Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Týždeň vo financiách: Končí sa éra lacných hypoték?

Éra lacných hypoték sa končí. Jeden z najväčších hráčov na trhu – Tatra banka zvýšila úrokové sadzby pri väčšine fixácií. Hoci v tlačovej správe tvrdí, že jej hypotéky sú naďalej „s úrokom od 3,55%“, úroková sadzba sa nezvyšovala iba pri ročnej fixácii. Od júla sa navyše znižuje príjmová hranica pre priznanie štátneho príspevku na 969,8 eura.

Tatra banka menila úrokové sadzby aj v  apríli, vtedy znížila úrokovú sadzbu pri ročnej fixácii, ale zvýšila ju pri trojročnej, ostatné sa nemenili. Súčasné zvýšenie sa dotklo väčšiny fixácií, Zaujímavosťou je, že 100% zľava z poplatku sa vzťahuje len na úvery na bývanie s fixáciou úrokovej sadzby od 3 rokov.

Zvyšovanie sadzieb nie je jediným dôvodom, prečo rozmýšľať o hypotéke. VÚB radí, zobrať si hypotéku pre mladých do konca júna. Mladí ľudia, ktorí plánujú v najbližšom období riešiť svoje bývanie a chcú využiť dotovanú hypotéku so súčasnou príjmovou hranicou, majú už len niekoľko dní na podanie žiadosti. Maximálna výška príjmu pre získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa totiž od 1. júla znižuje na 969,80 eur, čo je v porovnaní s dneškom pokles o takmer 130 eur.

Podmienkou získania hypotéky pre mladých, okrem podmienky príjmovej hranice, je aj vek žiadateľa do 35 rokov. Úrokové zvýhodnenie je možné získať na sumu najviac 49 790,88 eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru prekračujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.

Keď reklama zavádza…

Volksbank ponúka 20 mesačný vkladový produkt s postupne rastúcim zhodnotením, ktoré narastie až na 5% p. a. V rozhlasovom spote však nesprávne zdôraznila najvyššie zhodnotenie a mohla tak klientov pomýliť, tvrdí Arbitrážna komisia Rady pre reklamu . Podľa jej posudku: "Zadávateľ by mal venovať dostatočnú pozornosť prezentácii svojej ponuky, tak, aby táto bola zrozumiteľná a jasná priemernému spotrebiteľovi. V prípade danej reklamy zadávateľ komunikoval výhodnosť úrokovej miery pri termínovanom účte, ktorú je možné dosiahnuť za predpokladu splnenia určitých podmienok. Z textu reklamy v znení: „termínovaný účet s 20- mesačnou viazanosťou, kde vám úrok postupne narastie až na 5 percent! Počujete? Až 5 percent ročne“ môže spotrebiteľ nadobudnúť mylný dojem, že úrok vo výške 5% je ročným úrokom, čo však v konečnom dôsledku nie je pravda, nakoľko tento úrok získa zákazník až v poslednom období viazanosti vkladu. Táto podstatná informácie je však komunikovaná nezrozumiteľným a nejasným spôsobom. AKRPR preto uznala námietky sťažovateľa a vyhodnotila sťažnosť ako opodstatnenú."

Nová výzva pre sprostredkovateľov

Pred finančnými sprostredkovateľmi stojí zaujímavá výzva – presvedčiť Slovákov, že trojpilierový penzijný systém nemusí stačiť na slušný dôchodok . V období, keď medzi politickými špičkami vrcholí diskusia o zmenách v druhom pilieri, by sa mala prízvukovať nevyhnutnosť dobrovoľného sporenia. Šéf AFISPu očakáva, že si tento názor osvoja aj politici.

Predseda predstavenstva  AFISPuRastislav Podhorec  verí, že posolstvo k budúcim dôchodcom zaznie aj z úst predstaviteľov štátu:  „Je dôležité priznať, že prvý, druhý a tretí pilier nebudú stačiť. To by malo byť povedané a komunikované obyvateľstvu, ľudia si musia začať šetriť.“  Súhlasí aj riaditeľAsociácie obchodníkov s cennými papiermi Robert Kopál:  „Keby to štát priznal, bola by to najväčšia pomoc, ktorú by nám mohol dať.“  Prvou politickou lastovičkou s týmto posolstvom mal byť minister práceJozef Mihál, svoju účasť na odbornej konferencii Ecopressu "Finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo 2011" však na poslednú chvíľu z pracovných dôvodov zrušil.

Ak by prišiel, sprostredkovatelia by sa ho určite pýtali nielen na verbálnu podporu dobrovoľného sporenia, ale aj na zrušenie daňového zvýhodnenia. Samotný  Mihál   v máji priznal , že to bola chyba, ako uviedol pre Slovenský rozhlas:  „Súhlasím, že podpora pre tretí pilier by mala byť zachovaná a myslím si, že trošku sme urobili chybu v úvahách na jeseň, keď sme išli do rôznych spôsobov zvyšovania daňových a odvodových príjmov aj týmto spôsobom. Nie je to celkom dobré, pretože musíme zvýhodňovať dobrovoľné formy šetrenia si na dôchodok."

Ekonóm, prognostik a niekdajší podpredseda vlády národného porozumenia po novembri 1989 Valtr Komárek v rozhovore pre  České reformy.cz  hovorí o nevýhodách súkromných fondov:" Súkromné ​​dôchodkové fondy majú evidentné nevýhody proti koncepcii štátneho penzijného fondu. Pracujú ziskovo s dividendami, preto majú väčšiu réžiu. Štátny fond by mohol pracovať s nákladmi povedzme okolo dvoch percent, keby bol prísne racionálne orientovaný. Fondy budú pracovať s nákladmi celkovej réžie 15 – 20%. Navyše súkromné ​​fondy sú nesmierne rizikové. Ich konkurenčná rivalita vedie k tomu, kto zabezpečí vyšší výnos, a oni nemajú inú možnosť než sa vrhnúť na akciové trhy, čo sa napodiv povoľuje v celom poňatí dôchodkovej reformy. To ale znamená obrovské riziko pre dôchodcov. Dôchodkový fond im môže oznámiť: ´Dôchodok pre vás žiadne nemáme, pretože akcie padli.´“

Májová inflácia na úrovni 4%

V máji 2011 dosiahla medziročná inflácia v úhrne hodnotu 4% . Jadrová inflácia dosiahla hodnotu 2,6% a čistá inflácia 1,4%. Ako vysvetľuje analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Ceny potravín v máji vzrástli o 1,1% medzimesačne. Približne z polovice je tento rast možné vysvetliť tradičnými sezónnymi faktormi. Po očistení o tradičné sezónne výkyvy (prepočet UniCredit Bank) ceny potravín v máji vzrástli o 0,6%. Májové čísla potvrdili naše pôvodne očakávania, že rast cien potravín sa bude presúvať od nespracovaných potravín k spracovaným. Kým ceny nespracovaných potravín v máji mierne poklesli (o 0,1% – sezónne očistené), dynamika rastu cien spracovaných potravín sa zrýchlila z 1,0% na 1,2% (sezónne očistené). Aprílové ceny poľnohospodárskych komodít v rastlinnej výrobe už takisto naznačili možnú stabilizáciu cien. V najbližších mesiacoch tak ešte očakávame doznievanie rastu cien pri spracovaných potravinách, v prípade nespracovaných potravín už neočakávame zásadnejší rast cien. Medziročný rast cien potravín by tak mohol kulminovať v júni-júli. V závere roka by sa dynamika medziročného rastu cien potravín mohla postupne zmierňovať (za predpokladu štandardnej úrody). Aj v máji pokračoval rast cien pohonných hmôt (o 0,6%). Cena ropy v eurovom vyjadrení na svetových trhoch však už v máji klesala (o 6,3%). Kvôli štandardnému posunu medzi cenou ropy a cenou pohonných látok sa však tento pokles prejavil v cenách na Slovensku až v druhej polovici mája. V inflácií by mal byť viditeľný až v júni. Okrem už tradičných externých faktorov ako sú ceny ropy a potravín pozorujeme v posledných mesiacoch aj akceleráciu nami skonštruovaného indexu tzv. dopytovej inflácie..“

Ako sa chrániť pred hyperinfláciou?

Viacero ľudí sa chce ochrániť pred hrozbou budúcej vysokej inflácie, respektíve hyperinflácie. Na tom by nebolo nič zlé, práve naopak, take niečo je veľmi vhodným krokom v podmienkach súčasnej neistoty, tvrdí analytik TRIMBroker Peter Margetiny. „Všeobecne prijímaný argument, ktorý hovorí o pôde ako o výbornej poistke pred inflačnou hrozbou, nás môže často krát zmiasť. Je teda potrebné položiť si elementárnu otázku: či je nákup poľnohospodárskej pôdy rozumným krokom pri obavách z (hyper)inflácie.“ Odpoveď nájdete v  článku na Investujeme.sk .

Rozhodnutie o dovolenke na poslednú chvíľu

Slováci si rozhodnutie o dovolenke nechávajú na poslednú chvíľu. Dôvodom však nie je len lákavá „last minute“ ponuka cestovných kancelárií, ale aj skutočnosť, že vopred si na zaslúžený oddych cielene šetrí iba menej ako tretina ľudí. Dovolenku si teda vyberáme predovšetkým podľa toho, koľko peňazí nám na ňu aktuálne zostáva. Navyše, drvivá väčšina Slovákov odmieta myšlienku oddychovať za požičané peniaze, a tak len 2% si na svoju poslednú dovolenku požičali v niektorej finančnej inštitúcii. Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho výskumu trhu , ktorý pre  spoločnosť Provident Financial realizovala agentúra Factum Invenio .

Ako ukázali výsledky prieskumu, peniaze na dovolenku jednoducho „neriešime“ – necelá polovica (43%) Slovákov sa plánovaním dovolenky vopred vôbec nezaoberá alebo na ňu zvyčajne ani nechodí. Štvrtina slovenských domácností si na dovolenku nešetrí, a tak rozhodnutie, či niekam vycestovať a ako ďaleko podriaďuje aktuálnym finančným možnostiam. Naopak, 29% domácností šetrí na dovolenku cielene, z toho 20% začína so sporením už rok vopred. Tento návyk je typický najmä pre ľudí zo západného Slovenska, ktorí majú vyššie príjmy, stredné vzdelanie a žijú v manželskom zväzku. Zvyšných 9 %, prevažne mladých, slobodných ľudí s vyššími príjmami a vzdelaním, si na dovolenku odkladá približne 3 mesiace pred plánovaným termínom.

Kto bude šéfom MMF?

Do voľby výkonného riaditeľa Medzinárodného menového fondu, ktorá sa má konať 30. júna, zostávajú už len dni. Podľa Steena Jakobsena zo Saxo Bank to z atiaľ vyzerá, že zvíťazí jeden z dvoch veľmi kvalifikovaných uchádzačov: francúzska ministerka financií Christine Lagardeová alebo guvernér mexickej centrálnej banky Augustín Carstens.

„N
ehľadiac na to, ako objektívne chcete pristupovať k určeniu toho najvhodnejšieho kandidáta na tento post, pri hodnotení víťazného potenciálu musíte mať na zreteli aj politické súvislosti. Od založenia MMF v júli 1944 bol jeho výkonným riaditeľom vždy Európan. Je to súčasť „dohody“ s USA – zatiaľ čo v čele Svetovej banky stoja Američania, pri kormidle MMF bol doteraz vždy Európan. Z tohto hľadiska je ľahšie pochopiť, prečo už nie je kandidátom guvernér izraelskej centrálnej banky Stanley Fischer, ktorý mal objektívne najlepšie predpoklady, a prečo je jasnou favoritkou Lagardeová. Hoci by Stanley Fischer obohatil túto inštitúciu o novú intelektuálnu dimenziu, som presvedčený, že obaja kandidáti, ako Christine Lagardeová, tak i Augustín Carstens sú veľmi kvalifikovaní – aj keď každý z iných dôvodov. Lagardeová je dominantným aktérom na medzinárodnej scéne. Je rešpektovanou francúzskou ministerkou financií a hrá významnú úlohu v riešení problému zadlženosti EÚ. Má za sebou tiež skvelú skúsenosť z USA, kde predtým pôsobila ako hlavný partner chicagskej advokátskej firmy Baker & McKenzie. Ako budúca výkonná riaditeľka by do rokovaní tejto inštitúcie vniesla politický vplyv a európsky pohľad.“

Nový šéf Európskej federácie poisťovní a zaisťovní

Výkonný riaditeľ talianskej skupiny Generali Group Sergio Balbinot bol na valnom zhromaždení Európskej federácie poisťovní a zaisťovní v Aténach jednohlasne zvolený za prezidenta Európskej federácie poisťovní a zaisťovní (CEA) . V tejto funkcii bude pôsobiť 3 roky. CEA združuje 33 národných asociácií poisťovní z celej Európy.

“Musíme správne porozumieť Solvency II. Celé poistné odvetvie je pripravené kryť svoje podkladové riziká dostatočnou úrovňou kapitálu. Zároveň by to však nemalo poškodiť strategickú úlohu, ktorú toto odvetvie plní v modernom hospodárstve,” povedal Balbinot. “V súčasnom prostredí je práca poisťovní kľúčová najmä pri krytí rôznych druhov rizík, pri dopĺňaní klesajúcej úlohy štátnych penzijných systémov, ako aj v roli dlhodobých a konzervatívnych investorov,”   uviedol novozvolený prezident.

Potrebovali ste kvôli banke legálne meniť údaje v daňovom priznaní?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *