Piatok 19. január. Meniny má Dalibor

Týždeň vo financiách: Grécky národný zvyk a slovenské Blbočkovo?

Z amerického dlhového stropu sa stáva fraška. Pápež František vyzval mladých nezamestnaných v Európe, aby sa vzopreli v týchto ťažkých časoch a kabinet Roberta Fica chce bojovať s daňovými únikmi. Mal by si však uvedomiť, že bločkové lotérie nedopadli nijako slávne ani v krajinách, kde slovenské porekadlo Každý zázrak trvá tri dni, vôbec nepoznajú.

Finančnými trhmi počas uplynulého týždňa zatočilo niekoľko udalostí. V prvom rade to bolo Sýria, ďalej turbulencie ohľadom US dlhového stropu a napokon pozitívna správa, ktorá prišla z Nemecka a ktorá len potvrdila, čo sme už vedeli – že motor Európy sa už točí naplno a je schopný (do istej miery) potiahnuť celú Európu, ale…

Za tým slovíčkom ale sa skrýva veľmi veľa, no predovšetkým fakt, že niektoré krajiny eurozóny do nej jednoducho nepatria a zrejme sa ani nikdy nemali stať jej členom.To len prianie bolo vtedy otcom veľkolepej myšlienky. A teraz, v čase blížiacich sa nemeckých volieb to zaznieva naplno.

Sýria v centre špekulácií na finančných trhoch

Tí, ktorí rozbehli na finančných trhoch špekulácie spojené s možnými dôsledkami vojenského zásahu proti Sýrii, musia byť po týždni vyjednávania západných mocností, čo vlastne robiť, značne zmätení. Po počiatočnej ostrej verbálnej rétorike voči Sýrii prichádzalo čoraz viac signálov, že to s vojenskou odplatou za použitie chemických zbraní nebude také horúce, konštatoval analytik ČSOB Jan Čermák.

Dodajme, že jedným z takýchto signálov bol politický výprask, ktorý utrpel britský premiér David Cameron, keď mu parlament v hlasovaní zakázal použitie vojenskej sily proti Sýrii. Ďalším fakt, že americký prezident Barack Obama bol po celý týždeň pod tlakom verejnej mienky – 60 percent Američanov proti vojenskému zásahu v Sýrii.

Celá záležitosť okolo Sýrie, ktorá sa mnohým zdala byť spočiatku čierno-biela, sa v priebehu týždňa začala riadne zamotávať, a to aj v kontexte veľmi pravdepodobného radikálneho zhoršenia vzťahov medzi Iránom a Izraelom. Zašpekulovať si nad osudom Sýrie musí byť naozaj veľmi ťažké, a tak jednoduchšie pre globálne trhy bude plne upriamiť pozornosť na prichádzajúce americké makroekonomické dáta, zdôraznil Čermák. Tie totiž môžu „ďalej akcelerovať alebo naopak potlačiť doterajší trend alebo ak chceme – sentiment (výpredaj bezpečných dlhopisov a zraniteľných mien z ​​rýchlo sa rozvíjajúcich trhov), a to bez ohľadu na (ne) zásah proti Sýrii.“

Dlhový strop: Republikáni vz. demokrati

Druhou udalosťou s veľkým vplyvom na minulotýždňové trhy bola skutočnosť, že Spojeným štátom zasa hrozí platobná neschopnosť – opäť stoja pred navyšovaním stropu pre štátny dlh. „Stáva sa z toho už fraška,“ konštatoval publicista a ekonóm Peter Apolen. Spojené štáty si stanovili limit, kam až môže štát pri zadlžovaní zájsť a už tretíkrát budú túto kvótu zvyšovať. Republikáni budú opäť predvádzať perie, ako by mal štát šetriť a demokrati maľovať najhoršie scenáre, čo všetko sa stane, keď sa limit neposunie.

Republikáni podmieňujú svoj súhlas s navýšením limitu značnými škrtmi vo výdajoch štátnej kasy a najväčším tŕňom v ich oku je zdravotnícka reforma so základným zdravotným poistením pre všetkých občanov. Podmienkou republikánov je zastavenie reformy. Biely dom v réžii demokratov však už vopred vyhlásil, že vyjednávať nebude a že Kongres Spojených štátov nemôže vyslať finančným trhom signál o pochybnostiach v platobnej schopnosti krajiny.

Trhy aj tak čakajú hlavne na Fed

Vyspelé, ako aj rozvíjajúce sa trhy pokračujú v klesajúcom trende, pričom krajiny ako India, Turecko alebo Brazília zostávajú pod silným tlakom úniku likvidity a ich meny prudko oslabujú. „Investori veľmi citlivo reagujú na prichádzajúce informácie a snažia sa predvídať načasovanie exitu Fed-u,“ upozornil Patrik Hudec z Generali PPF Asset Management v komentári BIG EXPERT – Trhy čekají hlavně na FED.

Ako ďalej uviedol, zmiešané (makro) dáta uplynulých dní sa premietli do zvýšenej volatility a ostro sledovaný 10-ročný výnos amerických vládnych dlhopisov zostáva blízko hranice 2,8% pa, čo už môžeme považovať viacmenej za fundamentálne „ospravedlniteľnú“ úroveň. Celkový obrázok pre ekonomiku Spojených štátov je prevažne pozitívny, inflácia je pod kontrolou, trh práce sa postupne zlepšuje a spotrebiteľská dôvera je stabilizovaná.

A ako sa na sled horúcich udalostí minulého týždňa možno pozerať z pohľadu zlata?

Investori aj obchodníci na komoditných burzách sa opäť vracajú k zlatu, aspoň to tak podľa vývoja v posledných týždňoch vyzerá, pričom rastu žltého kovu pomáha ako ekonomika, tak aj politika. „Ekonomické (ne)oživenie, konflikt v Sýrii alebo tiež dlhový strop v USA, to všetko možno povedie k rastu ceny zlata,“ písali sme minulý týždeň.

„Bude vojna?“ – pýtali sme sa ďalej. Najaktuálnejším akcelerátorom ceny zlata bol totiž počas uplynulého týždňa stupňujúci sa konflikt v Sýrii, kde reálne hrozil, resp. naďalej hrozí vojenský zásah. Je v celku logické, že v takýchto prípadoch sa investori zbavujú bežných rizikových aktív, ako sú akcie, a uchyľujú sa k nástrojom, ktoré sú požadované pre ich charakter bezpečných prístavov. A zlato medzi ne určite patrí. A do tretice menujme aj fakt, že ani ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania (QE) už nie je pre zlato strašiakom. Podľa posledných dát to nevyzerá na to, že by mal Fed silný dôvod k ukončovaniu QE, takže aj najväčšia brzda ceny zlata je mimo hry.

Nemecko silnie, juh Európy upadá

Podnikateľská nálada v Nemecku stúpla v auguste na najvyššiu hodnotu za 16 mesiacov. Podľa výskumného inštitútu Ifo najväčšia európska ekonomika po prekvapivo silnom raste v druhom štvrťroku naďalej naberá tempo. Index podnikateľskej nálady sa v auguste zvýšil na 107,5 bodu z júlových 106,2 bodu a ocitol sa najvyššie od apríla 2012. Index rástol už štvrtý mesiac za sebou.

Analytici očakávali v priemere zvýšenie indexu na 107 bodov. „Nemecká ekonomika sa pohybuje hore väčšou rýchlosťou,“ uviedol ekonóm Ifo Kai Carstensen. Firmy sú podľa jeho slov spokojné so svojou súčasnou situáciou. Ich optimizmus ohľadom budúceho podnikania tiež vzrástol, aj keď mierne.

Nemecká ekonomika v druhom štvrťroku vzrástla v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom o 0,7 percenta. Tempo rastu bolo najrýchlejšie za viac ako rok a vyššie, než čakali analytici.

Motor Európy teda zaberá naplno a pomáha dotvárať obraz dvoj, prípadne viacrýchlostnej Európy s dvomi protipólmi – naďalej silnejúcim Nemeckom a upadajúcim juhom. Symbolom toho druhého pólu je Grécko, ktoré bude potrebovať ďalšiu pomoc. Nevylúčil to ani grécky minister financií Giannis Stournaras, podľa ktorého Grécko by malo usilovať o zmenu podmienok úverovej pomoci, napríklad o zníženie úrokov a získanie viac času na splatenie pôžičiek. Zároveň pripustil, že Grécko bude potrebovať dodatočnú pomoc v objeme cca 10 miliárd eur.

Minister Stournaras podrobil ostrej kritike národný zvyk Grékov vyhýbať sa plateniu daní a pripustil, že mnohí Gréci takéto správanie považujú za istý druh národného športu. Dodajme, že daňové úniky v Grécku sú častým terčom kritiky v Nemecku, ktoré má rozhodujúci podiel na financovaní gréckeho záchranného programu.

Tak tomu bolo aj v minulých dňoch, keď kancelárka Angela Merkel pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami v Nemecku na jednom z predvolebných mítingov  povedala, že Grécko sa nikdy nemalo stať členom eurozóny. Bola to veľká chyba, zdôraznila a dodala, že za to môže jej predchodca Gerhard Schröder, ktorý prijal Grécko v eurozóne a zároveň uvoľnil prísne rozpočtové pravidlá, ktoré mali slúžiť na podporu spoločnej meny. Zaskočeným médiám kancelárka vysvetlila, že postoj Nemecka voči zadlženému Grécku sa nijako nemení a aj ona sama i minister financií Wolfgang Schäuble naďalej robia všetko preto, aby Grécko zostalo  eurozóne.

Len musí sa zbaviť svojho národného zlozvyku – neplatiť dane.

Svätá Matka Cirkev o stratenej generácii mladých

Témou nezamestnanosti v Európe sa zaoberala aj Svätá Matka Cirkev. V augustovom vydaní Informačného listu Generálneho sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska (GS KBS) Notitiae Ecclesiales, čo možno z latinčiny voľne preložiť ako cirkevné znalosti, resp. správy či oznamy z prostredia Cirkvi), sa o. i. rozoberá téma nezamestnanosti v Európskej únii, ktorá je stále na historických maximách, najmä však nezamestnanosť mladých. „Tento problém v poslednom období značne vzrástol a stal sa jedným z najpálčivejších v Európe.“

A ďalej, „Mladých ľudí vo veku 25 – 35 rokov možno označiť za stratenú generáciu, ktorá má obrovský problém nájsť si prácu a teda nemá možnosť budovať svoju kariéru.“

Pápež František pripomenul, že viac než ekonomickú silu práce je dôležité uvedomiť si jej humanizujúcu úlohu a nezamestnanosť označil za príčinu straty dôstojnosti i sociálneho vylúčenia. V práci vidí pápež šancu pre kreativitu a zmenu. „Vyzýva mladých, aby sa vzopreli v týchto ťažkých časoch a aby rozvíjali aktívnu nádej a angažovanosť. Takto sa radí k tým, ktorí sa zasadzujú za razantnejší otvorený boj s nezamestnanosťou v Európe,“ uvádza sa v najnovšom vydaní Notitiae Ecclesiales.

Ďalšie udalosti a názory z EÚ a eurozóny už v spravodajskej skratke:

● Francúzsko na budúci rok zvýši dane menej než pôvodne plánovalo. Rozhodnutie vlády prišlo po varovaní Medzinárodného menového fondu (IMF), že ďalšie zvýšenie daní by už malo na francúzsku ekonomiku nepriaznivý dopad ● Generálny riaditeľ rakúskej Erste Bank Andreas Treichl a podpredseda predstavenstva Franz Hochstrasser  predali dovedna 30 tisíc kusov akcií svojej banky za viac ako tri štvrte milióna eur. „Predaj akcií spoločnosti vlastným manažmentom nie je trhom nikdy vnímaný pozitívne,“ povedal Milan Lavička z J&T Banky. Vedenie predalo akcie Erste v okamihu, keď ich kurz atakoval dvojročné maximum ● Ako vyplýva z predbežných údajov, inflácia v eurozóne meraná indexom spotrebiteľských cien (CPI) v auguste medziročne vzrástla o 1,3 percenta. Po prechádzajúcich 1,6 sa očakával nárast o 1,4 percenta ● Guvernér anglickej centrálnej banky BoE Mark Carney uviedol, že banka je pripravená poskytnúť ekonomike stimul v prípade, ak rastúce sadzby na finančných trhoch ohrozia rodiace sa hospodárske oživenie. BoE sľúbila, že bude svoju referenčnú sadzbu udržiavať na hladine 0,5 percenta dovtedy, kým nezamestnanosť neklesne pod 7 percent ● Obyvatelia Slovenska cítia väčšiu finančnú istotu a stabilitu než obyvatelia Čiech. Tak to aspoň vyplýva z prieskumu ING Životnej poisťovne ● Dánsko už nemôže ďalej zahŕňať svoje
obyvateľstvo štedrou štátnou pomocou, na ktorú si ľudia veľmi zvykli. „Žijeme vo svete globálnej súťaže o pracovné miesta,“ uviedol dánsky minister financií Bjarne Corydon. K reforme sociálneho štátu núti vládu hospodárska stagnácia a zväčšujúci sa deficit rozpočtu. „Aby si krajina udržala rešpekt investorov, musí znížiť výdavky,“ zdôraznil minister.

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.

Zakorenený predsudok a slepá dôvera

To, že bezpečnejším poskytovateľom spotrebiteľského úveru je banka a nie nebanková spoločnosť, je len jedno zo zaužívaných klišé vo finančnej gramotnosti obyvateľstva. Aspoň v Česku je to tak. Skutočnosť je ale taká, že reálne podmienky a férovejší prístup ku klientovi ako banky majú skôr niektorí značkoví poskytovatelia spotrebiteľských úverov.

„Ľudia by sa všeobecne mali vždy sústrediť na to, aké podmienky poskytovatelia úveru majú, ako transparentné majú zmluvy, a porovnávať ponuky. Tradičný prístup, v ktorom je banka považovaná za výhodnejšieho a bezpečnejšieho poskytovateľa finančných produktov, už dávno neplatí,“ uviedol Petr Teplý z Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej, autor štúdie Navigátor bezpečného úveru.

Napriek tomu, že obstaranie spotrebiteľského úveru je bezpečnejšie u značkových poskytovateľov spotrebiteľských úverov než u veľkých bankových domov a nebankové úverové spoločnosti majú spravidla transparentnejšie podmienky aj zmluvy a oproti bankám nižšiu cenu sankcií za neskoré splácanie, nuž, napriek tomu všetkému má veľa ľudí v sebe zakorenený predsudok o opaku a bankám slepo dôveruje.

Dlžníci mávajú kuriózne výhovorky

Aj ďalšie zaujímavé údaje prišli zo susedného Česka. Podľa Exekutorské komory ČR počet exekúcií oproti minulému roku klesol o tretinu. Exekúcií síce ubúda, ale tých, ktorí pri vyjednávaniach s veriteľmi používajú niekedy až kuriózne výhovorky, je čím ďalej tým viac. Dlžníci majú napríklad tú smolu, že zlodeji vykradnú banku práve vo chvíli, keď oni chcú svoju pohľadávku uhradiť. Téme sa bližšie venovala Monika Hrušová v článku Počet exekucí klesá. Nápaditost dlužníků naopak.

Hrdo a národne – aj s malými dôchodkami?

Minulý týždeň médiá zverejnili čo-to zo zámerov rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny na najbližšie roky a týkajúce sa oblasti starobných dôchodkov. Zámery sú pretavené do programu s veľkolepým a hrdým názvom Národný program aktívneho starnutia na roky 2014 až 2020. Sú tam rozpísané ciele, ktoré rezort chce splniť v roku 2014, ďalšie v roku 2015, koncepcie, ktoré chce pripraviť do konca júna 2017, atakďalej, atakďalej.

Zaujímavé a vzrušujúce čítanie dobré akurát tak na nervy. Ale z Národného programu si zasa netreba až tak veľmi robiť ťažkú hlavu, lebo medzitým prídu voľby a ak by ich aj opäť vyhrala vládna strana, určite príde iný minister a horliví úradníci vypracujú nové koncepcie. Takto to stále chodí.

Nehovoriac už o tom, že problém nie je v koncepciách, ale jednoducho v tom, že v štátom dirigovanej Sociálnej poisťovni niet dosť peňazí na to, aby každý dostal zaslúžený dôchodok, no práve strana Smer-SD je tým, ktorý 2. pilier dosť výrazne zdecimoval. Aby sme ale boli úprimní, dôchodcovia zaujímajú každú politickú stranu zväčša iba pred voľbami…

Ale zrejme sa blýska na lepšie časy 3. pilieru. Keď totiž prejde novela zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení v podobe, ktorá je teraz v Národnej rade SR, samotným sporiteľom dá možnosť výberu dôchodkovej spoločnosti. A keďže bude teda treba pokryť trh v oveľa širšej miere ako v súčasnosti, na prestupoch klientov medzi doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami a získavaní nových sporiteľov by mohlo zarobiť množstvo finančných poradcov.

Každý zázrak trvá dni. Aj na Slovensku

Slovenské ministerstvo financií veľkolepo a za výdatnej a veľmi nákladnej mediálnej podpory rozbieha projekt Bločkovej lotérie. Minister Peter Kažimír očakáva úspech, keďže obyvatelia Slovenska podľa jeho slov radi hrajú hazardné hry. Ich vklady do hazardu sú vyššie ako európsky priemer, dôvodí ďalej Kažimír a motiváciou vlády je vtiahnuť ich hrou do zodpovedného daňového správania a zvyšovania daňových výnosov štátnej pokladne.

Pripomeňme dva základné dátumy, ktoré sú pre „hráčov“ rozhodujúce: 1. september 2013 – od tohto dátumu možno zbierať bločky z pokladníc a 16. september 2013, od kedy bude možné registrovať bločky do lotérie.

Bez ohľadu na to, že samotná registrácia bločkov je dosť nákladná a zložitá si napriek bombastickým propagandistickým článkom v niektorých médiách nemyslíme, že lotéria bude mať dlhé trvanie. Každý zázrak trvá tri dni, hovorí staré slovenské porekadlo. Nie veľmi slávne dopadli takéto a podobné pokusy aj v iných krajinách, dokonca aj v takých, kde toto slovenské porekadlo ani nepoznajú… Aj na Slovensku jestvuje obava, že mnohí si budú nákupy rozdeľovať na viac častí, aby zvýšili svoju šancu na úspech pri losovaní, ostatní budú pri čakaní pred pokladnicami nespokojní a lotéria pôjde časom do stratena. Po najbližších voľbách ju nikto ani nespomenie.

Názory ekonómov na Bločkovú lotériu sa rôznia. Podľa komentátora denníka SME Konštantína Čikovského je celá Bločková lotéria jeden veľký cirkus a je plná absurdností. Medzitým sa chopila moci ľudová tvorivosť, ktorá Bločkovú lotériu už stihla prekrstiť na Blbočkovú alebo aj Blbečkovú lotériu. Fígeľ je v tom, že ľudia s výnimkou niektorých skupín dôchodcov a prívržencov vládneho Smeru-SD jej veľmi neveria a považujú ju len za ďalší humbug a ohlupovanie národa, vďaka ktorému sa niekto z tých hore zasa dobre nabalí, no v reáli to štátu veľa neprinesie.

Nechápu, prečo vláda sa pri Bločkovej lotérii zameriava na veľké obchodné reťazce a chce ich prizvať do aktívnej spoluúčasti na projekte, keď nie je na Slovensku občan, ktorý by pri nákupe v Tescu, Bille či Lidli bloček nedostal.

… a šustrova žena chodí bosá

Keď sme už citovali jedno slovenské porekadlo, pridajme aj druhé: Kováčova kobyla chodí bosá, alebo ak chcete – Šustrova žena nosí deravé čižmy. Ozaj, platí toto porekadlo aj pre finančných poradcov? Trávia veľa času vysvetľovaním princípov investovania a pojmov ako diverzifikácia, investičná stratégia alebo portfólio svojim klientom, no vieme ako je to s ich najbližším okolím, rodinou a najmä s ich deťmi? Téme sa venoval Peter Apolen v článku Ako ukázať deťom svet financií a investícií.

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *