Streda 20. novembra. Meniny má Félix

Týždeň vo financiách: Keď promoskovsky orientovaný komunista obráti kabát, smer vetra sa tým nezmení

K sankciám voči agresívnemu Rusku sa pripojili aj spoločnosti Visa a MasterCard a finančný svet sa pýta, či pani Janet Yellen sa dopustila osudnej chyby. Málokto vie, že na Slovensku je najdlhší Medzinárodný deň žien a aj vo finančnom poradenstve platí: Bez práce nie sú koláče!

Finančnými trhmi počas uplynulého týždňa točili dve udalosti. Jednak vystúpenie guvernérky americkej centrálnej banky (Fed) pani Janet Yellen po zasadnutí menového výboru banky a jednak rozpínanosť Ruska voči Ukrajine a následné obavy z možnej ruskej agresie aj v ďalších postsovietskych a postsocialistických štátoch tzv. východného bloku (Poľsko, pobaltské krajiny, Rumunsko, Bulharsko, atď).

Relatívne pokojná reakcia na výsledok referenda o pripojení Krymu k Rusku sa začiatkom týždňa preliala na svetové akciové trhy, no pozornosť investorov sa postupne preniesla na dvojdenné zasadnutie Fed-u. Všeobecné očakávania boli nastavené tak, že Fed bude naďalej pokračovať v postupnom znižovaní objemu nákupov aktív, pričom tri štvrtiny analytikov očakávali, že Fed zmení svoj cieľ dosiahnutej nezamestnanosti na úrovni 6,5 % ako podmienku budúceho zvyšovania úrokových sazeb. Analytici čakali, že Fed namiesto nezamestnanosti uvedie iné faktory, doležitý však mal byť spôsob komunikácie, aby Fed nevyvolal na trhoch paniku

Po zasadnutí a následnom prejave predsedníčky Fed-u pani Janet Yellen bolo všetko jasné: zvýšenie úrokových sadzieb v USA nie je také vzdialené, ako sa poväčšine predpokladalo. Centrálna banka podľa pani Janet svoj rozsiahly program nákupov dlhopisov pravdepodobne ukončí už na jeseň a zvyšovať úrokové sadzby by mohla začať o približne šesť mesiacov neskôr, niekedy v prvom polroku 2015. Americký dolár v reakcii na to posilnil oproti euru aj voči jenu: Oproti spoločnej európskej mene stúpol o 0,5 % na 1,3763 USD/EUR. Japonský jen voči doláru oslabil na o 0,13 % na úroveň 102,48 JPY/USD.

Analytici Fio banky následne upozornili, že nová šéfka Fed-u vo svojom prvom prejave zrejme prezradila viac, než mala v úmysle:  Naznačila, že k zvýšeniu úrokových sadzieb dôjde skôr, než se pôvodne čakalo. Ekonómovia teraz polemizujú, či bolo toto naznačenie umyselné alebo išlo skôr len o začiatočnícku chybu.

Prečítajte si tiež:

Obyvatelia viacerých európskych krajín sa boja

Po oficiálnej a Kremľom posvätenej anexii poloostrova Krym Nato prisľúbilo posilnenie spolupráce s Ukrajinou. Líder ukrajinskej strany UDAR Vitalij Kličko vyhlásil, že Krym sa ocitol na prahu humanitárnej katastrofy a hrozia tam etnické čistky. Medzitým sa ruské vojská zmocnili ďalších a ďalších ukrajinských vojenských základní, letísk i ukrajinskej flotily. Ruské obyvateľstvo ďalších ukrajinských oblastí, najmä Doneckej oblasti a Charkova prejavilo záujem stať sa súčasťou veľkého Ruska. Obavy z ruskej agresie a rozpínavosti vyjadrili nahlas obyvatelia viacerých európskych krajín najmä Poľska, Rumunska, Bulharska, Litvy, Lotyšska i Estónska. Americké letectvo v rámci NATO výrazne posilnilo ochranu vzdušného priestoru Poľska a pobaltských krajín, počas týždňa sa k nim pridali francúzske bojové lietadlá typu Mirage 2000 a Rafale.

Najkomplexnejší prehľad správ a udalostí z Ukrajiny možno nájsť vo výbere Google News, ako aj v ukrajinskom vysielaní rádia Voice of America VoA – Голос Америки). 

Na Rusko za jeho agresiu voči Ukrajine svet uvalil sankcie. Podľa slovenského premiéra Roberta Fica však takéto sankcie sú proti záujmom Slovenska a jeho ekonomiky. Povedal, že pre Slovensko je Rusko dôležitým obchodným partnerom a Slovensko považuje ruský trh za strategický. „Akákoľvek odvaha ochrancov demokracie končí pri ekonomických záujmoch. Jednoducho vždy, keď príde na ekonomické záujmy každej krajiny, tak sa potláča do úzadia problém, ktorý sa týka ľudských práv a demokracie,“ doplnil. Niektorí k tomu dodávajú, že keď komunista odchovaný na promoskovsky orientovanej komunistickej strane (v kontrétnom prípape ide o bývalú KSČ) obráti kabát, nič sa tým nezmení. Ani vietor nezačne duť iným smerom.

Demokratický svet – na rozdiel od Roberta Fica – však naďalej trvá na prísnych sankciách voči agresívnemu Rusku a jeho predstaviteľom. Zo sankcií si niektorí ruskí predstavitelia robia vtipy, ale len – ako sa hovorí – do výšky svojho platu.Tak napríklad hovorca ministerstva zahraničných vecí Alexander Lukaševič uviedol, že sankcie, ktoré na Rusko uvalili Spojené štáty a EÚ sú vraj odtrhnuté od reality. Narážal tým okrem iného aj na nejednosť medzi predstaviteľmi jednotlivých členských krajín EÚ a aj na niektoré rozdiely mezi chápaním sankcií zo strany EÚ a Spojených štátov.

Našťastie nie všade rozhodujú promoskovsky orientovaní komunisti a tak k sankciám voči Rusku sa pripojili napríklad aj spoločnosti Visa a MasterCard, ktoré klientom prominentnej ruskej banky Rossija, ktorá je priamo pod ochrannými krídlami samotného Putina, zablokovali platobné karty. Okrem iného aj hovorcovi miniterstva – Lukaševičovi. 

Analytik ČSOB Jan Bureš k sankciám napísal, že je jasné, že Európa na čele s Nemeckom do nejakej ostrej obchodnej vojny s Ruskom nepôjde, pretože cca tretina dovezenej ropy a plynu je ruského pôvodu a ruský trh je sám o sebe pre západoeurópske firmy dosť dôležitý. Sankcie môžu mať skôr podobu zosilnenej vízovej povinnosti či reštrikcií pre ruské finančné inštitúcie. „Za predpokladu, že Rusko nebude celú záležitosť ďalej eskalovať je jasné, že po uvalení takýchto sankcií sa svet nezrúti, čo však neznamená, že sankcie nebudú ruské subjekty bolieť,“ dodal Bureš. FXstreet doplnil, že podľa ruského ministra hospodárskeho rozvoja Alexeja Uľjukajeva sankcie ruskú ekonomiku vraj veľmi neovplyvnia.

Dodajme ešte, že nadšené desaťtisícové manifestácie, ktoré sa v Moskve a v ďalších veľkých ruských mestách opakovane konajú na oslavu Putina a vojenského vpádu na Ukrajinu, však ruskej ekonomike nepomáhajú. Skôr naopak – ruský rubeľ pokračoval v poklese a tempo rastu ruskej ekonomiky vlani prudko spomalilo na 1,3 percenta z 3,4 percenta v predchádzajúcom roku. Renomované ratingové agentúry v posledných dňoch znížili výhľad ratingu Ruska na negatívny dôvodiac, že politické a ekonomické dôsledky krymskej krízy majú negatívny vplyv na úverovú dôveryhodnosť krajiny.

Napríklad agentúra S&P priamo pomenovala geopolitické riziká spojené s pripojením polostrova Krym, ktorý sa uskutočnil napriek medzinárodným protestom, a k zníženiu ratingu Ruska podľa agentúry prispieva aj skutočnosť, že sankcie Európskej únie (EÚ) a USA budú mať na Rusko vážne ekonomické a finančné dôsledky. Podľa agentúry Fitch to, že banky z USA a EÚ budú spoločne s investormi veľmi zdržanlivé k požičiavaniu si Ruska, spôsobí, že tamojšiemu súkromnému sektoru bude chýbať podpora.

Na strane druhej ratingové agentúry v uplynulých dňoch potvrdili najvyšší rating Spojených štátov i eurovalu.

Na ruské dokončenie anexie územia Krymu reagovala cena ropy Brent i WTI rastom, upozornili analytici spoločnosti Colosseum zdôrazniac, že na trhoch panuje obava, „že by sa prezident Putin mohol rozhodnúť pripojiť ďalšie ukrajinské územia. USA uvalili na Rusko dodatočné sankcie, ktoré sa týkajú ekonomických subjektov blízkych prezidentovi Putinovi.“

Možno zarobiť na rusko-ukrajinskej vojne?

Na ukrajinskej kríze je vraj možné dobre zarobiť, je však potrebné zamerať sa na dopady správ na trhy a odpútať sa od štýlu, akým sleduje správy bežný občan. Súčasná vládna garnitúra na Ukrajine je striedaná inou garnitúrou a bežný občan sa emotívne prikláňa na tú či onú stranu konfliktu, v konečnom dôsledku je však len pasívnym divákom. Prežíva príbeh, ktorý vidí na obrazovke alebo o ňom číta v novinách. Skúsení traderi a investori však v týchto situáciách vidia príležitosť k zisku. Celý trading a investovanie je o hľadaní príležitostí, upozornil na svojom blogu obchodník Martin Kopáček, ktorý sa už dlhšie venuje téme Ukrajina ako obchodná príležitosť.

Prečítajte si tiež:

Banková únia? Hora porodila myš

EÚ urobila ďalší veľký krok na ceste k bankovej únii – je ním dohoda o vytvorení spoločného úradu, ktorý bude mať na starosti reštrukturalizácie alebo zatvárenie problematických bánk. Ide po tzv. druhý pilier bankovej únie, ktorý by mal začať fungovať už koncom tohto roka, keď Európska centrálna banka (ECB) preberie dohľad nad finančnými ústavmi v eurozóne. Aj keď mnoho otázok okolo tejto veci zostáva naďalej otvorených, analytici tento krok privitali.

Tak napríklad hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny Jan Bureš konštatoval: „Hora porodila myš – EÚ sa po dlhých rokovaniach nakoneiv zhodla na konečnej podobe bankovej únie. Teda presnejšie: jej druhého piliera čiže systému pre riadenie bankových kríz (rezolučný mechanizmus). Nemecký odpor proti väčšej solidarite pri riešení bankových kríz bol čiastočne zlomený.“

Spoločný záchranný fond pre riešenie problémov bánk vznikne za 8 rokov a prostriedky z neho budú uvoľňované rýchlejšie, o ich uvoľňovaní bude rozhodovať Európska komisia (EC) a zmenší sa politický vplyv ministrov financií jednotlivých krajín. To všetko sú podľa Bureša príjemné zmeny. Aj tak ale záchranný mechanizmus pôsobí ťažkopádnym dojmom a je zrejmé, že na skutočne veľké bankové problémy, ako v prípade nedávnych problémov Španielska či Írska, bude záchranný fond krátky

Keď sme už spomenuli Írsko, dodajme, že v posledných dňoch potešil jeho úspech na dlhopisovom trhu. Ostrovná krajina totiž predala dlhopisy so splatnosťou desať rokov za mimoriadne výhodných podmienok a postupne vymaňuje z tieňa, ktorý na ňu vrhla hospodárska a finančná kríza. Ako spresnila analytička Poštovej banky Dana Špacírová, Írsko ide príkladom ostatným zachraňovaným krajinám. Dodajme ešte, že na dlhopisové trhy sa hodlá vrátiť aj Grécko – chce tak urobiť ešte teraz v prvej polovici roka. Podľa gréckeho ministerstva financií by malo ísť o emisiu v objemu 1,5 až dve miliardy eur, s najväčšou pravdepodobnosťou by išlo o päťročné dlhopisy. Nemenovaný predstaviteľ ministerstva však dodal, že žiadne zaväznejšie rozhodnutie v tejto veci ešte nepadlo.

Svätuškárske prezervatívy plné kokaínu

Svetovými médiami preletela správa o tom, že nemecké colné orgány zadržali poštovú zásielku – balík odoslaný z Južnej Ameriky do Vatikánu obsahujúci 340 gramov kokaínu zabaleného v 14 prezervatívoch. Nemecké orgány sú nateraz skúpe na slovo, vie sa len to, že vyšetrovanie je v plnom prúde a vedie sa v línii, či Svätá Stolica mala byť konečným cieľom zásielky alebo mala slúžiť len ako tzv. prekládková stanica. V každom prípade ale platí, že centrum Katolíckej cirkvi nie je ničím iným len strediskom pre pranie špinavých peňazí a zakrývanie morálnych prešľapov a finančných podvodov kňazov.

A vatikánskej banke, ktorá oficiálne má vskutku honosný názov L’Istituto per le Opere di Religione IOR (v preklade: Ústav pre náboženské dielo), no slúži na prepieranie tých najšpinavejších peňazí, hrozí že zakrátko skončí. Ako sme na tomto mieste informovali už pred týždňom, pápež František naďalej bojuje s naštrbenou povesťou vatikánskej banky a preto vymenoval novú a nezávislú komisiu odborníkov, ktorá má na ňu dohliadať. A keď komisia banku neustráži, tak ju pápež jednoducho a čím skôr zruší!

Jedným z dôvodov prísneho a nekompromisného Františkovho postoja k vatikánskej banke je aj skutočnosť, že na jej nezákoné aktivity opakovane upozorňuje aj Rada Európy, ktorá viackrát oficiálne požiadala Svätú Stolicu o predloženie bankových dokladov.

Pápež František okrem toho minulý týždeň vymenoval aj prvých osem členov komisie, ktorá má posilniť boj proti sexuálnemu zneužívaniu maloletých detí v rámci štruktúr katolíckej cirkvi (jednotlivých farností a biskupstiev). Členmi komisie sú duchovní aj laici – odborníci z rôznych oblastí, napríklad renomovaní právnici aj svetoznáma britská detská psychiatrička Sheila Hollins.

Pápež František prisľúbil, že komisia sa bude ďalej rozširovať. Vec sa má totiž tak, že pohlavné zneužívanie detí zo strany katolíckych kňazov a hodnostárov nie je len ojedinelým zlyhaním jednotlivcov, ako sa to občas pokúšajú zľahčovať biskupi či biskupské konferencie v jednotlivých krajinách (vrátane Slovenska), ale je to žiaľ masový jav. Pripomeňme, že orgány Rady Európy prednedávnom vyzvali Svätú Stolicu na boj s týmto zlom rozšíreným po celom svete a začiatkom roka si výbor OSN predvolal na koberček zástupcov Svätej Stolice. Tomu sme sa na portáli Investujeme.sk už venovali a tak len zhrňme, že podľa predstaviteľov OSN je Katolícka cirkev zodpovedná nielen za samotné sexuálne zneužívanie detí, ale aj za to, že celé desaťročia to zatĺkala, čím umožnila ďalšie a ďalšie páchanie týchto zločinov, keďže „namiesto obetí chránila pedofilných kňazov a renomé Cirkvi“.

České justičné a policajné orgány minulý týždeň zatkli katolíckeho kňaza z okresu Havlíčkův Brod a začali vyšetrovanie jeho rozsiahlej trestnej činnosti. Kňaz pod zámienkou poskytovania duchovných služieb opakovane navštívil domácnosť 27-ročnej ženy, pričom využil jej bezbrannosť a dôveru a v priebehu mesiaca ju štyrikrát znásilnil. Okrem toho sa napríklad snažil donútiť 13-ročné dievča na výrobu pornografie! Ako ukázalo doterajšie vyšetrovanie, výpočet jeho trestných skutkov bude veľmi bohatý.

Hystéria aj v rodinách: Deň dlhší ako ľudský rozum

Len čisto náhodou pripomeňme, že príslušnosť ku Katolíckej cirkvi (napríklad na Slovensku) dnes otvára dvere k funkciám tak ako kedysi členská legitimácia KSČ! Bez nej človek nemohol zastávať riadiace funkcie – vyplývalo to priamo z príslušného článku československej ústavy o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti. Dnes stačí, ak si človek náhle spomenie, že je bohabojný katolík, že je hlboko veriaci a dokonca má aj birmovku. A dvere má všade otvorené a jednoduchí ľudia ho žerú…

Presne táto záležitosť výrazne traumatizuje a polarizuje Slovensko a nebezpečne víri verejnú mienku. Nielen v samotných diskusných TV reláciách venovaných blížiacemu sa druhému kolu prezidentských volieb, ale hystéria, sváry a nenávisť sa stupňujú aj v rodinách. Bolo už dokonca zaznamenaných aj niekoľko fyzických útokov v rámci rodín. Stačí ak jeden člen rodiny chce voliť Fica, druhý Kisku. Poslanci z opozičných strán upozornili na viaceré veľmi konkrétne prípady zneužitia štátnych orgánov, vrátane daňových úradov a najmä ozbrojených zložiek (polícia, tajné služby…) na diskreditovanie Adreja Kisku. Oficiálna tlačová agentúra TASR nepriamo poukázala aj na zneužívanie takej ušľachtilej myšlienky akou je Medzinárodný deň žien (MDŽ), keď priniesla informácie o tom, že v dňoch 22. a 23. marca predseda strany Smer-SD Robert Fico a jej podpredsedovia sa v rámci osláv MDŽ zúčastnia na stretnutiach so ženami v košickom Spoločenskom pavilóne, prešovskej Športovej hale a v breznianskej hale Aréna Brezno.

Klasik by povedal, že Slovensko je aspoň v niečom svetové – Medzinárodný deň žien je u nás  suverénne najdlhší! Trvá už viac ako dva týždne…

MLM vz. broker pool? Bez práce nie sú koláče!

V radoch finančných poradcov sa často vedú diskusie na tému spolupráce, či skôr uprednostniť tradičný obchodný model MLM (multilevel marketing) alebo radšej broker pool. Vedú ich zapálení účastníci poolov, ktorým tento systém učaril. Ich názory však nie sú vždy objektívne a preto sa v diskusiách stále opakujú tie isté omyly. Generálny riaditeľ spoločnosti Fincentrum v Českej republike a zakladateľ spoločnosti Fincentrum Bratislava Petr Stuchlík však zdôrazňuje, že tieto obchodné modely nie sú od seba až tak odlišné a spája ich jedno: práca. Náročná, ťažká práca finančného poradcu alebo manažéra. Ten, kto je ochotný pracovať, uspeje v oboch sytémoch. V poole hneď po štarte zarobí viac, ale pomerne rýchlo narazí na strop. V MLM zarobí podstatne viac, ale bude to trochu dlhšie trvať.

Bližšie o tom v článku Broker pool: Miesto posledného odpočinku. Autor v ňom zdôrazňuje, že ten, kto nie je ochotný pracovať, bude o hlade v poole aj v MLM. Inak a jednoduchšie povedané, dokonca ešte aj v 21. storočí platí staré známe príslovie Bez práce nie sú koláče.

Prečítajte si tiež:
 
Ilustračné foto v záhlaví článku: zdroj: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *