Streda 28. októbra. Meniny má Dobromila

Týždeň vo financiách: Dobré správy – zlé správy

Ešte pred rokom dostávali novinári množstvo tlačových správ o pozitívnom hospodárení spoločností. Dnes už firmy o svojich výsledkoch hovoria oveľa menej – nie je sa veľmi čím chváliť. O to viac poteší každá pozitívna informácia.

Vlani v lete bola slovenská ekonomika tak dobre rozbehnutá, že náznaky amerických problémov sme si vôbec nevšímali. No a kto predsa len zapochyboval a stihol si vytiahnuť peniaze z rizikových aktív, sa určite dodnes chváli svojou intuíciou.

Na Slovensku sme prvý raz na tému kríza natrafili v súvislosti s AIG. Otázok bolo veľa, odpoveď jediná a upokojujúca: slovenská vnučka nikdy problémy svojej americkej príbuznej nemala. To bolo vlani. V týchto dňoch už prišla dobrá správa aj z USA. AIG dosiahla prvý kvartálny zisk od roku 2007. Svojim ziskom (aj keď s medziročným poklesom) potešila aj najväčšia európska banka HSBC, ktorej analytici predpovedali stratu. Lepšie výsledky než očakávania trhu zaznamenali aj ďalšie finančné inštitúcie.

Najväčšie slovenské banky červené čísla nevykázali. Pod medziročný prepad zisku (v prípade Slovenskej sporiteľne o 64%, VÚB a Tatra banky o štvrtinu a ČSOB až 90%) sa nepodpísala iba kríza. Jedným z hlavných dôvodom, že banky zarobili menej ako pred rokom bolo zavedenie eura a tým pokles devízových operácií. Banky takisto navyšujú opravné položky k úverom. Stále totiž počítajú aj s alternatívou, že počet zlyhaných úverov môže prudko narásť. To je negatívna správa.

Dobré správy z Nemecka…

Dobrou správou sú určite koncotýždňové informácie z Nemecka (nášho najdôležitejšieho obchodného partnera), tamojší export naznačil prebúdzanie sa ekonomiky, potešil aj nárast továrenských objednávok, či ekonomické predikcie. O obrate, aj keď pomalom, už hovorí aj americký prezident Barack Obama. Oživeniu však musia uveriť aj spotrebitelia

Pozitívne informácie prichádzajú aj z ECB, ktorá neznížila základnú úrokovú sadzbu (1%) aj v dôsledku posilnenia ekonomiky a očakávaní, že od dna sa môže európska ekonomika odraziť už čoskoro. Aj preto už analytici nepredpokladajú ďalšie zlacňovanie peňazí a začínajú špekulovať, kedy začnú sadzby znova rásť. Úrokové sadzby ponechala aj britská centrálna banka. Viacerých analytikov však prekvapila ČNB, ktorá znížila sadzby v reakcii na negatívne ekonomické dáta.

Horšie už bolo…

Minulý rok po dovolenkách začalo chladnúť nielen počasie, ale aj ekonomický sentiment. Toto leto má obrovskú výhodu: negatívne správy už nemajú prečo prekvapiť – očakávame ich.

Poznám ľudí, ktorí v každom režime a pri každej vláde na zdvorilostnú otázku: „tak ako?“, odpovedajú bonmotom „lepšie už bolo“. Čo takto vytvoriť si pre podmienky krízy novú odpoveď: „horšie už bolo“ a dúfať, že sa táto malá „lož“ stane po stom opakovaní pravdou…    

Ako vidíte krízu?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Týždeň vo financiách: Dobré správy – zlé správy”

  1. Fero píše:

    banky sa dnes rady obraňujú tým, že je veľa tzv. zlyhaných úverov… Ono je to niečo také, ako viniť za krízu počasie, že začiatkom roka bola zima, potom prišla jar a teraz je tu leto… Je to skoro ako za socializmu, keď sa hľadali objektívne príčiny neúspechov a prišlo sa na to, že najväčšími nepriateľmi socializmu boli jar, leto, jeseň a zima.

    Osobne si myslím, že za tie zlyhané úvery môže v tých bankách niekto konkrétny. Taký riaditeľ banky na neviem akej pozícii (pobočka, odbor, úsek atď.) by X.Y.-ovi z vlastného vrecka nepožičal ani pol eura, lebo vie, že by ich asi nedostal späť. Ale keď ide o peniaze banky, zasadzuje sa za schválenie úveru všetkými desiatimi a keď vysvitne, že je zle, tak sa situácia „objektivizuje“ tým, že je vysoký podiel zlyhaných úverov.

    Niekedy sa mi chce z toho grcať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial