Piatok 19. január. Meniny má Dalibor

Týždeň vo financiách: Európska krátkozrakosť, peniaze a charakter

Zatiaľ čo EÚ otáľa s poskytnutím pomoci zadĺženému Cypru pretože nevie rozptýliť obavy z toho, že je centrom prania špinavých peňazí, Rusko mu už podáva pomocnú ruku. Amnestia v Česku ukazuje, že všetko je aj o charaktere. A ozaj – vieme, čo sa stane, ak skúsený bankár, doslova ikona bankovníctva už nevydrží sedieť na peniazoch? Kúpi si stánok?

Štatistiky, aj keď sú (z logických dôvodov) vždy trochu časovo posunuté teda oneskorené, bývajú neúprosné. A tak sme sa zo štatistík európskeho štatistického úradu Eurostat dozvedeli, že zadlženosť eurozóny na konci 3. kvartálu 2012 dosiahla 90 percent hrubého domáceho produktu. V porovnaní s 2. kvartálom, keď predstavovala 89,9 percent, sa zvýšila o 0,1 percentuálneho bodu. Aj zadlženosť celej Európskej únie medzikvartálne stúpla o jednu desatinu percentuálneho bodu – z 85 na 85,1 percenta.

Medziročne však dlh eurozóny vzrástol o 3,2 percentuálneho bodu a celej EÚ dokonca o 4 percentuálne body! Medziročne najviac stúpol dlh Cypru (o 17 a pol), Írska (o 13,4 ) a Španielska (o 10,7 percentuálneho bodu). Slovenský vládny dlh narástol o 9 percentuálnych bodov. A naopak – najviac sa znížili dlhy Grécka, Maďarska a Lotyšska. Podrobnejšie údaje možno nájsť na stránkach Eurostatu.

Európa trpí tunelovým videním

Hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen pre Investujeme.sk napísal, že keby si mal vybrať dve slová, ktorými by porovnal dva regióny – Európu a Áziu, potom by volil slová krátkozrakosť a ilúzia.

„Európa trpí tunelovým videním – len sa snažíme prežiť ďalší a ďalší štvrťrok,“ konštatoval Jakobsen a dodal, že „v Ázii je situácia iná. Hovorí sa o prehriatí trhu s nehnuteľnosťami, a to v dôsledku neustáleho tlačenia peňazí po celom svete a tiež o tom, ako stará a veľká Ázia nedokáže dohnať mladšie a menšie ázijské štáty. A zatiaľ čo Aziati hľadajú nový spôsob ako zarobiť peniaze, Európa oslavuje zastavenie šírenia krízy – a tiež nové rekordy v oblasti nezamestnanosti.“

Kým EÚ váha, Rusko je pripravené zachrániť Cyprus

V súčasnosti sa najväčšie mediálne vojny vedú o Cyprus. Už pred dvoma týždňami sme písali o tom, že na otázku reportérov magazínu Der Spiegel, či je pravda to, na čo upozornila nemecká zahraničná spravodajská služba Bundesnachrichtendienst, že Cyprus je strediskom prania špinavých peňazí, a to prevažne v prospech ruských oligarchov, cyperský minister financií Vassos Shiarly odpovedal takto:

„Stretávame sa s týmito obvineniami znova a znova, ale ich opakovanie neznamená, že sú pravdivé. Keď sme v roku 2004 vstúpili do Európskej únie, implementovali sme všetky požadované predpisy o boji proti praniu špinavých peňazí.“

Na otázku magazínu Der Spiegel, že ak pranie špinavých peňazí na Cypre neexistuje, prečo je potom v krajine toľko ruských investorov a každý známy oligarcha v Rusku má tam svoje spoločnosti, minister Shiarly odvetil

„Je to veľmi jednoduché. Už tradične máme veľmi dobré a úzke vzťahy s Ruskom. Máme tiež jednoduchý a atraktívny daňový systém a ponúkame investorom právnu istotu. V dôsledku toho Rusi u nás radi investujú.“

Medzitým sa veci pohli trochu dopredu. Po tom, čo hovorca cyperskej vlády Stefanos Stefanu odmietol, že by sa na Cypre prali špinavé peniaze dodajúc, že toto ostré vojnové ťaženie proti jeho krajine sa raz musí skončiť a po tom čo luxemburský premiér a bývalý predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker povedal, že EÚ nesmie podceňovať problémy Cypru, keďže na jeho záchranu už nezostáva veľa času, sa ozvalo aj Rusko. 

Cyperský prezident Demetris Christofias informoval médiá o tom, že ruský prezident Vladimir Putin ho telefonicky ubezpečil o tom, že Rusko je už pripravené podať Cypru záchrannú ruku…

Nový člen eurozóny už na obzore

Lotyšsko postupuje pred plánovaným zavedením eura v roku 2014 bez problémov. Pozor si ale musí dať na banky, ktoré majú vysoký podiel vkladov z Ruska a dalších krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Uviedol to Medzinárodný menový fond (IMF), ktorý v Lotyšsku toho roku počíta s rastom ekonomiky o 3,7 percenta.

„Zdá sa, že Lotyšsko je na cesta k splneniu všetkých maastrichtských kritérií, aj keď u dvoch kritérií, a to pri inflácii a úrokových sadzbách, panujú neistoty. Ich referenčné hodnoty neboli ešte stanovené,“ konštatoval IMF v zpráve k Lotyšsku. Upozornil portál FXstreet.cz.

Medzitým litovský premiér Algirdas Butkevičius informoval, že aj jeho krajina urobí všetko pre to, aby prijala spoločnú európsku menu už v roku 2015, Podľa jeho slov vláda už v najbližšom čase vytvorí tím expertov, ktorý zabezpečí, aby sa vytvorili podmienky na splnenie všetkých kritérií potrebných pre vstup do eurozóny.

Podrobnejšie informácie o dianí v eurozóne prinášame v sekcii Investičné spravodajstvo.

Dva neporovnateľné svety, ale predsa …

Česká republika a Spojené štáty americké sú na prvý pohľad dva neporovnateľné svety. Na jednej strane strane postkomunistická krajina, ktorá sa len veľmi pomaly vyhrabáva z marazmu centrálne plánovanej ekonomiky a navyše je plná korupcie a ťažkej vymožiteľnosti práva. Na strane druhej najväčšia ekonomika sveta s dlhočiznou tradíciou trhovej ekonomiky s relatívne stabilným právnym prostredím a nízkou mierou korupcie. Napriek tomu, ako upozornil Šimon Finemon, majú tieto krajiny viac spoločného, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Sú českí colníci psychicky zdraví alebo narušení?

Končí ďalšie tajomstvo, ktoré si český štát doteraz chránil ako oko v hlave. Tamojší Najvyšší súd totiž rozhodol, že ľudia a firmy majú nárok na informácie o tom, či boli u colníkov preverované ich fyzické a psychické schopnosti a najmä to – s akým výsledkom. Údaje o tom, či bola u colníkov preverená ich duševná a osobnostná spôsobilosť slúžiť totiž nie sú citlivé údaje, ktoré by mali byť utajované! A naopak – súdy takéto informácie označili za súčasť legálnej kontroly príslušníkov bezpečnostných zborov.

Informácie o tom, či podobné opatrenia čakajú aj uniformované zložky na Slovensku, médiá ešte nezverejnili…

Amnestia je aj o charakteroch aj o peniazoch

Muž, ktorý bol na základe novoročnej amnestie v Českej republike prepustený na svobodu, vyhľadal v Turnove 80-ročného dôchodcu, ktorého predtým pripravil o všetky úspory. Verejne sa mu vysmieval, pokrikoval na neho, že zvyšnú časť trestu si odpykať nemusí a rovnako mu nemusí nahradiť žiadnu škodu. Polícia, ktorú k prípadu susedia privolali, však zasiahnuť nemohla.

Aj pred policajtmi sa prepustený muž dôchodcovi ďalej kruto vysmieval a urážal ho mávajúc pred ním papierom, na ktorom bolo rozhodnutie o amnestii. Policajti, ako upozornila česká tlač, jeho konanie na mieste morálne odsúdili, ale zakročiť nesmeli.

Jeden z mužov zákona potom zástupcom médií vysvetlil, že muž, ktorého chráni amnestia, nemusí seniorovi vracať 20 tisíc korún, o ktoré ho podvodom pripravil. Poškodený senior by si teoreticky mohol v občianskoprávnom konaní na súde vymáhať svoje peniaze, ale vzhľadom na vysoký vek je viac ako pravdepodobné, že sa s amnestovaným mužom súdiť nebude.

Amnestia je rovnako o peniazoch, ako aj o charakteroch, komentujú situáciu české médiá. Opakovane upozorňujú, že čoraz viac vychádza najavo, že amnestia vyhlásená Václavom Klausom nie je ničím než vulgárnym výsmechom do tváre všetkých slušných a poctivých obyvateľov Českej republiky.

Kto ešte preratúva eurká na korunky?

Pri bežných nákupoch prerátava eurové cenovky na slovenské koruny až 38 percent obyvateľov Slovenska. V rámci eurozóny nám tak patrí prvenstvo, keďže podiel ľudí zapínajúcich pri bežných nákupoch v hlave „eurokalkulačku“, je u nás najvyšší.

Pri väčších nákupoch, akými sú napríklad kúpa auta alebo domu, preratúva sumy v eurách na slovenské koruny ešte vyšší podiel obyvateľov Slovenska, až 57 percent. V tomto prípade sa ale nájdu v eurozóne krajiny, ktorých obyvatelia si prepočtami do starej meny pomáhajú v ešte väčšej miere ako my, upozornila na výsledky z prieskumu Eurobarometer z decembra 2012 analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Slovensko: V 2. polroku vraj už bude lepšie

Dôvera v slovensko ekonomiku aj v januári klesala. Celkový ekonomický sentiment sa znížil z 88,6 bodu na 87,7 bodu. Aj keď nejde o rovnaké hodnoty, ako v krízovom roku 2009, prepad dôvery v slovenskú ekonomiku je citeľný. Ako pre Investujeme.sk konštatoval analytik Home Credit Michal Kozub, aj keď situácia pre spotrebiteľov nie je najlepšia, vývoj inflácie v posledných mesiacoch uľavil peňaženkám a ľudia to postupne zahŕňajú do svojich očakávaní. Napriek tomu je dôvera stále nízka.

A ako vidí situáciu na Slovensku politik a publicista? Poslanec NR SR za OĽaNO Igor Matovič vo svojich Regionálnych novinách poznamenal

„Rád by som napísal aj niečo pozitívne. Len akosi nie je čo. V decembri Slovensko pod velením Roberta Fica pokorilo rekord v nezamestnanosti. Dnes už 430 tisíc ľudí márne čaká na Smerom sľúbené istoty – prácu, ktorú nemajú. Od nového roku stúpli dane z nehnuteľností, všetky možné poplatky, živnostníkom odvody, firmám dane, spoločníkom firiem drasticky zdravotné odvody, atď. Popri tom nám pán premiér ťahá medový motúz popod fúzy – vraj v druhom polroku už už bude lepšie. Ako komu.“

Podľa Ministerstva financií SR Slovensko v tomto roku bude rásť miernejšie ako sa pôvodne odhadovalo. Ekonomika porastie o 1,2 percenta, spotreba domácností bude naďalej tlmená vývojom miezd a nezamestnanosťou. V nasledujúcich rokoch by sa ekonomika mala postupne vrátiť k úrovniam rastu okolo 3 percent. Z analýzy ministerstva jednoznačne vyplýva, že za spomalením slovenskej ekonomiky je neistota v eurozóne.

Ako je to s vysokou mierou nezamestnanosti na Slovensku? Kým podľa odborárskych bossov názorovo blízkych strane Smer-SD príčinou zvyšujúcej sa nezamestnanosti nie je vplyv Zákonníka práce, podľa predsedu KDH Jána Figeľa hlavnou príčinou rastu nezamestnanosti na Slovensku nie je globálna ekonomika ako to tvrdí vládna strana Smer-SD, ale skutočnosť, že rast daní, odvodov a negatívne úpravy Zákonníka práce slovenskú ekonomiku otravujú a nie ozdravujú. „Klesá hospodársky rast a aj preto stúpa nezamestnanosť,“ zdôraznil Figeľ.

Keď mám 500 eur, môžem byť ako Warren Buffet?

Americký miliardár, investor, obchodník a filantrop Warren Edward Buffett nazývaný aj Veštec z Omahy dlhodobo patrí medzi najbohatších a najvplyvnejších ľudí sveta. Napriek svojmu veľkému bohatstvu je známy neokázalým a striedmym životným štýlom.

Prezývku Veštec z Omahy si Buffet nevyslúžil náhodou – vo svojich investičných a obchodných aktivitách bol až neuveriteľne presný, mnohokrát dokázal predpovedať smer trhu i nové trendy. Ale najdôležitejšie je, že za celý jeho doterajší život sa naňho nenašlo žiadne relevantné obvinenie zo sprenevery, insider tradingu a podobných nekalých praktík, ktoré sú dnes bežné. 

A ozaj, čo taký Slováčisko, keď bude mať zvyšných 500 eur a bude ich prezieravo investovať, môže  rozprávkovo zbohatnúť? Stane sa druhým Buffettom? Tému rozvinul Ľuboslav Kačalka v článku s priliehavým titulkom Fámy a fakty o investovaní: Tipy pre bežných investorov. ..

Bezpečné dlhopisy, na ktorých sa dá reálne zarobiť…

Bol rok 2012 bol rokom dlhopisov? Existujú dnes bezpečné dlhopisy, na ktorých sa dá reálne zarobiť? Odpovede na tieto a ďalšie otázky poskytol vedúci tímu Európskych vládnych dlhopisov a medzinárodného FX Pioneer Investments v Dubline Cosimo Marasciulo.

Ako uviedol, Pioneer stále vidí hodnotu vo výnosových spreadoch v španielskych a talianskych vládnych dlhopisoch, založených na pohľade, či krajina opustí euro a/alebo vyhlási default na svoje dlhy. Naproti tomu má Pioneer iný pohľad na dlhopisy, ktoré sú v súčasnosti považované za bezpečný prístav, ako napríklad dlhopisy USA, Nemecka, Veľkej Británie alebo Japonska. Tieto dlhopisy sú totiž najviac v riziku, že sa im do 12 mesiacov zníži rating.

Na otázku, či niektorú z krajín eurozóny čaká bankrot, Marasciulo odpovedal, že Pioneer si myslí, že žiadna z krajín Eurozóny nevyhlási v najbližších rokoch default na svoje dlhy.

Keď šéf banky nevydrží sedieť na peniazoch

Pred časom v jednom rozhovore povedal, že si viac váži majiteľa stánku na chodníku pred bankou než riaditeľa banky. Vlani na jeseň prekvapivo opustil post šéfa českej Raiffeisenbank, aby si nejaký taký „stánok“ zaobstaral.

Volá sa Lubor Žalman a stane sa spoluinvestorom a novým predsedom dozornej rady spoločnosti Fincentrum, ktorá okrem iného aj vydáva Investujeme.cz, Investujeme.sk a ďalšie magazíny. Spoločnosť Fincentrum posilnia zahraniční investori – majoritný podiel získa ARX Equity Partners a Capital Dynamics. Cieľom Fincentra je získať do roku 2017 pozíciu suverénnej jednotky ako v kvalite, tak aj v objeme finančno-sprostredkovateľských služieb v Českej i Slovenskej republike.

Téme sme sa venovali napríklad v týchto článkoch: Bývalý šéf Raiffeisenbank L. Žalman: Nevydržal som sedieť na peniazochFincentrum posilňujú medzinárodní investori pod vedením Lubora Žalmana a Petr Stuchlík: Do roku 2017 je Fincentrum jednotka.  

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Súhlasíte s vyjadrením R. Fica, že ozdravenie verejných financií má ísť na úkor silných a bohatých?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *