Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Týždeň vo financiách: Globálnosť krízy je v tom, že zasahuje všetky odvetvia

Pôvodne hypotekárnu a úverovú krízu odborníci pomerne rýchlo premenovali na finančnú a dnes sa už o globálnej kríze hovorí ako hospodárskej – zasahuje všetky odvetvia. Na jej prekonanie sa vymýšľajú rôzne nástroje, no zväčša bez výraznejšieho úspechu. Jedni chcú naliať viac peňazí do ekonomiky, druhí chcú zosilniť kontrolu finančného systému, tretí pred tým varujú.

Začiatkom minulého týždňa sa k možnému oživeniu ekonomiky USA a tým aj celého sveta vyjadril finančník George Soros. Zotavenie americkej ekonomiky je podľa jeho slov ohrozené tým, že so zotavením trhov spravidla vždy prichádzajú obavy z inflácie, ktoré následne zvýšia úrokové sadzby. "A práve to pridusí oživenie," týmito slovami priamo varoval pred zvyšovaním úrokových sadzieb.

Soros však zároveň aj rozvinul svoju myšlienku o tom, že úvahy o samoregulačnej schopnosti trhu sú mýlne a škodlivé. "Aj preto medzinárodné finančné trhy potrebujú reguláciu, regulátori sa však musia do procesu zapájať čo najmenej, vládne zásahy do ekonomík musia byť minimálne!" zdôraznil finančný expert.

Európa: Reforma finančných trhov je potrebná

V Európskej únii i v celej Európe sa čoraz hlasnejšie volá po komplexnej reforme. Pravda, nie nadarmo sa hovorí – čo dom, to iný názor. Nemecká kancelárka Angela Merkelová minulý týždeň dala Európe jasne najavo, že otáľanie s reformami nedopustí. Zdôraznila, že v súčasnosti je možné v Európe pozorovať istý odpor k snahe presadiť potrebné regulácie bankového sektora. Odporcov ale v žiadnom prípade nemenovala. Iba dodala, že Nemecko trvá na nových pravidlách pre finančné trhy."Trváme na nich preto, aby sa taká veľká kríza už nikdy nezopakovala."

Nemecký minister financií Peer Steinbrück je však v presadzovaní reforiem útočnejší a konkrétnejší. Vo viacerých vyhláseniach a v rozhovoroch pre médiá však priamo i nepriamo obvinil Veľkú Britániu z toho, že za každú cenu bráni záujmy londýnskej City ako najväčšieho finančného centra v Európe – proti záujmim ostatných členských krajín EU. Kým prakticky celý svet, vrátane USA má záujem o čím skoršiu reformu finančných trrhov, Veľká Británia ju podľa Steinbrücka odmieta. "Chráni si len svoje záujmy," zdôraznil.

V záujme objektívnej pravdy treba ale dodať, že Veľká Británia kritiku zo strany Nemecka zásadne odmieta s tým, že svoje predstavy o reforme svetového a európskeho finančníctva predloží už v krátkom čase.

Zlé úvery prejdú na "zlú banku"

Dolná komora nemeckého parlamentu schválila plán na vytvorenie tzv. zlej banky. Cieľom plánu je pomôcť komerčným bankám dostať sa z krízy tým, že budú mať možnosť zbaviť sa časti zlých úverov. Podľa nemeckých zákonodarcov je to pomerne legantné riešenie, ako sa zbaviť toxických aktív – tie totiž blokujú úverový trh a bránia rýchlejšiemu zotaveniu sa ekonomiky.

Načim ešte dodať, že zlá banka, to je vlastne taký poetický názov pre fond vytvorený na zvláštne účely. Do tohto fondu budú môcť banky previesť svoje toxické aktíva. Podľa ministra Peera Steinbrücka je to v podstate jediné možné riešenie – nemecké banky sa podľa jeho slov musia vyhnúť "zničujúcej špirále stále väčších odpisov". S každým jedným odpisom totiž banky spotrebúvajú ďalšie kapitálové zdroje a to je veľmi nebezpečné – pre samotné banky i pre celú ekonomiku.

Na koncepcii tzv. zlej banky sa v podstate zhodli všetky nemecké parlamentné strany, pričom Horná komora by mala o nej rokovať ešte tento týždeň. Európska komisia medzitým oznámila, že nemá voči nej žiadne zásadné pripomienky.

Kto každý má problém získať pôžičku?

Kríza nemilosrdne zasahuje všetky odvetvia. Aj sexuálny priemysel. Kňažky lásky po celej Európe bojujú s krízou – keďže majú menej zákazníkov, sú nútené znižovať ceny erotických služieb, ba niektoré doplnkové služby ponúkajú celkom zadarmo.

Doslova a dopísmena bojujú o prežitie. Aj preto veľký ohlas svetových médií vzbudilo rozhodnutie radnice v holandskom Amsterdame zabezpečiť pre kňažky lásky dostupné bankové pôžičky a úvery.

Pravdou totiž je, uvádza sa v stanovisku amsterdamskej Mestskej rady, že kňažky lásky banky často odmietajú prijať medzi svojich klientov, avšak nemožnosť získať od bankového domu pôžičku či hypotéku priamo ohrozuje ich finančnú situáciu. Preto radnica pripravila projekt, o ktorom hneď zahorúca začala rokovať s bankami. Podľa jej predstaviteľov treba síce v projekte "ešte všeličo dotiahnuť", ale vyzerá to tak, že už začiatkom jesene by to malo fungovať v prospech všetkých zainteresovaných strán.

Začína druhé dejstvo?

Podľa priemyselníkov majú problém dostať sa k úverom nielen kňažky lásky ako podnikateľské subjekty. Ako napríklad vyplýva z prieskumu nemeckého Združenia elektrotechnického a elektronického priemyslu ZVEI

až 57 percent nemeckých podnikov má s tým vážny problém, pričom ešte začiatkom roka nedostatok úverových možností pociťovalo zhruba len päť percent nemeckých podnikov. Vedenie ZVEI preto otvorene hovorí o tom, že ak sa situácia urýchlene nezlepší, treba rátať s novou vlnou insolventnosti.

Terajšia globálna kríza, ktorá sa začala ako hypotekárna a úverová, postupne zasiahla všetky odvetvia ekonomiky, no akoby po špirále sa vracia tam, kde začala – odborníci čoraz viac hovoria o ďalšom zostrení úverovej krízy alebo ak chcete – o jej druhom dejstve.

Starí filozofi, ktorí už pod antických čias učili ľudí, že vývoj nikdy nie je priamočiary, ale postupuje po pomyselnej špirále, majú opäť raz pravdu.

Pravdou je ale aj to, že rast objemu úverov v eurozóne sa rekordne spomalil. Podľa analytikov je Európska centrálna banka ECB v súvislosti s perspektívou zotavenia v eurozóne veľmi opatrná. Poskytovanie úverov a pôžičiek je naďalej veľmi zdržanlivé a v najbližšom čase celkový objem poskytnutých úverov a pôžičiek ešte viac poklesne. Podľa odborníkov totiž ešte stále nenastalo zmiernenie veľmi prísnych úverových podmienok pre podniky i fyzické osoby.

Kandidát SPD na funkciu nemeckého spolkového kancelára Frank-Walter Steinmeier v tejto súvislosti pohrozil bankám štátnymi zásahmi, ak nebudú poskytovať úvery vo väčšom rozsahu ako doposiaľ. Ak banky podľa jeho slov neprejavia väčšiu ochotu, potom budú musieť nastúpiť "tvrdé opatrenia zo strany štátu". Nie je možné, povedal, aby banky len zhŕnali peniaze a ich manažéri na kríze zarábali.

K problematike úverov sa vyjadril aj predseda predstavenstva ČSOB Daniel Kollár, ktorý v odpovedi na otázku prísnejšieho schvaľovania úverov, uviedol, že treba rozdeliť úverovanie občanov a úverovanie podnikov. Pri úverovaní podnikov podľa jeho slov došlok poklesu, banka však poskytuje úvery na objektívnom vyhodnotení všetkých ukazovateľov – keď ukazovatele sú horšie, banka musí rešpektovať zhoršenie a je automaticky reštriktívna. Čo sa týka úverov občanom, tam je podľa jeho slov všeobecne nižší dopyt. "Občania sú opatrnejší, nejdú tak do rapídneho zadlžovania ako to bolo v tom čase, keď bolo všetko ružové," zdôraznil Daniel Kollár.

Ubúda miliónárov aj ich majetku

Globálnosť krízy je aj v tom, že zasahuje bohatých aj chudobných. Je len iróniou osudu, aj keď to nie je celkom náhoda, že ako prvých začala kosiť boháčov – výrazne zredukovala ako počet, tak aj majetok milionárov po celom svete. Bolo to v čase, keď sa o globálnej finančnej kríze v radoch širokej verejnosti ešte nehovorilo. Prvé náznaky redukcie boli už v roku 2007.

V minulých dňoch však britskí odborníci podrobnou analýzou údajov dospeli k záveru, že kríza najkrutejšie postihuje tie najchudobnejšie a najviac zraniteľné vrstvy obyvateľstva, vrátane rodín s malými deťmi. Počet ľudí, ktorí žijú v chudobe, tento rok ešte vzrastie, pretože podniky pre krízu zmrazujú platy. Čoraz viac ľudí má obavy, či budú mať dosť peňazí na udržanie minimálneho životného štandardu. Aspoň vo Veľkej Británii je to tak. Na Slovensku sa takáto analýza nerobí.

Šetriť za každú cenu

Podmienkou preto, aby krajiny EU čím skôr vyšli z krízy, je znižovať deficit verejných financií, inak povedané – vlády musia šetriť. Za každú cenu.

Po príklady netreba chodiť ďaleko. Vláda maďarského reformátora Gordona Bajnaiho od. 1. júla zvýšila sadzbu DPH na veľkú skupinu tovarov a služieb, dôležité je však to, že okrem iného prištkrtila verejné výdavky. Napríklad dôchodcovia v tomto roku nedostanú očakávaný 13. dôchodok.

Za to slovenský ptremiér aj napriek kríze slovenským dôchodcom vianočný príspevok sľúbil. Ministerstvo financií zatiaľ nevie kde na vianočný prídavok k dôchodkom zoberie, ale sľuby sú sľuby a musia sa plniť. Najmä teraz, keď sa blížia voľby.

Každý priemerne vzdelaný politológ totiž vie, že dôchodcovia sú najvďačnejšou voličskou skupinou..

Po ďalší príklad zájdeme do Lotyššska, ktoré podľa komisára pre ekonomické a menové otázky Joaquína Almuniu prechádza veľmi ťažkým obdobím a keďže je obava, že by so sebou strhlo do bahna pol Európy, Únia je pripravená poskytnúť mu výraznú podporu. Morálnu i finančnú. Podmienkou je ale skresať verejné výdavky ako sa len dá.

Lotyšská vláda preto minulý týždeň oznámila, že o 15, resp. až 20 percent znižuje platy štátnych zamestnancov. Všetkých, vrátane ministrov a ministerských úradníkov, učiteľov, policajtov, sudcov, prokurátorov, colníkov, zdravotníkov, hasičov…. Okrem toho zníži dôchodky o desať percent.

Na Slovensku sa znižovanie platov ministrov nechystá. A skrátka neprídu ani pracovníci daňových úradov, ani policajti a sudcovia. Aspoň v tomto roku.

Kto však vie, ako to bude neskôr, lebo premiér Robert Fico v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy prisľúbil, že vláda už v budúcom roku – napriek tomu, že pôjde o rok volebný – pristúpi ku konsolidácii verejných financií. "Chcem zagarantovať," viackrát zopakoval a dodal, že v roku 2010 už bude schodok verejný financií nižší.

Český recept: Módny všeliek vs. čínska opatrnosť

No a v susednom česku, kde sú voľby už nebezpečne blízko, siahli po "originálnom" recepte na riešenie krízy. Ten módny liek sa volá miliónárska daň. Volajú po nej viaceré politické subjekty, napríklad aj lidovci. Avšak ODS i nová strana TOP 09, ktorú formuje exminister financií a bývalý šéf lidovcov Miroslav Kalousek, chcú ponechať dane tak ako sú teraz. ČSSD naopak navrhuje, aby dobre zarábajúci ľudia platili vyššie dane – až 38 percent. Sociálna demokracia však zároveň uvažuje o tom, že zníži dane ľuďom s najnižšími príjmami.

Už dnes je však jasné, že bez ohľadiu na to, kto v Česku vyhrá voľby, na zníženie daňového zaťaženia pre ľudí s najnižším príjmami jedoducho nebude priestor. Ekonomický expert ODS Martin Kocourek k tomu pre médiá povedal: "Sľubovať ďalšie zníženie daní je predčasné."

A ešte jedna vec. Aj keď ekonomickí odborníci na celom svete varujú pred pumpovaním peňazí do ekonomiky, česká sociálna demokracia vo svojom volebnom programe úplne nezmyselne prichádza s rozpočtovými stimulmi, a to aj za cenu prípadného navýšenia schodku v štátnom rozpočte!

Predseda ČSSD Jiří Paroubek za každú cenu presadzuje mnohomiliónové stimuly. Podstata toho všetkého je podľa sociálnych demokratov jednoduchá a mala by byť všetkým jasná: Fiškálne stimuly rozhýbu českú ekonomiku… A všetkým sa bude dariť lepšie.

Skoro ako v rozprávke o čarovnom prútiku.

Čo na tom, že už aj čínska centrálna banka je proti bezbrehým stimulom na podporu ekonomiky, lebo fiškálne stimuly často nie sú ničím iným len bohapustým plytvaním peňazí. Podľa guvernéra banky Čou Siao-čchuana veľká časť prostriedkov, ktoré čínska vláda vynaložila na stimuláciu ekonomiky, sa využíva neefektívne. Centrálna banka musí byť v tomto smere viac opatrná, zdôraznil Čou Siao-čchuan . Podľa jeho slov sa môže stať, že investori budú mať problém so splácaním úverov, pokiaľ sa zúčastnia na projekte, ktorý nie je ničím iným – len plytvaním peňazí.

Ako vidíte krízu?

View Results

Loading ... Loading ...

4 odpovede na “Týždeň vo financiách: Globálnosť krízy je v tom, že zasahuje všetky odvetvia”

 1. Ada píše:

  Podľa mňa je to zvláštne. Rovnakou logikou by mohli o finančnú pomoc od štátu požiadať aj mafiánske organizácie.

  • Michal píše:

   Tak moment, mafiáni už pomoc od štátu dostávajú dávno – cez vyhraté tendre.

   • Miňo píše:

    Zasa treba rozlišovať kňažky lásky a mafiánov aj v inom zmysle slova. Na takú peknú kňažku sa dokážeš pozerať a ešte ťa ten pohľad na jej zaujímavé krivky teší! No z takých mafiánov, ktorých ešte aj ukazujú v televíznych správach, ako sa starajú o naše blaho, sa mi chce grcať.

    • Vinco píše:

     ja by som to videl aj inak:

     kňažke lásky zaplatíš z vlastnej túžby, pretože sa ti páči, pretože ju chceš, pretože máš žiadzu, ale tým mafiánom v štátnych funkciách platiť musíš – či sa ti páčia alebo nie.

     A platiť im musíš priamo (daňami) i nepriamo tým, že sa obohacujú na úkor spoločného. A ty im to dovoľuješ, mlčky im to toleruješ, ba ešte ich aj volíš. Aj keď nemáš na nich žiadzu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *