Utorok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Týždeň vo financiách: Grécko desí Európu a teší Slovákov…

Bez Grécka by sa európskym financmajstrom dýchalo lepšie, bez Grécka by sme však nepoznali olympiádu a nemohli sa tešiť z úspechu A. Kuzminovej. Grécko naozaj krajinou protipólov: Pred vyše 2 tisíc rokmi položilo základy európskej civilizácie, dnes je najväčšou hrozbou eurozóny. Paradoxne sa však z tejto situácie môžu tešiť klienti s hypotékou na krku….

Pomôž si Grécko, aj Európa ti pomôže

Takto nejako by sa dali zhrnúť výsledky rokovanie politikov eurózony ohľadne pomoci zadĺženému Grécku, pomoc príde len ak táto krajiny zníži svoj rozpočtový deficit. Opatrnosť je namieste. Potenciálni veritelia totiž musia plán pomoci nastaviť obmedzene. Inak sa Španielsko a Portugalsko okamžite postavia do radu, aby tiež žiadali o pomoc, upozorňuje Mads Koefoed zo Saxo Bank a dodáva, že problém je oveľa širší: „Situácia v Grécku je len symptómom problémov, ktoré existujú vo väčšine štátov južnej Európy. Tieto krajiny majú vysoké zadĺženie, vysokú nezamestnanosť a nízku konkurencieschopnosť. Tradične sa spoliehajú na opatrenia k naštartovaniu spomaľujúcej sa ekonomiky ako je devalvácia. Európska centrálna banka však dohliada na monetárne politiky štátov a tento stav nie je ďalej udržateľný. Miesto toho by mail oslabené ekonomiky vsadiť na menej populárne opatrenia, ktorými je znižovanie verejných výdavkov. Grécko je len jednou z krajín v rade tých, ktoré sa musia vyrovnať s kombináciou vysokej nezamestnanosti, rastúcich deficitov a nízkej konkurencieschopnosti z dôvodu silného eura. V prípade, že sa zadĺženie nezníži na kontrolovateľné hodnoty, súčasný poplach obklopujúci Grécko bude len predzvesťou omnoho vážnejších problémov, ktoré ešte len prídu."

Podobný názor má aj eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia, podľa ktorého by sa finančné problémy, ktoré teraz sužujú Grécko, mohli postupne preniesť aj do ostatných krajín eurozóny.

Za problémami Grécka však môžeme vidieť nielen tamojších politikov, ale aj americké banky. Napríklad Goldman Sachs požičala v roku 2001 Grécku niekoľko miliárd dolárov, ktoré nezaúčtovala ako úver, ale ako devízový obchod. Túto „nepresnosť v štatistike“ odhalil denník New York Times. Podobných štatistických skreslení by sme v gréckych výkazoch našli podstatne viac.    

Slováci podceňujú refinancovanie hypotéky

Každá minca však má dve strany. Podľa denníka SME môžu z problémov v južnej Európe profitovať Slováci. Hypotekárne sadzby totiž zrejme ostanú dlhšie na nižších úrovniach, ako by ostali, keby Grécko nemalo súčasné problémy.

Na nižšie sadzby však nestačí čakať, ale treba byť aktívni. Slováci, ktorí riešia svoje bývanie, si častokrát neuvedomujú, že hypotéku si aj počas splácania môžu "preniesť" do inej banky a výrazne ušetriť na výhodnejšej sadzbe, ktorá môže byť nižšia až o niekoľko percentálnych bodov. Výsledkom bude úspora v stovkách až tisícoch eur. Podľa odhadov spoločnosti Fincentrum približne 10% úverov na bývanie zabezpečených nehnuteľnosťou slúžilo v minulom roku na refinancovanie predchádzajúceho úveru. Refinancovaná tak boli úvery v hodnote približne 200 miliónov eur. Fincentrum radí držať sa pri refinancovaní hypotéky týchto zásad:  

  1. Myslite na koniec fixácie
  2. Posúďte svoje možnosti
  3. Porovnávajte
  4. Buďte aktívni
  5. Konajte s rozvahou

Európa neporastie rovnomerne

Ekonomika eurozóny porastie v roku 2010 miernym tempom a proces zotavenia by mohol byť nevyrovnaný – uviedla Európska centrálna banka vo februárovom bulletine. Ekonomika sa zotavila až na prelome roka, banková rada očakáva v strednodobom horizonte cenovú stabilitu, inflácia by sa mohla pohybovať okolo 1%, cenové a mzdové tlaky zostanú utlmené. ECB nastavila odhad rastu eurozóny do rozpätia 0,1% až 1,5% a pre rok 2011 do rozpätia 0,2% až 2,2%.

A zase to Švajčiarsko…

Švajčiarska banková diskrétnosť už dlho leží v žalúdku európskym politikom, ktorí potrebujú daňami najbohatších zalátať diery v rozpočtoch. Spor však najnovšie získal pikantnejšiu príchuť. Nemecko uvažuje o kúpe údajov o bankových kontách nemeckých daňových neplatičoch, ktoré unikli z bankového prostredia. Pokiaľ Nemecko tieto údaje kúpi, Švajčiarsko pripraví zákon, ktorí umožní zverejniť údaje o aj švajčiarskych kontách vysokopostavených nemeckých politikov.    

Vymieňanie bankových informácií by malo byť v Európe ľahšie. Európsky parlament vyzval členské štáty, aby obmedzili bankové tajomstvo a umožnili automatickú výmenu informácií o dani z príjmov a DPH. Pre daňové úniky totiž štáty prichádzajú o asi o 200 miliárd eur.

Každý týždeň počujeme z úst svetových politikov, že prísnejšia regulácia finančného sektora je nezvratná. Podľa medzinárodnej organizácie účtovníkov (ACCA) by vlády a finančné inštitúcie mali čo najskôr pristúpiť k dialógu a dohode o podobe finančných regulácií. Inak predovšetkým banky riskujú, že vlády stratia trpezlivosť a pristúpia k jednostrannej regulácii pomocou striktných a detailných predpisov. Takéto predpisy však nemusia rešpektovať podnikateľské prostredie. ACCA zároveň vyzvala na založenie európskej agentúry na ochranu spotrebiteľského financovania podľa amerického vzoru.

Slovensko padlo len o 2,7%

Podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v poslednom štvrťroku minulého roka Slovensko dosiahlo výkonnosť HDP v stálych cenách na úrovni – 2,7% (trh v priemere očakával pokles až o 3,8%). Štruktúru rastu zverejní Štatistický úrad až o mesiac. Na základe už zverejnených údajov však predpokladáme, že aj v 4Q sme pravdepodobne zaznamenali pozitívny príspevok čistého exportu k rastu HDP. Naopak príspevok domáceho dopytu bol naďalej negatívny, aj keď vďaka nižšej porovnávacej báze sa medziročný prepad domáceho dopytu zmiernil. Prispela k tomu pravdepodobne najmä nižšia porovnávacia báza v tvorbe fixných investícií,“ tvrdí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. 

Spotrebiteľská inflácia sa v januári opäť spomalila z medziročného rastu 0,5% na 0,4%. K spomaleniu prispeli najmä regulované ceny bývania (plyn, elektrina, teplo), na druhej strane rástli ceny potravín.

Je vhodný čas vziať si hypotéku?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *