnovania, pretože to nedáva zmysel. Ale on sa bokom držať nebude, ale bude sa tlačiť dopredu, pretože je v stávke jeho dôveryhodnosť. Domnievam sa, že keď uvidíme rast, nebude to pre úsilie FEDu, ale skôr preto, že sa ekonomika postupom času sceľuje.

Analytik Capital Markets Miroslav Blahušiak zasa stroho konštatoval, že „Benny“ konečne úradoval a Fed v stopách ECB vypustil na trh býčí sentiment. Akciový analytik Saxo Bank Sverrir Sverrisson tému podrobne rozobral v komentári Akciový prehľad: Týždeň hodný zápisu do učebníc dejepisu – QE do nekonečna.

Svet lacných peňazí…

…a ešte raz Fed. Keď v roku 2010 Fed naposledy rozbehol tlačenie peňazí, bol svet trochu v inej situácii. Rozvíjajúce sa ekonomiky rástli o sto šesť a veselo kritizovali Fed za to, že im pridáva prácu s infláciou. Dnes sa fakticky všetky významnejšie ekonomiky sveta ďaleko viac boja o rast a preto kroky Fedu ticho schvaľujú a nasledujú.

To pripomenuli čísla z Číny, ktoré ukazujú že svetová ekonomika číslo dva je podľa podnikateľskej nálady PMI jedenásty mesiac v kontrakcii. Výrazne spomaľuje aj Brazília. A veselo rozhodne nie je ani v Indii, ktorú vnútorné nerovnováhy zbrzdili  na najpomalší rast od roku 2009. Mizernú situáciu v eurozóne asi nie je ani nutné nijako zvlášť pripomínať, konštatoval hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny ČSOB Jan Bureš. Jeho komentár má priliehavý titulok: Svět levných peněz a pomalého růstu.

Reino de España: Na tenkom ľade

Najviac pozornosti si počas uplynulého týždňa vyslúžilo Španielsko. Španielsky premiér Mariano Rajoy prakticky počas celého uplynulého týždňa trval na tom, že s rozhodnutím o Španielsku sa netreba ponáhlať pokiaľ náklady na pôžičky zostanú nízke. Vedúci analytik spoločnosti Alpari FS James Hughes s takýmto názorom nesúhlasí a dodáva, že Španieli sa pohybujú na tenkom ľade.

„V eurozóne sa momentálne počas obdobia nízkych výnosov oplatí rokovať o záchrannom balíčku pre Španielsko, ktorý bude vyhovovať všetkým stranám. Avšak Mariano Rajoy tvrdí, že pokiaľ sú výnosy nízke, nie je dôvod sa ponáhlať s rozhodnutím. Tento výrok je úplne v rozpore s programom a čím dlhšie bude testovať trpezlivosť investorov, tým väčšia bude šanca pádu dôvery a návrat k neudržateľným nákladom za pôžičky,“ poznamenal James Hughes.

Horúcim otázkam okolo Španielska sme sa venovali okrem iného aj v týchto článkoch, správach a komentároch: Španieli si požičali lacnejšie, ECB neutratila za španělský dluh ani cent, přesto jeho ceny letí vzhůru, Španělsko zahájilo vyjednávání a Řecko přijímá opatření k přejití další finanční pomoci.

Ale aj v týchto: Euro posiluje kvůli zprávám ze Španělska, Spekulace o blížící se záchraně Španělska pomáhají US akciím, Požiada Španielsko budúci týždeň o pomoc? a v mnohých ďalších, ako aj v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo.

Vrátili sa staré časy: Ozbrojenci na hraniciach

Nebezpečný alkohol z Česka, ktorý má už na svedomí smrť desiatok ľudí, vrátil na česko-slovenské hranici staré časy. Na oboch stranách hranice sa znovu objavili po zuby ozbrojení colníci a policajti. Slovensko sa tak rozhodlo reagovať na nedostatočné opatrenia českej vlády, ktorá nedokázala zabrániť tomu, aby sa medzi ľudí dostával jedovatý a smrteľne nebezpečný alkohol s metanolom.

Téme sme sa venovali vo viacerých článkoch, napríklad v týchto: Týden prohibice: Firmy drtí ztráty, kompenzace nebudou, Slováci se jen brání českému šlendriánu, zní u hranicCo tedy pijeme? Poslední test alkoholu před prohibicí, Řešení? Zakažte prodej metanolu, chtějí malé likérky, Jak zničit jedovatý alkohol? Stačí se poučit v Rakousku.

A ešte aktualizačný moment: Európska komisia (EC) oficiálne požiadala Českú republiku, aby kvôli afére s liehovinami pančovanými metanolom okamžite zaviedla zákaz vývozu tvrdého alkoholu do ostatných členských štátov Európskej únie i ďalších krajín. Medzitým vysvitlo, že o životu nebezpečnom alkohole vedela česká Colná správa najmenej dva roky a informácie o nej mali aj ministri vnútra – terajší Jan Kubice  i niektorí jeho predchodcovia.

Podvody a zneužívanie DPH

Novela zákona o DPH, ktorú v júli schválil parlament, obsahuje opatrenia týkajúce sa boja proti daňovým podvodom. Názory manažérov domácich i zahraničných spoločností sa však nie vždy zhodujú s očakávaním slovenskej vlády, že prijaté opatrenia pomôžu eliminovať zneužívanie systému DPH a zvýšia príjmy štátneho rozpočtu.

Jednoznačné súhlasné áno vyjadrilo 36,4 percenta a jednoznačné pochybnosti o účinnosti opatrení vyjadrilo 31,8 percenta oslovených manažérov.

Za najväčšiu prekážku v týchto cieľoch považujú finanční manažéri nedostatky vo fungovaní systému správy daní (81,8%), neúčinné opatrenia (9,1%) a nízke sankcie (4,5%). Čo sa týka účinností schválených opatrení, manažéri si najviac sľubujú od ručenia za daň a zverejnenia zoznamu „rizikových“ podnikateľov.

Robert Fico by mal byť chlap

Podľa podpredsedu KDH pre verejné financie Miloša Moravčíka predseda vlády Robert Fico sa pred voľbami zastrájal, že zvýši dane milionárom, konkrétne ľuďom s príjmom vyše 33-tisíc eur ročne. A na druhej strane sa dušoval, že konsolidácia verejných financií sa nedotkne chudobnejších. Preto odmietal napríklad zvýšenie DPH. Po pol roku od vyvrcholenia predvolebných sľubov je všetko inak.

Podobne sa premiér sa premiér ľahko potkol aj pri živnostníkoch. Keďže každý z nich má teoretickú šancu stať sa raz milionárom, tak premiér pre istotu zvýšil odvody všetkým živnostníkom. A nezabudol ani na ranu istoty, ktorou je obmedzenie možnosti využívania paušálnych výdavkov.

Opatrenia Ficovej vlády smerujú namiesto zdaňovania milionárov skôr k znižovaniu životnej úrovne nižších príjmových skupín, ich obeťami budú študenti, brigádnici, dohodári, živnostníci, zdôrazňuje KDH a premiérovi odkazuje, aby bol konečne chlap a pri konsolidácii neuťahoval opasky bežným ľuďom, ale svojim ministrom.

Počet ľudí s demenciou sa strojnásobí

Degeneratívne ochorenie mozgového tkaniva nazývané Alzheimerova choroba spôsobuje postupnú a nezvratnú stratu mentálnych funkcií a je aj hlavnou príčinou demencie starších a starých ľudí. K hlavným prejavom Alzheimerovej choroby patria najmä poruchy pamäti, narušenie zrakovej i priestorovej orientácie, poruchy jazykových a rečových schopností i zníženie intelektuálnych funkcií. A to všetko býva  sprevádzané zmenami osobnosti, ale aj úzkosťami a depresívnou náladou.

Podľa poisťovne Allianz-SP sa do roku 2050 počet ľudí s demenciou strojnásobí.

Pri príležitosti tohtoročného medzinárodného dňa Alzheimerovej choroby skupina Allianz zverejnila štúdiu, podľa ktorej bez účinných liekov sa počet chorých na túto chorobu vyšplhá zo súčasných 36 miliónov na viac než 115 miliónov. Na Slovensku trpí  Alzheimerovou chorobu 60-tisíc obyvateľov, pričom toto číslo sa do roku 2050 – podobne ako vo zvyšku Európy – viac ako strojnásobí.

„Dôsledky tejto choroby na národné hospodárstvo sú obrovské a pokiaľ berieme do úvahy starostlivosť, ktorú chorým zabezpečujú rodinní príslušníci, môžu stúpnuť až na viac ako 450 miliárd eur,“ tvrdí Michael Heise, hlavný ekonóm skupiny Allianz.

Na Slovensku sa táto choroba dotýka niekoľkých desiatok tisíc opatrovateľov a rodinných príslušníkov, ktorí sa o postihnutých starajú. „Je preto absolútne nutné posilniť nielen výskum a včasnú diagnostiku tejto choroby, ale taktiež vývoj alternatívnych spôsobov starostlivosti o ľudí, ktorí ňou trpia, aby sme im mohli ponúknuť nielen kvalitnú liečbu, ale aj kvalitné poistenie,“ zdôrazňuje Heise.

Do budúcnosti sa podľa demografickej štúdie Allianz zmení pomer medzi chorými na demenciu a práceschopnými ľuďmi. Zatiaľ čo dnes pripadajú na 100 práceschopných obyvateľov vo veku 15 až 64 rokov dvaja chorí, uprostred tohto storočia už by ich mohlo byť päť.

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *