Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Týždeň vo financiách: Európske divadlo na slovenskú nôtu

Sila kráľa je len reakciou na oslabenie eura. Možné je aj to, že Taliansko by mohlo ponoriť do hlbokej krízy celý svet. Schválenie eurovalu na Slovensku bolo divadlom rozmanitých žánrov a všetko nasvedčuje tomu, že Sedembolestná Panna Mária je už na odstrel.

Svetová rezervná mena bola dosiaľ schopná udržať si svoj status nadradenosti ako kráľ dolár, lebo hlavnou témou boli udalosti spoločnej európskej meny, sklamanie v eurozóne. Udalosti uplynulých dní vrhli svetlo na skutočnosť, že americká ekonomika nie je taká silná ako sa zdalo, a že sila amerického dolára je len prirodzenou reakciou na oslabenie eura.  

Ako zdôrazňuje obchodný riaditeľ spoločnosti Alpari FS Peter Leonidou, ani slabosť eura nestačí na udržanie dolára na svojich obvyklých maximách, a to najmä kvôli slabším ekonomickým dátam, ktoré prišli z USA. Dolár začal klesať po oznámení, že maloobchodné tržby klesli v máji o 0,2 %, čo predstavovalo druhý pokles za sebou. Dolár klesol na úroveň 79,28 oproti jenu a na úroveň 0,9553 voči švajčiarskemu franku, nad ktorým mal dlhú nadvládu. 

„Zdá sa, že dolár je v hlbších dlhodobých problémoch,“ konštatoval Peter Leonidou.

K udalostiam v Európe napísal, že víťazstvo strany Nová demokracia v gréckych voľbách zatienilo obavy nad stabilitou eurozóny aj preto, že táto strana podporuje úsporné opatrenia.

Prečítajte si o kapitálových trhoch

Momentálne ale väčším problémom je podľa Leonidoua Španielsko. Kolaps Grécka je síce prevládajúcou témou v eurozóne, ale rola Grécka v eurozóne nie je taká veľká ako ostatných významných ekonomík EÚ. Dlhové problémy Španielska pretrvávajú a naďalej dostávajú investorov do problémov. „Čo je ešte viac znepokojujúce, je skutočnosť, že Taliansko nie je tak ďaleko od Španielska a talianske výnosy tiež neustále rastú. Ak sa Taliansko stane rovnako veľkým problémom ako je teraz Španielsko, svet sa môže ponoriť do hlbokej historickej finančnej krízy, ktorá by sa mohla vyrovnať Veľkej hospodárskej kríze.“

Poučenie z uplynulých dní je podľa Leonidoua také, že „globálna ekonomika trpí ako celok a dokonca aj silné ekonomiky, ako je americká ekonomika, nemôžu zakryť svoje problémy naveky. Neexistuje žiaden víťaz v tomto boji o prežitie, pretože problémy jednej ekonomiky sú problémami iného, či sa jedná o eurozónu, alebo nie.“

Veľké zmeny sa odohrávajú vo svete, ktorý podľahol kapitalizmu a materializmu a vo svete by sa mala skôr zmeniť mentalita. Svet by sa mal obrniť na ťažké chvíle, ktoré stoja predo dvermi, zdôraznil obchodný riaditeľ Alpari FS. 

Obama o eurozóne: Žiadny zázrak nebude!

Americký prezident Barack Obama povedal, že Európania zvládnu dlhovú krízu eurozóny. Zároveň ale pripustil, že eurozóna nemá žiadne zázračné riešenia, že by sa všetko vyriešilo počas niekoľkých týždňov či mesiacov.

„Európski predstavitelia chápu, čo je v hre. Chápu, že je nevyhnutné, aby podnikli smelé a rozhodné kroky. Som presvedčený, že môžu túto skúšku splniť,“ povedal americký prezident. Jedných dychom ale doplnil, že reformy, ktoré pripravujú Európania, neprinesú okamžité riešenia. „Žiaden z týchto krokov nebude zázračným riešením. Ale každý krok poukazuje na fakt, že Európa smeruje skôr k ďalšej integrácii než k rozpadu.“ 

Horúce euroudalosti očami analytikov

  • Tak ako bolo premenlivé počasie počas druhého júnového týždňa, tak boli premenlivé aj trhy. Španielsko oficiálne požiadalo o pomoc pre svoje banky a trh to zo začiatku prijal ako pozitívum. Neskôr však prišlo vytriezvenie a uvedomenie si, že 100 miliárd eur bude pre banky málo a je veľmi pravdepodobné, že aj Španielsko ako také bude potrebovať pomoc. Ani to dlho netrvalo a o pomoc sa neoficiálne prihlásila ďalšia krajina, Cyprus. Tá bude tiež požadovať finančnú injekciu. Pandorina skrinka zostala otvorená: Je ešte niekto v eurozóne solventný? – položil si otázku junior analytik Capital Markets Peter Bukov
  • Pomerne rýchlo po gréckych voľbách by mala vzniknúť vládna koalícia, ktorej prívlastok by znel: Pro-európska. Od tejto vlády sa očakáva pokračovanie v úsporných programoch, šetrenie a hlavne splácanie gréckych pôžičiek. Nie je to však jednoduché.
  • Analytik Saxo Bank  pre Investujeme.sk napísal: „Čaká sa od nás, že uveríme oficiálnej verzii príbehu o gréckych voľbách. Ten rozpráva o tom, že najtesnejší rozdiel vo výsledkoch volieb odvrátil hrozbu koncového rizika alebo katastrofického strašiaka neposkytnutia ďalšej pomoci Grécku… Veľká časť finančných trhov si vydýchla, že eurozónu nemusel opustiť jeden z členských štátov. Podľa môjho názoru je ale dôvodov k radosti málo.“ Komentár Neila Stainesa mal priliehavý názov Grécke voľby sú záchranou len z krátkodobého pohľadu. Sám autor k týmto slovám dodáva: „V dlhodobom horizonte nie je situácia vôbec ružová.“
  • Reformy a drastické škrty neprijíma široká verejnosť všade rovnako. Iné je to v severských krajinách a iné na juhu Európy zmietanej štrajkami a nepokojmi. Bližšie o tom napísal analytik České spořitelny David Navrátil v komentári príznačne nazvanom Řek, Španěl a Portugalec není Lotyš. Ale nech už je tak či onak, zástupca hovorcu nemeckej vlády Georg Streiter pre médiá povedal, že Nemecko už nehodlá poskytnúť Grécku ďalší čas na plnenie rozpočtových a reformných cieľov. „Nemecku už s Gréckom dochádza trpezlivosť,“ zdôraznil. 
  • Počas piatkového dňa sa obchodníci viac sústredili na futbal než na trhy. Futbalový zápas Nemecko verzus Grécko bol symbolickým duelom, ktorý sa momentálne odohráva aj na politickej scéne. „Gréci začínajú požadovať rôzne ústupky na poskytnutú pomoc a Nemecko to nakoniec pravdepodobne aj schváli. V piatok sme tak na trhoch nič veľké nezaregistrovali a obchodovanie bolo poznačené nízkou volatilitou a malými pohybmi,“ napísal pre Investujeme.sk junior analytik Peter Bukov. Poznámka redakcie: V piatkovom štvrťfinálovom zápase na futbalových majstrovstvách Európy futbalisti Nemecka zvíťazili nad Gréckom 4:2 (1:0). Zlé jazyky hovoria, že ak by Nemecko tento zápas prehralo, na budúcnosť eurozóny by to vraj malo nedozierne následky…

Ďalšie informácie o horúcich udalostiach v eurozóne počas uplynulého týždňa (mimo futbalových majstrovstiev EURO 2112) možno nájsť aj v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo.  

Prečo vláda neobetuje aspoň zopár úradníkov?

Na domácej politickej scéne dominovali štyri témy. V prvom rade daňovo-odvodová reforma. To, čo pripravuje kabinet Roberta Fica sa nepáči nielen drobným živnostníkom. Ozvali sa viaceré priemyselné a podnikateľské zväzy a združenia.

Napríklad predstavitelia Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR upozornili, že vládou pripravovaný balíček konsolidačných opatrení prinesie zníženie konkurencieschopnosti slovenského priemyslu, zvýšenie cien, ohrozenie zamestnanosti a likvidáciu mnohých, predovšetkým malých a stredných podnikov. Predstaviteľom ZCHFP sa nepáči nepomer medzi radikálnym zvýšením daňového a odvodového zaťaženia pre firmy a symbolickým šetrením v štátnej správe. Keď sa vláda odhodlala siahnuť na rovnú daň a výsluhové dôchodky, nemala by sa vraj báť ani znížiť počty štátnych zamestnancov a ich odmeny.

K téme sa vyjadrili aj predstavitelia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), ktorým sa nepozdáva, že prevažná väčšina navrhnutých konsolidačných opatrení je zameraná na odčerpávanie prostriedkov zo súkromného sektora. Predseda SOPK Peter Mihók k tomu povedal: „Ohlásené kroky vlády budú v konečnom dôsledku viesť firmy k optimalizácii príjmov a výdavkov, ako aj k presunu sídiel spoločností do offshore krajín.“ A ďalej, „Nie sme nadšení tým, že verejný sektor ide odčerpávať zdroje z ekonomiky, ktoré by mali slúžiť na jej rozvoj.“

Pokiaľ ide o odvody pre drobných živnostníkov, ti sú už podľa všetkého postavení pred hotovú vec. Ich zástupcovia sa s predstaviteľmi vlády dohodli na konečnom znení zmien v ich peňaženkách. Bližšie informácie sme uprostred uplynulého týždňa priniesli pod titulkom Živnostnícka pätkombinácia: Čo prinesú jednotlivé opatrenia pre peňaženky SZČO

Sedembolestná je už na odstrel

Druhou hlavnou témou na domácej politickej scéne boli otázniky okolo II. piliera. Bližšie o tom v článkoch J. Burian: Do druhého piliera pôjdu 4%, štát daňovo zvýhodní ďalšie 2%Odvody do druhého piliera sa znížia. Dobrovoľné sporenie štát daňovo podporí.

A napokon treťou distutovanou témou týždňa bolo rušenie štátnych sviatkov. S predstihom sme sa jej podrobne venovali už v utorok v Redakčnom komentári: Premôže Robert Fico pri rušení sviatkov tvrdý diktát katolicizmu?, kde sme o. i. písali, že v hre je úcta k Sedembolestnej i zmluvy so Svätou Stolicou, ale aj o tom, ako nás história učí, že úcta k Panne Márii môže byť aj vynikajúcim biznisom. 

Napokon sa potvrdilo to, čo sme v redakčnom komentári predpovedali: Premiér Robert Fico na štvrtkovom rokovaní so sociálnymi partnermi v rámci Rady solidarity a rozvoja predostrel kompromisné riešenie, že vládna koalícia zruší jeden „civilný“ štátny sviatok, a to 1. september ako Deň Ústavy Slovenskej republiky, a jeden cirkevný štátny sviatok, a to 15. september ako Sedembolestnú Pannu Máriu.

To sa, ako sa dalo očakávať, nepáči Katolíckej cirkvi, jej predstavitelia sú z niečoho takého zhrození a odvolávajú sa na sväté a nedotknuteľné zmluvy so Svätou Stolicou.

Môžu byť zhrození, koľko len chcú! Premiér Fico vyslyšal požiadavky predstaviteľov podnikateľských a zamestnávateľských zväzov a asociácií,, ktoré sú členmi Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), alebo stoja mimo neho, a okrem požiadaviek aj ich argumenty, že

  • štátnych sviatkov je u nás oproti iným európskym krajinám strašne veľa
  • každým jedným štátnym sviatkom Slovensko prichádza cca o180 miliónov eur.

 Aj v súlade s týmito argumentami to naozaj vyzerá tak, že Sedembolestná je už na odstrel.

Groteska? Tragédia? Komédia? Absurdná dráma? 

Tou najdôležitejšou udalosťou bolo schválenie trvalého eurovalu v slovenskom parlamente. Ako sa dalo čakať, vládna koalícia, ktorá má pohodlnú väčšinu, za prispenia poslancov strán SDKÚ-DS, Most-Híd a väčšiny poslancov za KDH a časti poslancov za Matovičovo OĽaNO pripojenie Slovenska k trvalému eurovalu odobrila. No nezaobišlo sa to bez divadla zmiešaného z rôznych žánrov. Najprv ale dve poznámky:

  • Európsky mechanizmus pre stabilitu, tzv.trvalý euroval, ktorý nahradí terajší Európsky fond finančnej stability čiže tzv. dočasný euroval, má začať fungovať už od 1. júla. Aj preto bolo toľko náhlenia a divadla. Aj preto predseda NR SR Pavol Paška už mnoho dní dopredu hovoril o tom, že Slovensko sa už vo štvrtok 21. júna, najneskôr v piatok 22. júna pripojí ku krajinám, ktoré ratifikovali Európsky mechanizmus pre stabilitu. „Niet prečo váhať a odkladať pre Slovensko tak veľmi dôležitý akt a nepripojiť sa ku krajinám, ktoré si plnia svoje záväzky,“ zdôraznil a vzápätí ešte dodal, že ak by opozícia vytvorenie trvalého eurovalu nepodporila, strana Smer-SD je pripravená konať aj samostatne a sama niesť zodpovednosť.
  • Ministerstvo financií (MF) SR privítalo schválenie Európskeho mechanizmu pre stabilitu slovami, že teraz sa Slovensko jasne prihlásilo k vyspelým krajinám Európskej únie a stalo sa tak stabilným, zodpovedným a najmä dôveryhodným partnerom najvyspelejších krajín Európskej únie. „Schválením zmluvy Slovensko vyslalo pozitívny signál aj finančným trhom, na ktorých sa krajina refinancuje, zahraničným investorom ako aj ďalším subjektom, ktorí prejavujú záujem o Slovensko,“ uvádza sa v stanovisku MF SR.
 A teraz k tomu divadlu: Boli sme svedkami predstavenia, v ktorom sa miešali rôzne divadelné prvky a žánre – od heroickej tragédie cez ľudovú frašku, modernú drámu a prvky absurdného divadla až po grotesku a gýčovú komédiu. Za všetky uveďme aspoň niekoľko citátov, ďalšie si záujemca isto nájde v dennej tlači zo štvrtka, piatka, soboty… Predseda SaS Richard Sulík: „Hlasovať za euroval je ako podpísať pozývací list súdruhovi Brežnevovi v roku ’68 alebo ako súhlasiť s Mníchovskou dohodou z roku ’38.„ Premiérovi odkázal: „Byť štátnikom neznamená poslušne si plniť úlohy z Bruselu a byť tam za fešáka.“ A ešte raz Sulík: „Toto je na zaplakanie. Pán premiér si asi nevšimol, že Slovensko je suverénna krajina.“

Ľuboš Blaha (Smer-SD) Sulíkovi: „Svoj prejav ste začali ako technicko-účtovnícky kazateľ, pokračovali ako vodca z gréckej fašistickej strany a skončili ako anarchokapitalista. Vy ste v tom naozaj najlepší. Žiaľ, nepomenovali ste žiadnu zmysluplnú alternatívu.“

Daniel Duchoň (Smer-SD) povedal Sulíkovi, že jeho vystúpenie je plné poloprávd a demagógií. „Ohradzujem sa voči tvrdeniu, že my tu ideme šklbať ľudí, aby nejaký manažér z banky dostával desaťtisícový plat. Práve vaše choré liberálne prístupy umožnili v minulosti, aby manažéri bánk boli stimulovaní.“

Jozef Mihál (SaS): „Rozpusťme teda parlament, keď už sme tak naviazaní na Nemecko a prijímame všetko, čo príde z Bruselu. Nech za nás rozhoduje Nemecko a my môžeme ísť domov.“

A ešte raz Sulík (SaS): „Vláda by sa mala pripravovať na rozpad eurozóny, pretože všetko, čo európski lídri robia, vedie euro do záhuby.“ Na margo náhlenia sa a predĺženia parlamentnej rozpravy až do neskorých nočných hodín povedal, že dôvod je jasný. „Aby dokument stihol podpísať prezident ešte pred plánovanou návštevou Japonska.“

Poslanci SaS sa na rokovanie parlamentu dostavili v čiernych oblekoch a s čiernymi kravatami. Podpredseda strany Ľubomír Galko k tomu povedal: „Keďže všetky strany s výnimkou SaS chcú tento vražedný projekt namierený proti občanom SR schváliť, považujeme tento deň za deň, ktorý sa čiernymi písmenami zapíše do histórie. Preto sme sa obliekli do čierneho, aby sme symbolicky vyjadrili nielen svoje rozhorčenie, ale aj smútok.“

Robert Fico (Smer-SD) sa ako jediný z premiérov krajín Visegrádskej štvorky (V4) nezúčastnil na slávnostnom obede v Prahe. Odoprel si obed, lebo sa vraj ponáhľal, keďže sa v Národnej rade SR diali pomerne významné veci.

Viac európskej integrácie

Pripomeňme si ešte raz slová prezidenta Baracka Obamu, že každý krok k riešeniu eurokrízy nasmerúva Európu skôr k ďalšej integrácii než k rozpadu. A naozaj, v posledných dňoch sa medzi európskymi politikmi opäť veľa hovorí o tom, že EÚ a eurozóna už nemôžu fungovať tak ako doposiaľ. Lídri 20 najsilnejších ekonomík sveta (skupina G20) sa medzitým na summite v Mexiku dohodli, že urobia všetko pre udržanie integrity eurozóny a jej stabilitu.

Zároveň padajú návrhy na kreovanie bankovej únie čiže dohody o centralizovanopm dohľade, ktorá podľa predsedu Európskej komisie (EC) José Manuela Barroso by mohla vzniknúť vo veľmi krátkom čase – aj bez toho, aby bolo treba otvárať zmluvy o EÚ a tak je pravdepodobné, že by sa o nej mohlo hlasovať už v jesenných mesiacoch. Aj predseda Európskej rady Herman Van Rompuy to vidí ako prioritu číslo jeden s tým, že dohoda o bankovej únii by mohla byť realitou vraj veľmi skoro.

A napokon sa čoraz viac hovorí o tom, že v rámci EÚ je potrebná nielen fiškálna, daňová a banková únia, ale aj politické zjednotenie členských krajín EÚ vo forme federácie na spôsob Spojených štátov amerických. Podľa návrhu, ktorý vypracoval tím nemeckého ministra zahraničia Guido Westerwelleho, by tzv. Spojené štáty európske mali zjednotené daňové systémy i priamu kontrolu národných rozpočtov, mali by jedného spoločného premiéra, jednotnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku, spoločnú armádu i spoločnú ochranu európskych hraníc.

Pripomeňme, ako nemecká kancelárka Angela Merkel prednedávnom v diskusii s lídrami EÚ o riešení dlhovej krízy povedala, že nestačí len menová únia, ale je potrebná aj fiškálna únia (posilnenie pri tvorbe rozpočtových politík) a rovnako je potrebná aj politická únia, že s postupom času by sa členské krajiny EÚ vzdali právomocí v prospech Európy a udelili by jej právo na dozor. „Nemôže to tak byť, že jedna krajina má každý rok obrovské dlhy a druhá veľký prebytok. Z dlhodobého hľadiska je to neudržateľné.“

Na tému viac Európy sa hovorilo aj v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. Podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) Európska únia ani eurozóna už ďalej nebudú môcť fungovať v terajšej podobe. „Na stole je zvyšovanie miery integrácie.“ Ako ďalej zdôraznil, sú len dve cesty. „Buď dezintegrácia a cesta naspäť, ale so všetkými dôsledkami, alebo cesta dopredu a väčšia centralizácia.“

V centralizácii sa však nesmie postupovať tzv. salámovou metódou v závislosti od politických cyklov v jednotlivých krajinách. „Musíme si povedať, aký je cieľ a kam smerujeme,“ zdôraznil minister.

Jeho protivník v diskusii poslanec Jozef Kollár (SaS) priznal, že už len z úvah o stále silnejšej Európe a z návrhu na vznik Spojených štátov európskych ho mrazí. Dodal, že ekonomická integrácia si nevyhnutne nevyžaduje politickú integráciu. Krajiny EÚ musia spolupracovať, ale integrácia v Európe sa podľa jeho slov mala skončiť vtedy, keď sa dosiahol voľný pohyb tovarov, služieb, pracovných síl. „Je zlým rozhodnutím púšťať sa aj do politickej integrácie.“ 

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *