Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Týždeň vo financiách: Nadmerné policajné násilie do Európy nepatrí!

Známy investičný guru odporúča nebojovať s centrálnymi bankami, ale sa ich báť a českým úžerníkom a vymáhačom dlhov sa preukrutne darí. Maďarská justícia zdôraznila, že ani rozprávkové bohatstvo rodín, ktoré sa nabalili za Mečiarovej éry, nemôže stáť vyššie ako zákon a Evu V. elektronický náramok neudrží. 

Laureát Nobelovej ceny za ekonómiu Robert Shiller varoval, že prudký nárast cien akcií a nehnuteľností môže spôsobiť nafúknutie nebezpečných bublín. Ich spľasnutie môže ohroziť svetovú ekonomiku. Shiller v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel uviedol, že posilňovanie amerického akciového trhu a brazílskeho realitného trhu vzbudzuje obavy.

„Ešte nebijem na poplach, ale v mnohých krajinách sú ceny akcií na vysokej úrovni, a tiež prudko vzrástli ceny na niektorých realitných trhoch.To môže skončiť zle.“ Shiller sa najviac sa obáva boomu na americkom akciovom trhu. Najväčšia svetová ekonomika je podľa neho stále slabá a zraniteľná. Za nadhodnotené považuje predovšetkým akcie vo finančnom a technologickom sektore.

S obavou sa pozerá aj na prudké zdraženie realít v brazílskych mestách Rio de Janeiro a Sao Paulo v uplynulých piatich rokoch. Situácia podľa neho pripomína Spojené štáty v roku 2004. Upozornil, že počuje podobné argumenty o investičných príležitostiach a náraste strednej triedy, ktoré počul v USA okolo roku 2000.

Pripomeňme, že práve kolaps amerického trhu bol jedným z dôvodov globálnej finančnej krízy rokov 2008 a 2009. Shiller v tejto súvislosti poznamenal, že prudké zdražovanie akcií a realít pripomína bubliny, ktoré môžu ohroziť svetovú ekonomiku. Bubliny podľa neho vznikajú, keď investori nie sú schopní vnímať, že nárast cien aktív sa odtrhol od fundamentov.

Toľko aspoň z čerstvých myšlienok tohtoročného laureáta Nobelovej ceny. A teraz už k niektorým správam a momentom, ktoré minulý týždeň najviac plnili komentáre finančných a ekonomických analytikov:

Ξ Čínská ratingová agentúra Dagong Global Credit Rating pohrozila ďalším znížením ratingu Spojených štátov, pokiaľ sa im nepodarí zlepšiť schopnosť obsluhovať dlh. Agentúra už Spojeným štátom raz znížila rating, a to v októbri t. r. o jeden stupeň na A-, napriek tomu, že Kongres sa dohodol na zvýšení dlhového stropu. „Ratingy agentúry Dagong zatiaľ mimo Číny nevzbudzujú väčšiu pozornosť. Popredné medzinárodné ratingové agentúry hodnotia väčšinu krajín úplne inak než Dagong. Firme sa však podarilo tento rok v júni získať povolenie na prevádzkovanie aktivít v rámci Európskej únie,“ poznamenal FXstreet.

Ξ „Európa sa v súčasnosti nachádza v lepšej situácii ako pred príchodom dlhovej krízy, pretože posilnila svoju konkurencieschopnosť,“ povedal predseda Európskej komisie (EC) José Barroso. Dodal, že je potrebné zabezpečiť pokračovanie rodiaceho sa hospodárskeho oživenia. „Rast ťahaný dlhmi nie je udržateľný,„ upozornil a dodal, že v podpore oživenia európskej ekonomiky by malo pokračovať aj Nemecko: “Nezostane žiadnym ostrovom šťastia, ak bude obklopené krízou.“ Jednou z možností, ako pomôcť krajinám postihnutým krízou, napríklad Grécku, je podľa predsedu EC vyraziť do nich na dovolenku.

Ξ Trom hlavným ratingovým agentúram Moodys, Standard & Poor ‚a Fitch hrozí pokuta, pretože nedokázali odstrániť nedostatky vo svojich praktikách. Uviedol to Európsky úrad pre cenné papiere a trhy (ESMA).

Ξ  Nemecké policajné komandá prehľadali pobočky Commerzbank pre podozrenie z daňových podvodov a napomáhania daňovým únikom. Banka však pre médiá uviedla, že vyšetrovanie sa nevedie proti nej, ale proti zamestnancom inej spoločnosti, s ktorou banka úzko spolupracuje. Neskôr médiá zverejnili, že ide o poisťovňu Generali.

Ξ Japonská vláda schválila balík hospodárskych opatrení v objeme 18,6 bilióna yenov, ktorými chce podporiť rast a dostať ekonomiku z dlhotrvajúcej deflácie, teda poklesu cien. Jadrom nového balíka sú opatrenia, ktoré vláda oznámila v októbri a ktoré majú kompenzovať pripravované zvýšenie dane z obratu.

Ξ Politika lacných peňazí, ktorú praktizujú centrálne banky USA, Japonska, Británie, eurozóny atď., vytvára cenové bubliny na trhoch a čoraz viac ohrozuje svetovú ekonomiku a globálne kapitálové trhy, uviedol minulý týždeň spoluzakladateľ a šéf popredného svetového dlhopisového fondu Pimco Bill Gross, považovaný za investičného guru. Dodajme, že pred bublinami nadhodnotených cien investičných aktív Gross varuje čoraz častejšie. Predpovedá, že minimálne úrokové sadzby budú centrálne banky udržiavať aspoň do roku 2016 a investorom odporúča, aby sa zamerali na krátkodobé investičné nástroje. „S centrálnymi bankami nebojujte, ale bojte sa,“ povedal.

Ξ Európska komisia udelila šiestim popredným bankám z Európy a USA rekordnú pokutu 1,7 miliardy eur za manipulácie s kľúčovými úrokovými sadzbami, vrátane úrokovej sadzby na londýnskom medzibankovom trhu (Libor).

Ξ A ešte raz Čína. Podľa  Stephena S. Roacha z Yalskej univerzity Čína sa pretvára a jej prerod je centrálne riadený. Cieľom je urobiť z exportne orientovanej ekonomiky krajinu zameranú na silnú domácu spotrebu. Predchádzajúcim lídrom sa to nedarilo, no je niekoľko dôvodov myslieť si, že súčasný prezident Xi Jinping bude mať na posilnenie domáceho trhu dostatok sily a prostriedkov.

Ξ Mnohé centrálne banky buď varovali pred virtuálnou menou Bitcoin alebo aj priamo zakázali komerčným bankám transakcie v digitálnej mene s odôvodnením, že to ohrozuje stabilitu finančného systému v krajine. K takýmto bankám sa pridala aj Banque de France, ktorá vo svojom vyhlásení konštatuje, že bitcoin nie je legálna mena a nespĺňa definíciu menového alebo finančného nástroja pre transakcie. S virtuálnou menou nie sú spojené žiadne právne záruky, že bude kedykoľvek preplatená a pri aktuálnom kurze. A tieto riziká ešte zvyšuje fakt, že transakcie vo virtuálnej mene sa uskutočňujú mimo tradičných kruhov a je možné ich uskutočňovať anonymne, čo podľa centrálnych bánk vyvoláva podozrenie z prania špinavých peňazí.

Ξ Začiatok posledného mesiaca v roku bol v znamení Európskej centrálnej banky (ECB), kedy sa čakalo na ďalšie menové uvoľnenie. „Prejav prezidenta Draghiho síce bol pomerne holubičí, reálne kroky však zatiaľ neboli predstavené. Aj táto rétorika však stačila na to, aby sa dolár posunul k hranici 1,367 za euro,“ konštatoval analytik J&T Banky Milan Lávička. Ako ďalej uviedol, investori pozorne sledovali aj makroekonomické dáta z USA, kde predovšetkým zamestnanosť bola tým hlavným údajom. S 203 tisíckami nových pracovných miest dopadla lepšie, než boli očakávania  (na úrovni 185 tisíc). Súčasne sa znížila aj relatívna miera nezamestnanosti na rovných sedem percent oproti očakávaným 7,2 percenta. Analytik ČSOB Jan Čermák k tomu dopísal: „Vyzerá to tak, že americkej ekonomike sa naozaj darí. Touto rečou hovoria aj novembrová čísla, ktoré ukazujú, že ekonomika sa rýchlo otriasla z prechodnej neistoty, ktorú spôsobilo rozpočtové provizórium a dočasné uzatvorenie niektorých federálnych úradov v USA.“ Čermák zároveň pripomenul predstihový ukazovateľ nálady v americkom priemysle, ktorý sa vyšplhal na viac ako dvojročné maximá. Jeho komentár má naozaj priliehavý titulok Americký trh práce tlačí úroky výše a zamotává ECB hlavu.

Vzal dejiny do svojich rúk

Vo veku 95 rokov zomrel vo štvrtok jeden z najväčších bojovníkov za ľudské práva, prvý černošský prezident Juhoafrickej republiky, laureát Nobelovej ceny za mier Nelson Mandela. Podľa spoločného vyhlásenia predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuy a predsedu Európskej komisie (EC) José Manuela Barroso odišla jedna z najväčších politických osobností našej doby: „Je to veľmi smutný deň nielen pre Južnú Afriku, ale aj pre celé medzinárodné spoločenstvo. Meno Nelsona Mandelu je symbolom boja za spravodlivosť, slobodu a dodržiavanie ľudských práv. Všetkých nás naučil veľkú lekciu,“ uvádza sa vo vyhlásení európskych lídrov.

Americký prezident Barack Obama v reakcii na úmrtie Nelsona Mandelu zdôraznil, že dosiahol viac, ako bolo možné očakávať od ktoréhokoľvek človeka. Vzal dejiny do svojich rúk a svojej krajine po sebe zanechal dedičstvo slobody a mieru. Podľa tibetského duchovného vodcu dalajlámu bol Nelson Mandela odvážny a zásadový muž s nespochybniteľnou integritou, veľký človek, niekto, o kom sa dá oprávnene povedať, že prežil zmysluplný život.

Spoločnosť Google pripravila v spolupráci s Nelson Mandela Centre of Memory digitálny projekt približujúci život a diela tohto velikána. Na snímke ukážka z projektu s citátom: „V stepi sme všetci pracovali a hrali sa spoločne. Vďaka tomu som už ako malý poznal, čo je to kolektívne úsilie.“  Prezentáciu si možno pozrieť po kliknutí na obrázok. 

afrika-step

Veľké české POZOR na ostrých chlapíkov

Podľa štúdie Navigátor bezpečného úveru 2013 si obyvatelia Česka požičali od úžerníkov už sto miliárd korún, pričom platí, že úvery od úžerníkov sú stále rizikovejšie a nebezpečnejšie. Podľa Petra Teplého z Univerzity Karlovej (UK) nebezpečná je hlavne ich netransparentnosť a zamlčovanie určitých faktov. Napríklad ročná percentuálna miera nákladov je uvádzaná mesačne, nie ročne, čiže úžerník ponúka 20 percent mesačne, ale ročne je to 240 percent! Ďalšou bežnou praktikou sú vysoké sankcie za nesplácanie úverov alebo nadmerné zabezpečenie úverov v rozpore so zákonom

Pripojmeňme, že cca pred mesiacom sme na tomto mieste teda v Týždni vo financiách citovali zo štúdie Svetovej banky (World Bank ), podľa ktorej v počte tzv. ostrých chlapíkov (vymáhačov dlhov) je Česko na prvom mieste vo svete. Je rajom vymáhačov, upozornila World Bank. Žiadna iná krajina sa mu nevyrovná! Štúdia popisuje riziká, ktorým čelia tí obyvatelia Česka, ktorí sú zadĺžení. Banka zároveň navrhla mechanizmy, ktorými by české štátne úrady mohli ochrániť obyvateľov pred dlhovou pascou. Vtedy sme však citovali aj TOP finančného sprostredkovateľa spoločnosti Fincentrum Petra Hechtbergera, podľa ktorého finančné inštitúcie neexistujú preto, aby pomáhali ľuďom žiť kvalitnejší život, ale aby vytvárali zisk pre svojich akcionárov, pre ktorých sme my ostatní novodobými otrokmi. Preto pozor na neúmerné zadlžovanie sa, najlepšie je poradiť sa s nezávislým finančným odborníkom

Slovenské dôchodky by mali byť v bezpečí

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR upokojuje dôchodcov, ktorí si zakúpia vyplácanie anuity od komerčnej poisťovne, že sa nemusia báť jej krachu. Fígeľ je vraj v tom, že poisťovne budú na vykonávanie tejto činnosti potrebovať špeciálnu licenciu, ktorú bude udeľovať Národná banka Slovenska (NBS).

Podľa hovorcu rezortu Michala Stušku poisťovne budú musieť držať aktíva kryjúce záväzky voči poisteným klientom v adekvátnej výške a budú musieť prostriedky na výplatu dôchodkov viesť oddelene od ostatných aktivít. „Bude na to dohliadať NBS, ktorá má širokú paletu nástrojov, ako donútiť poisťovňu, aby aktíva doplnila,“ zdôraznil.

Dôchodky by teda mali byť v bezpečí. Okrem iného aj preto, že poisťovňa bude musieť všetku svoju činnosť nesúvisiacu s výplatou dôchodkov z druhého piliera aj účtovne oddeliť. Ak by nastala situácia, že poisťovni bude hroziť krach, NBS jej nariadi, aby previedla svoj poistný kmeň na inú inštitúciu. Takže aspoň podľa MPSVaR by všetko malo byť o. k.

Bude končiť Európa za Bežovcami a Barabásom? 

Aj keď väčšinu obyvateľov Slovenska počas uplynulého týždňa zaujímala v médiách jedna jediná téma – otázky okolo domácej väzby obžalovanej Evy V. , rodenej Rezešovej, a o tom, či elektronický náramokjej (ne)zabráni v úteku z Maďarska, Európou po celý týždeň točili iné udalosti. Najprv k tej prvej téme.

Po odvolaní prokurátora maďarské súdy v odvolacom konaní zrušili pôvodné rozhodnutie o domácej väzbe pre Evu V., rodenú Rezešovú, v ktorej by si mohla naplno užívať svoje styky a kráľovské bohatstvo. Stalo sa to aj po interpelácii predsedu parlamentnej frakcie vládnucej strany Fidesz Antala Rogána. Maďarská tlač šťavnato komentovala Rogánov prejav s poznámkou, že v demokratickom Maďarsku nikto nesmie byť zvýhodnený pred zákonom len preto, že má veľa peňazí a malo by sa to týkať aj tých rodín, ktoré vďaka niekdajšiemu slovenskému premiérovi Mečiarovi rozprávkovo zbohatli.

Ešte pripomeňme, že odvolací súd svoje rozhodnutie zrušiť domácu väzbu odoôvodnil takto: „Obžalovanú, ktorá má zahraničné občianstvo a zahraničné bydlisko, k Maďarsku neviažu žiadne väzby ani rodinné kontakty, preto nemá žiadny záujem zotrvať v krajine. Finančné zázemie a systém zahraničných vzťahov by jej v danom prípade mohli značne uľahčiť prípadnú realizáciu úteku za hranice aj napriek nasadenému elektronickému náramku.“

Média v Európe však venovali veľkú pozornosť dramatickým udalostiam na Ukrajine, najmä boju tamojšej pozície za jej nezávislosť od Ruska a postupnú integráciu Ukrajiny do EÚ. Podľa predstaviteľov opozičných strán Európe nemôže a nesmie byť jedno, či sa bude končiť v slovenských Bežovciach a v maďarskom Barabási alebo až pri Charkove a Lugansku. Ukrajinou počas uplynulého týždňa vírili nielen krvavé nepokoje a násilnosti, ale aj s tým súvisiace smutné spomienky na hladomor ukrajinského obyvateľstva v 30-tych rokoch minulého storočia, ktorý bol riadený súdruhmi z Moskvy, i na násilné porušťovanie Ukrajincov najmä v dvoch posledných dekádach trvania Sovietskeho zväzu.

Realita je ale taká, že dnes je na Ukrajine pri moci bývalá sovietska verchuška napojená ideologicky aj inak na Moskvu, ktorá vie, že ak by zajtra boli nové a slobodné voľby, už by sa v terajšej atmosfére k moci tak rýchlo nedostala. Preto na potlačenie pôvodne pokojných manifestácií a mítingov použila tú najhrubšiu policajnú silu.

Boj o Európu: Od soboty do nedele

Sobota  30. novembra: Ukrajinská polícia neprimerane a tvrdo zasiahla voči manifestujúcim, ktorí požadovali, aby vláda orientovala krajinu smerom od Ruska viac k modernej Európe a pokračovala v začatých rokovaniach o prístupe k EÚ. Brutálny zásah ukrajinskej polície vyvolal ohlasy po celom svete. Slovenské médiá mu však nevenovali veľkú pozornosť.

Nedeľa: Ukrajinskí hackeri vyradili z prevádzky webstránku ministerstva vnútra z pomsty za násilné potlačenie pokojných demonštrácií prívržencov vstupu Ukrajiny do EÚ. Hackeri zároveň pohrozili, že zaútočia aj na ostatné webové stránky a informačné systémy štátnych orgánov.

Pondelok: Po tom, čo sa v ukrajinských uliciach začali prudko zvyšovať počty demonštrantov, premiér Mykola Azarov vyjadril ochotu viesť s ľuďmi dialóg, jedným dychom ale dodal, že ruka, ktorá vláda podala ľudu, sa rýchlo môže zovrieť v päsť. Zástupcovia opozičných strán na mítingoch zdôraznili, že po brutálnych zásahoch polície a následných vyhrážkach vlády by demokraticky zvolený kabinet mal okamžite sám odstúpiť. Predstavitelia vládnej Strany regiónov naopak zdôraznili, že Ukrajina teraz v týchto náročných časoch nepotrebuje politickú opozíciu, ale len pokoj a poriadok.

Utorok: Parlament, ktorý sa zišiel na návrh opozície, nevyslovil nedôveru vláde. Premiér Azarov povedal, že EÚ musí chápať záujmy Moskvy, ale demonštrujúcim sa za neprimeraný zásah polície formálne ospravedlnil a pripustil, že vo vláde sa môžu udiať isté zmeny. Prezident Viktor Janukovyč situáciu vyriešil viac ako svojsky – napriek masovým demonštráciám odletel na návštevu Číny. Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) hodlá opätovne znížiť rating Ukrajiny. Pripomeňme, že agentúra už v novembri znížila úroveň hodnotenia o jeden stupeň z B na B- a v súvislosti s terajšími nepokojmi, ktoré zhoršujú finančné možnosti krajiny, pohrozila ukrajinským predstaviteľom jeho ďalším znížením. Predstavitelia EÚ a krajín Severoatlantickej aliancie (NATO), vrátane Slovenska opakovane vyzvali Ukrajinu, aby nepokračovala v neprimeranom nasadení sily proti demonštrantom. „Nadmerné policajné násilie do modernej Európy nepatrí,“ odkázali ministri členských krajín NATO ukrajinským predstaviteľom a navrhli im, aby vstúpili do dialógu s opozíciou a konečne začali proces reforiem, ktoré Ukrajina nutnu potrebuje.

Streda: Ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz mala ruskému plynárenskému koncernu Gazprom vyrovnať dlžoby za augustové dodávky plynu najneskôr do 7. decembra. Najvyšší predstavitelia Naftogazu však v stredu uvidli, že pre terajšie vnútropolitické problémy Ukrajiny nie sú schopní ruské pohľadávky splatiť a Gazprom vzápätí veľkodušne súhlasil s odkladom augustovej platby až na jar. Svetové médiá informovali, že ruská strana aj takýmito krokmi sa snaží oslabiť proeurópske cítenie Ukrajincov. Slovenský premiér Robert Fico uviedol, že situácia s dodávkami plynu pre západnú Eurípu sa upokojila a aj v budúcom roku by plyn mal z Ruskej federácie plynule tiecť.

Štvrtok: Po tom, čo v stredu ukrajinská vláda rozhodla o prevelení policajných zložiek z niektorých regiónov, najmä z oblasti Krymu, do Kyjeva, sa vo štvrtok konali v hlavnom meste veľké policajné manévre. Predovšetkým v centre mesta sa začali sústreďovať mnohopočetné útvary po zuby ozbrojených kukláčov a ťažkoodencov. Niektorí vodcovia opozície napriek tomu avízovali ďalšie prudké zostredie protestných akcií. Najvyššiu budovu v Poľsku, 42-poschodový Palác kultúry a vedy vo Varšave nasvietili vo farbách ukrajinskej vlajky na znak solidarity Poliakov s ukrajinským národom a jeho túžbou zbaviť sa diktátu Ruska a vrátiť sa späť do Európy. Médiá informovali, že s ukrajinskou opozíciou sa stretol nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle, predstavitelia švédskej a britskej diplomacie i zástupcovia gruzínskej opozície.

Piatok: Ukrajinská vláda i opozičné strany sa dohodli na prijatí návrhu generálneho tajomníka Rady Európy (RE) Thorbjörna Jaglanda na vytvorenie expertnej komisie, ktorá bude dohliadať na nezávislé vyšetrovanie policajného násilia v Kyjeve.

Sobota: Niektorí predstavitelia opozície obvinili vládu, že nenápadným podsúvaním informácií o príprave policajných útvarov biť občanov hlava-nehlava chce v krajine vyvolať strach a paniku, ktorú che využiť na posilnenie svojej moci. Poľská agentúra PAP zahorúca informovala, že polícia i špeciálne prepadové jednotky armády prevzali totálnu kontrolu nad ukrajinskou štátnou televíziou a jej vysielaním.

Nedeľa, 8. decembra: Ruskí predstavitelia obvinili Ukrajinu z toho, že napriek dohodám a ústupkom z ruskej strany dlhuje Rusku miliardy dolárov za zemný plyn. Ukrajinská opozícia však zdôrazňuje, že Ukrajina za plyn platí Rusku vyššie ceny než iné európske krajiny, čo Rusku slúži ako nástroj na bezostyšné vydieranie Ukrajincov a presadzovanie svojich geopolitických záujmov. Viaceré ruské médiá informovali, že k podpísaniu očakávanej colnej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou v priebehu týždňa nedošlo „z technických príčin“ a celá záležitosť sa posúva o niekoľko dní. 

Najaktuálnejšie a najkomplexnejšie informácie z nepokojmi zmietanej Ukrajiny počas týždňa priebežne akontinuálne prinášalo ukrajinské vysielanie rádia Voice of America (VoA) – Голос Америки.

Aktualizácia: Protivládne protesty a masové demonštrácie pokračovali na Ukrajine aj počas celého víkendu.  Ich ciele sú jasne definované:

  • predčasné prezidentské i parlamentné voľby
  • začatie trestného stíhania ministra vnútra Vitalija Zacharčenka osobne zodpovedného za ničím neodôvodnené brutálne zásahy polície voči pokojne manifestujúcim
  • prepustenie politických väzňov
  • podpísanie asociačnej zmluvy s EÚ.
K manifestujúcim sa aspoň symbolicky spoza prísne strážených väzenských múrov pridala aj ukrajinská expremiérka a ideová vodkyňa tamojšej opozície Julija Volodymyrivna Tymošenko, symbol tzv. Oranžovej revolúcie, o oslobodenie ktorej spod nezákonného väznenia usiluje celý demokratický svet.
Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *