Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Týždeň vo financiách: Len aby ste nedostali po papuli!

Peter Furmaník st. 11.06.2012 | 00:00 0 Komentárov

Napínavá hra na nervy sa skončila – Španielsko požiada o pomoc a ostatné krajiny eurozóny mu poskytnú záchranu do výšky až 100 miliárd eur. V Grécku silnie boj medzi ľavicovými a fašizoidnými politickými silami a oprášili sme aj kedysi známy a obľúbený slogan Jána Ľuptáka, prezývaného Kelňa, že robotník sa z grafov nenaje.

Výsledky tzv. klikacích ankiet na webe nikdy nie sú a ani nemôžu byť príliš exaktné a už vôbec nie reprezentatívne. Nehovoria totiž o názoroch na nejakú tému v rámci celej spoločnosti, ale v hrubých rysoch odrážajú názorové rozvrstvenie čitateľov toho-ktorého webového magazínu.

A presne takou je aj anketa, ktorou sa už vyše mesiaca pýtame na váš názor na vyjadrenia premiéra Roberta Fica o tom, že ozdravenie verejných financií má ísť na úkor silných a bohatých. Takmer polovica klikajúcich (aktuálne: 46 percent) si myslí, že sú to len sladké rečičky, keďže realita bude zase celkom iná.

K tým 46 percentám treba prirátať ďalších cca 15 percent takých, ktorí v zámeroch vládneho Smeru-SD nevidia žiadne ozdravenie, keďže tí, ktorí sú hore, budú ďalej bohatnúť a chudobní budú ďalej hladovať, a rovnako aj 11 percent tých, ktorí si myslia, že Ficove vyjadrenia sú len čistý utopický socializmus. Pripomeňme, že slovo utópia (z gréckeho ou = nie a topos = miesto) je nereálna, neuskutočniteľná predstava nejakého dokonalého spoločenského a štátneho zriadenia. Krátky slovník slovenského jazyka k tomuto vysvetleniu ešte dodáva významy ideál, sen.

Utopický znamená nereálny, nevyskytujúci sa v reálnom svete, resp. neuskutočniteľný a hlavne klamlivý.

Prečítajte si o dianí na kapitálových trhoch
Týždenný komentár: Problémy Španielska vs. oživenie akciových trhov

Tento malý jazykovedný exkurz sme si dovolili len preto, že celý týždeň v podstate nebol o ničom inom, len o sladkých rečičkách, o závadzaní a klamaní.

Z hľadiska tém, ktorými sa zaoberá portál Investujeme.sk, dominovali v európskych a slovenských médiách Grécko, Španielsko, ďalej očakávania, že s naozajstným a konkrétnym riešením eurokrízy ohrozujúcej svetovú ekonomiku príde a môže prísť iba nemecká kancelárka Angela Merkel a zo „slovenských“ tém predovšetkým Ficovo hľadanie možností ako zlepšiť bilanciu v štátnom rozpočte.

Investori musia vkročiť do ohňa 

O súčasnom Grécku sa na stránkach Investujeme.sk podrobne rozpísal hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen. Jeho článok má názov Atény: Blíži sa koniec, alebo je to len začiatok? Ako však zdôrazňuje, počas písania článku bol trochu neobjektívny. „Sedel som totiž na záhradnej terase reštaurácie v Hoteli Grand Bretagne v Aténach, s Akropolou po mojej pravej ruke a parlamentom po ľavej. Len tak mimochodom, Atény sú veľmi krásne a štýlové mesto.“

Ako Jakobsen ďalej dodáva, grécki biznismeni, s ktorými sa stretol, sú realisti a vedia, že predtým, než sa situácia zlepší, musí sa zákonite zhoršovať.

„Táto krajina sa zase dá dokopy. Aj naďalej si totiž udrží svoju dominantnú pozíciu v lodnej doprave. A zle sa nevedie ani mikroekonomike. Je len potrebné dostať sa na dno, z ktorého sa Grécko odrazí, a vďaka bankrotu a čistému štítu dostane novú šancu,“ poznamenáva Jakobsen. Zároveň pripomína, že v priebehu španielskych dejín sa podobná situácia opakovala už štrnásťkrát a netreba vraj zabúdať ani na časy, keď naposledy zbankrotovali Rusko, Brazília a Argentína. „Keď je hluk najsilnejší, investori musia vkročiť do ohňa a nie utekať preč,“ uzatvára Jakobsen.

Téme Grécka sme sa počas uplynulého týždňa venovali aj v ďalších článkoch, krátkych správach a komentároch, ako napríklad Grécka ekonomika prepadla v 1Q podľa konečných údajov medziročne o 6.5%Gréci ročne na daniach nepriznajú cca 45 mld. eur, čo tvorí 15 percent HDP krajinyŠéfvymahač daní: Řekové ročně nepřiznají 45 mld. eur, polovina by smazala současné problémyŘecko: Index spotřebitelských cen za květen rostl meziročně o 1,4% po předchozím růstu o 1,9%.

Medzitým Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR zverejnil analýzu, podľa ktorej grécky bankrot by verejné financie Slovenska mohol stáť 723 miliónov eur.

A k aktuálnemu dianiu v Grécku ešte jedna poznámka: Ekonomická situácia je taká aká je a otvára priestor pre sociálne nepokojenárodnostné vášne. Typickým príkladom je strana Zlatý úsvit, ktorá v nedávnych predčasných parlamentných voľbách doslova šokovala volebným úspechom – v 300-člennom parlamente získala 21 kresiel. Je to nacionalistická fašizoidná strana, ktorá šíri strachnenávisť najmä voči cudzincom a prisťahovalcom, ale aj voči gréckym ľavicovo zmýšľajúcim občanom, jej členovia organizujú pouličné bitky a prepady, požadujú vojensky strážené hranice s Tureckom a spochybňujú holokaust.

Poslanec parlamentu za Zlatý úsvit Ilias Kasidiáris v televíznej diskusii v priamom prenose pred očami miliónov TV divákov fyzicky napadol poslankyne za ľavicovú stranu SYRIZA a komunistickú KKE.

Pesničky hrané na nervy

Ústrednú tému tohto týždňa analytici načrtli už dávnejšie. Tak napríklad analytik Capital Markets Martin Cesnak pre Investujeme.sk ešte v druhej polovici apríla napísal, že Španielsko je po Grécku novým menom pre európsku tragédiu.

Vráťme sa ale do horúceho diania počas uplynulého týždňa. Donekonečna sme počúvali jednu a tú istú pesničku, ktorej text napísali predstavitelia EÚ a v ktorej sa donekonečna spievalo, že Španielsko je iný prípad ako Grécko, že pomoc nepotrebuje a ani o ňu nebude žiadať.

Napríklad fínsky premiér Jyrki Katainen viackrát zvýraznil, že Španielsko dokáže prežiť bez úverov od zahraničných veriteľov, i keď jedným dychom dodal, že treba urobiť všetko pre to, aby sa zabránilo šíreniu krízy do ďalších častí Európy. Aj samotný španielsky premiér Mariano Rajoy, hoci priznal, že situácia v španielskych bankách je viac ako kritická, tvrdošijne trval na svojom, že jeho krajina pomoc zvonku nepotrebuje a ani o ňu nepožiada.

Inú pesničku si ale húdol prezident nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann. V jej texte jasne znelo, že Španielsko by už nemalo otáľať a čím skôr by malo požiadať orgány v Brusel o finančnú pomoc z eurovalu. „Španieli by mali využiť nástroje, ktoré boli na tento účel vytvorené,“ spievalo sa v refréne napísanom Jensom Weidmannom.

Načim ešte dodať, že medzitým sa stretli aj ministri financií skupiny najvyspelejších krajín sveta G7, aby diskutovali o kríze v Európe, ktorú vystupňovali horúce problémy španielskych bánk. Ako vyplýva z oficiálneho komuniké, ministri financií krajín G7 sa napokon zhodli na tom, že situáciou v Španielsku sa budú podobne zaoberať pred summitom G20, ktorý sa bude konať v Mexiku v dňoch 18. a 19. júna.

Prv než komuniké zo stretnutia ministrov zverejnili médiá, situácia sa ešte viac skomplikovala. Týždenník Der Spiegel uviedol informácie, podľa ktorých kancelárka Angela Merkel a minister financií Wolfgang Schäuble tlačia na vládu v Madride, aby čím skôr požiadala o pomoc z eurovalu. Správu vzápätí dementoval hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert slovami, že to nie je pravda a že kabinet Angely Merkel na Madrid netlačí, aby žiadal o zahraničnú pomoc.

„Je to len a len na španielskej vláde, či sa rozhodne požiadať o pomoc zo záchranného mechanizmu,“ zdôraznil hovorca.

„Španielske problémy pokračovali aj v závere týždňa. Agentúra Fitch v nadväznosti na zníženie ratingu tejto krajine znížila rating aj tamojším regiónom,“ napísal pre Investujeme.sk junior analytik Capital Markets Miroslav Blahušiak. Ako ďalej uviedol, tlačové agentúry šírili informácie o tom, že Španielsko by malo požiadať o pomoc pre banky už cez víkend. Malo ísť o sumu približne 60 miliárd eur a nie nedávno odhadovaných 30 miliárd. Na tieto šumy reagovala španielska vláda a ako sa dalo očakávať, všetky zverejnené informácie poprela, upozornil Blahušiak

Hra na nervy sa skončila až sobotu, keď na niekoľkohodinovej telekonferencii ministrov financií eurozóny sa definitívne uzavrelo, že členské krajiny eurozóny poskytnú Španielsku úver až do výšky 100 miliárd eur. V tejto sume je zarátaných vyše 40 miliárd potrebných na rekapitalizáciu španielskeho bankového sektora a zvyšok je tzv. bezpečnostná marža. Médiám to hneď zahorúca potvrdil luxemburský premiér Jean-Claude Juncker.

K tomu všetkému len malý dovetok: Európska komisia (EC) len deň predtým, teda v piatok oficiálne ústami svojho hovorcu oznámila, že Španielsko nežiada o finančnú pomoc a nie je pripravený ani žiadny plán záchrany.

Robotník sa z grafov nenaje

Štatistický úrad (ŠÚ) SR uprostred týždňa potvrdil svoj predbežný odhad: slovenská ekonomika rastie v medziročnom porovnaní o 3% a v medzištvrťročnom porovnaní o 0,7%. Ako upozornil analytik Home Credit Michal Kozub, ide o jeden z najlepších výsledkov v strednej Európe, tak aj v eurozóne.  

Slovensko sa stáva premiantom. Základný kameň stavia zahraničný obchod, ktorý je jedným z najväčších prispievateľov k rastom. Orientácia nielen na trhy Európskej únie, ale aj mimo nich pomáha ekonomike v období, kedy je dopyt v Európe slabý. Spotreba domácností len veľmi tesne neprekonala minuloročný výsledok (-0,1%), zato spotreba vlády medziročne vzrástla o 0,4%.

To, že sa Slovensko stáva premiantom, je síce pekné, ale mohli by sme oprášiť voľakedy obľúbený a hojne citovaný výrok predsedu Združenia robotníkov Slovenska (ZRS) Jána Ľuptáka, prezývaného Kelňa, že robotník sa z grafov nenaje. Ono je to naozaj tak, že ak by ktokoľvek zašiel s tými hrdými údajmi a tabuľkami medzi ľudí do regiónov kde je viac ako 30-percentná nezamestnanosť, asi by chytil po papuli.

Lebo tak ako vyplýva z údajov ŠÚSR, že slovenská ekonomika utešene rastie, tak z jeho údajov vyplýva aj to, že nezamestnanosť druhý štvrťrok po sebe medziročne rastie a oproti 1. štvrťroku 2011 sa zvýšila o o 8,1 tisíca ľudí (o 2,2 %). Miera nezamestnanosti sa medziročne zvýšila o 0,2 p. b. na 14,1 %.  

Ale sú aj dobré správy, kabinet Roberta Fica minulý týždeň výjazdovo rokoval mimo Bratislavy a to v Poltári v Banskobystrickom kraji. Podľa dostupných informácií sa zaoberal možnosťami zlepšenia sociálno-ekonomickej situácie v okresoch Poltár, Rimavská Sobota a Revúca a odklepol 3 milióny eur z rezervy vlády na ich rozvoj. Ide o okresy, ktoré trápi vysoká nezamestnanosť – podľa najnovších údajov miera nezamestnanosti v okrese Rimavská Sobota dosahuje už takmer 35 percent a ďalej rastie…

Ústa plné rečí

O vyjadreniach premiéra Roberta Fica, že ozdravenie verejných financií má ísť na úkor silných a bohatých  si aj tak mnoho ľudí myslí svoje. Istým zrkadlom toho je aj naša klikacia anketa a tí čitatelia, ktorí sa nazdávajú, že sú to len sladké reči a realita je celkom iná.

Prednedávnom na to poukázal aj poslanec NR SR Igor Matovič slovami: „SMER na čele s Robertom Ficom pred voľbami sľúbil ľuďom istoty. Istoty toho, že sa budú mať lepšie. Istoty toho, že SMER neurobí nič na úkor slabších a chudobnejších. Sľúbili, že dane zvýšia len bohatým ľuďom a veľmi bohatým firmám. Bohužiaľ, na svoje sľuby veľmi rýchlo zabudli.“

V najnovšom čísle Regionálnych novín Matovič píše, že namiesto toho, aby  sa zamerali na tých, ktorí dlhé roky dane buď neplatia alebo štát a nás všetkých na daniach okrádajú, sa Robert Fico a jeho strana SMER-SD rozhodli ísť tou ľahšou cestou – cestou zdvíhania daní, poplatkov, cestou zavádzania nových daní, ponechania poplatkov za TV, rušenia dohôd, ničenia II. piliera a cestou drastického zvyšovania odvodov pre živnostníkov.

O tom, ako pred škrtaním na výdavkovej strane samotného štátu Ficov kabinet radšej uprednostňuje škrty v rozpočtoch podnikateľov a občanov, sme priniesli podrobné informácie pod príznačným titulkom Nedá sa ujsť: Nové dane, odvody a boj proti daňovej kriminalite zasiahnu živnostníkov, veľké firmy aj zamestnanosť. „Dlhoročný deficit zaplatíme jednoducho my všetci. Tvrdé opatrenia dopadajú na všetkých podnikavých, pracujúcich.“

Euro opäť raz spadlo, na Cypre sa už blýska

Spoločná európska mena v piatok oslabila na 1,2446 USD/EUR v reakcii na krok ratingovej agentúry Fitch, ktorá znížila rating Španielska o tri stupne. Euru nepomohli ani slabé údaje z talianskej a nemeckej ekonomiky, ale asi najväčším dielom sa pod pokles eura podpísali nejednoznačné vyhlásenia predstaviteľov EÚ o pomoci Španielsku a zatĺkanie v čase, keď v podstate  o 100 miliárdách bolo rozhodnuté!

Podrobnejšie informácie o eure vo vzťahu k aktuálnym udalostiam v eurozóne možno nájsť v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvočeskom slovenskom vydaní nášho magazínu.

K tomu ešte dve aktuálne poznámky:

Prvá sa týka Cypru, ktorej predstavitelia naznačili, že vo veľmi blízkej budúcnosti aj oni budú musieť požiadať o pomoc z eurovalu. Druhá poznámka sa týka minulotýždňových vyhlásení britského premiéra Davida Camerona, že kríza v eurozóne je najväčšou a najvážnejšou hrozbou pre svetovú ekonomiku. Každý deň odkladania riešenia tejto krízy spôsobuje krajinám vo vnútri eurozóny, i pre krajiny, ktoré sú mimo nej, obrovské škody. Cameron zároveň správne pomenoval osobu, ktorá príde s riešením krízy – kancelárku Angela Merkel.

Dodal však, že by bolo veľmi neférové čakať, že iba ona zoberie na seba všetku ťarchu. 

Soros: Vlády nesmú iba znižovať dlhy

Na portáli Investujeme.sk sme už veľakrát argumentovali názormi amerického finančníka a filantropa maďarského pôvodu George Sorosa, ktorý začiatkom roka povedal, že súčasná dlhová kríza v Európe je rozsahom a potenciálnymi dôsledkami oveľa nebezpečnejšia než svetová finančná kríza v roku 2008.

Soros na rôznych fórach i vo svojich blogoch opakovane zdôraznil, že euro ohrozuje politickú súdržnosť Európskej únie. „Ak sa jednotná mena zrúti, povedie to k rozpadu celej Európskej únie. A to bude katastrofa nielen pre Európu, ale aj pre celý globálny finančný systém,“dodal.

Niektoré členské krajiny eurozóny budú musieť v blízkej dobe nevyhnutne prijať celý rad úsporných opatrení v dôsledku veľkej nerovnováhy medzi dlžníckymi a veriteľskými krajinami. „Situácia v eurozóne presiahla únosnú hranicu a navyše jej riešenie je stále v nedohľadne,“ zdôrazňoval Soros začiatkom roka. Koncom februára svoju myšlienku spresnil, keď pre denník Financial Times povedal, že provizórna pomoc zo strany eurozóny by mohla pomôcť Grécku, v hre však zostávajú ďalšie krajiny. „Aj keby Grécko prežilo, budúcnosť eurozóny je otázna.“

Podľa najnovšieho Sorosovho vyjadrenia má Európa na záchranu eura cca tri mesiace. Vec sa má podľa neho tak, že nie všetci predstavitelia EÚ chápu podstatu krízy a vlády sa takmer výlučne sústreďujú iba na znižovanie dlhov, čo nie je správny spôsob liečby. Ak neprídu kroky na podporu rastu, kroky, ktoré by vládam umožnili zvyšovať príjmovú stránku rozpočtov, spoločnej európskej mene sa čas rýchlo skráti, prízvukuje Soros.

Ďalší scenár odhaduje takto: Gréci si napokon uvedomia, že odchod z eurozóny by im veľmi poškodil a tak sa predsa len presadia tie politické sily, ktoré budú ochotné zaviazať sa k plneniu podmienok úverového programu. Medzitým sa však situácia komplikuje v Nemecku, kde čoraz menej obyvateľov súhlasí s tým, aby pomáhali Grécku. Kancelárka Angela Merkel bude mať stále viac a viac zviazané ruky. Čo nestihne teraz, neskôr už asi bude nemožné.

Podľa Sorosa má kancelárka na záchranu eura zhruba tak tri mesiace.

Pre menej chápavých to americký finančník a filantrop povedal aj inak: Kríza eura by mohla zničiť celú Európsku úniu a uvrhnúť celý región do stratenej dekády… Aj preto vyzýva na vytvorenie európského systému poistenia vkladov, na priame napojenie bánk na záchranný fond eurozóny a na kreovanie spoločného úradu pre dohľad a reguláciu finančného trhu.  

Ilustračné foto v záhlaví: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *