Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Týždeň vo financiách: Motor Európy opäť naberá rýchlosť

Podľa kancelárky Angely Merkel by ďalšia pomoc Nemecka Grécku mohla vyvolať neistotu v ostatných častiach Európy. V Česku narastá strach z ľavice a zvyšovania daní a vďaka upozorneniu Medzinárodného menového fondu opäť ožila téma sociálne cítiacej slovenskej vlády, ktorá nemôže dopustiť, aby hnusné a krvilačné banky tento ľud tak sprosto vyciciavali.

Americký dolár začiatkom týždňa posilnil vďaka očakávaniu priaznivých údajov o ekonomike Spojených štátov, potešili najmä klesajúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti (počet nových žiadostí o podporu v 32. týždni klesol z 335 tisíc na 320 tisíc, čo je najlepší údaj od októbra 2007). Euro sa naopak dostalo pod tlak kvôli správam, že Grécko bude potrebovať ďalšiu pomoc. Jednotná európska mena tak voči doláru klesla a dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu americkej meny voči košu ostatných hlavných svetových mien, stúpol o 0,3 percenta. Vzdialil sa tak od sedemtýždňového minima, na ktoré sa prepadol týždeň pred tým.

Pripomeňme, že nemecký Der Spiegel s odvolaním sa na dokument nemeckej centrálnej banky určený ministerstvu financií uviedol, že Grécko je odkázané na ďalšiu finančnú pomoc. Hovorca ministerstva Martin Kotthaus však vyhlásil, že o existencii takého dokumentu nič nevie. Nemecko opakovane poprelo potrebu ďalšej pomoci pre zadĺžené Grécko a tamojšie ministerstvo financií zdôraznilo, že Grécko robí pokrok v ekonomických reformách a že pokles gréckej ekonomiky spomalil, hoci menej než očakávali analytici. 

Grécky rozpočet sa prvýkrát po desiatich rokoch ocitol v tzv. primárnom prebytku, no krajina to ešte ani zďaleka nemá vyhraté! Medzitým nemecká opozícia ostro obvinila kancelárku Angelu Merkel, že pred blížiacimi sa voľbami situáciu v Grécku voličom účelovo zahmlieva.

A keď už spomíname Nemecko, tak uveďme, že v priebehu uplynulého týždňa prišli veľmi dobré správy a dôvera v nemeckú ekonomiku v auguste značne vzrástla a je vyššia ako sa čakalo. Hodnota indexu ZEW merajúca dôveru investorov a analytikov vzrástla na 42 bodov (očakávania boli na úrovni 40,3 bodu) z júlových 36,3 bodu. Hodnotenie súčasnej situácie V Nemecku vzrástlo na 18,3 bodu (očakávania 12 bodov). „Táto informácia prišla po predchádzajúci pozitívnych správach o tom, že index nákupných manažérov v eurozóne je prvýkrát po dvoch rokoch pozitívny“, zdôraznila spoločnosť Colosseum.

FXstreet v súvislosti s rastúcou dôverou investorov a analytikov v nemeckú ekonomiku zvýraznil, že najväčšia európska ekonomika po poklese koncom minulého roka a slabom štarte na začiatku tohto roka opäť naberá na rýchlosti. Motor Európy sa zase úspešne rozbieha, to je stručný súhrn komentárov analytikov a publicistov z celého sveta.

V piatok sa začiatok týždňa zopakoval: Nemecká kancelárka Angela Merkel a minister financií Wolfgang Schäuble opätovne odmietli možnosť ďalšieho odpisu gréckeho dlhu. Podľa pani Angely by takýto krok mohol vyvolať neistotu v ďalších častiach Európy. Mnohí ekonómovia ale predpokladajú, že Grécko sa bez nejakej formy pomoci beztak nezaobíde.

Eurozóna ako celok by sa však mala konečne dostať z recesie, a to predovšetkým zásluhou nemeckej ekonomiky, od ktorej sa dá očakávať celkom slušné zrýchlenie, čo už naznačili dáta z priemyslu. To, že sa na raste Európy opäť najviac podieľala nemecká ekonomika, má základ v tom, že sama v druhom kvartáli expandovala tempom 0,7 percenta, zatiaľ čo predpovede analytikov boli na úrovni 0,6 percenta„Európa ukazuje recesii chrbát,“ napísal hlavný ekonóm Ery Jan Bureš.

Nie div, veď priemyselná výroba v eurozóne aj v celej Európskej únii sa v júni vrátila k rastu. V EÚ bola výroba oproti máju vyššia o 0,9 percenta a v krajinách platiacich eurom o 0,7 percenta. K oživeniu prispel hlavne rast výroby tovarov dlhodobej spotreby ako sú automobily, počítače a elektronika. K rastu sa výroba vrátila aj v medziročnom porovnaní. V EÚ proti vlaňajšiemu júnu stúpla o 0,4 percenta a v eurozóne o 0,3 percenta.

 „Výroba v eurozóne síce zaostala za očakávaniami analytikov, sama však podporuje očakávanie, že eurozóna by sa mohla vymaniť z recesie. Oživenie však zostáva krehké, pretože miera nezamestnanosti je aj napriek nepatrnému poklesu blízko k rekordu,poznamenal FXStreet

A na záver tejto časti ešte jeden dôvetok o tom, že je síce možné, že európske akcie majú skutočne to najhoršie za sebou, ale…

„Aj keby sa ekonomika eurozóny začala úspešne dvíhať z recesie a akcie s predstihom reagovali na svetlejšie zajtrajšky, bude aj v tých najoptimistickejších scenároch pokračovať vysoká volatilita. Tá dokáže z trhu vypráskať kdekoho a väčšina investorov ju nemá veľmi rada.“ (citované zo správy, ktorú Patria Online výrečne nazvala Puma, která nezařvala).

Prečo sa trh bojí Fed-u?

Nehľadiac na prázdninovú prevádzku vyrazili medvede na trhoch s vládnymi dlhopismi opäť do útoku a výsledkom je, že americké výnosy pri dlhopisoch s dlhšou splatnosťou sa ocitli na dvojročných maximách. Prvotnú zámienku k výpredajom pred niekoľkými dňami zavdala západná Európa, z ktorej prichádzali v neprerušenej sérii lepšie než očakávané konjunkturálne dáta. Tie dávali tušiť, že dlhá recesia v eurozóne sa chýli ku koncu (už v druhom štvrťroku rástla) a preto nie je dôvod, aby úrokové sadzby zotrvávali na nízkych hodnotách, pripomenul analytik ČSOB Jan Čermák v komentári s titulkom Výnosy amerických dluhopisů vylezly na dvouletá maxima – trh se bojí Fedu.

Po Európe prevzala štafetu Amerika a aktuálne zverejnené štatistiky o vylepšujúcom sa trhu práce – tzv. nové žiadosti o podporu poklesli na najnižšiu hodnotu od septembra 2007! Trhy (nielen trh dlhopisov) majú teraz strach z toho, že americká centrálna banka s ohľadom na zlepšujúcu sa domáci trh práce začne proces postupného spomaľovania menovej expanzie.

Šéf americkej centrálnej banky Fed Ben S. Bernanke pritom nedávno uviedol, že pokiaľ sa bude makro situácia ďalej vylepšovať, tak dodatočný dopyt Fed-u po dlhopisoch by mal byť postupne odbúravaný do polovice roka 2014. „Pre trhy je teraz kľúčové správne odhadnúť, či Fed začne šliapať na brzdu už od septembra,“ zdôraznil Čermák.

Kým štát bude preberať riziká súkromného sektora, budú krízy

Spojené štáty majú problém so štátnou ingerenciou na hypotekárnom trhu. Jeho prítomnosť bola jedným zo spúšťačov krízy a následne jej liekom. Dnes americký štát uvažuje stiahnuť sa, no len do predkrízovej podoby. Kritici vyčítajú, že kým štát bude preberať riziká súkromného sektora, krízy sa budú opakovať a straty budú dopadať na daňových poplatníkov. Ako príklad môžu slúžiť agentúry Fannie Mae a Freddie Mac, ktoré mnohí označili za ohnisko finančnej krízy. Téme sa bližšie venoval publicista a ekonóm Peter Apolen v komentári Obama presadzuje čiastočné stiahnutie štátu z hypotekárneho trhu.

Vykročil „hazardér“ Abe tou správnou nohou?

Po tom,čo Japonsko počas uplynulých rokov uviazlo v špirále klesajúcich cien, rastúceho zadlženia a straty exportnej konkurencieschopnosti, sa vláda premiéra Shinzō Abe pustila do riskantnej hry, pri ktorej sa pomocou kombinácie fiškálnej a monetárnej stimulácie a štrukturálnych reforiem snaží uniknúť z deflácie a znovunaštartovať ochabujúcu ekonomiku. V jednom z predchádzajúcich Týždňov vo financiách sme pod titulkom Abenomika, alebo príde rast alebo tsunami potopí celý svet!  uviedli, že ak Abe so svojou stratégiou uspeje, mohla by tretia najväčšia ekonomika sveta po rokoch znovu zažiariť a stať sa ťahúňom globálneho rastu v časoch stagnujúcej Európy a upadajúcej Číny.

Podľa analytikov má však Abeho pokus v sebe potenciál veľkého šoku a Medzinárodný menový fond (IMF) ho právom zaradil medzi hlavné riziká pre svetovú ekonomiku.

Medzitým však prišli nové dáta a niektoré z nich by mohli naznačovať, že Abe vykročil správnou nohou. Podľa agentúry RTTNews najnovší vývoj cien naznačuje, že deflácia už končí a situácia na japonskom pracovnom trhu sa zlepšuje. Miera nezamestnanosti klesla na 3,9 %, čo je najnižšia úroveň od októbra 2008. Spotrebiteľské ceny v júni vzrástli najstrmšie za celé štyri roky. Aj export už vykazuje známky oživenia a priemyselná produkcia aj spotrebiteľské výdavky mierne vzrástli. To sa už odrazilo na zlepšení firemných ziskov a oživení podnikových investícií.

Niektorí analytici však tento optimizmus nezdieľajú a všímajú si aj ďalšie zverejnené údaje, a to najmä fakt, že tempo rastu japonskej ekonomiky v druhom štvrťroku spomalilo na 2,6 percenta zo 3,8 percenta v prvých troch mesiacoch tohto roka a zaostalo za očakávaniami, ktoré podľa prieskumu agentúry Bloomberg počítali s 3,6-percentným rastom. „Mohol za to pokles firemných investícií, ktorý naznačuje, že dôvera v trvalé oživenie ekonomiky zostáva aj napriek masívnej stimulačné opatrenia a zvýšenie vládnych výdavkov slabá,“ konštatovala Patria Online.

Spoločnosť Colosseum upozornila, že na medzikvartálne spomalenie japonskej ekonomiky v druhom štvrťroku reagoval jen ostrým prepadom voči hlavným menovým párom, hoci následne svoj prepad korigoval, a zároveň zvýraznila fakt, že štátny dlh Japonska v júni prekonal hranicu jednej biliardy jenov a dosahuje viac ako 200 percent HDP, čo z Japonska robí najzadlženejšiu svetovú ekonomiku

Keď nerastieme, prepadáme panike

Náš svet glorifikoval ekonomický rast ako charakteristiku, ktorá nám hovorí, že všetko je v poriadku a svet je krásny. Ak rastieme, sme spokojní. Keď stagnujeme, klepeme sa od strachu. Ak nastane pokles, vypukne panika. „Naša civilizácia už nedokáže znášať nič, čo i len vzdialene pripomína zníženie ekonomickej výkonnosti.To vedie k tomu, že nie sme ochotní skutočne a dôsledne riešiť naše hospodárske problémy,napísal Luboš Smrčka z pražskej VŠE.

Ako ďalej uviedol, tlačenie bankoviek bez toho, že tieto peniaze majú podklad vo zvýšení produktivity a raste ekonomickej výkonnosti, robia  všetky významné centrálne banky na svete. Americký Fed tomu hovorí úplne geniálne „kvantitatívne uvoľňovanie“, inde majú nádherný výraz „nekonvenčné menová politika“ – ten je obľúbený zvlášť v Európskej centrálnej banke (ECB). Ale rovnako postupujú aj v Japonsku…

Téme sa venoval aj Šimon Finemon, podľa ktorého ekonomický rast patrí k najdiskutovanejším otázkam súčasnosti. Stále sa rieši, kedy sa Európa opäť dostane na trajektóriu nejakého výraznejšieho hospodárskeho rastu, ekonomické kyvadlo sa však vracia do Ázie. „Ak by mala Európa opäť nadobudnúť svoju dôležitosť, je potrebné vykonať zásadné ekonomické zmeny, ktoré však v dohľadnom čase nemožno očakávať.“

Krivé vnímanie reality vz. oddaný ľud

Európske krajiny naozaj nič iné nepotrebujú, len nejaké zmeny. A to aj  zmeny v myslení. Typickým a krikľavým príkladom je slovenská vláda, ktorá je podľa svojho vlastného obrazu sociálne cítiaca a nič iné nechce, len dobro pre svoj oddaný ľud.  A taká vláda nemôže dopustiť, aby hnusné a krvilačné banky tento ľud tak sprosto vyciciavali. Výsledkom tohto pokriveného vnímania realiity je bankový odvod na Slovensku, ktorý je suverénne najvyšší v celej Európe. Vo svojej aktuálnej správe na to upozornil aj Medzinárodný menový fond (IMF), ktorý odporúčal Slovensku znížiť bankové odvody, ktoré sú desaťkrát vvššie ako je priemer krajín EÚ!

„Bankové dane rastú a negatívne ovplyvňujú ziskovosť bánk v čase, keď ekonomické prostredie je oslabené a úvery firmám klesajú. Odvod by mal byť znížený na úroveň porovnateľnú s inými európskymi krajinami,“ zdôraznil IMF vo svojej aktuálnej správe.

Narastá strach z ľavice a zvýšenia daní

S predchádzajúcou témou o prekrútenom sociálnom cítení niektorých (aj potenciálnych) vlád súvisia narastajúce obavy v Česku, že po predčasných voľbách dôjde k zvýšeniu niektorých daní. Reálne obavy sú najmä zo zavedenia progresívneho zdanenia príjmov.

Strach z rastu daní vyplýva z Indexu ekonomickej nálady, ktorý spracovala spoločnosť Yeseter Now. Dôvodom pro zvýšenie daní je vysoká pravdepodobnosť, že z predčasných volieb vzíde ľavicová vláda, ktorá bude mať snahu riešiť rozpočtové problémy skôr na strane  príjmov než úsporami výdajov.

ČSOB: Budapešť môže zatvoriť kanceláriu IMF

Maďarsko, ktoré v priebehu krízy aj vďaka vlastnej mene nikdy akútne nečelilo bankrotu a ani nemuselo pod tlakom reštrukturalizovať svoj ​​dlh, minulý týždeň splatilo pôžičku Medzinárodnému menovému fondu (IMF). Podľa komentára ČSOB pôžička od IMF riešila problém likvidity krajiny najmä s ohľadom na nedostatok devíz na splácanie dlhov, ktoré boli v priebehu krízy pre Maďarsko ťažko dostupné (čítaj: drahé). Vďaka prebytkom v platobnej bilancii (bežného účtu), ktoré v posledných rokoch značne zvýšili devízové ​​rezervy maďarskej národnej banky MNB a tiež vďaka tomu, že maďarské ministerstvo financií je schopné si opäť za veľmi priaznivých podmienok požičiavať na kapitálových trhoch, je vláda premiéra Viktora Orbána schopná bez problémov splatiť dlh a ešte môže fondu odporučiť, aby v Budapešti zrušila svoju kanceláriu.

  • Prehľad ďalších správ a udalostí z EÚ a eurozóny prinášame v telegrafickej skratke:

Podiel najväčšej európskej ekonomiky – Nemecka na svetovom obchode v tomto a budúcom roku pravdepodobne klesne. Nemecká obchodná a priemyselná komora (DIHK) uviedla, že rast nemeckého exportu bude zrejme pomalší ako celkový rast medzinárodnej obchodnej výmeny ● Stredajšie zasadnutie Menovej rady britskej centrálnej banky BoE posilnilo libru. V otázke kvantitatívneho uvoľňovania bola rada jednomyseľne za zotrvanie na jeho súčasných úrovniach ● Developerom nič nebráni v plánovaní nových a nových projektov. V plnej miere sa to týka aj českého hlavného mesta, kde je v pláne výstavba 30-tisíc nových bytov. Otázka ale znie: Praha má zásobu nových bytů na 6 let dopředu. Kdo je ale koupí? ● J&T Banka potvrdila čuch na dobré investície. Vlani ju nechala kráľovsky zarobiť Európska centrálna banka (ECB). Obchody so slovenskými štátnymi dlhopismi vyniesli J & T Banke rekordné zisky ● Nemecký Zväz automobilového priemyslu (VDA)  zverejnil údaje, podľa ktorých v júli medziročne stúpol predaj áut v EÚ o 4,9 percenta na 981.300 kusov. S pozitívnymi údajmi VDA ráta aj v druhom polroku tohto roka ● Počet bankových pobočiek v EÚ poklesol. Zatiaľ čo v roku 2011 európske banky zrušili 2700 zastúpení, minulý rok to bolo 5500. Od začiatku globálnej finančnej krízy v roku
2008 v EÚ dohromady ubudlo zhruba 20 tisíc pobočiek ● Najviac úverov si berú ľudia vo veku 32 rokov. Spotrebný úver alebo hypotéku má v tomto veku každý tretí klient, vyplynulo z analýzy finančnej situácie klientov Sberbank Slovensko ● České bankovníctvo prešlo finančnou krízou z bánk v regióne najlepšie a české banky sa približujú k najúspešnejším v celej Európe. Nemajú ani skryté riziká v nesplácaných úveroch  ● Slovenské hospodárstvo v druhom kvartáli mierne zvýšilo svoju dynamiku. Podľa odhadu Štatistického úradu SR totiž hrubý domáci produkt v stálych cenách v medziročnom porovnaní stúpol o 0,9 %, kým v prvom kvartáli rástol o 0,6 % ● Maloobchodné tržby vo Veľkej Británii vzrástli v júli o 3 percentá, bol to najvyšší rast od januára 2011 ● Až deväť z desiatich obyvateľov Slovenska využíva na dovolenke svoj mobilný telefón. Fotoaparát používa 79 percent a videokameru 22 percent. Laptop je neoddeliteľnou súčasťou výbavy viac ako tretiny slovenských dovolenkárov ● Cyperská ekonomika sa v druhom kvartáli ešte hlbšie prepadla do recesie – HDP Cypru v porovnaní s prvým štvrťrokom pokleslo o 1,4 percenta, medziročne dokonca 5,4 percenta, informoval tamojší štatistický úrad CYSTAT.

Podvody kvitli v každej epoche

Najmä starší ľudia majú výraznú tendenciu vidieť všetky problémy súčasnosti negatívne s tým, že keď oni boli mladí, také niečo nebývalo. Hovorí sa tomu aj syndróm starých zlatých čias… Jedným z prejavov takéhoto vnímania súčasnosti je názor, že za starých čias neboli takí podvodníci ako sú dnes. História však učí o tom, že podvodníci boli v každej ére ľudstva, bezpečne vieme, že sa ich prešibaným trikom a ľsti dobre darilo v staroveku aj stredoveku a môžeme sa domnievať, že tak to bolo aj prehistorických dobách – v praveku, o čom ale pochopiteľne nemáme žiadne dôkazy ani záznamy.

Vráťme sa ale do súčasnosti. Podvodníci skúšajú pri nepoctivom konaní stále nové a nové fígle. Jedným z nich je uzatvorenie zmluvy napríklad o pôžičke alebo úvere a následnom vyhlásení sa za právne nespôsobilého. Alebo nespôsobilého zneužije na takéto konanie niekto iný. Dôvodom je domnienka, že dlžník tak nebude musieť pôžičku splácať.  

O tom, ako je to z pohľadu práva, sa rozhovorila šéfka právneho oddelenia spoločnosti Provident Financial Karin Raková. Na otázku portálu Investujeme.sk, či sa oplatí predstierať duševnú chorobu, aby sme sa vyhli plneniu svojich záväzkov, odpovedala slovami: „Rozhodne nie.“ Ako ďalej dodala, choroba sama o sebe dlžníka dlhov nezbaví„Duševná choroba však môže byť dôvodom pre posúdenie platnosti konkrétnych právnych úkonov, resp. jej spôsobilosti na právne úkony.“

Hypermoderné technológie v platobnom styku

Do platobného styku čoraz viac prenikajú hypermoderné technológie. Tak napríklad spoločnosť PayPal testovala vo Veľkej Británii bezhotovostnú platbu, pri ktorej sa kupujúci identifikuje pomocou svojej tváre. Na túto skúšku bolo vybraných dvanásť obchodov v londýnskej štvrti Richmond. Nový spôsob platby vyžaduje mať v smartfóne stiahnutú aplikáciu, pomocou ktorej sa zákazníci môžu prihlásiť v obchode, v ktorom práve nakupujú.  Aj ďalšia aktualita, ktorú sme priniesli minulý týždeň, sa týkala spoločnosti PayPal. Ide o ďalšie výrazné zjednodušenie platobného styku – blíži sa doba, kedy už nebude nutné zadávat pri bankovom prevod číslo účtu príjemcu, ale namiesto toto použijeme e-mailovú adresu. A pripomeňme, že využitie podobných technológií ponúka svojim klientom (nateraz predovšetkým v USA) aj spoločnosť Google – ide o službu Google Wallet.

S technologickou novinkou prichádza na trh aj Tatra banka. Prostredníctvom služby Dialog Live umožňuje klientom identifikovať sa v systéme svojim hlasom bez potreby zadávať heslo„V čase mobilných telefónov je výhodou telefonického kontaktného centra možnosť riešiť veci v pohybe – bez ďalších hesiel a kódov. Presne túto výhodu prináša overovanie hlasom vďaka unikátnym charakteristikám, ktoré ľudský hlas má,“ vysvetlil Juraj Bojkovský, riaditeľ odboru elektronických distribučných kanálov Tatra banky.

Pýtajte si od predajcov doklady o zaplatení

Bločková lotéria by sa mala na Slovensku spustiťod septembra tohto roku. V lotérii, ktorú organizuje Národná lotériová spoločnosť Tipos, môžu ľudia získať peňažné výhry aj vecné ceny. Bude to fungovať tak, že si človek na základe údajov z bločku z obchodu či reštaurácie vyplní tiket. 

Výhry budú vzhľadom na charakter hry oslobodené od dane z príjmov a povinnosti platenia zdravotných odvodov. Lotériou chce ministerstvo financií motivovať ľudí, aby pri nákupoch si pýtali od predajcov doklady o zaplatení. Tým by prirodzene tlačili na obchodníkov, aby vydávali pokladničné bloky a nemohli ukracovať štát na dani z pridanej hodnoty. 

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *