Stvrtok 18. január. Meniny má Drahomíra

Týždeň vo financiách: Kríza eskaluje a hrozia vojnové konflikty, pre investorov to nie sú zlé správy

Riziko rozpadu eurozóny sa zvyšuje, známy český investičný manažér Jan Traxler si kladie otázku, či sa Česi majú báť a Slovákom zasa neodporúča držať úspory v eurách, ale radšej ich diverzifikovať do bezpečnejších mien. Pokles eura vážne ohrozuje japonskú ekonomiku a európski politici upozorňujú, že ak padne euro, padne celá Európa a na starom kontinente bude ohrozený mier.

Všetci, ktorí sa aj v súvislosti s otázkou čo nás čaká v roku 2012 pýtajú „kedy skončí kríza?“ sa pýtajú zle. Odpoveď na túto otázku nepozná totiž nikto. Podľa analytika TRIM Broker Ronalda Ižipa správna otázka znie: „ako bude vyzerať zmena zo súčasného neudržateľného stavu svetovej ekonomiky do stavu udržateľného?“

Analytik k tomu ešte dodáva, že uplynulý rok nám ukázal, že súčasný stav svetovej ekonomiky je dlhodobo neudržateľný a čím viac sa ho politici snažia plátať, tým vzniká viac nových dier. "Vládne financie a sociálne systémy založené na neustálom raste populácie a HDP narazili na stenu. Najvyspelejšie krajiny sveta – Európa, USA alebo Japonsko – dosahujú svoj kritický moment."

Čo zabíja kapitalizmus?

Odpoveď na túto otázku možno napríklad vyjadriť aj takto:

Pri stále rastúcom dlhu a znižujúcom sa ekonomickom raste sa zvyšujú úrokové platby a znižuje sa reálny disponibilný príjem. Jediná šanca ako hru ešte chvíľu hrať, je znižovať úrokové sadzby na nulu. To dokáže situácii na niekoľko rokov pomôcť (dokonca desaťročí ako v prípade Japonska), avšak problém v pozadí nevyrieši. Naopak, stále rastie neproduktívny bankový sektor, posilňuje sa regulácia a štátne zásahy do ekonomiky.

"Takýto spôsob fungovania ekonomiky postupne ale isto zabíja kapitalizmus, čiže prirodzený výber zdravých firiem na úkor firiem, ktoré sú odsúdené na zánik. Skutočný ekonomický rast sa ešte viac spomaľuje,"
zdôrazňuje analytik Ronald Ižip. 

Ani osem summitov…

Prvé dni nového roka sú vždy spojené so sumarizovaním toho predošlého. Podľa analytika TRIM Broker Jána Beňáka krízu nevyriešilo ani osem summitov európskych politikov počas vlaňajšieho roka. "Rok 2011 bol opäť rokom, keď sme sa presvedčili, že finančná, resp. dlhová kríza je behom na dlhé trate a nedá sa vyriešiť počas niekoľkých summitov alebo dodávaním likvidity na finančné trhy. Videli sme  množstvo neočakávaných udalostí, no výsledkom sú v súhrne len minimálne zmeny…"

Niektoré z ôsmich summitov boli úspešné, iné menej. "Niekoľko z nich sa hrdilo tým, že ide o skutočne finálne summity s tým, že vďaka ich záverom môžeme označiť dlhovú krízu za vyriešenú. Žiaľ, politici sa opäť raz mýlili… Miesto obnovenia dôvery nasledovalo zvýšenie neistoty na trhu a panické výpredaje dlhopisov," zdôrazňuje Ján Beňák.

Rozpad eurozóny: Riziko vzrástlo

Podľa jedného z najvyších predstaviteľov banky Standard Chartered Petra Sandsa riziko rozpadu eurozóny vzrástlo, pretože európski politickí vodcovia zatiaľ žiadne zmysluplnejšie riešenie dlhovej krízy neponúkli. "Eurozóna vstupuje do roku 2012 s veľmi nepriaznivými vyhliadkami … a zvýšenou možnosťou, že ju niektoré krajiny opustia. Nikto by nemal podceňovať, aký veľký vplyv to bude mať, pretože by bolo veľmi ťažké zvládnuť riziko nákazy. Malo by to dopad na celý svet," povedal Peter Sands.  

Domnieva sa, že pravdepodobnosť odchodu niektorých krajín z eurozóny sa zvýšila, pretože sa vyhlásilo už niekoľko plánov na riešenie problémov za sebou, ale žiadny z nich trhy nepresvedčil. "Súčasná štruktúra a veľkosť eurozóny bude nakoniec fungovať len v prípade, že na trhoch zavládne presvedčenie, že niečo také vôbec stojí za to podporovať," dodal.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble je však o poznanie optimistickejší: "Toto nie je kríza eura, je to dlhová kríza v niektorých krajinách eurozóny. Euro je jasný úspech." Podobný optimizmus zdieľa aj guvernér francúzskej centrálnej banky Christian Noyer: "Počas desiatich rokov možno bude euro jednotkou medzi svetovými menami," uviedol Noyer pre denník Le Journal du Dimanche, ktorý pripomenul desaťročie existencie euromincí a eurobankoviek eura, a dodal: "Ak zavedieme všetky rozhodnutia bruselského summitu, vyjdeme z krízy silnejší."  

Míľniky v dejinách eura: Ktorý je rozhodujúci?

Počas uplynulého týždňa sme priniesli prehľad míľnikov v dejinách jednotnej európskej meny. S istou dávkou skepsy sa nemožno neopýtať: ktorý z nich bol ten rozhodujúci?

Či to bol december 1991, kedy Maastrichtský summit prijal zmluvu o hospodárskej, menovej a politickej únii? Alebo to bol december 1995, kedy Madridský summit prijal scenár prechodu na jednotnú menu a dohodu o názve euro? Alebo to bol 1. január 2001, kedy sa Grécko stalo v poradí 12-tym členom Európskej menovej únie (eurozóny)? 

Alebo či to nakoniec nebol ten osudný15. november 2004, kedy grécka vláda a najvyššie orgány EÚ pod zrejmým tlakom médií oficiálne priznali, že Grécko sa do menovej únie dostalo iba vďaka štatistickým podvodom?!

Nakupujte € a CHF!

Miliardár, slávny investor a tak trocha aj dobrodruh Jim Rogers povedal, že dobrou voľbou pre rok 2012 je nakupovanie švajčiarskych frankov a eura. "Švajčiarska mena predstavuje pre tento rok to najbezpečnejšie útočisko, zatiaľ čo americký dolár a japonský jen budú túto pozíciu strácať." A aký je dôvod Rogersovej dôvery v euro? "Predpokladám, že Merkelová a spol. urobia niečo pozitívne pre investorov."

Dodal, že znovu zvažuje navýšenie európskej spoločnej meny vo svojom portfóliu. Ako priznáva, určitej časti svojich eurových zásob sa v uplynulých týždňoch zbavil, keď niektoré hedge fondy uvoľnili svoje krátke pozície na eure…

Jim Rogers v rozpore s väčšinou ekonómov očakáva, že rok 2012 bude relatívne silný vďaka zásahom vlád v snahe ovplyvniť trhy v dôležitom volebnom roku. Boj o obhájenie svojej funkcie tento rok čaká napríklad amerického prezidenta Baracka Obamu a francúzsku hlavu štátu Nicolasa Sarkozyho. "O to horšie vytriezvenie potom príde v rokoch 2013 a 2014, kedy sa trhy budú musieť vysporiadať s mnohými deformáciami po masívnom tlačení peňazí," zdôrazňuje Rogers.

Majú sa Česi báť?

Riaditeľ a hlavný investičný manažér českej spoločnosti FINEZ Investment Management Jan Traxler prezentoval na euro iný názor ako Američan Jim Rogers. V článku príznačne nazvanom Evropa na pokraji krachu, zachraň se, kdo můžeš napísal, že Európa sa potáca v dlhoch, ktoré nie je schopná refinancovať. "Už nielen v kuloároch, ale aj médiách sa denno-denne špekuluje, či euro prežije. Majú sa Češi báť? A čo Slováci?"

Celá Európa od Írska až po Grécko si príliš dlho žije nad pomery. "Zadlžujeme sa, nie aby sme investovali do infraštruktúry a vývoja, ale aby sme mali vyššie mzdy a mohli si dovoliť lepšie bývanie, drahšie autá a viac hračiek z Číny. Lenže tak dlho sa vydávajú dlhopisy, až sa ucho odtrhne," vysvetľuje Jan Traxler s tým, že si netrúfa odhadovať, či euro prežije, nieto ešte v akej podobe.

"Ale na letnej dovolenke som sa radšej všetkých eurobankoviek zbavil, pretože euru dlhodobo neverím. Radšej budem držať peniaze v korunách. Ani bratom Slovákom by som neodporúčal držať všetky úspory v eurách, ale radšej ich diverzifikovať do bezpečnejších mien," doplnil.

Húfne sa zbavovali forintov

Po celý uplynulý týždeň sme boli svedkami toho, ako sa pod vplyvom poklesu hodnoty maďarskej národnej meny obyvatelia Maďarska húfne zbavovali forintov a svoje úspory menili na eurá a US doláre, ale aj na anglické libry, nórske koruny a švajčiarske franky. Analytik spoločnosti Capital Markets Zoltán Csiba k tomu pre Investujeme.sk napísal: "Biedny stav platidla našich južných susedov zapríčinili obavy, že krajina nebude schopná zaistiť finančnú pomoc od MMF a EU z dôvodu politiky vlády, ktorá je viac než kontroverzná."

Bližšie sme sa tejto téme venovali okrem iných aj v týchto článkach, krátkych správach a komentároch: Maďarské výnosy dlhopisov a CDS sa šplhajú na rekord. Forint je na historickom dneMaďarsko bude musieť prijať niektoré požiadavky MMF a EÚ, pripúšťa Fidesz, Koruna dál ztrácí, region tíží maďarská politika, růst eura ustal.

Ale aj v týchto: Týdenní zpráva o koruně: Maďarsko dostalo region pod tlak, Maďarský dlh je stále drahšíV belgickej aukcii výnosy razantne klesli. Maďarsko za 3-mesačný dlh platí rekordných 7,67%, Fitch snižuje rating závazků Maďarska na spekulativní úroveň, Maďarský parlament schválil sporný zákon o centrálnej banke, Maďarský forint na historickém minimu vůči euru a v ďalších.

Euro na 11-ročnom minime: Ohrozuje Japonsko!

Počas uplynulého týždňa euro strácalo, postupne sa dostalo na historické minimá – na 16-mesačné minimum oslabilo oproti doláru a libre a až na 11-ročné minimum kleslo voči jenu. Podľa analytikov nervozita na trhoch ešte pretrvá, a to až do pripravovaných aukcií talianskych a španielskych dlhopisov.

Japonský minister financií Jun Azumi zdôraznil, že pokles kurzu eura voči jenu vážne ohrozuje japonskú ekonomiku, ktorá je závislá na exporte. Analytik Capital Markets Boris Penev k vývoju eura voči japonskému jenu napísal, že od svojho vrcholu z 25.7.2008 klesla spoločná európska mena už takmer o 71 percent!

Podrobnejšie informácie o oslabení eura voči US doláru, britskej libre a japonskému jenu a súvisiacich udalostiach sme priniesli napríklad aj v týchto článkach, správach a komentároch:

Komentář k měnám: Euro k dolaru pokořilo hranici 1,27, Choré banky potrebujú liečiť!!EUR/JPY – 11-ročné minimum, Eurodolar se stabilizuje před důležitými čísly, koruna i region posilují, Asijské trhy v noci na dnešek oslabovaly, Hlavné ázijské indexy zakončili obchodovanie v mínuse. Japonský index Nikkei 225 odpísal -0.83 % na 8488.71 bodov, O první emisi tříletých dluhopisů EFSF byl slušný zájem, Japonci skoupili desetinu, Japonsko dnes kúpilo v aukcii dlhopisy ESFS za 300 mil. EUR,  a v mnohých ďalších.

Hraničné kontroly, bankové prázdniny…

Grécki predstavitelia hneď po Novom roku opakovane vyhlásili, že zotrvanie ich krajiny v eurozóne či návrat k drachme je otázkou, na ktorú sa dozvieme odpoveď ešte v prvom štvrťroku. Analytici banky Société Générale si dali tú prácu a pripravili "cestovný poriadok" – s dôležitými zastávkami, ale bez jasnej cieľovej destinácie. Cestovný poriadok má tieto body:

  • Zástupcovia tzv. veľkej trojky, teda predstavitelia EÚ, Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (IMF) by sa v polovici januára mali vrátiť do Atén, aby preverili vývoj ekonomickej a fiškálnej situácie v Grécku a odštartovali nové kolo rokovaní o ďalšej finančnej pomoci.
  • Dohoda so súkromnými veriteľmi – ku koncu januára… EÚ predpokladá, že súkromní veritelia dobrovoľne odpíšu polovicu pohľadávok voči Grécku, teda asi 100 miliárd eur. Grécko by ale rado videlo väčšie odpisy.
  • Spomínaná dohoda Grécka so súkromnými veriteľmi je kľúčovou podmienkou, ktorej splnenie otvára Grécku cestu k možnosti čerpania ďalšej 130-miliardovej pomoci od medzinárodných inštitucionálnych veriteľov.
  • Predčasné voľby v Grécku sa uskutočnia v apríli, konkrétne po Veľkej noci ."Bude to tvrdá skúška pre grécku vládu na pozadí tlakov v spoločnosti a na pozadí ďalšieho prepadu krajiny do recesie," zdôrazňujú analytici Société Générale.

K tomuto časovému rámcu treba ešte citovať slová gréckeho premiéra Lucasa Papademosa, ktorý na plné ústa povedal, že ak si jeho silne zadlžená krajina nezaistí pokračovanie medzinárodnej úverovej pomoci v objeme 130 miliárd eur, príde v marci neriadený štátny bankrot.

A ozaj, vieme aké dopady by mal rozpad eura? Aké kroky by krajina opúšťajúca euro musela podniknúť? Musela by napríklad zaviesť hraničné kontroly, vyhlásiť bankové prázdniny, aby ochránila banky pred hromadnými výbermi vkladov a vyhlásiť nový kurz meny, pričom by spočiatku nemalo ísť o voľne plávajúci kurz. Bližšie o tom v článku Rozpad eura stručně a názorně.

Namiesto pointy

Podľa amerického finančníka George Sorosa by zánik eura a následný rozpad EÚ bol katastrofou. "Nielen pre Európu, ale pre celý globálny finančný systém." Dodal, že kríza v eurozóne je omnoho vážnejšia a nebezpečnejšia, než si to mnohí dosiaľ pripúšťali. Osobitne upozornil na značnú nerovnováhu medzi jednotlivými krajinami eurozóny – tými, ktoré majú dlhy a tými, ktoré im požičiavajú.

K týmto aspektom krízy sa spoločne vyjadrili aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a taliansky predseda vlády Mario Monti. Rôznorodosť názorov na riešenie krízy a vzájomné nepochopenie by podľa nich mohli prerásť do rozdelenia Európy a k návratu predsudkov jednak medzi severskými a južnými krajinami Európy a jednak medzi starými a novými členmi EÚ. Dodali, že nemajú právo ponechať Európu napospas osudu. Euro je podľa nich srdcom Európy a ak padne, tak s ním padne aj celá Európa a na starom kontinente bude ohrozený mier.

Martin Kopáček, ktorý sa zaoberá obchodovaním s investičným striebrom a zlatom, na svojom blogu na Investujeme.cz zdôrazňuje: Negativní zprávy? Pro znalé investory naopak. Okrem iného píše, že európska kríza eskaluje, no USA odmietajú Európe na sanáciu štátnych dlhov požičiavať z peňazí amerických daňových poplatníkov. "Keby negatívne správy mali farbu, potom by sa médiá černeli ako prognózy gréckej ekonomiky," konštatuje Kopáček a dodáva, že svet je na negatívne správy vskutku prebohatý.

Cituje výkonnú riaditeľku Medzinárodného menového fondu (IMF) Christine Lagarde, ktorá uviedla, že dlhová kríza namiesto upokojenia naopak eskaluje a vymyká sa kontrole. Lagarde ďalej varovala pred celosvetovou ekonomickou depresiou a čerta namaľovaného na stenu dotvorila varovaním pred vojnovým konfliktom, do ktorého by kríza mohla nakoniec vyústiť. Martin Kopáček citujúc svojho kolegu Jindřicha Waltera zdôrazňuje, že početné skupiny investorov považujú negatívne správy za predzvesť dobrých investičných príležitostí.  

Ilustračný obrázok v záhlaví článku. www.sxc.hu

Zdieľate aj vy názor, že rozpad eurozóny môže viesť až k vojnám v Európe?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *