Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Týždeň vo financiách: Grécku pomôže odchod z eurozóny, vraví nemecký minister vnútra

Kým doteraz sa o odchode Grécka z eurozóny šepkalo za zatvorenými dverami, nemecký minister vnútra Hans-Peter Friedrich sa rozhodol prehovoriť nahlas. V rozhovore pre nemecký Der Spiegel zdôraznil, že odchod Helénskej republiky zvýši šance finančne sa zotaviť.

Líder vládnej CSU však rozhodne nehovorí o vyhodení Grékov, naopak tvrdí, že problémová krajina musí dostať návrh, aký nebude môcť odmietnuť. Argumentuje potrebou zvýšiť konkurencie schopnosť Grécka a tá je podľa neho pravdepodobnejšia mimo menovú úniu.

Čo by mohol odchod Grécka z eurozóny znamenať?

 • Nová grécka mena by sa prudko oslabila voči euru. Pre krajinu by to znamenalo zvýšenie konkurencieschopnosti, keďže by krajina vyvážala lacnejšie pri zachovaní nominálnych miezd. Zároveň by sa dovolenky v Grécku stali lacnejšie pre Európanov platiacich eurom.
 • Z rovnakého dôvodu by Grécku zdražel dovoz a zahraničné komodity by sa stali menej dostupné. Týkalo by sa to aj pohonných hmôt.
 • Ak by dlh krajiny ostal v eurách, neustále by narastal vzhľadom k domácej kúpyschopnosti. Pravdepodobne by sme sa nevyhli 100% haircutu.

Prečítajte si histórii gréckych bankrotov.

Grécko s horším ratingom

Ratingová agentúra Fitch pristúpila k zníženiu hodnotenia Grécka z úrovne „CCC“ na „C“. V komentári k zníženiu ratingu uviedla, že bankrot krajiny je v krátkom horizonte vysoko pravdepodobný. 

Ratingovky: Spoluvinník krízy?

Odhliadnuc od ostatného rozhodnutia, samotné ratingové agentúry čelia mnohým obvineniam, že na zvýšené riziko finančných inštrumentov nedokážu včas upozorniť. Ale prečo je to tak? Históriu ratingových agentúr priblížil v sérii článkov Daniel Kuchta. Prečítať si môžeme o tom, že  pôvod ratingu je v Európe a za jeho vznikom v USA stojí bojovník proti otrokárstvu. Za dnešný pomerne zlý model, kedy si rating platí hodnotená inštitúcia, môžu z veľkej časti kopírky.

Priaznivý záver týždňa

Záver týždňa priniesol podľa spoločnosti Capital Markets na akciové trhy priaznivý vývoj. Tento krát to však nebolo len vďaka správam z eurozóny, ale aj z Ázie. Japonsko podľa tlačových správ prisľúbilo príspevok do záchranného fondu MMF a Čína deklarovala väčšie otvorenie finančných trhov zahraničným investorom. Optimizmus dodala aj ECB, ktorá by podľa odhadov mohla komerčným bankám poskytnúť približne 470 mld. eur v rámci ďalších 3-ročných LTRO operácií, ktoré sú ohlásené na 29.2.2012. 

Slovensko emitovalo dlhopisy v českých korunách

Slovensko predalo štátne dlhopisy s pohyblivým výnosom v objeme 12,5 miliardy českých korun a nie v eurách. Podľa slovenského ministra financií Ivana Mikloša ide o jednorazový krok. Emisiu obligácií v slovenskej mene si vraj vyžiadal záujem investorov. Splatnosť dlhopisov je 2. septembra 2015 a hlavnými manažérmi sú Slovenská sporiteľňa, Československá obchodná banka a Komerční banka. Emisná cena bola 98,97 percenta.

Slovenské hospodárstvo porastie podľa analytikov v tomto roku o 0,9%

Bankoví analytici oslovení NBS mierne zlepšili odhad rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku. Kým v januári bol priemer ich odhadov 0,8% v stálych cenách, vo februári sa zlepšil na 0,9%, pričom rozpätie odhadov je pomerne veľké 0,5 až 3,6%. V prípade inflácie meranej harmonizovaným indexom zostal odhad vo februári  neznemený 2,5%, rozpätie odhadov sa však rozšírilo na 1,5 – 3,2% (v januári 2–3%).V prípade vývoja kurzu USD/EUR je priemerný odhad analytikov 1,26 a rozpätie 1,15 až 1,35, pričom v januári bolo rozpätie odhadov 1,2 až 1,37 s priemerným odhadom 1,3.

Ekonomika eurozóny poklesne

Európska ekonomika by mala poklesnúť v roku 2012 o 0,3%, pôvodné odhady hovorili o raste 0,5%. Odhad poklesu výkonnosti 17-tich krajín platiacich eurom je hlavne z dôvodu očakávaného poklesu HDP v Taliansku a Španielsku, a to –1,3% resp. –1,0%. Podľa eurokomisára  pre hospodárstvo a menovú politiku Európskej Únie Olliho Rehna sa rast zastavil, ale aj napriek tomu sú viditeľné známky stabilizácie v európskom hospodárstve a dodal, že ekonomický sentiment je stále na nízkej úrovni, ale cítiť uvoľnenie napätia na finančných trhoch. Celoročný pokles únie by bol prvý od roku 2009, keď sa ekonomika prepadla o 4,3% potom, čo v USA prepukla finančná kríza, ktorá sa preniesla aj do Európy.

Podielové fondy 2011: Predaje zatienili vysoké redemácie

Na domácom trhu po dvojročnom raste vlani objem prostriedkov v otvorených podielových fondoch klesol o takmer 16% a priblížil sa k hodnotám z roku 2008. Vysoký objem redemácií sa prejavil aj vo vývoji čistých predajov. Kým v roku 2010 dosiahli najvyššie čisté predaje správcovské spoločnosti veľkých bánk, vlani sa ocenenie Top Fond za najpredávanejší fond ušlo aj stredne veľkým spoločnostiam.     

Pokles majetku neznamená, že Slováci do podielových fondov neinvestovali. Správcovské spoločnosti však zaznamenali vysoký počet redemácií (výberov). To sa prejavilo v rámci ocenenia Top Fond za najpredávanejšie fondy, ktorý už po tretí raz zorganizovala SASS a časopis Investor. Kým za rok2010 si víťazstvo podelili správcovské spoločnosti Slovenskej sporiteľne, Tatra banky a VÚB, za rok2011 uspeli KBC Multi Cash Euro, IAD – Bond Dynamic, Generali PPF Fond nových ekonomík, TAM – SmartFund a Prvá penzijná – NÁŠ PRVÝ REALITNÝ š.p.f.

Predseda predstavenstva SASS Roman Vlček hovorí, že najväčšie spoločnosti si udržali vysoké predaje, ale ich čisté predaje ovplyvnili práve redemácie: „Väčšina fondov sú otvorené podielové fondy, kde môžete kedykoľvek požiadať o vyplatenie. Spoločnosť, ktorá má najväčší objem vo fondoch, musí rátať s vysokou pravdepodobnosťou, že ľudia budú aj najviac vyberať. A taký bol rok 2011, na jednej strane vysoké predaje, ale aj vysoké redemácie.“

Byty sú drahé, platy nízke, Slovákom musí pomáhať štát

Nízke platy a nepomerne drahšie nehnuteľnosti spôsobujú, že vlastné bývanie je pre mnohé skupiny nedostupné a alternatíva v podobe nájomných bytov neexistuje. To je hlavný dôvod, prečo by sa štát nemal vzdávať podpory bývania, zhodli sa účastníci odbornej konferencie, ktorú zorganizoval Inštitút hospodárskej politiky.

Riaditeľ Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš odhaduje, že na Slovensku chýba 250 tisíc nových bytov. Výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie Ladislav Unčovský dopĺňa, že v porovnaní s vyspelými krajinami EÚ máme vysoký podiel „preplnených“ domácnosti: „Takmer v 40% domácností je plocha obydlia nedostatočná k počtu členov. Navyše podľa Eurostatu najvyšší podiel mladých vo veku 18–34 rokov, ktorí bývajú so svojimi rodičmi, je v EÚ práve na  Slovensku – viac ako 60%.“

Bytovú otázku môžeme vyriešiť práve podporou nájomného bývania, myslí si riaditeľ Štátneho fondu rozvoja bývania Ľubomír Bošanský: „V dnešnej dobe máme asi 3% nájomných bytov, pričom európsky priemer je okolo 30 až 40%. Musí sa zmeniť filozofia, nájomné bývanie nesmie byť považované za menejhodnotné. Stretávam sa s označovaním sociálne bývanie a hneď to má pejoratívny význam. To nie je pravda a práve cez nájomné bývanie budeme vedieť pri našej výkonnosti ekonomiky a pri našich mzdách zabezpečiť oveľa väčšiemu počtu mladých ľudí bývanie. Do tohto nájomného bývania treba stimulačnými mechanizmami pustiť súkromné firmy, aby to pre ne bolo výhodné.“ 

Keď požičiate na dobré slovo

Požičali ste peniaze niekomu z rodiny alebo priateľovi ako sa hovorí „na dobré slovo“? Poviete si, niekoľkokrát. Nie každý má však pozitívnu skúsenosť v súvislosti s vrátením pôžičky. Tí, ktorým ste pomohli v núdzi, niekedy jednoducho berú na ľahkú váhu skutočnosť, že požičané treba vrátiť podľa dohody, aj keď ste ju spoločne nespísali. Právnička Provident Financial Veronika Slišková radí, aké práva a povinnosti majú obe strany v takomto prípade?

Kto zaplatí škody od výtlkov?

Prejazd výtlkom môže v závislosti od jeho hĺbky a rýchlosti auta spôsobiť nemalé škody. Asi najmenšou škodou je narušenie geometrie podvozku, ktorú si mnohí po skúsenostiach dávajú nastaviť po zime automaticky. Väčšou škodou je prerazenie pneumatiky a následný defekt či dokonca poškodenie ráfiku kolesa. Sporadicky môže takýto prejazd spôsobiť aj poškodenie celej nápravy auta, ktorej oprava môže následne stáť aj niekoľko tisíc eur. Asi najhorším následkom výtlkov je nehoda s iným autom alebo objektom vedľa cesty.

„V zásade platí, že správca ciest zodpovedá za škody a výtlky na cestách,“ povedal Petar Dobrič, člen predstavenstva pre priamy a medzinárodný obchod poisťovne Genertel. „Spravidla však správcovia odmietajú úhradu škôd a vo väčšine prípadov to odôvodňujú aj tým, že chýba jasný dôkaz. Treba mať na zreteli aj to, že správca cesty je oslobodený od zodpovednosti v prípade, že sú výtlky označené dopravnou značkou a aj vtedy, keď vodič nedodrží maximálnu povolenú rýchlosť na danom úseku.“

Dôkazom môže byť v takýchto prípadoch dostatočné množstvo fotografií, ktoré môžu nehodu jasne identifikovať. V súčasnosti sú už aj fotoaparáty v mobilných telefónoch dostatočne kvalitné na to, aby robili postačujúce snímky. Nápomocní sú aj jeden či dvaja svedkovia nehody, a ak sme presvedčení o poškodení pneumatiky a ráfiku chybou vozovky, je dobré to zahrnúť do policajnej správy. Takto nazbierané dôkazy je možné predložiť na príslušnej správe ciest a požiadať o náhradu škody.

Ilustračné foto: sxc.hu.

 

Dôverujete ratingovým agentúram?

View Results

Loading ... Loading ...

3 odpovede na “Týždeň vo financiách: Grécku pomôže odchod z eurozóny, vraví nemecký minister vnútra”

 1. au-zlato.sk píše:

  Eurozone pomôže odchod Grécka, bolo aktualne pred 2 rokmi. Teraz už je to jedno.

  • Michal D. píše:

   Pred dvoma rokmi by to bolo lepsie, ale stale to ma vyznam. Odchod Grecka bude znamenat hodnotnejsie euro a lacnejsi statny dlh.

   • Lukas píše:

    Grecko nemalo odist. Malo byt vykopnute! Ako zbity pes vyhodene so vsetkou hanbou. Aby sa aj ostatne prasata naucili, ze zrat zo spolocneho taniera europy nie je zadarmo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *