Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Týždeň vo financiách: Európska telenovela, katolícke škandály, boj o zjednodušenie rozvodov

Euro slablo v presvedčení, že summit EÚ zase nič nevyrieši, no koncom týždňa už bolo všetko inak. A veselo je aj na Slovensku: férové rozvody dohodou nebudú, byrokracia sa rozrastá a vláda chce dať nepoctivých podnikateľov na čiernu listinu.

Pokiaľ ide o udalosti v eurozóne zmietanej nekonečnou dlhovou krízou, už samotný začiatok týždňa bol taký optimistický: cyperská vláda oznámila, že žiada o finančnú pomoc zo záchranných fondov EÚ a svetové médiá priniesli v pondelok aj ďalšiu horúcu správu, a to, že grécky minister financií Vassilís Rápanos v dôsledku pracovného preťaženia odpadol a po tom, čo ho hospitalizovali, oznámil svoju rezignáciu.

A do tretice ďalšia dobrá správy zo začiatku týždňa: euro v pondelok oslabilo na 1,2481 USD/EUR kvôli pochybnostiam, či nadchádzajúci summit EÚ prinesie pokrok v riešení dlhovej krízy eurozóny, i kvôli pretrvávajúcim rozdielnym názorom na emisiu spoločných dlhopisov v eurozóne.

A krátko na to prišli ďalšie Jóbove zvesti: Lídri troch strán gréckej vládnej koalície oznámili, že sa pokúsia presvedčiť európskych partnerov, aby pre Grécko zmäkčili podmienky záchranného úveru. Pripomeňme, že nemecký minister financií Wolfgang Schäuble pre Bild uviedol, že nová vláda v Aténach musí urýchlene plniť dohodnuté reformy a nežiadať o ďalšiu pomoc.

Doslova povedal, že Grécko už stratilo veľkú časť dôvery európskych partnerov a môže ju získať späť iba konkrétnymi činmi a nie neustálym pýtaním sa, čo ešte môžu ostatní členovia eurozóny pre Grécko urobiť. Použil pri tom aj obrazné vyjadrenie, že lopta je teraz na gréckej strane a obnovenie dôvery v Európe majú Gréci výlučne vo svojich rukách.

„Európske akciové indexy sa prepadli aj v úvode posledného júnového týždňa.Dôvod je jednoduchý a do očí bijúci. Väčšina investorov stratila dôveru v blížiaci sa summit lídrov regiónu, ktorý bol opäť raz považovaný za zlomový,“ upozornil v pondelok junior analytik Capital Markets Ivor Lehoťan v komentári nazvanom Európsky akciový trh sa rýchlo potápa.

Plány nemeckej kancelárke Merkelovej ohľadom blížiaceho sa summitu ešte začiatkom týždňa skrížil nový grécky premiér Antonis Samaras, ktorý viac-menej definitívne odmietol pokračovanie v škrtoch a v prepúšťaní vo verejnej správe a oznámil, že zo zdravotných dôvodov (diagnostikovali mu vychýlenú sietnicu a musí podstúpiť operáciu – poznámka redakcie) sa nezúčastní ani na summite.

Proeurópsky orientovaná grécka vláda tak zostala len na papieri a ľavicová Syriza, hoci len z opozície, sa môže usmievať, konštatoval pre Investujeme.sk Ivor Lehoťan.

K tomu ešte prirátajme správu, že podľa aktuálneho prieskumu francúzskej agentúry Ifop-Judicial obyvatelia ekonomicky najsilnejších krajín eurozóny (Nemecko, Francúzsko, Španielsko a čiastočne aj Taliansko), sú za odchod Grécka z eurozóny ak nebude plniť podmienky reformného programu. A napokon do série zlých správ ešte aj túto, že ratingová agentúra Moody’s v pondelok znížila úverové ratingy 28 španielskym bankám – urobila tak hneď po tom, čo vláda v Madride oficiálne požiadala eurozónu o záchranný úver na rekapitalizáciu španielskych bánk.

Nuž, vskutku optimistický začiatok týždňa!

V utorok telenovela pokračovala: Kurz eura bol naďalej pod hranicou 1,25 USD/EUR – bol odrazom slabnúcich nádejí trhov, že blížiaci sa summit EÚ prinesie nejakú zásadnú zmenu riešenia dlhovej krízy. Situáciu neskôr ešte viac zamotala správa, že očakávania, že summit EÚ, ktorý sa začne vo štvrtok, prinesie prelom v riešení europroblémov prudko schladila nemecká kancelárka Angela Merkel vyjadrením pre médiá, že spoločné ručenie za európske dlhy nebude – aspoň dovtedy, kým ona bude žiť! Doslova povedala: „Kým budem nažive, spoločné ručenie za dlhy nebude.“

Nemecká kancelárka ešte dodala, že ona je v zásade proti všetkým lacným a jednoduchým riešeniam ako sú napríklad aj spomínané spoločné dlhopisy celej eurozóny. „Návrh na vydávanie spoločných dlhopisov je ekonomicky zlý a kontraproduktívny“.

Počas týždňa sa však situácia ako-tak upokojila a tak analytik menových trhov Saxo Bank Andrew Robinson mohol pre Investujeme.sk konštatovať, že pred dvojdňovým summitom európskych lídrov (28– 29. jún) sú trhy prekvapivo pokojné.

A tak bolo aj s ropou. Jej cena vo stvrtok prudko spadla – až o tri percentá a pomaly smerovala k najvýraznejšiemu poklesu od vypuknutia finančnej krízy v roku 2008. V piatok sa však ceny ropy odrazili od dna a po štvrtkovom páde začali znova narastať kvôli nádejnej dohode lídrov na summite EÚ o tom, že európske záchranné mechanizmy – tzv. eurovaly budú môcť požičiavať priamo problémovým bankám bez toho, aby to navýšilo dlh tej-ktorej krajiny eurozóny.

Pripomeňme slová generálnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu (IMF) Christine Lagarde, že pomoc majú dostať priamo banky, aby sa nenavyšovali dlhy krajín.

Vo štvrtok euro oproti doláru kleslo na trojtýždňové minimum, zastavilo sa až na 1,2408 USD/EUR, investori totiž nerátali s tým, že na summite EÚ, ktorý sa v ten deň začal, by mohlo dôjsť k nejakej väčšej dohode alebo k zmene kurzu. V piatok však spoločná európska mena na výsledky summitu EÚ a na schválenie priamej rekapitalizácie bánk zo záchranných fondov eurozóny zareagovala prudkým rastom až na úroveň 1,27 USD/EUR. Podľa analytikov išlo o najprudší nárast eura v priebehu jedného dňa od 30. novembra 2011.

Bližšie informácie možno nájsť v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo.  

Summit EÚ: Tri rôzne dejstvá

Európska telenovala týždňa teda vyvrcholila dlhoočakávaným summitom EÚ. Ten mal v podstate tri rôzne dejstvá:

  • V stredu v predvečer summitu sa nemecká kancelárka Angela Merkel stretla s francúzskym prezidentom Francois Hollande, pričom sa obaja zhodli v tom, že situácia v Európe je veľmi vážna a lídri EÚ musia byť pripravení podniknúť ďalšie kroky na posilnenie menovej únie. Angela Merkel: „Potrebujeme viac Európy a v tomto sa zhodujeme. Potrebujeme Európu, ktorá funguje efektívne, takú Európu, v ktorej si krajiny navzájom pomáhajú.“ Francois Hollande: „Obaja chceme prehĺbenie hospodárskej, menovej a do budúcna aj politickej únie, Nemecko aj Francúzsko sú za hlbšiu integráciu v Európe.“ Vzápätí obaja dodali, že sú aj veci, na ktoré majú rozdielne názory, napríklad že Nemecko naďalej odmieta spoločné európske dlhopisy a že Francúzsko trvá na svojom: že v Európe nesmie ísť len o úsporné opatrenia, ale ruka v ruke s úspornými opatreniami musí byť aj podpora ekonomického rastu.
  • Druhým dejstvom bol samotný summit, na výsledky ktorého, ako sme už uviedli, trhy zareagovali pozitívne. Nie div, veď výsledkom summitu boli konkrétne dohody a konkrétne kroky, napríklad že EÚ podporí ekonomický rast a tvorbu nových pracovných miest asi 120 miliardami eur. Lídri EU sa na summite povedané slovami predsedu Európskej rady (EC) Hermana Van Rompuy dohodli napríklad na navýšení kapitálu Európskej investičnej banky (EIB) o desať miliárd eur. Ak vychádzame z toho, že celý rad európskych krajín postihla krutá recesia a masívny a rast nezamestnanosti, nie div, že v Európe zosilneli hlasy, aby sa EÚ i terajší summit nezameriaval už len na úsporné kroky a reformy, ktoré presadzuje Nemecko, ale aby sa spoločnými silami bojovalo za výraznejšiu podporu hospodárskeho rastu, čo napríklad presadzuje Francúzsko. „Kľúčovým prvkom je to, že posilníme financovanie ekonomiky tým, že zmobilizujeme 120 miliárd eur pre bezprostredné rastové opatrenia,“ zdôraznil Herman Van Rompuy.
  • A tretím samostatným dejstvom možno nazvať skutočnosť, že tie prerastové opatrenia nie sú ako celok definitívne schválené, ono je to zatiaľ viac-menej len v deklaratórnej rovine. Svetové médiá zaznamenali, že predstavitelia Španielska a Talianska akoby obrazne povedané po celý summit vyrušovali a žiadali, aby namiesto týchto dlhodobejších komplexných a koncepčných otázok sa riešili ich akútne problémy. Poukázali na vysoké úročenia svojich dlhov kvôli pretrvávajúcej nervozitej na trhoch. Podporu dlhodobejších opatrení v rámci Únie podmienili španielski a talianski predstavitelia práve tým, že sa príjmu aj krátkodobé opatrenia a budú sa riešiť problémy, ktoré sú teraz najhorúcejšie. Teda aj problémy talianskych a španielskych bánk. 

Ako sa na výsledky summitu pozerajú analytici? Podľa aktuálneho komentára České spořitelny summit prekvapivo priniesol namiesto neurčitých deklarácí niekoľko účinných opatrení, „ktoré pomôžu zmierniť napätie na finančných trhoch a sprostredkovane tiež pomôžu ekonomikám eurozóny. Vo vyhlásení po skončení summitu je zdôraznená predovšetkým akútna nutnosť zastaviť klesajúcu špirálu sprevádzajúcu bankový sektor a trh štátnych dlhopisov.“

Analytici Patria Online v komentári nazvanom Summit nastartoval nákupy rizika, eurodolar skokově posílil, zisky sbírá i koruna konštatovali, že piatkové ráno sa nieslo v optimistickom duchu po tom, čo zo summitu EÚ prišli prekvapivo dobré správy. „Dohoda na väčšom využití ESM, odkiaľ budú môcť ísť peniaze na nákupy dlhopisov a po schválení spoločnej bankovej regulácie aj na sanáciu bánk, znamená postup vpred. A pre trhy pozitívny impulz, aspoň krátkodobo, kým sa nedostavia pochybnosti o dostatku financií v tomto fonde.“  

Ivor Lehoťan (Capital Markets) pre Investujeme.sk napísal: „Prvá polovica rokovaní nepriniesla žiadne zásadné rozhodnutie, na čo trhy reagovali negatívne. Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, prezident ECB Mario Draghi a predseda EC E. Barroso pripravili 10-ročný plán smerovania zjednotenej Európy, ktorý by mal zahŕňať spoločný bankový dohľad či spoločné zdieľanie dlhov jednotlivých krajín EÚ.“

Miroslav Blahušiak (tiež Capital Markets) dodáva, že Zelená farba zaplavila všetky trhy: „Od piatkového rána sa šírili správy, že európsky lídri sa na summite po dlhom čase dohodli na dôležitých veciach. Naznačovali to aj futures na akciové indexy v Európe pred otvorením trhov, ktoré naznačovali aká farba bude dominovať piatkovému obchodovaniu – ZELENÁ.“

A ďalej, „Významným krokom je, že Európsky stabilizačný mechanizmus bude môcť použiť priamu záchranu resp. rekapitalizáciu problémových bánk. Tie budú pod prísnejším dohľadom ECB. Ako však avizovala ratingová agentúra Fitch, ide len o krátkodobé zníženie rizika zhoršenia ratingu krajín eurozóny a skutočné riešenie dlhovej krízy si vyžaduje čas a spoločný dohľad,“ poznamenáva Blahušiak.

„Rozhodujúce pre ďalší vývoj v eurozóne bude vyriešenie sporov medzi Francúzskom a Nemeckom. Za bezpečný prístav sú naďalej považované nemecké dlhopisy,“ napísal hlavný ekonóm Raiffeisen Bank International Peter Brezinschek.

Ako ďalej dodal, hlavnou úlohou eurozóny sa teraz stanú požiadavky Španielska, okamžitý odchod Grécka z eurozóny teraz totiž nehrozí. 

„Dôležitá bude predovšetkým pozícia Francúzska, bude záležať na tom, či sa francúzsky prezident prikloní skôr k spolupráci s Nemeckom alebo sa naopak prikloní k juhoeurópskym krajinám. Zatiaľ čo prvá voľba môže prispieť k vytvoreniu fiškálnej únie založenej na stabilite a pevných pravidlách, druhá môže viesť k prehĺbeniu problémov,“ zdôraznil Brezinschek.

Podľa hlavného ekonóma Saxo Bank Steena Jakobsena je Európa bolestivo rozdelená na dva ekonomické tábory sever versus juh. „Blížime sa bodu, z ktorého už pre Európu nebude návratu. Európe rýchlo dochádza čas s tým, ako rastú náklady juhoeurópskych štátov na zabezpečenie si potrebného kapitálu, nefunguje úverový trh a dochádza k odlivu kapitálu. Rozdiely medzi jednotlivými štátmi v rámci EÚ ešte nikdy neboli viac nezlučiteľné.“

Rozsah dlhovej krízy je však podľa Jakobsena ďaleko väčší, než si trh uvedomuje. „V skutočnosti je tak veľký, že neexistuje žiadne reálne riešenie. Ani podľa predstáv severu, ani podľa predstáv juhu.“

Predstava, že ide len o vyriešenie otázky, či Nemecko všetko zaplatí, je nielen naivná, ale aj nereálna. Nemci totiž nemôžu všetko zaplatiť a ani na to nemajú. „Existuje len jedno riešenie: systém musí zlyhať a euro aj Európska únia sa musia zmeniť. Priznajme si, že plány Nemecka nie sú perfektné. Koncepčne ale smerujú správnym smerom. Kríza sa nedá vyriešiť skratkou k bankovej únii, keď neexistuje ani politická, ani fiškálna únia,“ podčiarkol pre Investujeme.sk hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen.

Je nezodpovedné radiť ľuďom vymienať eurá

Výzvy, aby si Slováci previedli svoje úspory na stabilnejšie meny, sú podľa portfólio manažéra Metatrom Capital a externého poradcu J&T Banky Juraja Podrackého nezodpovedné. Spoločná európska mena obrovský význam nielen pre Slovensko, ale pre celý svet: „Keď vezmeme celú európsku 27-čku, tak je to najväčšia ekonomika na svete. 17-tka krajín eurozóny je druhá najväčšia ekonomika na svete. Keby sa tento celok rozpadol, malo by to veľký politický dopad,“ zdôrazňuje Podracký.

Na margo medializovaných návrhov,, aby si Slováci previedli svoje úspory do inej meny, je podľa jeho slov veľmi nezodpovedné: „Práve panika je jedným z kľúčov k tomu, či euro prežije, alebo nie.“ Situácia je však vážna a ak človek verí tomu, že euro vydrží. potom sa nemusí báť.

Od policajných dôchodkov k posvätným veciam

A teraz na domácu pôdu, k témam ktoré v posledných dňoch zarezonovali. O svoje sa prihlásili príslušníci metských a obecných polícií. Aj oni by chceli mať také sociálne a dôchodkové zabezečenie ako príslušníci ostatných ozbrojených zložiek. Argumentujú tým, že nie sú od nich o nič horší a nemajú ani ľahšiu prácu, ba práve naopak.

Napríklad podľa predsedu Asociácie príslušníkov obecných polícií SR Ľubomíra Marjoviča toľko záchran života, ako urobili mestskí a obecní policajti pri pohromách, výbuchoch a podobne, to ostatné zložky nemajú. A tak sa právom  pýtajú, prečo aj oni nemajú nárok výsluhový dôchodok a prečo ich sociálne, zdravotné a dôchodkové zabezpečenie zostáva na periférii diania a bez záujmu spoločnosti.

Klasik by povedal, že sú len tri možnosti: vládna garnitúra úpravami zákonov zníži zabezpečenie príslušníkov ozbrojených síl, Policajného zboru a SIS na úroveň mestských a obecných polícií. Alebo druhá možnosť, že mestských a obecných policajtov zákon vyrovná na úroveň armády, colníkov, SIS a štátnej polície alebo je aj tretia možnosť: všetko zostane po starom.

Cé je správna odpoveď.

A teraz k ďalším správam. Parlament posunul do druhého čítania novelu zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH). Novelou, ako to sľubuje Ministerstvo financií(MF) SR, by sa mal uľahčiť boj s daňovými podvodmi a únikmi. Návrh novely – povedané slovami ministra Petra Kažimíra – ráta napríklad so sprísnením podmienok pre registráciu platiteľa DPH.

Novela zákona by totiž mala umožniť daňovému úradu označiť za rizikové tie subjekty, ktoré v miinulosti vlastnili alebo aj v súčasnosti vlastnia spoločnosti, ktoré majú alebo mali nedoplatky na dani z pridanej hodnoty voči daňovým úradom. Úrad bude môcť jednoducho zrušiť registráciu platiteľa takému subjektu, ktorý je rizikový a zneužíva systém na neoprávnené čerpanie nadmerných odpočtov.

V médiách tiež zarezonovali vyjadrenia opozície na tému, že vláda napriek proklamovaným úsporným opatreniam veselo ďalej rozširuje štátnu správu. Napríklad podpredsedovi KDH Júliusovi Brockovi sa nepáči, že sa zvyšuje už aj tak prebujnená byrokracia a nešetrí sa. Takto okomentoval avízovaný zámer Ficovho kabinetu zvýšiť počet štátnych tajomníkov na viacerých ministerstvách. „Je finančná kríza a kedy, ak nie teraz, by ste mali šetriť?“ – opýtal sa.

Poslanec Anton Martvoň (Smer-SD) na Brockove vyjadrenia zareagoval slovami, že súčasná vláda chce viac pracovať, chce riešiť krízu a problémy a na to potrebuje mať aj k dispozícii príslušné funkcie. Potrebuje mať na ministerstvách odborníkov…

Reč sa krútila aj na inú tému. Poslanci za liberálov (strana SaS) navrhli, že ak manželia už nechcú spolu žiť v manželstve, musia mať možnosť, aby si vzájomné intímne vzťahy vyriešili dohodou – bez zásahu štátu. V navrhovanej novele Zákona o rodine uviedli, že cieľom je zmenšiť zasahovanie súdov a štátu do súkromnej sféry jednotlivcov pri rozvode manželstva. „Spolužitie manželov a ich vzájomné vzťahy považujeme za súkromnú záležitosť, do ktorej by mal štát zasahovať len vo výnimočných patologických prípadoch, ako je domáce násilie a podobne,“ uvádza sa v návrhu. 

Na ilustráciu pár ukážok z parlamentnej reakcie na počin liberálov. Poslanec Štefan Kuffa (OĽaNO): Manželstvo sa uzatvára pred tvárou obce alebo cirkvi, manželstvo nie je výsostne súkromná a intímna, ale verejná záležitosť. Rozvody dohodou sú neprípustné. Nemôžeme znížiť úroveň manželstva, aby sa na základe nejakej zmluvy dvaja ľudia rozišli. Dušan Bublavý (Smer-SD): Možnosť rozviesť sa bez zásahu súdu je dehonestácia rodiny a jej postavenia v spoločnosti.

Pavol Hrušovský (KDH): Návrh na rozvod dohodou je nieže zlý, on je ohrozujúci, ohrozuje aj Slovensko, aj celú ľudskú civilizáciu. Siahate na niečo posvätné! Rozvodom manželstva sa rozpadá rodina a to je to, čo ja považujem za najstrašnejšie. Katolícka cirkev rozvod nepripúšťa, chvalabohu.

Škandály v Katolíckej cirkvi: Kto ich zakrýva?

A ešte pár slovami k najnovšiemu škandálu Katolíckej cirkvi. V Týždňoch vo financiách sa pravidelne venujeme škandálom, najmä však tým finančným, ktoré Svätá Stolica už nestihne stopiť a tak prepuknú na svetlo Božie.

Aj z toho mála, čo sa dostane do svetových médií je však jasné, že Matka cirkev nie je len pelechom nerestí (nemanželské deti katolíckych kňazov po celom svete, ale najmä ukájanie pedofilných chúťok na maloletých chlapcoch – miništrantoch), ale aj miestom, kde sa vo veľkom dejú podvody a nezákonné finančné transakcie.

Pripomeňme, že v komentári Týždeň vo financiách: Nejde o sex ani o Pána Boha, ide o peniaze!, sme koncom mája písali aj o tom, ako bezpečnostné zložky zadržali osobného komorníka Svätého Otca Benedikta XVI. a vyšetrujú ho pre vynášanie tajných dokumentov Vatikánu.

Sprvu sa myslelo, že ide o dokumenty o tom, ako Svätá stolica celé desaťročia zatĺkala pedofilné prehrešky svojich kňazov, nakoniec ale oficiálne miesta Vatikánu priznali, že komorník v dlhšom čase a postupne vynášal von tajné dokumenty týkajúce sa vatikánskej banky a finančných operácií vo vnútri katolíckej cirkvi i navonok.

Viaceré talianske noviny vzápätí  spresnili, že ide o doklady týkajúce sa rôznych prípadov korupcie, machinácií a podvodov.

A teraz k najnovším udalostiam: Bývalý politik a hlboko veriaci človek František Mikloško pre médiá povedal, že v súvislosti s obrovskými finančnými machináciami, ktoré sa udiali v Cirkvi ešte pod vedením bratislavsko-trnavského arcibiskupa Jána Sokola, podal dve oznámenia. Jedno adresoval štátnemu sekretárovi Svätej Stolice kardinálovi Tarcisiovi Bertonemu a druhé najvyššiemu cirkevnému súdu Rota Romana.

Na svoje podnety odpoveď nedostal, ale dozvedel sa, že trnavský arcibiskup Robert Bezák, ktorý na nezákonnosti v Cirkvi tiež poukazoval, má byť čoskoro odvolaný z arcibiskupského stolca.

Mikloško k tomu dodal, že vernosť Svätému Otcovi Benediktovi XVI. a vernosť Cirkvi je preňho najvyšším príkazom svedomia, ale nemôže mlčať, keď je pravda zahmlievaná nepravdou a nespravodlivosťou.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) nepotvrdila ani nevyvrátila informáciu, že arcibiskup Robert Bezák môže byť už v najbližšom čase Svätým Otcom odvolaný. Nakoniec sa ale dohady stali skutočnosťou: v nedeľu arcibiskup oznámil veriacim, že dostal zo Svätej Stolice dva listy – prvý, v ktorom ho vrchnosť vyzýva, aby sám zvážil odstúpenie z funkcie, a druhý, v ktorom mu oznamujú, že počnúc pondelkom 2. júla ho Svätý Otec odvoláva z  arcibiskupského stolca a bude sa musieť zdržiavať mimo sídla úradu.

Spoľahlivá farba straníckeho trička

Ale sú aj dobré správy. Kabinet Roberta Fica sa zastrája, že zavedie čiernu listinu tzv. black list, v ktorom budú uvedení podnikatelia, ktorí podvádzali pri referenciách, pri uvádzaní svojich obratov, skúseností a takí budú od ďalšieho verejného obstarávania jednoducho odstavení.

Vláda zároveň pripravuje aj kvalifikovaný zoznam podnikateľov, ktorí sú čestní a poctiví a budú sa môcť zúčastňovať na súťažiach a celkovo sa tiež zvýši transparentnosť verejného obstarávania.

Jeden by sa z toľkých sľubov a zámerov povracal. Aj tak všetci vedia, že dôležitejšie ako strašenie či nestrašenie nejakým black listom bude stranícke tričko podnikateľa. Tak tomu bolo do štvrtka, kedy počas parlamentnej Hodiny otázok minister vnútra Robert Kaliňák vysvetľoval poslancom NR SR, ako sa niektorí podnikatelia v budúcnosti už nebudú môcť zapájať do verejného obstarávania, a tak tomu bude aj naďalej.

Farba trička býva spoľahlivým kritériom.

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *