Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Týždeň vo financiách: Jedinou istotou je neistota

Bude euroval dôvodom pádu vlády? Pristúpi koalícia na kompromisy v prospech živnostníkov? Bude sa druhý pilier opätovne otvárať? Ako chce štát zregulovať poisťovne? Nabral vývoj svetovej ekonomiky jasný vývoj k recesii v tvare dvojitého W? Na najdôležitejšie otázky položené v priebehu uplynulého týždňa neexistuje jednoznačná odpoveď…

Jednu volebnú kampaň sme už Richardovi Sulíkovi z daní zaplatili a evidentne sa mu táto služba pozdáva, keďže to skúša znova. Postupne pre rakúsku televíziu i denník SME uviedol, že k eurovalu by sa mali vyjadriť občania v referende. Pripomeňme, že SaS sa zviditeľnila najmä vďaka petičnej akcii a následnému referendu o voličsky atraktívnych témach ako zrušenie poslaneckej imunity. Typicky liberálne témy ako legalizácia marihuany či registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia, ktoré sa v referende tiež objavili, nakoniec SaS zo svojej agendy vypustila – vymenila ich za možnosť vládnuť.

Je prirodzené, že marketingoví experti strany si osvojili substitučnú tému – „nenažraných Grékov“. Zrejme preto dnes predseda SaS tvrdošijne vyhlasuje, že euroval nepodporí aj keby bolo hlasovanie spojené s vyslovením dôvery vláde, pretože toto riešenie nepovažuje za dobré. Nevadí, že takmer žiaden ekonóm neverí, že odmietnutie eurovalu pomôže verejným financiám na Slovensku, podstatnejšie je, že proti pomoci Grécku sú bežní ľudia – voliči…

Bez eurovalu "W"

Portfólio manažér spoločnosti Across Wealth Management Radoslav Kasík verí, že sa recesii dá vyhnúť, ale nie automaticky: „L
en, v prípade, že sa vyriešia problémy v Európe. Taká je podmienka. Pokiaľ sa situácia v Európe vyberie zlou cestou a došlo by k defaultu Grécka, bankový sektor by bol zasiahnutý a v tom prípade musíme počítať s recesiou v tvare dvojitého "W". Za iných okolností je reálnejšie skôr to "L". Spotrebitelia sa oddlžujú, firmy to už viac-menej dokázali, na rade sú štáty, ich oddlžovaním bude limitovaný rast.“

Kompromis pre živnostníkov?

Minister práce Jozef Mihál naznačil koncom týždňa možnosť vyriešenia sporu o paušálne výdavky živnostníkov. Ich ohraničenie na maximálne 200 eur mesačne by nakoniec nemuselo prejsť. Šéf rezortu práce je ochotný súhlasiť s vyššou hranicou, zároveň sa však musí zdvihnúť odvodová sadzba, ktorá je aktuálne navrhnutá na 13%.

Pripomeňme si, že proti zrušeniu paušálnych výdavkov ostro vystupuje štvorica poslancov za OKS, ktorí však zmeny v prvom čítaní podporili. Ondrej Dostál na svojom blogu vysvetlil, že neodmietajú reformu ako celok. Tá má priniesť predovšetkým zjednodušenie celého systému. Proti obmedzeniu paušálnych výdavkov sú aj naďalej: „Zmeniť návrh zákona však možno iba v druhom čítaní. Preto poslanci OKS hlasovali v prvom čítaní za zákon a v druhom sa ho pokúsia zmeniť.“ Dostál dodal, že ich hlasy nakoniec môžu byť prepočuté, keďže návrh zákona prekvapujúco podporili aj poslanci opozičnej SNS.

Opäť otvorený druhý pilier?

Minister práce Jozef Mihál zároveň naznačil možnosť opätovného otvorenia druhého piliera. Podľa neho totiž približne 100 tisíc ľudí nestihlo do druhého piliera vstúpiť. Ďalšiu možnosť zrejme dostanú pri budúcoročnej novele zákona o starobnom sporení.

Nová regulácia poistného sektora?

Minister financií Ivan Mikloš je spokojný s prijatými zmenami pri hypotékach a stavebnom sporení, odhaduje, že už v prvom roku zaplatia ľudia na poplatkoch o 10 miliónov eur menej ako doteraz. Po úveroch sa chce rezort financií zamerať na sektor poisťovníctva.

Ivan Mikloš zdôrazňuje, že klientom najviac pomáha podpora konkurenčného prostredia. Podporiť ju chcú aj v oblasti PZP:  „Je to veľmi významná položka v rodinných rozpočtoch. Pripravujeme novelu zákona, kde bude povinnosťou informovať poistenca v časovej lehote 2 mesiace pred prolongáciou poistnej zmluvy o výške poistného a prípadných zmenách poistných podmienok. Chceme, aby sa klient mohol zorientovať na trhu. Predpokladáme, že sa vytvorí tlak na zníženie poistného.“

Nepreje vláda bankovú daň?

Vláda odsúhlasila osobitný odvod finančných inštitúcií – takzvanú bankovú daň vo výške 0,2% z nepoistených vkladov a ďalších pasív. Platiť ju teda budú aj banky v strate. Podľa dôvodovej správy je odvod v súlade s európskymi iniciatívami. Slovenská banková asociácia to spochybňuje, nepáči sa jej nejasne definovaný účel a sadzba sa jej zdá vysoká.

V návrhu zákona je definované, že vyzbierané odvody sú účelovo viazané na riešenie finančných kríz v bankovom sektore a na ochranu stability slovenských bánk. Výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie Ladislav Unčovský to nepovažuje za dostatočné. Bankárom chýba vytvorenie jednoúčelového fondu a jednoznačné pravidlá použitia prostriedkov z tohto fondu:    Obdobný názor vyjadrila aj Európska centrálna banka. ECB okrem iného odporúča ministerstvu financií odčleniť prostriedky z odvodu od všeobecných rozpočtových zdrojov a zaviesť pravidlá na použitie týchto prostriedkov z fondu. Toto odčlenenie prostriedkov vylúči možnosť ich použitia na iné účely ako na riešenie krízových situácii v  bankovom  sektore. Pravidla podľa ECB pomôžu obmedziť morálny hazard v súvislosti s použitím peňazí z odvodu.“ Laicky povedané, SBA i ECB majú obavy, že vláda v prípade nutnosti peniaze preje.

Nezamestnanosť rástla aj v auguste

Podľa oficiálnych štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny došlo k miernemu poklesu nezamestnanosti z júlových 13,15% na 13,12% v auguste. Ako poznamenáva analytik UniCredit Bank Dávid Dereník, po očistení o pravidelné sezónne vplyvy však nezamestnanosť naopak rástla a to o 0,15 percentuálneho bodu a potvrdzuje tak prelievanie spomalenia ekonomík zahraničných partnerov do domácej ekonomiky:  "Je pravdepodobné, že práve v auguste firmy nenajímali v porovnaní s prepúšťaním dostatočne a tak celková nezamestnanosť neklesala. V ďalšom mesiaci v štatistikách nezamestnanosti pribudnú absolventi stredných škôl, ktorí nepokračovali v ďalšom štúdiu. V septembri tak pravdepodobne nezamestnanosť aj naďalej mierne porastie a to najmä prírastkom absolventov a prepustených pracovníkov železníc ako aj zhoršenou situáciou v priemysle  Vyhliadky pre slovenskú nezamestnanosť tak do konca roka nie sú ružové, na druhej strane však aj v prípade značnejšieho spomalenia priemyslu neočakávame novú výraznú vlnu prepúšťania. Firmy totiž dnes pracujú už s efektívnejším počtom pracovníkov ako v predkrízovom období. Do konca roka sa tak nezamestnanosť pravdepodobne priblíži k 13,5%. Pôvodné očakávania aspoň mierneho poklesu nezamestnanosti do konca roka sa tak pre nepriaznivú situáciu na svetových trhoch pravdepodobne nenaplnia."

Business & Financial Planners sa stal členom AFISPu

Predstavenstvo AFISP na svojom zasadnutí 12. septembra prijalo za svojho riadneho člena spoločnosť Business & Financial Planners. Spoločnosť po vzájomnej komunikácii splnila všetky podmienky pre riadne členstvo. Ide o právnickú osobu, ktorá pôsobí ako podriadený finančný agent vo všetkých sektoroch finančného trhu a  aj bez predchádzajúceho členstva sa hlásila k zásadám Etického kódexu našej asociácie.

"Našim spoločným cieľom je, aby tento podriadený agent úspešne aplikoval vo svojej praxi nové podmienky vyplývajúce zo zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve a prispel svojou činnosťou nielen k rozvoju vlastného podnikania, ale aj k ochrane záujmov svojich klientov na finančnom trhu. Spoločnosť zastupuje konateľ Mgr. Marián Nemeš, ktorý pracoval už v asociácii ako člen jej predstavenstva,"   informovala generálna tajomníčka AFISP JUDr. Darina Huttová.

Finančné aktíva Slovákov sa za desať rokov strojnásobili

S priemernými hrubými finančnými aktívami na obyvateľa vo výške 7 578 eur na obyvateľa je Slovensko stredne bohatou krajinou. Navyše, súkromné bohatstvo rastie na Slovensku pomerne silne. Počas posledných desiatich rokov sa priemerné hrubé finančné aktíva na obyvateľa viac ako strojnásobili. Aj keď slovenské tempo rastu 12,8 percenta za rok je pod priemerom regiónu (16,3 percenta), Slovensko je jednou z mála krajín na svete, kde rast aktív v skutočnosti zrýchlil po finančnej kríze. Tak ako aj v minulom roku rebríček najbohatších krajín vedie Švajčiarsko ťažiace najmä zo silnej meny. Švajčiarsko (207 393 eur na obyvateľa) je v rebríčku nasledované USA (111 897 eur na obyvateľa) a Japonskom (111 598 eur na obyvateľa). Vyplýva to z druhého vydania „Správy o svetovom bohatstve“ spoločnosti Allianz, ktorá analyzuje vývoj bohatstva a dlhov domácností v 50 krajinách.

Západná Európa je na dne ekonomického optimizmu

Svet sa vinou rastúcej inflácie a slabých investícií stále vzďaľuje ekonomickému oživeniu. Vyplýva to z prieskumu globálnych ekonomických podmienok medzi 2 186 členmi asociácie ACCA, ktorá združuje profesionálnych účtovníkov. Budúcnosť strednej Európy naopak zostáva stabilná až optimistická.

"V poslednej správe sa prejavuje množina obáv, vrátane výraznej straty pohybu v Ázii a Afrike. Rovnako západná Európa siahla na hranice úspornosti a na obzore sa objavuje sprísnenie úverových podmienok. Nové objednávky a zamestnanosť sa začínajú spamätávať. Ak tieto nové trendy v kombinácii s vysokou infláciou a nízkymi investíciami budú pretrvávať, môžeme v blízkej budúcnosti očakávať ďalšiu nestabilitu,"   uviedla riaditeľka ACCA pre Česko, Slovensko a Maďarsko Kateřina Benešová.

Čo nezvládla makroekonómia?

Takmer každý verí, hlavne školské učebnice postmodernistického keynesiánstva, že existuje niečo ako obed zadarmo za predpokladu, že rezervná mena dokáže emitovať nekonečné množstvo dlhu. Títo ľudia tvrdohlavo odmietajú zobrať do úvahy možné znehodnotenie takejto meny, ktoré sa napokon odrazí v hyperinflácii. To, že neexistuje nič ako obed zadarmo, tvrdí analytik TRIMBroker Peter Margetiny.

Svetový obchod potiahnu rozvíjajúce sa krajiny

V čase keď Svetová ekonomika čelí viacerým výzvam sme svedkami ešte väčšej zmeny – vytvárania novej Južnej Hodvábnej cesty, ktorá bude spájať Áziu, Blízky Východ, Afriku a Latinskú Ameriku, hovorí o tom štúdia „Južná Hodvábna cesta“, ktorú pripravila HSBC Bank. Rast rozvíjajúcich krajín by mal byť motorom svetového obchodu 21. storočia.

Kedy získa klient najvýhodnejšiu hypotéku?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *