Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Týždeň vo financiách: František kritizoval ekonomický a finančný systém, ktorý prináša utrpenie

Potácajúca sa Európa pripomína obdobie pred nástupom nacizmu a Španielsko sa zrejme vráti späť k londýnskemu času. Pripomenuli sme si obľúbený výrok pani Ildikó z kedysi vychyteného TV seriálu Susedia a pýtali sme sa, čo je pravdy na tom, že Warren Buffett prezývaný aj Veštec z Omahy číta názory ekonomických analytikov iba vtedy, keď v novinách nie sú žiadne iné vtipy.

Počas celého týždňa sme pozorne sledovali obavy z amerického krachu – Spojeným štátom hrozí platobná neschopnosť, pričom sme konštatovali, že navyšovanie amerického dlhového stropu už nejaký čas nie je samozrejmosťou a stáva sa predmetom politických bitiek v Kongrese, keď ani jedna zo strán nemá navrch v oboch komorách. Teraz je tu ale čas, kedy je potrebné limit pre dlh opäť zdvihnúť. Vo vyjednávaniach ide do tuhého, nervozita sa začína prenášať na finančné trhy a s ubúdajúcim časom a čoraz agresívnejšou rétorikou bude tlak narastať. V piatok sme stroho poznamenali, že vláde prezidenta Baracka Obamu a Kongresu sa stále nepodarilo odvrátiť hrozbu platobnej neschopnosti, naďalej prebiehajú rokovania o dlhovom strope a financovaní vlády a Spojené štáty by už v utorok mohli zostať bez peňazí!

Keď prehovorí Doktor Pekelný súd

Ekonóm Nouriel Roubini sa na finančných trhoch preslávil temnými predpoveďami krachu, pohromy a skazy, pre ktoré si vyslúžil prezývku Dr. Doom. Pripomeňme, že anglické slovo doom má v britskej i americkej angličtine mnoho významov – smrť, skľúčenosť, smútok, skaza, ale aj rozsudok smrtipredsmrtný kŕč, nekonečné utrpenie, záhuba, zatratenie, posledný súd, koniec sveta, pohroma či pekelný oheň. V poslednom čase sa však zdá, akoby renomovaný ekonóm trochu zmiernil rétoriku i postoj k súčasnej ekonomike a čo je najviac prekvapivé, odporúča nakupovať americké akcie. Dôvod? Ekonomika Spojených štátov by na tom podľa jeho slov mala byť v porovnaní s Európou či Japonskom oveľa lepšie.

V pondelkovom prejave prejave na konferencii Inside Commodities Roubini takmer nepoužil slovo kríza ani jeho synonymá. Niekoľkokrát síce globálne hospodárske oživenie označil za chudokrvné, ale trval na tom, že americká ekonomika má oproti svojim konkurentom lepšiu pozíciu, čo by malo viesť k posilneniu dolára, k vyhnutiu sa krachu na dlhopisovom trhu a postupnému rastu úrokových sadzieb. Medzi konkurenčné výhody americkej ekonomiky Roubini zaradil rast produktivity, technologickú vyspelosť a tiež uvoľnenú menovú politiku centrálnej banky, upozornil Václav Trejbal z Patria Online.

Aby chudobní a nezamestnaní Európania nestrácali nádej

Najvyššia hlava Katolíckej cirkvi – pápež František, ktorý sa na rozdiel od svojich predchodcov nenecháva titulovať ako Svätý Otec či Najsvätejší zo všetkých, navštívil taliansky ostrov Sardínia. K tisícom veriacich a neveriacich, ktorí ho nadšene vítali v sardínskom meste Cagliari prehovoril slovami, že súčasný finančný a ekonomický systém je veľmi zlý, lebo prináša iba utrpenie.  V centre globálneho ekonomického systému nie je človek a jeho potreby, ale bôžik zvaný peniaze. Pápež vzápätí pripomenul, že sám pochádza z veľmi chudobnej rodiny.

Obyvateľov ostrova a osobitne oblasti Cagliari, kde je veľmi vysoká nezamestnanosť zvlášť mladých ľudí (vyše 51 percent!), vyzval, aby nestrácali nádej. „Tu na ostrove som našiel iba utrpenie.“ Zdôraznil však, že vysoká nezamestnanosť nie je len problémom Sardínie a Talianska, ale celej Európy. Všetkých chudobných, hladujúcich a nezamestnaných Európanov vyzval, aby sa nevzdávali a bojovali o prácu. „Tam kde nie je práca, nie je ani ľudská dôstojnosť. Nezamestnanosť je dôsledkom globálneho ekonomického systému, ktorý so sebou prináša túto tragédiu.“

Spoločne s tisíckami veriacich sa František modlil so slovami „Bože, daj nám prácu a uč nás bojovať o prácu.“ Oficiálne správy i podrobné materiály z návštevy pápeža Františka na Sardínii, vrátane jeho príhovoru v katedrále Cagliari sú k dispozícii v spravodajskom servise Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS).

Padoan: Ekonomika eurozóny bude ešte klesať

Téme vysokej nezamestnanosti sa venoval aj hlavný ekonóm Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Pier Carlo Padoan, podľa ktorého sa globálna ekonomika sa pomaly dostáva z recesie, začína naberať dych, ale k udržateľnému rastu má ešte ďaleko. Podstatným zdrojom rizika podľa Padoana zostáva eurozóna, keďže  k hospodárskemu rastu sa oblasť jednotnej európskej meny vráti až budúci rok. OECD predpokladá, že ekonomika eurozóny bude bude tento rok ďalej klesať, a to aj napriek oživeniu v niektorých členských krajinách. Štáty eurozóny by preto mali na budúci rok pokračovať vo fiškálnej konsolidácii a mali by sa zamerať na boj s vysokou nezamestnanosťou.

Krízová Európa ako v rokoch pred nástupom nacizmu!

Pokiaľ budú európske vlády trvať iba na úsporných opatreniach a štrukturálnych reformách, bude osud spoločnej európskej meny spečatený, varujú v otvorenom liste ekonómovia z mnohých významných európskych i amerických univerzít. Podľa nich je potrebná reforma finančného systému a taká monetárna a fiškálna politika, ktorá by umožnila vznik plánov na obnovu verejných aj súkromných investícií, pomohla vyrovnať nerovnováhu jednotlivými časťami eurozóny a prispela k zvýšeniu zamestnanosti. Autori listu pripomínajú, že koncom roka 2013 bude v eurozóne 19 miliónov nezamestnaných, teda o sedem miliónov viac ako v roku 2007! Je to nárast nevídaný od druhej svetovej vojny.

„Nerovnováha medzi krajinami je jednou z príčin súčasnej európskej politickej paralýzy a trápneho radu eurosummitov,“ uvádza sa v otvorenom liste.

Ekonómovia zo svetových univerzít pripomínajú, že už v lete 2010, keď začali byť viditeľné prvé ťažkosti, upozornili európskych politikov na problémy politiky úspor, ktorá znížila dopyt po tovare i službách, ale aj zamestnanosť a príjmy. Varovanie však zostalo nevypočuté a európske vlády sa rozhodli prijať módnu politiku, podľa ktorej rozpočtové škrty obnovia dôveru v solventnosť krajín EÚ a povedú tak k zníženiu úrokových sadzieb a ekonomickej obnove. Chybu si európske vlády už teraz priznávajú.

Podľa profesorov ekonómie má súčasná kríza v Európe mnoho podobného s obdobím pred nástupom nacismu a začiatkom 2. svetovej vojny. Európske vlády však opakujú rovnaké chyby. „Ich krátkozrakosť je hlavným dôvodom pre vlny iracionality, ktoré sa teraz preháňajú Európou, od naivného presadzovania plávajúceho kurzu ako lieku na všetky ťažkosti až po znepokojujúce posilňovanie ultranacionalistickej a xenofóbnej propagandy.“ 

Terajšia Európa nie je pre mladých: Podporuje iba seniorov

Bývalý minister práce a sociálnej politiky v Taliansku profesor Tiziano Treu, ktorý prednáša pracovné právo na Katolíckej univerzite v Miláne a je uznávaným expertom na trh práce, v rozhovore pre online denník Aktuálně.cz povedal, že terajšia Európa nie je pre mladých a podporuje iba seniorov. Ochranu „staroby“ podporujú firmy, politici i odbory, zatiaľ čo absolventi škôl žiadnu ochranu nemajú. Na otázku, čo považuje za hlavnú príčinu stále vyššej nezamestnanosti mladých ľudí v Európskej únii, profesor Treu odpovedal slovami:„Keď to poviem všeobecne, Európa je starý kontinent so starou ekonomikou. Nie je to miesto pre mladých. Skôr to je tak, že sa k nim chová sebecky. Politici pred mladými zatvárajú dvere a naopak –  investujú peniaze na ochranu existujúcich pracovných miest. Všeobecne môžeme o našom kontinente povedať, že sa obracia k minulosti. V Európe oceňujeme senioritu, nie mladosť.“

Na otázku, z akého dôvodu Európa kladie na starobu taký dôraz, odvetil: „Vo väčšine krajín to jednoducho vyplýva z politických a kultúrnych tradícií – starších ľudí tú dlhodobo podporuje väčšina odborov aj politických strán, ktoré im zaisťujú silnú ochranu pracovných miest.“

Krajiny EÚ, o ktorých sa (najviac) hovorí

V tejto v pravidelnej rubrike sa opäť venujeme tým krajinám EÚ, o ktorých sa v predchádzajúcom týždni najviac písalo v médiách a ktorých problémom najviac pozornosti venovali analytici.

Žiadalo by sa skríknuť Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! V nemeckých parlamentných voľbách opäť presvedčivo zvíťazila favorizovaná CDU kancelárky Angely Merkel, ktorá sa opäť ujíma vlády. A názory analytikov? Hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny Jan Bureš si všíma fakt, že Merkelovej víťazstvo má len jediný problém, a to, že do Bundestagu sa nedostal jej doterajší koaličný partner – liberálna FDP a tak výsledky volieb označil ako Merkelovej Pyrrhovo víťazstvo. FXstreet zasa upozornil na výrok eurokomisára Michel Barniera, podľa ktorého víťazke nemeckých volieb nechýba zdravý rozum, veľa energie a európske presvedčenie. A to sú kvality, ktoré bude Európa potrebovať. Hlavný stratég Sberbank Slovensko Martin Barto zvýraznil myšlienku, že na nemecké voľby čakala celá Európa – nie tak preto, že by bol neistý výsledok, ale najmä preto, že nikto nechcel otvárať pred voľbami témy nepopulárne u voličov. Tie sa týkajú najmä budúceho usporiadania eurozóny, jej ďalšej integrácie a s tým súvisiacimi nutnými finančnými transfermi.

Hovorilo sa aj o Írsku, ktorému Medzinárodný menový fond (IMF) uvoľní ďalšiu splátku z dohodnutého záchranného úveru. Krajina podľa veriteľov plní podmienky medzinárodného úverového programu a tak získa od IMF ďalšiu miliardu dolárov. Dodajme ešte, že Agentúra Moodys zlepšila výhľad ratingu Írska z negatívneho na stabilný. Agentúra však súčasne varovala vládu, aby v žiadnom prípade nepoľavila v úsporných opatreniach.

A napokon spomeňme Slovinsko. Guvernér tamojšej centrálnej banky Boštjan Jazbec povedal, že nasledujúcich niekoľko týždňov bude pre Slovinsko zásadných a rozhodne sa, či krajina bude musieť požiadať o zahraničnú pomoc. Zároveň zdôraznil, že o Slovinsku sa už dlhý čas špekuluje ako o kandidátovi na zahraničnú finančnú pomoc kvôli jeho problémovému bankovému sektoru: Je veľmi dôležité, aby vláda v najbližších týždňoch pripravila dôveryhodný reformný program, dôveryhodný privatizačný program a opatrenia na oživenie ekonomiky,“ uviedol Jazbec. „Ak sa to nepodarí v nadchádzajúcich týždňoch, budeme musieť požiadať o pomoc.“

Problémom sú slovinské štátne banky, ktoré vláda napriek odporúčaniam EÚ odmietla privatizovať a v súčasnosti ešte stále fungujú podľa modelu z čias najhlbšieho socializmu. Tieto banky dusia zlé úvery v objeme 7,5 miliardy eur, čo je viac ako pätina hrubého domáceho produktu Slovinska. Podľa analytikov také vysoké zaťaženie krajina nedokáže zvládnuť.

Stredoeurópsky pohľad na splácanie úverov

Požičať si je strašne jednoduché, ale. Ale splácať dlhy je už väčší problém. S ukočírováním dlhov majú problémy obyvatelia Česka, Maďarska i Slovenska. Môžu za to napríklad aj Vianoce. Najlepšie platobnú morálku, čo sa týka splácania úverov, majú Poliaci, ktorí žiadajú o odloženie splátok len v štyroch percentách prípadov.

Bližšie sa na tému pozrela Monika Hrušová, ktorá „Nepoliakom“ radí pôžičku dopredu starostlivo zvážiť a nepožičiavať si napríklad na vianočné darčeky alebo na dovolenku. A čo je ešte horšie, je skutočnosť, že o odklad splátok žiadajú ľudia už po troch mesiacoch splácania, a to z dôvodu napätého rodinného rozpočtu. A vôbec tým najhorším je riešiť problémy so splácaním ďalšou pôžičkou a rozbíjať tak klin klinom.

Pripomeňme ešte, že slovenský bankový sektor je tento rok úspešnejší ako vlani. Kým celkový zisk minulý rok medziročne klesol  cca o 30 percent, v prvom polroku tohto rok dosiahol nárast o päť percent. Podľa Mareka Ličáka z Národnej banky Slovenska (NBS) dôvodov vlaňajšieho poklesu bolo viacero, ale asi tým hlavným bol nárast kreditného rizika, čo znamená, že ľudia už viac pociťovali problémy so splácaním úverov. Zároveň vidieť aj dopad bankového odvodu. Téme sa podrobnejšie venoval publicista Peter Apolen zdôrazniac, že za tohtoročným rastom ziskovosti sú najmä úvery domácnostiam. Tie však najviac ovplyvňujú hypotéky, ktoré v objemoch i v úrokoch dosahujú rekordné hodnoty.

S úvermi v domácnostiach priamo i nepriamo súvisí skutočnosť, že aj oživenie spotreby v domácnostiach sa podieľalo na raste slovenského HDP – prvýkrát od roku 2009 vzrástla spotreba domácností, a to v 2. štvrťroku 2013 medziročne o 1,5 percenta. Toto oživenie je však v ostrom v protiklade s vývojom na trhu práce…

K tejto téme si však neodpustíme jednu sarkastickú poznámku: Domácnosti využívajú nízke sadzby a refinancujú a refinancujú svoje predchádzajúce drahšie úvery, začína to nadobúdať veľké rozmery a pripomínať nebezpečne sa nafukujúcu bublinu. Z histórie vieme, že keď takéto bubliny prasknú, nekončí to práve najlepšie. „To nemdopadne dobre,“ v horúcich situáciách hovorievala sympatická Ildikó Komárom (herečka Viki Ráková) v kedysi veľmi obľúbenom TV seriáli Susedia.

Pomôže zvláštny eurofond bankám v krajinách bez eura?

Európska komisia (EC)  chce vytvoriť nový fond, ktorý by pomáhal problémovým bankám v členských krajinách Európskej únie nepoužívajúcich euro. Uprostred uplynulého týždňa to povedal hovorca EC Simon O’Connor. Dodal, že komisia navrhuje využiť na tento účel 50 miliárd eur, ktoré teraz slúžia ako poistka pre prípad problémov v platobných bilanciách členských krajín. Túto zmenu by však museli jednohlasne schváliť všetky členské krajiny EÚ. Jednomyseľný súhlas je však veľmi neistý, pretože niektoré krajiny sa zdráhajú prispievať peniazmi z vreciek svojich daňových poplatníkov na záchranu bánk v iných štátoch. Pripomeňme, že celý rad európskych bánk sa v posledných rokoch dostal do ťažkostí v dôsledku dlhovej krízy v eurozóne.

Prehľad ďalších správ a udalostí z krajín eurozóny a EÚ prinášame v telegrafickej skratke:

● Napriek hlasnému bubnovaniu na poplach sa Česká národná banka (ČNB) na svojom septembrovom zasadnutí nakoniec k devízovým intervenciám neodhodlala. Koruna v reakcii na rozhodnutie okamžite posilnila, a to až do blízkosti 25,60 EUR/CZK ● Španielsky parlament sa v súčasnosti zaoberá témou k návratu na londýnsky čas, ktorý podľa ekonómov viac vyhovuje Španielsku vzhľadom na zemepisné podmienky. Londýnsky čas krajina zrušilo za čias 2. svetovej vojny, kedy sa za Francovej diktatúry synchronizovala s nacistickým Nemeckom. Podľa odborníkov by návrat londýnskeho času pomohol španielskym rodinám i ekonomike a mal by pozitívny dopad na produktivitu práce, elimináciu zbytočných stresov a zníženie dopravnej nehodovosti ● V eurozóne aj v celej Európskej únii v septembri vzrástla ekonomická nálada. Indikátor ekonomickej dôvery sa vylepšil na 96,9 b z augustových 95,3 b ● Výber daní na Slovensku sa zlepšuje. Daňové a odvodové príjmy štátu by v tomto roku mali byť oproti očakávaniam z júna vyššie o 132 mil. eur (0,2% HDP). Podľa ministra financií Petra Kažimíra vyššie daňové príjmy odzrkadľujú lepšiu výkonnosť slovenskej ekonomiky a sú výsledkom úspešného boja proti daňovým únikom ● Ruský prezident Vladimir Putin varoval Ukrajinu pred dôsledkami podpísania asociačných dohôd  s EÚ. Ukrajinským predstaviteľom pohrozil zavedením prísnych ochranárskych a colných opatrení.
Poľskí predstavitelia však vyzvali Ukrajinu, aby odolala nátlaku Kremľa a zároveň argumentovali úspechmi, ktoré Poľsko dosiahlo po vstupe do EÚ ● Podľa gréckeho ministra zahraničia Evangelosa Venizelosa jeho krajina už nebude potrebovať ďalší záchranný balík, pokiaľ sa jej podarí vyrokovať lepšie podmienky pre splácanie súčasného dlhu a vrátiť sa na budúci rok na dlhopisové trhy.

Horúce!!! Stalo sa cez víkend:

V Madride sa uskutočnila demonštrácia. ktorej účastníci žiadali zrušenie monarchie a nastolenie republiky, vyzývali kráľa Juana Carlosa, aby čím skôr odstúpil a prevolávali heslá na slávu robotníckej triedy. Piati ministri zo strany bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho Il Popolo della Libertà (PDL) oznámili, že odstupujú zo svojich postov, čo s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí pád vlády a zatrasie celou Európou. Grécka polícia zatkla predsedu extrémistickej strany Chrysí Avgí Χρυσή Αυγή (Zlatý úsvit) Nikolaosa G. Michaloliakosa a ďalšieho člena tejto strany, ktorého obvinila z vraždy ľavicového aktivistu a známeho hudobníka Pavlosa Fyssasa.

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.

Nedajte na negatívne správy! Stále je dobrý čas…

Dôjde v dôsledku blízkovýchodných konfliktov a výbušnej situácie k ďalšiemu rozkolísaniu akciových trhov? Túto otázku si musí pri podobných udalostiach nutne klásť každý investor, ktorého úspory obsahujú aj tzv rizikové aktíva, čo je v podstate všetko okrem sporiaceho účtu a štátnych dlhopisov s „áčkovým“ ratingom. Teraz sa ale zdá, že motor svetovej ekonomiky ide na niekoľko valcov naraz a že sa dokonca roztáča rýchlejšie.

Optimizmus na trhoch silnie aj preto, že po šiestich štvrťrokoch poklesu začala európska ekonomika opäť rásť, hoci k hospodárskemu rozmachu má ešte ďaleko. „Skúsenejší investori, ktorí už obchodujú dlhšiu dobu vedia, že negatívne správy sa striedajú s dobrými, horšie výhľady s lepšími a že udalosti v jednej chvíli podporujú optimistických býkov a v druhej chvíli zas dávajú za pravdu pesimizmu medveďov. Preto je dobré nepodliehať okamžitým náladám,“ poradil investičný stratég spoločnosti ČSOB Asset Management Aleš Prandstetter v komentári Nedejte na negativní zprávy. Stále je dobrý čas začít investovat.

Úspešní investori, ktorí si dokázali svojím umom (s určitou dávkou šťastia) zarobiť veľké balíky peňazí, fascinujú investorov po celom svete. Pre niekoho sú len inšpiráciou, niekto sa priamo riadia ich investičnými postupmi. A ozaj, vieme ako títo ľudia investujú? Každý, kto investíciami zarobil nejaké zaujímavé peniaze, skôr či neskôr začne tvrdiť, že je to vďaka tomu, že nepočúval rady iných ľudí. Pravdou je, že mnoho známych investorov sa riadi týmto pravidlom a investuje na základe svojich vlastných skúseností, znalostí a intuície, ale určite sa neriadi investičnými odporúčaniami. V tejto súvislosti publicista Daniel Kuchta upozornil na mnohokrát citovaný výrok amerického miliardára, investičného guru a filantropa Warrena Edwarda Buffetta prezývaného Aj Veštec z Omahy (odkiaľ pochádza), že názory ekonomických analytikov číta len vtedy, keď v novinách nie sú žiadne iné vtipy…

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial