Streda 17. január. Meniny má Bohdana

Týždeň vo financiách: Ľudia berte čiapky, bite ich!

Euro zareagovalo aj na nepokoje a zásahy polície v západnej Európe, dozvedeli sme sa, že nás čaká ešte 10 rokov krízy. Austrálske súdy rozhodli, že sviatosť spovede ustanovenej Pánom Ježišom Kristom môže byť prelomená a z najvyšších miest EÚ prišla ďalšia zvrátenosť – tentoraz na čisto ženskú tému. 

Týždeň sa začal napínavou hrou na nervy a privádzaním do šialenstva. Ministri financií krajín eurozóny sa v pondelok dohodli, že Grékom dajú ešte dodatočné dva roky na ozdravenie svojich financií a zároveň o týždeň, a možno aj o viac, odložili rozhodnutie o uvoľnení ďalšej tranže zo záchranného úveru, čím pre globálne finančné trhy urobili týždeň ešte napínavejším. Ďalšiu splátku pôžičky ministri neschválili napriek tomu, že grécky parlament splnil obidve kľúčové podmienky, teda schválil nový balík úsporných opatrení a schválil aj štátny rozpočet na rok 2013. Podľa analytikov odloženie rozhodnutia o ďalšej tranži prinieslo pre trhy ďalšie dni neistoty.

Hlavný analytik spoločnosti Alpari FS James Hughes konštatoval, že existuje len veľmi malá šanca, že Grécko bude ponechané napospas svojho dlhu, ale skutočnosť, že rozhodnutie sa odkladá až na čas, kedy Grécko vyčerpá všetky svoje peniaze ukazuje, že v eurozóne sa nič nezmenilo. „Nedostatok dôrazu a uvedomenia si naliehavosti tohto problému pretrváva, čo v poslednom období častokrát privádza trhy do šialenstva,“ zdôraznil Hughes.

Euro po ďalšie dni ovplyvňovali sociálne nepokoje, štrajky, demonštrácie a ďalšie akcie proti úsporným opatreniam prakticky v celej západnej Európe, pričom najviac bitiek, násilia a krvavých potýčok s policatmi si zrejme vyžiadali protestné akcie v Španielsku a Portugalsku, ale na euro mali vplyv aj obavy o (ne)riešenie fiškálneho útesu v USA.

V piatok eurodolár klesol až pod 1,27. Podľa analytikov Patria Online na trhy opäť doľahla téma americkej fiškálnej politiky. Dalším pre euro negatívnym faktorom je vyhlásenie šéfa Bundesbanky, ktorý považuje grécky dlh za neudržateľný a hovoril o tom, že odpis dlhu bude nakoniec aj tak nutný. 

Aby sme to ale spresnili: Jens Weidmann ako prezident Deutsche Bundesbank a člen bankovej rady Európskej centrálnej banky (ECB) povedal, že veritelia Grécka nakoniec budú musieť odpustiť Aténam ďalšiu časť dlhu, čo by ale malo byť podmienené nevyhnutnými štrukturálnymi reformami. Pripomeňme, že kancelárka Angela Merkel, ktorá viac ako pred mesiacom prvýkrát od vypuknutia krízy v roku 2008 pricestovala do Atén, kde sa tvárou v tvár stretla s desaťtisícami demonštrantov, zdôraznila, že chce, aby Grécko naďalej zostalo súčasťou eurozóny, avšak bez odpisu dlhov. 

Podrobnejšie informácie o aktuálnej situácii v eurozóne sme počas týždňa prinášali vo viacerých článkoch i krátkych správach i v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo

Morálka, solidarita, peniaze

Hlavnou mediálnou témou ekonomických médií dnešných dní sa stal americký fiškálny útes a jeho hrozba pre svetovú ekonomiku. A tak trochu mimo pozornosti zostalo Grécko, ktoré je opäť raz ohrozené bankrotom a navyše, v plnej kráse sa ukazuje, že keď ide o peniaze, akákoľvek solidarita a morálka idú nabok. Krajina nemá dosť peňazí na splátky dlhov voči Európskej centrálnej banke (ECB) a keďže má veľmi obmedzené možnosti získavania peňazí na finančných trhoch, je odkázaná na pomoc zvonku. V čudnej situácii sa tak ocitla samotná ECB, ktorá je ako na strane Trojky, ktorá rozhoduje o finančnej pomoci pre Grécko, tak je aj na strane veriteľa. Bližšie o tom písal publicista Daniel Kuchta v článku V Řecku se mění definice morálního hazardu.

Kresťanstvo opäť raz bez pekla

Čo urobíte, keď skrachujete a nemáte prístup k úveru? Ponúka sa reštrukturalizácia dlhov, zníženie úrokov, alebo ak ste štát, vypožičanie si peňazí k spätnému nákupu vášho dlhu za zlomok jeho predchádzajúcej hodnoty. Presne tieto možnosti má Grécko, ale rôzne politické agendy z toho robia skôr hru na dlhodobo udržateľnú cestu pre krajinu a jej ťažko skúšaných občanov. Podrobnejšie o tom pre Investujeme.sk napísal hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen v článku nazvanom Kapitalizmus bez bankrotov je ako kresťanstvo bez pekla. Na veci nič nemení, že Jakobsen nie je autorom tohto aforizmu, ale si ho požičal od amerického astronauta Franka F. Bormana.

Ešte nie sme ani v polovici

Súčasná kríza nie je ekonomická recesia. Keby to bola recesia, už dávno sme z krízy von. Je to depresia, lepšie povedané, je to koniec dlhového supercyklu, ktorý započal pred desiatkami rokov. Takýto dlhový cyklus trvá 50–75 rokov a končí silným oddlžovaním (deleveridžingom), ktoré práve teraz nastáva. 

Oddlžovanie môže skončiť veľmi zle – silnou depresiou spôsobenou deflačnou špirálou, ako napríklad bola Veľká depresia v 30-tych rokoch minulého storočia. Podobné problémy zažíva v posledných dekádach Japonsko a momentálne sa do nich prepadá napríklad Grécko alebo Španielsko, konštatoval senior analytik TRIM Broker Ronald Ižip v článku, v ktorom sa opiera o argumentáciu Raya Dalio, šéfa najúspešnejšieho hedžového fondu na svete Bridgewaters. Dalio zdôrazňuje, že dnes nie sme ešte ani v polovici krízy.

Komu sa v hlbokej kríze darí?

Ekonomická kríza máva mnoho porazených a málo víťazov. A práve do tejto nespočetnej skupiny patria, aspoň zatiaľ, aj stredne veľké podniky. Názorným príkladom, ako poznamenal publicista Šimon Finemon, je vnútrajšok európskeho ekonomického motoru, teda Nemecko. Stredne veľké spoločnosti, vrátane rodinných firiem sú v nemeckých spolkových krajinách tak úspešné, že sa ich model snaží odkopírovať aj Francúzsko. A to už, najmä pri spomienkach na historické reminiscencie a tradičnú francúzsku hrdosť je čo povedať. Otázka ale znie inak: Pochutia si Galovia na bratwürste? 

Kríza: Potrebná pre zmenu myslenia

Každá kríza je bolestivá. Je však potrebná, a to najmä kvôli zmene myslenia. Kríza zasahuje najviac tam, kde bujnie štátna byrokracia a kde je demotivujúci sociálny systém. Analytici Saxo Bank v aktuálnom komentári konštatovali, že krízy sú nielen potrebné, ale priamo nutné. „Ako vidíme na príklade dnešného Západného sveta, sú jediným možným spôsobom zmeny. Zmeny, ktorá vychádza z opravdivej nutnosti a potreby a nie z náhodného želania.“ 

Je paradoxné, že práve počas kríz sme schopní s menšími zdrojmi tvoriť viac úžitkov, v čase kríz sme efektívnejší, pracovitejší a vynaliezavejší. Toto jednoduché pravidlo musí podľa Saxo Bank platiť aj pre dnešnú južnú Európu. 

Banková únia: Jasno malo byť v decembri

Už viac ako sa dlho sa hovorí tom, že jedným z nástrojov na úspešné riešenie krízy v eurozóne i v rámci celej EÚ by malo byť vytvorenie bankovej únie a jednotného bankového dohľadu. Názory jednotlivých politikov k tejto téme sa však rôznia. Pripomeňme, že na októbrovom summite EÚ sa politici diskutujúc o tejto otázke zhodli len v jednom, že sa dohodnú na decembrovom summite. Švédsky minister financií Anders Borg však minulý týždeň pre médiá povedal, že rokovania idú oveľa pomalšie, ako sa pôvodne plánovalo a nie je možné, aby sa v decembri na tému bankovej únie dosiahol vôbec nejaký kompromis. „Som skeptikom. A nielen ja“ zdôraznil minister.

Podľa aktuálneho vyjadrenia konzultanta pre právne otázky Európskej komisie (EC) Georgiosa Zavvosa isté je vraj zatiaľ len to, že v Európskej bankovej únii (EBÚ), o vytvorenie ktorej sa ešte vždy zvádza tvrdý boj, by licencie pre viac ako šesťtisíc bánk v eurozóne mala výlučne udeľovať a odoberať Európska centrálna banka (ECB), ktorá by mala vykonávať aj dohľad nad nimi. Avšak, ako zdôraznil, nešlo by o absolútnu centralizáciu, lebo ECB niektoré svoje právomoci zverí národným bankám. 

„Bude teda jestvovať určité rozvrstvenie právomocí v rámci bankového dohľadu a bude jasne a jednoznačne definované, za čo zodpovedá centrálna banka a za čo budú zodpovedať národné orgány bankového dohľadu,“ zvýraznil Zavvos. Ako dodal, ECB bude dbať najmä o to, aby sa jednotlivé banky nevystavovali zbytočnému riziku. 

Sú akcie mŕtve alebo nie?

Akcie v USA za uplynulých 12 let nič nevyniesli. Kvalitné dlhopisy sa naopak v posledných rokoch ukázali ako dobrá voľba. Čo ale čakať od týchto dvoch tried aktív v budúcnosti? Aká je ich valuácia? Budú dlhopisy naďalej výkonnejšie? Nie. A je kult akcií vážne mŕtvy? Nie. „Možno sa to nestane budúci rok a možno ani do piatich rokov, ale očakávam obrí krach dlhopisového trhu,“ zdôraznil akciový analytik Saxo Bank Matt Bolduc. A čo akcie? – kladie si ďalej otázky. „Naozaj nemám tušenie. Nikto nevie, ale budem veriť svojmu zdravému rozumu ,“ odpovedá sám pre seba.

„Kult akcií je mŕtvy – je síce chytľavý titulok, ale to je asi tak všetko… Ale nám v Saxo Bank na minulosti nezáleží, ide nám o budúcnosť,“ napísal Matt Bolduc pre portál Investujeme.sk.

Keď súdy ignorujú Pána Boha

A ešte jedna aktualita zo sveta, ktorá nesúvisí priamo so svetom financií, ale možno aj hej. Katolícka cirkev učí, že svätá spoveď (nazývaná aj sviatosť pokánia, resp. sviatosť zmierenia, obrátenia), je prostriedkom k tomu, aby človeku boli odpustené hriechy. Človek sa spoveďou obracia k Bohu, vyznáva svoje hriechy a ľutuje ich. Prostredníkom je kňaz, ktorého viaže spovedné tajomstvo. Austrálska justícia pred niekoľkými dňami rozhodla, že toto tajomstvo nemôže byť absolútne, ale v niektorých špecifických prípadoch ho možno prelomiť. Podľa jej názoru kňaz nieže môže, ale musí oznámiť justičným a policajným orgánom všetko, čo sa pri spovediach dôzvie o zneužívaní detí.

Vzápätí Katolícka cirkev zareagovala slovami, že to neprichádza do úvahy. Argumentovala tým, že sviatosť zmierenia (spoveď) patrí medzi sedem sviatostí, ktoré ustanovil sám Pán Ježiš Kristus a preto je neporušiteľné (viď Katechizmus katolíckej cirkvi). Podľa názoru austrálskej vlády i tamojšej prokuratúry je však pohlavné zneužívanie detí také zlé, zvrátené a nebezpečné, že v každom jednotlivom prípade musí byť oznámené!  

Premiérka Julia Gillard v tejto súvislosti poukázala na neustále „diabolské“ pedofilné škandály katolíckych kňazov po celom svete a ich opakované zatĺkanie najvyššími predstaviteľmi cirkvi v diecézach i v ústredí – vo Svätej Stolici. Zároveň zriadila celoštátnu Kráľovskú vyšetrovaciu komisiu pre objasňovanie prípadov pohlavného zneužívania detí. Pripomeňme ešte, že na stránkach Investujeme.sk sme sa viackrát venovali kauze pápežského komorníka Paola Gabriele odsúdeného za to, že z priestorov Svätej Stolice tajne vynášal a odovzdával médiám dokumenty o obrovských finančných machináciách a podvodoch Svätej matky Cirkvi aj o pedofilných škandáloch. 

Zvrátenosť na ženskú tému

Ale vráťme zo sveta sa späť na čisto európsku pôdu. Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) a eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Reding presadila pravidlo, podľa ktorého sa musí zvýšiť zastúpenie žien vo vedení veľkých podnikov. Jej návrh, ktorým údajne ohúrila ostatných členov EK natoľko, že s tým vraj nadšene súhlasili, hovorí o tom, že v top-manažmentoch verejne obchodovateľných spoločností bude musieť byť najmenej 40 percent žien. Ak by to vedenie podniku odmietlo, čelilo by prísnym sankciám. Návrh schválený komisiou však ešte musí odobriť Európsky parlament (EP) a jednotlivé členské štáty EÚ.

A reakcie? Kým mnohí analytici i viaceré média tento návrh nazvali zvrátenosťou, slovenský minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) poslušne pritakal a dodal, že je to spôsob, ktorým možno dostať ženy do popredia. Pozitívna diskriminácia podľa jeho slov môže ženám pomôcť lepšie sa presadiť v manažérskych či politických funkciách. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vydala vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že nemá nič proti tomu, aby sa zvýšilo zastúpenie žien v orgánoch obchodných spoločností, ale považuje za absurdné, aby sa to dosiahlo na základe smerníc EÚ a vnútroštátnej legislatívy.
Snahu o reguláciu počtu žien v predstavenstvách veľkých firiem považujeme za neprijateľnú pre jej zjavný odklon od reality,“ zdôrazňuje SaS a vyzýva Smer-SD ako vládnucu stranu, aby tento bruselský výstrelok sociálneho inžinierstva nepreniesla do národnej legislatívy. Vyhlásenie Sulíkovcov má veľavravný názov: Viac žien v predstavenstvách? Áno, ale nie príkazom!

Problémom je mizerná pamäť

Výročie pádu totality si v sobotu 17. novembra pripomenuli len niektorí politici. Je prirodzené, že strany, v ktorých je veľa bývalých komunistov, nemajú záujem rozvíjať odkaz Novembra ’89. SaS vo vyhlásení nazvanom Vládu jednej strany je možné poraziť zdôrazňuje: „Udalosti, ktoré symbolizuje 17. november 1989, boli a zostanú zlomové. Nič na tom nezmení pohŕdanie týmto sviatkom či jeho bagatelizovanie alebo nepochopenie.“

Neparlamentná Občianska konzervatívna strana (OKS) zvýraznila myšlienku, že odkazom Novembra je sloboda, nie jej likvidácia. Predseda Programovej rady OKS Juraj Petrovič v tejto súvislosti napísal: „Už dlhšiu dobu rozmýšľam nad tým, čo je hlavnou príčinou průseru, v ktorom sa táto krajina nachádza. Mnohí hovoria, že Fico, že Harabin, že politici, že neviem kto. Ale základnou príčinou je niečo úplne iné. Je ňou ľahostajnosť a mizerná pamäť.“

Pán Fico, nechajte ľudí rozumne myslieť!

Združenie Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub sformulovalo vyhlásenie O kvalite života v SR, ktoré adresovalo premiérovi Robertovi Ficovi. Zvýrazňuje sa v ňom potreba vyššej náročnosti politikov aj občanov na seba samých a na videnie domácej i zahraničnej reality. Politici by mali urobiť všetko pre nadpriemernosť a čo najvyššiu kreativitu práce v záujme želateľnej kvality života. 

Vo vyhlásení sa poukazuje na absurdné sociálne rozdiely medzi obyvateľstvom, ktoré vznikli za necelé štvrťstoročie, poukazuje sa na všadeprítomnú biedu a chudobu i na všeobecne známu chorobnú dvojtvárnosť a naopak – na absenciu mravnosti a morálky, hodnotovej orientácie, vzdelania a kultúry. V závere sa uvádza: „Stačilo už tej tolerancie k neschopnosti. Treba nechať ľudí tvorivo a rozumne myslieť a konať.“

Radšej Nemecko, Anglicko než Slovensko

Spoločnosť GfK zaoberajúca sa prieskumami trhu a marketingovým poradenstvom realizovala v júli na vzorke 2000 respondentov v Českej republike a na Slovensku, v ktorom respondentov vyzvala, aby spontánne uviedli konkrétnu krajinu, ktorú by si vybrali, ak by sa mohli rozhodnúť, kde by chceli žiť. Menej ako polovica, iba 48 percent ľudí na Slovenku a Českej republike by zostalo lojálnych voči krajine, v ktorej momentálne žijú, aj to predovšetkým starší a starí ľudia.

Polovica obyvateľov Čiech a Slovenska chce radšej žiť v USA, resp. v niektorej západoeurópskej krajine, napríklad v Nemecku, Anglicku, Švajčiarsku, Rakúsku, Taliansku či vo Francúzsku… Podrobnejšie sme o tom písali v článku GfK: Až polovica ľudí v Česku a na Slovensku by si vybrala pre život inú krajinu.

Nedajte si vziať svoje dobro

Aj keď sa premiér Robert Fico svojho času dušoval, že krajinu nezadĺži a rozpočtové kritéria dodrží, opak je pravdou. A opozícia mu pred pár dňami vykričala, že dlh Slovenska rastie a vláda nerobí žiadne múdre opatrenia pre to, aby tomu zabránila. Premiér v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 priznal, že dlh rastie, ale je to vraj v prospech Slovenska.

Doslova povedal: „Dlh Slovenska stúpa preto, že je v európskych mechanizmoch a účasť v nich je pre krajinu dôležitá. Dlh zdvíhame kvôli Slovensku.“ A ďalej, „Európa je spokojná s krokmi slovenskej vlády, len opozícia stále straší katastrofou. Európa hovorí, že konsolidácia ide dobrou cestou a tu je nejaký rozpadnutý hríb v opozícii, ktorý hovorí, že všetko robíme zle a je to úplná katastrofa.“ 

Na margo budúcoročného rozpočtu premiér povedal, že garantuje, že Slovensko ho bude mať pod tromi percentami HDP. „Garantujem, že nebudeme musieť prijímať ďalšie dodatočné opatrenia a že sa budeme správať ľudsky k ľudom, nie ako hyeny, ktoré vyberajú ľuďom cez DPH peniaze z vrecák, ako to navrhuje pravica.“

Môj ty Bože, koľko populizmu v niekoľkých vetách! Človek by skríkol: Ľudia, berte čiapky, bite politikov! Všetkých zaradom. Bite ich bez ohľadu na to, či su ľaví či praví, či stredo-ľavo-praví či neviem akí. Bite ich, lebo oni chcú len vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

5 odpovedí na “Týždeň vo financiách: Ľudia berte čiapky, bite ich!”

 1. Bedja píše:

  „Akcie v USA za uplynulých 12 let nič nevyniesli.“
  On mluví akcie a myslí na index.
  Akcie vynesly minulých 12 let stovky procent, pokud se koupily levné akcie od podniků s růstem zisku, nebo i dražší akcie McDonald’s a moc bylo vyděláno i s akciemi Volkswagen. A i ten hnuj – drahá akcie Apple vynesla.

  Jesti je to slovensky správně „bite ich“, tak německy je to „bitte ich“.

  • P. Furmaník, st. píše:

   Ospravedlnujem sa, ale je to citát. Máte pravdu, ale je to ozaj citát! K tej druhej veci: „bite ich“ a bitte ich“, je to trefné, pekná slovná hračka. Oceňujem ju. Páči sa mi.

 2. Duncsi píše:

  Ja by som k inej téme. Myslím že mnohých prekvapilo, že austrálske súdy rozhodli, že spovedné tajomstvo katolíckej cirkvi možno prelomiť. V novodobej histórii je to asi prvýkrát, čo takto legálne je to možné. Ono z histórie, aj z nedávnej, sú známe prípady nelegálneho zneužívania svätej spovede. U nás v 50-tych rokov a čiastočne ešte aj ojedinelé pokusy v 70-tych v časoch Husákovej normalizácie, keď sa špeciálne vyškolení dôstojníci ŠtB preobliekli za kňazov a pri spovedi chceli zisťovať informácie o protištátnej činnosti. Bolo veľa takýchto pokusov v 50-tych rokoch, no veľmi málo už bolo v rokoch 70-tych, ale poväčšine všetky končili neúspechom. Veriaci vycítili, že nejde o skutočného kňaza…

  • Pimpulec píše:

   Ta to spovedné tajomstvo je riadna sviňačina. Feri chodi za mojou ženou, keď ja som v robote. Vyspovedá sa z toho farárovi a tym pádom je nevinny a najväčšie svinstvo je, že to vedia traja – Feri, moja žena i farár, no len ja, ktorého sa to najviac týka, nič neviem…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *