Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Týždeň vo financiách: Európa už má recept na krízu a ženy budú viac držať v rukách!

Dozvedeli sme sa, že investori nie sú iracionálni blázni a občas majú strach. Amerika prešla zo štádia nervozity do štádia paniky a vzápätí nastal krátky výdych. Nevynechali sme ani tragikomické nezmysly v hlavách činovníkov EÚ. Zbytočné je ale chodiť po ne do Bruselu – máme ich dosť aj na Slovensku!

Po tom, čo prezident Barack Obama podpísal dlhočakávanú dohodu schválenú oboma komorami Kongresu, ktorá na čas zabráni hroziacej platobnej neschopnosti USA, sa svetové finančné trhy začali upokojovať. Potvrdilo sa tým Obamovo morálne víťazstvo nad zadubenou časťou amerických republikánov a samotné odvrátenie hrozby prvého bankrotu USA v dejinách okamžite vyhnalo nahor americké akciové trhy a následne aj ázijské

A v úvode ešte odcitujme najvyššiu šéfku Medzinárodného menového fondu (IMF) Christine Lagarde, ktorá zasa v iných súvislostiach povedala, že jednotlivé časti globálnej ekonomiky sú medzi sebou veľmi silne prepojené a uskutočňujú sa v nich veľké zmeny. Súčasní politici by preto mali byť na úrovni a mali by vedieť sa sústrediť na hlavné riziká a hlavné výzvy v meniacom sa globálnom hospodárstve. Ako pani Lagarde ďalej uviedla, odhaduje sa, že počas nasledujúcich 10 – 20 rokov sa podiel rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomík na svetovom HDP zvýši na dve tretiny (cca 66 percent), zatiaľ čo ekonomika v terajšom vyspelom svete bude zaznamenávať čoraz menšie prírastky a rozdiely medzi vyspelými a rozvíjajúcimi sa regiónmi sveta budú postupne miznúť.

IMF zároveň upozornil, že krajiny strednej, východnej a juhovýchodnej Európy sa síce začínajú ekonomicky zotavovať, ale ešte stále ich môže ohroziť zvýšený tlak na finančných trhoch.

Zo štádia nervozity do štádia paniky a – krátky výdych…

Americké dni, ktoré aj počas uplynulého týždňa otriasali celým svetom, prinášame v spravodajskom súhrne:

 • Nedeľa: Svetová banka (WB) upozornila, že ak Spojené štáty urýchlene nevyriešia rozpočtovú krízu, uvrhnú svet do globálnej katastrofy. Niektorí  investori predsa len dúfali v skoré vyriešenie rozpočtovej krízy a akciový index S&P 500 stúpol vďaka nádejám, že sa problémy rýchlo vyriešia.
 • Pondelok: Písali sme, že tesne pred víkendom to vyzeralo, že americkí politici znepriatelení otázkou neprijatého federálneho rozpočtu a nenavýšeného dlhového stropu si počas soboty a nedele padnú do náručia a aspoň na čas americká politika zíde investorom z očí. Opak sa však stal pravdou.
 • Utorok: Centrálne banky sa už začali pripravovať na núdzovú situáciu, že Spojené štáty nezvýšia dlhový strop a budú musieť oznámiť platobnú neschopnosť. Pred prípadným defaultom varovali Spojené štáty viacerí politici aj medzinárodné inštitúcie. Podľa eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna by bankrot USA mal dramatické dôsledky pre celú globálnu ekonomiku a ohrozil by aj existenciu eurozóny. Hlavný ekonóm Conseq Investment Management Petr Zahradník pripomenul, že verejný sektor v USA je už viac dní paralyzovaný neschopnosťou vodcov politických strán dosiahnuť rozpočtovú dohodu. Jej dosiahnutie však prinesie skôr odvrátenie momentálnej katastrofy než dlhodobo uspokojivé riešenie
 • Streda: Informovali sme, že ratingová agentúra Fitch Ratings hrozí Spojeným štátom znížením ratingu. „Hoci Fitch aj naďalej verí, že USA čoskoro zvýšia dlhový strop, hra politikov s ohňom a zmenšená finančná flexibilita môžu zvýšiť riziko bankrotu USA,“ uviedla agentúra vo svojom stanovisku. Hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny Jan Bureš napísal, že situácia v USA se opäť komplikuje, dohoda je v nedohľadne a trhy môžu pomaly prechádzať zo štádia nervozity do štádia paniky. Publicista Daniel Kuchta v komentári Americká hra nervů, v níž mohou prohrát všichni zvýraznil myšlienku, že americkí politici sa snažia ukázať svojim voličom svoju neústupnosť a schopnosť stáť si za svojím, bohužiaľ to ale robia trochu zvláštnym spôsobom a v tom najnevhodnejšom čase  – investori opäť čakajú zázraky a Čína už spriada plány na novú rezervnú menu.
 • Noc zo stredy na štvrtok: Svet si už mohol vydýchnuť a  konštatovať, že bankrot USA je dočasne zažehnaný, Kongres schválil dohodu lídrov v Senáte a  prezident Obama podpísal dohodu lídrov politických strán, čím a formálne ukončil núdzové fungovanie vlády.
 • Štvrtok: Po tom, čo Spojené štáty odložili problém do februára, trhy začali prudko rásť: Hlavný index newyorskej burzy Dow Jones Industrial Average, ale aj Nasdaq a S&P 500 vzrástli o viac než  jedno percento. Dow Jones sa dostal na úroveň 15.374 bodov. S&P 500 zaznamenal rast na 1721 bodov a Nasdaq  na 3839 bodov. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 vzrástol o 0,8 percenta a širší index japonskej burzy Topix o 0,9 percenta. Taiwanský Taiex okamžite posilnil o pol percenta. Analytik ČSOB Jan Čermák konštatoval: Republikáni kapitulovali – trhy si to užívají.
 • Piatok: Patria Online na stránkach Investujeme.sk konštatovala, že politické kŕče, ktoré vidíme vo Washingtone, nie sú o tom, či prezident a Kongres dokážu nájsť cestu k zdvihnutiu dlhového stropu. Ich základom je rekordná príjmová nerovnosť a naprostý nesúlad ohľadom toho, ako by mal vyzerať americký sen. V jadre sa rieši to, či by Spojené štáty mali chrániť kapitalizmus a celkový ekonomický rast, alebo ideály demokracie a blahobyt väčšiny. Spojené štáty však nemôžu byť zároveň dobrým kapitalistom a dobrým socialistom. Akciové trhy sa koncom týždňa po dočasnom vyriešení rozpočtového sporu v USA opäť sústredili na makroekonomické správy a na hospodárske výsledky firiem. Nerátajú však s obmedzením tlačenia peňazí.  Index S&P 500 v piatok uzavrel na novom maxime 1744,50 bodu a Nasdaq Composite index v piatok dosiahol 3914,28 bodu.
 • Sobota: Dohoda, ktorá odvrátila riziko platobnej neschopnosti Spojených štátov, neponúka žiadne skutočné riešenie problémov, iba problémy odsunula na neskoršiu dobu. V sobotu to pre médiá povedal generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) José Ángel Gurría.
 • Nedeľa: Svetové média s odvolaním sa na údaje amerického ministerstva financií informovali, že štátny dlh USA krátko po ukončení sporu o dlhový strop, ktorý umožnil vláde si znovu začať požičiavať, prvýkrát prekročil hranicu 17 biliónov USD a že vláda si už vo štvrtok, teda prvý deň po súhlase Kongresu so zvýšením stropu zadlženia, požičala rekordných 328 miliárd USD!
Podrobnejšie informácie sme počas týždňa prinášali aj v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz. Vzhľadom na to, že svetové médiá sa počas uplynulého týždňa v oblasti financií takmer výlučne sústreďovali na horúce US udalosti, pravidelný prehľad správ a komentárov z diania v EÚ a eurozóne tentoraz vynechávame.

My investori nie sme iracionálni blázni!

V Týždňoch vo financiách sa z času na čas podrobnejšie venujeme faktorom, ktoré ovpyvňujú zmýšľanie známych a úspešných investorov. Úlohu tam zohráva tvrdošijné ignorovanie názorov ekonomických analytikov (Warren Buffett), považovanie finančných trhov za chaos, na ktorom sa dajú zarobiť miliardy dolárov (George Soros), podľa ďalších odborníkov úlohu tu hrajú aj psychologické bariéry, ktoré si človek stavia sám pred seba, keďže na burze číha mnoho nástrah – napríklad podvedomie investora. Akcie a iné investičné produkty majú podľa minulotýždňového vyjadrenia asociácií ACCA a CFA svoju úžitkovú, ale aj emocionálnu hodnotu a správcovia portfólií a investori sa pri obchodoch navzdory očakávaniam neriadia iba zákonitosťami rizika a zisku. Americký ekonom a odborník v oblasti behaviorálnych financií Meir Statman k tomu dodal:

„Investori sú ľudia ako vy či ja, nie sú racionálni ako počítač ani iracionálni blázni. Sme proste normálni, niekedy normálne chytrí, inokedy normálne hlúpi. Robíme kognitívne chyby a nechávame sa strhnúť emóciami na ceste za tým, čo chceme, či už je to dostatok prostriedkov na penziu alebo na zaopatrenie detí. Jednou z kognitívnych chýb je prehnaná sebadôvera, v dôsledku ktorej investori prerábajú na príliš častom obchodovaní.“

Ako Statman ďalej uviedol, emócie sú užitočné aj v investovaní: „Strach je užitočná emócia. Strach je to, čo nás prinúti dupnúť na brzdy, keď auto pred nami prudko spomalí, a vyhneme sa tak nehode. Strach nám bráni dať všetky naše peniaze do jednej rizikovej investície. Ale niekedy je strach prehnaný, takže naopak nie sme ochotní podstúpiť žiadne riziko v investovaní ani v bežnom živote.“

Zaujímavé výsledky priniesol septembrový prieskum pre spoločnosť Citibank Europe, podľa ktorých pätina obyvateľov Česka svoje peniaze neinvestuje, keďže im chýba dostatok informácií o možnostiach investovania a zhruba desatina opýtaných vyjadrila obavy z rizika straty investovaných peňazí. Česi majú podľa tohto prieskumu neúplné alebo skreslené informácie v súvislosti s čiastkou potrebnou na investovanie. Celkom 44 percent z nich si myslí, že pre investovanie musia mať k dispozícii sumu nad 100 tisíc korún. Približne pätina sa domnieva, že to musí byť minimálne 300 tisíc korún a podľa piatich percent respondentov by to malo milión korún a viac…

Pre potenciálnych investorov jedna dobrá rada: Blížia sa chladné mesiace a kto si myslí, že mu bude zima, nech kúpi nehnuteľnosť v Španielsku. Vec sa má totiž tak, že situácia na španielskom realitnom trhu nie je veselá, čo však vo výsledku hrá do kariet investorom. Ceny sú podľa analytikov na historickom minime a preto sme poradili výhodne si kúpiť nehnuteľnosť na Pyrenejskom polostrove, pričom investícia spája v sebe vysokú pravdepodobnosť výnosu a možnost rekreácie.

A ešte dve správy zo sveta IT technológií a internetu. Uprostred týždňa sme informovali, že sociálna a mikroblogovacia sieť Twitter si pre svoj vstup na burzu vybrala newyorskú NYSE namiesto Nasdaq, kde sa technologické tituly obvykle obchodujú. Primárna emisia Twitteru je najviac očakávaným vstupom od vlaňajšieho debutu Facebooku. Twitter pritom ešte nikdy nevykázal zisk a len pred pár dňami oznámil najväčšiu štvrťročnú stratu za tri roky. Twitter by mal svoje akcie uviesť na trh tento rok a hoci deň primárnej emisie nebol ešte stanovený, väčšina analytikov očakáva, že proces sa podarí dokončiť ešte pred koncom novembra.

Ďalšia správa sa týka spoločnosti Google, ktorá je v rôznych prieskumoch a analýzach dlhodobo označovaná ako najsympatickejšia firma sveta. Akcia Google minulý týždeň výrazne posilnila a prvý raz prekročila hranicu 1000 USD, v piatok vyskočila až na úroveň 1002 USD. Celková burzová hodnota tak vzrástla nad 327 miliárd USD. Dôvodom sú dobré celkové výsledky spoločnosti, ktorá v 3. kvartáli zvýšila zisk viac než o tretinu a tržby o 12 percent. Fio banka upozornila, že najväčšiu pozornosť investorov v piatok jednoznačne priťahoval práve Google.

Môže mladý chlapec vedieť niečo o živote a peniazoch?

Finančnému poradenstvu a súvisiacim témam sme sa počas uplynulého týždňa venovali vo viacerých článkoch. Základom je osobnosť finančného poradcu. Podľa spoluzakladateľa spoločnosti Fincentrum Petra Stuchlíka jestvujú minimálne tri skupiny takých, ktorí si sami hovoria poradca. Sú to:

 • predajcovia, ktorí za každú cenu vnucujú nejaký produkt
 • poradcovia, ktorí sa klientom venujú dlhodobo
 • dobrí poradcovia, ktorí sa klientom venujú celý život.

Na otázku, ako odlíšiť dobrých poradcov od ďalších dvoch kategórií, pán Stuchlík odpovedal takto: „Nechali by ste si poradiť od chlapca, ktorý sotva dokončil gymnázium? Čo môže vedieť o živote, čo môže vedieť o peniazoch a o vašich potrebách? Veľmi málo.“ Podozrivé je, ak „poradca“ už pri prvom stretnutí ponúka klientovi konkrétny finančný produkt. Podozrivé tiež je, keď veľa hovorí a málo načúva, resp. ak je poradcovi hneď jasné, čo klient potrebuje.

Počas týždňa sme priniesli aj zaujímavý rozhovor s obchodným riaditeľom firmy Gepard Finance Jaroslavom Kapustom, podľa ktorého sa táto firma líši od dalších sprostredkovateľských spoločností tým, že sa špecializuje len na hypotéky a obmedzuje počet maklérov zapojených v sieti, pričom za túto možnosť musia jej účastníci platiť mesačný poplatok! Kapusta upozornil, že migrácia hypotekárnych klientov medzi bankami na budúci rok ustane, pričom ešte o niečo klesne aj úroková sadzba. Zaujímavý je aj príbeh úspešného finančného sprostredkovateľa Lukáša Štorka, ktorý si vyslúžil viacero ocenení, ale aj vylúčenie z profesnej asociácie AFIZ a najnovšie aj 6-miliónovú pokutu od Českej národnej banky (ČNB)!

S témou finančného poradenstva a osobných financií úzko súvisí aj varovanie produktového analytika OVB Allfinanz Slovensko Jozefa Fronca, ktorý pre Investujeme.sk konštatoval, že obyvatelia Slovenska podceňujú finančné plánovanie a hrozí im pád do nebankovej pasce. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) priemerný obyvateľ našej republiky dlží 3 439 eur, pričom táto suma za posledný rok narástla o hrozivých desať percent, a podľa prieskum spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika, väčšina dlžníkov sa chce s veriteľmi dohodnúť a vytvoriť reálny splátkový kalendár. Najzodpovednejšími dlžníkmi, ktorí najčastejšie riešia svoje záväzky zmierlivou cestou, sú ľudia v Žilinskom kraji a naopak najmenej zodpovední sú obyvatelia Nitrianskeho kraja – ich nesplatené záväzky najčastejšie končia na súde, prípadne u exekútorov.

Spomeňme aj novovzniknutú Asociáciu bankových klientov (ABK), ktorá chce pomáhať nespokojným klientom bánk, keďže v súčasnosti fungujúci inštitút bankového ombudsmana je podľa ABK nedostatočný, pretože ho platia banky. Počet sťažností klientov na konanie bánk neustále rastie a nová asociácia sľubuje, bude nespokojných klientov združovať či bezplatne zastupovať v sporoch s bankami.

A keď v schránke nájdeme poštu od exekútora, v okamihu sa v pamäti vrátime aj niekoľko rokov späť. Veď to bolo tak dávno! Na túto tému sa s vedúcou   právneho oddelenia Provident Financial Karin Rákovou pozhováral publicista Peter Apolen v článku Premlčacie lehoty – kedy hrajú pre nás, kedy proti nám.

Čo budú ženy viac držať v rukách? Európa to už vie!

Na záver sme si ponechali dve eurozáležitosti, ktoré možno vzbudili záujem viacerých médií, ale to je tak všetko. Kým tá prvá pôsobí viac úsmevne, tá ďalšia priam tragikomicky.

K tej prvej udalosti: Poslanci Európskeho parlamentu (EP) pracujúci vo dvoch výboroch, a to vo Výbore pre ženské práva a Výbore pre právne záležitosti, odobrili smernicu o rovnovážnejšom rodovom zastúpení žien pri ekonomickom rozhodovaní z dielne eurokomisárky Viviane Reding, ktorá chce, aby vedenie veľkých firiem viac držali v rukách ženy. V dozorných radách by ich podľa novom malo byť 40 percent. Europoslanci zdôraznili, že čo je vraj realitou v niektorých členských štátoch EÚ, by malo byť povinné na celom jednotnom trhu v rámci Únie.

Dodajme ešte, že samotný návrh pani Viviane Reding sa týka len veľkých spoločností. Europoslanci však nad rámec tohto už aj tak nezmyselného návrhu iniciatívne vyzvali EÚ, aby rovnako podporila a zabezpečila aj rovnomernejšie zastúpenie mužov a žien vo vedení malých a stredných podnikov.

Tá druhá udalosť má síce racionálnejšie jadro, ale jej tragikomickosť je ešte nebezpečnejšia:

Člen Výkonnej rady ECB Benoît Coeuré povedal pre médiá, že počas najbližšieho záťažového testovania bánk (bude v poradí už tretie a uskutoční sa v roku 2014 – poznámka redakcie), budú na jednotlivé finančné ústavy dozerať tri páry očí – údaje o kontrolovanom subjekte najprv preverí príslušná národná banka v rámci svojho dohľadu nad bankami, potom sa to všetko ešte raz preverí na úrovni európskych štruktúr a napokon treťou úrovňou bude preverenie zo strany nezávislých audítorov. Nechápavým zástupcom médií Coeuré vysvetlil, že podľa ECB práve tá trojstupňová kontrola, to bude to nové, kľúčové, ktoré pomôže Európu vyviesť z vlečúcej sa krízy a v budúcnosti zabráni vypuknutiu ďalších kríz.

ECB totiž po takejto zložitej trojstupňovej kontrole prevezme v rámci novej bankovej únie kuratelu nad tými bankami, ktoré prísnymi testami úspešne prejdú, zbavia sa zlých úverov a budú mať dostatočné kapitálové rezervy. „Zabráni to vzniku nových kríz,“ nadšene povedal. Zároveň ale dodal, že tie banky, ktoré testami neprejdú a požadované nesplnia, zostanú na krku národným vládam, ktoré si budú musieť pripraviť financie na to, aby im mohli pomáhať, k čomu zasa národným vládam pomôže aj euroval (ESM), atakďalej, atakďalej. Celú tú pesničku už poznáme.

Inak povedané, problém krízy sa síce vyrieši, ale nevyrieši!

Namiesto pointy

Ale po  nezmysly je zbytočné chodiť do Bruselu, máme ich dosť aj na Slovensku! V ankete Byrokratický nezmysel roka 2013 podnikatelia vyjavili, že tým, čím im najviac Ficova vláda strpčuje život je okrem iného novozavedená povinnosť neustáleho prihlasovania a odhlasovania dohodárov v zdravotnej poisťovni, ďalej povinnosť pravidelnej revízie elektrospotrebičov vrátane notebookov, zavedenie nových tlačív či hlásenia podnikateľa bankám o tom, či má alebo nemá povinnosť mať účtovnú závierku overenú audítorom.

Rovnako nezmyselný je aj ročný štatistický výkaz o nákladoch na podnikovú sociálnu politiku, v ktorom musí podnikateľ hlásiť výšku odmien pri pracovných a životných výročiach i predávanie zamestnancom vlastných výrobkov podniku či tzv. nákup do tašky. Podľa prezidenta Združenia podnikateľov Slovenska Jána Oravca slovenskí  podnikatelia zápasia s množstvom administratívy, ktorá ich brzdí nielen v podnikaní, ktoré už majú zabehnuté, ale existujú aj byrokratické nezmysly, ktoré bránia ľuďom vôbec začať podnikať! Istý vtipálek k tomu dodal, že najväčším nezmyslom z hľadiska malých a stredných podnikateľov je samotná Ficova vláda…

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu 
       

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial